Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

neverim, ze o 40 rokov niekto nieco z II piliera dostaneme. 40 rokov je velmi dlha doba. V pripade problemov, stat peniaze zostatni a hotovo. Sporiacim ludom sa vyplati nejaka sumicka a dovi dopo.

pritom co dokazuje vlada neverim tomu, ze niekedy za 40 rokov tie peniaze uvidim
Naposledy upravil/-a HellAngel v Po 11. Feb, 2013, 13:01, upravené celkom 1 krát.
NB: Asus ROG Strix G16
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

felipe25 napísal:niezeby mu stacilo, ze na kazdom takomto ucte ma po 5rokoch sporenia zostatok cez 10 000€, co ked ma taku sumu klient pri beznych uctoch vedenia zdarma, tak este odratavaju aj dalsie peniaze.
A co ked mas na DU 10000€ ? Co ma z toho spravcovska spolocnost ? Chces vediet co ? Nic. Zero. 0€. Ak sa tie peniaze zhodnotia napriklad urokom terminovaneho vkladu, urocenim dlhopisu alebo zvysenim hodnoty akcie, tak sa zvysi iba hodnota jedneho podielu, a teda hodnota tvojho majetku na tvojom DU. Spravcovskej spolocnosti z toho neplynu ziadne zisky, ziadne peniaze.

Spravcovska spolocnost zije z dvoch poloziek - odplata spravcu a vstupny poplatok.
felipe25 napísal:Ak zomriem den po odchode do dochodku, aj ked som bol v II. pilieri a dohodnem sa na dozivotnej rente alebo vyplacani istej sumy istu dobu, tie peniaze neuvidi nikto, len spravcovska spolocnost.
Spravcovska spolocnost s rentou nema nic spolocne. Rentu ti bude vyplacat poistovna, s ktorou sa dohodnes.
felipe25 napísal:Som v II. pilieri, a dodnes neviem, akym sposom mi bude vyplacany dochodok. Ci si ho kupim v nejakej spolocnosti, ci si budem moct vybrat dozivotnu rentu, ci istu sumu nejaky cas.
Za to je zodpovedny Kanik aj Fico. Kanik ratal s tym, ze sa v priebehu dalsich rokov dorobi zakon, ktory toto bude definovat. Nuz a Fico na to zvysoka kasle.
felipe25 napísal:No co bude s dochcodom ktory dostane znizeny dochodok z I. piliera ked mu dojdu jeho nasporene uspory z II., piliera, to uz neriesi nikto. Lebo doziovotne vyplacana renta bude suma, ktora bude podla mna smiesna, hlavne pri prvych dochodcoch. :facepalm:
To iste, co sa stane ked mas dochodok prilis nizky. Ak si o to poziadas, tak ti bude socialka prispievat na zivotne minimum. Co s velkou pravdepodobnostou to, co bude z 1. piliera od roku 2035 dostavat kazdy. Ziadne vyssie dochodky ak si mal vyssie platy, na to mozete okamzite zabudnut, na to peniaze jednoducho nebudu.
felipe25 napísal:Ved, komu by sa nepacilo, ze zrazu moze mat na uctovych desiatky milionov € ktore su na dlhe roky na ich kontach a mozu ich obracat? Teda mohli, pokym sa nesprisnili pravidla, no na negarantovanych fodoch mozu stal. A kto by nieco take "dal" len tak, zadarmo, ze pre ludi? :D
Vid vyssie. Tie peniaze samotnej spravcovskej spolocnosti neprinasaju ziadny zisk.
felipe25 napísal:Ja verim ze v zahranici to fungovat moze, ono cely system nieje zly, ale odzaciatku mali byt zakazane akekolvek poplatky za vedenie tohto uctu, pretoze mne takto za 5rokov DSSka berie viac ako 70€ rocne (poplatok za spravu DF, poplatok za vedenie ODU a poplatok ZA ZHODNOTENIE MAJETKU :? :? :? ) az pokym som hned ako sa dalo nepresiel do Dlhopisovenho, kde im poplatky stopli.
Tych 70€ rocne je vsetko co od teba DSS dostane. A za poplatok za zhodnotenie majetku podakuj istemu Robertovi F., to prislo ked vymyslel tu blbost so 6 mesacnym kontrolnym obdobim v momente najvacsej neistoty, a teda tak pripravil o prachy kazdeho v akciovych fondoch.
felipe25 napísal:Ved kazdy ma na tychto uctoch peniaze, a DSSky s nimi mozu obbchodovat, aj ked pri dlhopisovom len velmi obmedzene, ale predtym to tak nebolo, a kludne mohli VDAKA NASIM PENIAZOM ziskat 5-10%, a nam dali leda 2% zhodnotenie. Tak ake poplatky navyse este chcu? Nenazranost, pretoze je x bank, ktory pri beznom ucte a priemernom zostatku napr. 5000€ ziadne poplatky neuctuju, no to su peniaze ktorymi clovek hybe, raz tam niesu, raz su, ale pri DSS ma spravcovska spolocnost istotu /az na pripady kedy sa ta suma dedi/ ze tie peniaze od nich nikto nebude chciet 20-30-40 rokov dopredu. Nehovorim ze su tam podfuky, predpokladam ze NBSka si na to dava dobry pozor, aby nahodou niekto neobchodoval s vacsimi mnozstvom s akym moze, ale na Slovensku sme zazili cokolvek. Kazdopadne tvrdim, ako moze spolocnost, ktora ma na uctoch miliony € este za to brat poplatky?
Zas a znova, DSS z tych penazi nema nic.
felipe25 napísal:Ale taky poplatok 0,50€ mi pride smiesny, vzhladom na to, ake poplatky si uctuje samotna DSS MESACNE !
Preco ale porovnavas DSS s bankovym uctom, porovnavaj to s podielovymi fondami, co 2. pilier vlastne je. A ake mas poplatky u podielovych fondov ? Poplatok za vstup, vystup, presun, prevod, odplata spravcu, odplata depozitara, poplatky za specialne ukony,...
felipe25 napísal:Clovek co je LEN v prvom pilieri ak odrobi 40rokov da socialnej poistovni dokopy 126*40*12 = 60480€.
Ano da. A realita je taka, ze ked pojde do dochodku do dochodku generacia terajsich 30-nikov, tak bude uplne jedno ci si prispieval 0 alebo 200€ mesacne, na dochodok z 1. piliera to vplyv mat nebudem.
felipe25 napísal:Ak tento clovek pride do dochodku, vyrataju mu cisty dochodok okolo 400-450€ (ak mal predtym cisty plat 543€)
LOL, optimista.
felipe25 napísal: + mu ho este budu valorizovat
Aha ho, superoptimista.

Ale k tej dozivotnej rente - myslim si ze tam si az extremny pesimista. Realita je taka, ze samozrejme, bude to o nieco nizsie, ale nie tretinova suma ako sa to snazis naznacit. Dozivotna renta sa totiz s velkou pravdepodobnostou bude riadit dvojicou hodnot - vek odchodu do dochodku a priemerny vek dozitia v ramci statu. Jednoducho sa rata s tym, ze ked je vek odchodu do dochodku povedzme 68 rokov, priemerny vek dozitia 78 rokov, tak budu ludia co zomru par dni po podpisani zmluvy a budu aj ludia co sa doziju stovky. Priemer im ale napovie ake je ich priemerne riziko a teda renta bude nastavena podla tejto hodnoty. Teda realita bude zhruba taka, ze dochodky budu zhruba porovnatelne.

Toto samozrejme cele plati iba v pripade, ze sa prvy pilier bude riadit rovnakymi pravidlami ako su teraz. Co mozme na 100% vylucit uz teraz. Nasa generacia buda rada, ak prvy pilier bude vobec nieco vyplacat, napriklad zivotne minimum.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa galen »

Felipe, pekne si to zratal ...
samemu ti vychadza, ze ak clovek bude zit na dochodku 20 rokov, a bude dostavat 450 oci mesacne, tak na to bude treba 108k,
zatial co clovek do systemu odviedol iba 60k.
Otazka znie: kde stat vezme zvysnych 48k na to, aby ti ten dochodok vyplatil?

nie, nemame tlaciaren na $, ani na €
nie, nemame bohate naleziska ropy, ani inych surovin, ktore by to vedeli vykryt

takze s5 ku problemu: odkial ma brat stat stale prachy? stale si ich poziciavat? dokedy?

... a bude to tak fungovat do vtedy, kym si na to bude odkial pozicat ... potom zrazu puff, a pride ku zoskrtaniu dochodkov, namiesto 400 bude 200, a k tomu zopar revolt ... a zase budes dostavat za 20 rokov dochodku svojich 60k, co si nasporis ... a nie 108k

PS: nezabudaj, ze ZIADNA z vlad co tu bola, neplanovala dlhodobo ... a to je problem
lava, prava, lava, prava ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

galen napísal:samemu ti vychadza, ze ak clovek bude zit na dochodku 20 rokov, a bude dostavat 450 oci mesacne, tak na to bude treba 108k,
zatial co clovek do systemu odviedol iba 60k.
Otazka znie: kde stat vezme zvysnych 48k na to, aby ti ten dochodok vyplatil?
Nuz, ak sa bavime o prvom pilieri, tak ziadnych odvedenych 60k rolu nehra. Dochodky z 1. piliera = dochodkove odvody do 1. piliera z platov aktualne pracujucich plus pripadna dotacia zo statneho rozpoctu.

Ak sa bavime o druhom pilieri, tak je to o tom co som pisal - vek odchodu do dochodku versus priemerny vek dozitia. Iste, je mozne ze akurat na tebe dochodkova poistovna prerobi, ked ti bude platit dozivotnu rentu do veku 115 rokov, to ale vykompenzuju ludia co zomru v prvom roku dochodku.
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa _Mato_ »

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5929459 ... ych-firiem

S tymto asi pan Kazigraf neratal (ako zvycajne).
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

faugusztin napísal:
felipe25 napísal: Ale k tej dozivotnej rente - myslim si ze tam si az extremny pesimista. Realita je taka, ze samozrejme, bude to o nieco nizsie, ale nie tretinova suma ako sa to snazis naznacit. Dozivotna renta sa totiz s velkou pravdepodobnostou bude riadit dvojicou hodnot - vek odchodu do dochodku a priemerny vek dozitia v ramci statu. Jednoducho sa rata s tym, ze ked je vek odchodu do dochodku povedzme 68 rokov, priemerny vek dozitia 78 rokov, tak budu ludia co zomru par dni po podpisani zmluvy a budu aj ludia co sa doziju stovky. Priemer im ale napovie ake je ich priemerne riziko a teda renta bude nastavena podla tejto hodnoty. Teda realita bude zhruba taka, ze dochodky budu zhruba porovnatelne.

Toto samozrejme cele plati iba v pripade, ze sa prvy pilier bude riadit rovnakymi pravidlami ako su teraz. Co mozme na 100% vylucit uz teraz. Nasa generacia buda rada, ak prvy pilier bude vobec nieco vyplacat, napriklad zivotne minimum.
Ze ja som pesimista?? :) A Ty nie ked si tu napisal, ze sucasnym 30tnikom da kazdemu rovnaky dochodok? To je co za blbost? To je niecom cim sa ohradzuju financni agenti pri podpisoch zmluv na II. pilier /vlastna skusenost/ - pytam sa, na zaklade coho to sudis?? Co snad budu potom dochodcovia pomierat od hladu a rovno na ulici kedze ich vyhodia?

Ze DSSka nema z toho nic, len 70€ mesacne? Srandista :)) Ty mi chces povedat, ze ked moje peniaze zhodnocuje na trhoch a ziska 5% ze presne 5% uvidim aj ja na aktualnej hodnote DJ? :) To myslis vazne?? :)
A uz aj, ked ich aj nezhodnoti, pretoze ako som cital, pri negarantovanych fondoch sa investuje tak, ze zhodnotenie je mensie ako pri garantovanych, lebo tam je umoznene iba do overenych fondov ktore su celosvetovo zname .

http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... -uspory-i/

A tak ci tak, ak ma DSSka cisto len 70€ rocne, zrataj si na pocte klientov, kolko € takto zarobili za 6rokov existencie druheho piliera. To Ti je malo, ked to nazvem ze je to cista ryza pre nich?

Ak Ty tvrdis ze budeme radi nasa generacia ked I. pilier bude nieco vyplacat, tak neviem kto je pesimista. Si bol v roku 2050 a videl si ake su pomery ci ako?

K tej dozivotnej rente - presne viem ako ju planuju zaviest, vyrataju si priemerny vek smrti ako si napisal, a ked tam bude mat clovek dajme tomu 50 000€, a priemerny vek smrti bude 75rokov /odchod do dochodku pri 62/, tak podla toho co pises vyrataju osobe 50 000 / 144 = 347€. Teda, to si fakt myslis?? :)) Si nejaky velky optimista. Kde bude mat ta zivotna poistovna ktora to bude vyplacat istotu, ze dany pocet ludi zomrie skor aby to pokryli to, ked bude niekto zit do 85-90rokov? Poviem Ti kde, v rapidnom znizeni tej vyratanej sumy. Do takeho rizika nikto nepojde, myslim ze nikto tu nieje charita. Uz dopredu si viem predstavit aky bude ten vzorec, tak nevyhodny ako vsetky ostatne veci.

A to ze DSSka uz moje peniaze po odchode do dochodku mat nebude viem, ale ked si sa ma snazil chytat za kazde slovicka tak nech sa paci. Jasne ze som myslel ta zivotna poistovna. No stale je to v rovine ASI, nikto to neschvalil, nieje ziadny model. Vacsina toho co pises Ty aj ja nieje zatial nikde stanovene, takze to vobec nemusi byt pravda a bude to uplne inak. Kedze po novom som cital ze tieto dochodky bude vyplacat Socialna poistovna /zasa/... - teda aj z I. aj z II. piliera. No uvidime ako to bude, ale ked ja som pesimista ohladom II. piliera, tak Ty si pesimista ohladom I. piliera pricom co to pises znaci, ze neveris ze v roku 2030 bude SR na mape Europy. Pretoze ak dostane v roku 2050 kazdy rovnaky dochodok bezohladu na to kolko zarobil ked mal 30-40rokov, tak to tu mozeme robit zrusit. Neviem odkial mas Ty, a x dalsich financnych agentov od ktorych som to pocul take informacie.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

faugusztin napísal:
Ak sa bavime o druhom pilieri, tak je to o tom co som pisal - vek odchodu do dochodku versus priemerny vek dozitia. Iste, je mozne ze akurat na tebe dochodkova poistovna prerobi, ked ti bude platit dozivotnu rentu do veku 115 rokov, to ale vykompenzuju ludia co zomru v prvom roku dochodku.
Tomu sam neveris, Ty si videl´niekoho na SR zeby zacal podnikat s takymi ciframi - kedze to budu naozaj vysoke cisla, prvych par tisic dochodcov a taka spolocnost bude spravovat desiatky milionov € a nebude s nimi moct hybat - a teda myslis si, ze si nastavi pravidla tak aby o 30rokov bola na tom tak, ze na dozivotnej rente prerobi 10mil €??? Taka spolocnost si to nastavi tak, aby neprerobila ani 10tisic €...


"Teda realita bude zhruba taka, ze dochodky budu zhruba porovnatelne."

Teda, ak bude dochodok z I. aj II. piliera podla Teba rovnaky, a dokopy dostanem tolko akokeby som bol len v I. pilieri, naco som vobec v tom II. pilieri??? Nechapem?? Istota tu nieje nikde. Ako niekto pisal v inom threade, ze peniaze su rucene statmi, ak by nejaka banka padla tak sa tu uz budu stihacky prehanat, takze skor uverim ze neuvidim peniaze z II. piliera ako z prveho :)

A tu demagogiu ze v roku 2050 bude jedno kto kolko zarabal si nechaj pre niekoho ineho. To tvrdi kazdy kto presviedca ludi aby tam vstupili uz roky :) Zaujimave, ze tieto slovne spojenia som zacal pocut presne po zavedeni II. piliera, ze stat nebude mat peniaze.
Naposledy upravil/-a felipe25 v Po 11. Feb, 2013, 14:28, upravené celkom 2 krát.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa 1adad1 »

ja by som povedal k vyberu akurat tolko ze ak niekto planuje dlhovekost tak nech ide do prveho piliera
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ale zasa, zdravotvnicto stale napreduje, v takom roku 2050 kto vie co bude? Viem ako funguje biznis farmaceutickych spolocnost, ze maju x liekov na rozne choroby ktore nepustia, pretoze sa dobre predavaju ich sucasne, a ked pustia liek ktory trvalo vylieci , pridu o zisky, ale v roku 2050 to moze byt inac. Co ak bude priemerny vek smrti cez 95rokov? Co potom? :) Clovek sa dozije 75tky a dojdu love z II. piliera? Podla toho ak sa bude dat urcit, ci chce clovek dozivotnu rentu, alebo pocas istej doby iby vyplacat.

Teda :) Za 2roky ked pride prvy dochodca ziadat si dochodok z II. piliera sa ho opytaju: tak, stacia Vam od nas peniaze do 72rokov, alebo chcete zit dlhsie? Smutne ale trefne.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

aj tak nic o 40 rokov neuvidite zo svojich penazi. Tak ako je nastartovana dnes ekonomika, musi prist rok ked to cele praskne. Cely svet zije na uver a pozickach. Planovat nieco na 40 rokov v nasom state? To je vysmech, ani jedna vlada nic nedotiahla do konca. Iked niektore vlady mali myslienky, ich realizacia bola nulova. A Fico neurobi uz vobec nic. Ten len chamce a rozdava.
Ak chcete realne si setrit, tak nakupujte zlato, alebo nieco podobne co bude mat ako taku cenu aj o 100 rokov.
Lebo dnes za 1000e si kupis telku, zajtra par financikov spravi zly obchod a za 1000e si nekupime ani chleba. Preto v nejakom dlhodobom sporeni nevidim zmysel. Respektive aky zmysel ma dlhodobe sporenie? ziadne, je to zbytocne zadrziavanie penazi, ktore zo dna na den mozu stratit svoju hodnotu.
II pilier na slovenku, no mozno keby sme boli v nemecku tak verim ze tie prachy uvidim za 40 rokov, ale sme na slovensku, v bazmekistane. Tu si robia politici a mafia co chcu,a vidina alebo planovanie z hladiska 20 rokov a viac je nemozne.
NB: Asus ROG Strix G16
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

felipe25 napísal:Ze ja som pesimista?? :) A Ty nie ked si tu napisal, ze sucasnym 30tnikom da kazdemu rovnaky dochodok? To je co za blbost? To je niecom cim sa ohradzuju financni agenti pri podpisoch zmluv na II. pilier /vlastna skusenost/ - pytam sa, na zaklade coho to sudis?? Co snad budu potom dochodcovia pomierat od hladu a rovno na ulici kedze ich vyhodia?
Pozor, citaj to v kontexte, teda o tvojom pohlade na rentu z 2. piliera. Ty si pesimista ohladne toho, co sa bude vyplacat ako dozivotna renta z 2. piliera, kde pises absurdne cifry ako 100€ namiesto 250€. Dozivotna renta bude +/- rovnaka ako keby si mal aktualny dochodok podla sucasnych pravidiel. A si az prehnany optimista co sa tyka prveho piliera. Realita je bohuzial taka, ze populacia starne a porodnost klesa. Mozes si teda vybrat - bud sa okolo roku 2040 bude chodit do dochodku vo veku 75 rokov alebo sa zrusi zasluhovost dochodkov a kazdy bude mat relativne nizke dochodky na urovni zivotneho minima alebo tesne nad. Inej cesty niet.

Ani netreba velmi rozmyslat, staci jednoducha kalkulacka.

Zoberme si aktualnu priemernu mesacnu mzdu, co je podla statistickeho uradu za 3Q/2012 784€.
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalk ... y-2013.php
Zamestnanec si z toho zoberie domov 609€. Na dochodok odvedie 31,36€, zamestnavatel 109,76€. To je spolu 141,12€. Na dochodok na urovni minimalnej mzdy je potrebny plat 2,38 pracovnikov.

Pracujucich je 2 324,7 miliona, starobnych dochodcov 0,980 miliona + predcasnych starobnych 0,024 miliona, teda celkovo peknych 1,004 miliona. Realita je teda taka, ze aj pri uvazovani s priemernym dochodkom a teorii ze uvazovani ze 2. pilier neexistuje je uz !!!teraz!!! nedostatok pracujucich pre to, aby kazdy jeden dochodca dostal dochodok na urovni minimalnej mzdy.

Ak by sme brali median platov, tak by sme z hladiska starobnych dochodkov boli hlboko v deficite aj bez 2. piliera. Jedine "stastie" pre rozpocet je teda to, ze este stale mame mnozstvo dochodcov, ktory maju dochodky nizsie nez minimalna mzda.

Bohuzial, toto boli tie pozitivne informacie. Kazdy rocnik obcanov SR, co maju teraz medzi 20 az 60 rokov je 1,5 az 2x silnejsi nez rocniky obcanov, co maju do 18 rokov. Realitou je teda to, ze za zhruba 15-20 rokov sa budeme bavit o pomere dochodcov voci pracujucim pod 2. To by v pripade prveho piliera znamenalo tak extremnu financnu zataz pre statny rozpocet, ze by musela nastat jedna z vyssie popisanych variant - zvysenie veku odchodu do dochodku alebo znizenie dochdkov a zrusenie zasluhovosti.

Zmysel 2. piliera je prave v tom, ze sa stat (ciastocne) zbavi zodpovednosti za dochodky ludi, nebudu (az tak) zatazovat statny rozpocet a nebude teda nutne zvysovat odvody ci danove zatazenie.

felipe25 napísal:Ze DSSka nema z toho nic, len 70€ mesacne? Srandista :)) Ty mi chces povedat, ze ked moje peniaze zhodnocuje na trhoch a ziska 5% ze presne 5% uvidim aj ja na aktualnej hodnote DJ? :) To myslis vazne?? :)
Ano je to tak, ak sa aktivum zhodnoti o 5%, tak sa ti adekvatne zvysi hodnota DJ v pomere zodpovedajucemu pomeru danej investicie v majetku fondu.

Kedze odplata spravcu v tej tvojej cifre 70€ bola zahrnuta, tak je to naozaj vsetko co z tvojej investicie samotny spravca vidi.
felipe25 napísal:Ak Ty tvrdis ze budeme radi nasa generacia ked I. pilier bude nieco vyplacat, tak neviem kto je pesimista. Si bol v roku 2050 a videl si ake su pomery ci ako?
Do roku 2050 nevidim. Ale demograficka krivka do 2033 je jasna a tam niet co vymyslat - v generacii okolo roku 1980 sa rodilo okolo 50 tisic deti, od 1995 sme okolo 25-30 tisic deti. Naozaj si myslis, ze nam bude generacii 30 a viacrocnych kto prispievat na dochodky z 1. piliera, ked sa nebude rodit viac nez 50 tisic deti rocne ? A to ti garantujem ze tak vysoko porodnost uz nebude. Ani nad 40 tisic sa uz pravdepodobne nikdy nedostaneme. Pri rovnakom dochodkovom veku ako teraz pocet dochodcov za 30-35 rokov vystupi vysoko nad 1 milion, pravdepodobne k cislam okolo 1,5 miliona. Zaroven ti bude klesat pocet pracujucich, dost pravdepodobne k cislam okolo 2 milionov. Je to neuprosna matematika.
felipe25 napísal:K tej dozivotnej rente - ...
Vsak ale nikto nepisal ze to bude jednoduche delenie. Vysledkom ale bude zhruba suma, ktoru by si dostal z prveho piliera, mozno trosku vyssia, mozno trosku nizsia. 2. pilier tu ale nie je na to, aby si zbohatol, 2. pilier je na to aby stat nemusel riesit extremne financne dosledky demografickeho vyvoja na dochodkovy system.
felipe25 napísal:Kedze po novom som cital ze tieto dochodky bude vyplacat Socialna poistovna /zasa/... - teda aj z I. aj z II. piliera.
To moze byt cisto iba administrativna vec, tj aby dochodca nedostaval dve samostatne platby.
felipe25 napísal:Pretoze ak dostane v roku 2050 kazdy rovnaky dochodok bezohladu na to kolko zarobil ked mal 30-40rokov, tak to tu mozeme robit zrusit.
Pozri sa na tento obrazok :
http://img.geocaching.com/cache/large/a ... ea3c79.jpg
Posun si ten obrazok vyssie o 20 ci 30 rokov a zarataj predpokladanu krivku porodnosti. Boom porodnosti niet preco ocakavat, porodnost by mala byt zhruba rovnaka teraz, teda okolo 30000 za rok. Najvacsi problem nastane, ked ten kopec ludi co malo v 2010 medzi 17 az 42 rokov bude na dochodku, a bude ich musiet zivit ta skupina co sa este nenarodila ci mala v roku 2010 0-16 rokov.

A ze preco sa musi zrusit zasluhovost ? To je tiez velmi jednoducha matematika. Zoberme predpoklad ze 2. pilier neexistuje, v tom pripade potrebujes pre dochodok na urovni polovice priemerneho platu 2,8 pracujuceho za priemerny plat. Pomer dochodcov a pracujucich teda musi byt nad 3 pri zohladneni toho, ze priemerny plat skresluje.

Jednoducho povedane, 1. pilier funguje, ak je prirastok obyvatelstva. Lenze to sa nedeje uz 2 desatrocia. Ale vsak si zite v optimizme ze to nejak stat zariadi.

@HellAngel: samozrejme sporenie velmi nema zmysel, ale ak je tu ta moznost nejak si tie peniaze ponechat v nejakej forme pre seba alebo nechat prezrat statu, tak ja si vyberam DSS a mozno budeme mat stastie a ked pojdem na dochodok tak este bude existovat tento stat aj 2. pilier. Ak nie, tak smola.
Používateľov profilový obrázok
Return
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 697
Dátum registrácie: Pi 24. Sep, 2010, 18:01
Bydlisko: okr. Lučenec

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Return »

asi OT ale zapada to do debaty o DSS
je normalne ze mi soc. poitovna urcila DSSku a rovno s nou uzavrela zmluvu bez mojho vedomia? toto je uz fakt ako u kktov na dvore
Rest in Pieces
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Athlon II x3 455 3.3 @ 3.6Ghz
Cooler: Scythe Ninja Plus rev. B
MB: MSI 870 - C45
RAM: 2 x 2GB Kingston 1333Mhz
GPU: Sapphire HD5770 850/1200 @ 960/1350Mhz
PSU: Fortron Saga II 500W + Enermax TBS 120mm
HDD: Samsung F3 DT 500GB + WD AAKS 320GB
LCD: Samsung SyncMaster 943BW 19"
Mouse: SideWinder
Audio: Xonar DS / AKG K512 / Creative A320 (na filmy)
NetBook: Asus 1015P (10,1", Atom N450, 2GB DDR2, 250GB HDD, W7 HP)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

faugusztin beriem co si napisal, niektore veci o DSS na 100% neviem, napriklad to s tym ziskom. Ak mas pravdu beriem, ale aj 60€-70€ rocne je dost velka provizia pre DSSky. Viem aj to aka je situacia, ze bude malo pracujucich. Ale kedze stat moze co len chce - ako aj teraz presunie peniaze ktore ziska od ludi ktori odisli z II. piliera na tu sekeru v rozpocte, som presvedceny ze to pojde aj naopak. Inak tu zacnu dost velke obcianske nepokoje, a ked je realita co pises, ze v roku 2050 dostane dochodca ktory zarabal priemerne nad 800€ tolko, co nejaky co zarabal 400€, tak to tento stat v globale polozi cely, a potom bude jedno, ci I. alebo II. pilier.

Return - za Teba soc. poistovna nemohla podpisat zmluvu o DSS. To mas odkial? Snad mas na zmluve s DSS razitko SOcialnej poistovne? Bez Tvojho podpisu do II. piliera nevstupis. Jedine ze nejaky financny poradca ktory za to ma proviziu to urobil za Teba :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Return
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 697
Dátum registrácie: Pi 24. Sep, 2010, 18:01
Bydlisko: okr. Lučenec

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Return »

ako prve mi dosiel rocny vypis z axa dochodkoveho sporenia, som nato cumel ako vôl a rozmylal ci nemam rozdvojenu osobnost :D
a potom mi dosiel "akceptacny list" v ktorom bolo pisane cituje "dovolujeme si vas informovat ze vam soc poistovna dna 13.11.2012 urcila dochodkovu spravcovsku spolocnost axa dss as"
prilozene boli aj udaje na pristup na ten ucet cez web AXA a funguju, cize to vtip nebude
Rest in Pieces
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Athlon II x3 455 3.3 @ 3.6Ghz
Cooler: Scythe Ninja Plus rev. B
MB: MSI 870 - C45
RAM: 2 x 2GB Kingston 1333Mhz
GPU: Sapphire HD5770 850/1200 @ 960/1350Mhz
PSU: Fortron Saga II 500W + Enermax TBS 120mm
HDD: Samsung F3 DT 500GB + WD AAKS 320GB
LCD: Samsung SyncMaster 943BW 19"
Mouse: SideWinder
Audio: Xonar DS / AKG K512 / Creative A320 (na filmy)
NetBook: Asus 1015P (10,1", Atom N450, 2GB DDR2, 250GB HDD, W7 HP)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

ved soc. poistovna ano, lebo na zaklade zmluvy ti zacne soc. poistovna odvadzat peniaze.. tu zmluvu za teba niekto uzavrel a zneuzil udaje, volaj okamzite do axa a pytaj si zmluvu, ktoru si v zivote nepodpisal.. :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Debata o všetkom"