Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Po 27. Feb, 2023, 14:35 Ahoj,

to sú zaujímavé info, pokojne to ešte rozoberme verejne, viacerí sa môžu priučiť. neajkú spoluprácu a nakupovanie už presunieme do SS :)

Victron - ale tu sa bavíme o tom že ja idem na 10kV - 3f, teda je táto debata mimo, že?
Vstupný prúd - znamená to že to meniču nejako uškodí alebo naopak, sa nevyužije výkon panelov, uškrtí sa to niekde?
Smartmeter netuším, spýtam sa.
Predpokladám že to tá košntrukcia je spojená s montážou, budeme to montovať do strechy do trámov je tam sklon 14 stupňov plus 20 CM substrátu).
nejde to na plechovú strechu, sú tam asfaltové pásy a na to mzelená vrstva.

Ja opakujem po niekoľkí krát, že to nie je iba o návratnosti. ak by som riešil návratnosť, nestaviam dom, to sa nikdy nevráti v € :D

Ceny nedokážem odhadnúť, ale minimálne budem rád za vaše vstupy, nech si viem urobiť. kto má chuť si zarobiť/pomôcť my pokojne tie nosné prvky a pod vieme nainštalovať sami :rep:
Pri Victrone je problém dodržať 10kW pri 3F. Buď zoberieš 3x3kVA, ktorý má max. 2,4kW trvale pri 25°C, t.z. 7,2kW, alebo zoberieš 3x5KVA, ktorý má 4kW trvale pri 25°C, t.z. 12kW - viď. datasheet.
Problém to je, ak sa chceš pripojiť do DS v zjednodušenom režime (malý zdroj do 10kW), lebo sa berie do úvahy súčet výkonov všetkých meničov. Takže s 3x5kVA ťa nepripoja ako malý zdroj, jedine ako lokálny zdroj, čo je väčšia byrokracia. Aspoň také mám info.
U ZSDis sa dá podať aj nezáväzné posúdenie možnosti pripojenia, takže ak niekto chce skúsiť, dajte potom vedieť ako ste dopadli.

Vstupný prúd - maximálny možný prúd, ktorý vie menič spracovať. Všetko čo je nad odreže.
Maximálny prúd - pri prekročení hrozí poškodenie meniča! Na nejakú reguláciu by som sa nespoliehal, lebo nie je taká rýchla.

Vieš sem postnúť rez strechy akú budeš mať na dome? Nebude lepšie skôr konštrukciu zaťažiť na tej zelenej streche, ako dávať vruty až do krokiev?

Ak máš po ruke nejakého elektrikára (najlepšie so skúsenosťami s FVE), prakticky všetko si vieš spraviť sám. ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podat ziadost s 3x 3kVA a namontovat 3x 5kVA, vyrobit nalepky ked dojde revizak :( takzvano "na slováka postup"
alebo jednoducho pouzit 3f tak ako ma byt

PS : uz je v platnosti ten zakon ktory hovori ze distribucka sa musi do 10 dni (ci tak nejak) vyjadrit ? Ak sa nevyjadri, AUTOMATICKY sa ziadost povazuje za schvalenu ? Nieco taketo mali robit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Turbo ja som ešte revizáka pri FVE nevidel :laugh: Takže áno asi aj tento postup je možný.
Neviem, či si distribučka pýta presné sériové čísla alebo fotky, podľa mňa nie. Tuším len na dotácie potrebuješ fotky inštalácie, ale neviem či sú treba fotky štítkov. U mňa nikdy nikto nebol na kontrole inštalácie FVE.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1284
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa geroswen »

Tiez by som si do asfaltovej strechy nenechal vrtat. To co pises je idealny use case na konstrukciu so zatazou napr. z betonovych kociek.

Neviem, ci je nejaky dovod kupovat tie Munchen solar panely, ale skor by som povedal, ze nie. Cinske znacky ako Longi, Ja solar, DAH, Canadian Solar a dalsie su na tom s kvalitkou velmi dobre a za vyrazne nizsiu cenu. Kludne by som na tvojom mieste zobral to, co ponuka Diablo. My budeme brat DAH full screen, full black, 1/3 cut panely. Hlavne kvoli vzhladu ale paci sa mi aj ich patent na full screen, kedy nemaju po okraji klasicky hlinikovy ram a robia tomu marketing v suvislosti s tym, ze ti pri rame nezostava voda a prach.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

to vŕtanie chápem, spýtam sa chlapíka ako to presne chce robiť, respektíve zaručiť tesnosť.

strecha má sklon 14 stupňov, asfaltové pásy, budú zasypané 20 CM substrátom.

takto to bude vyzerať:
https://drive.google.com/file/d/1iTbRlh ... sp=sharing

u mňa doma nebudú žiadne žiadosti iné ako reálne zariadenie, tento dom bud na papiery čistý ako ľalia, týmto prístupom som si narobil veľa problémov ale aspoň zisťujem krásy byrokracie na slovensku.

Diablo, vstupný prúd - menič viac nepustí, teda je to OK? Maximálny prúd - teda to nie je OK, môže to poškodiť menič? nerozumiem úplne teraz ktorý variant platí, príde mi že oba naraz nemôžu.

idem volať dodávateľovi prezistiť veci. dík.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja to vidim takto, prosim nebite ma : maximalny prud si menic potiahne sam aky dokaze. Panely nedokazu natlacit elektriku do menica, preto sa hovori "nechas elektriku na streche" == nevyuzijes maximum co mozes. Panely by dokazali vyrobit 8000 W ale menic si potiahne len vymyslim si 6250 W pretoze jeho parametre, a tympadom "nechas na streche".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Ut 28. Feb, 2023, 12:24 Diablo, vstupný prúd - menič viac nepustí, teda je to OK? Maximálny prúd - teda to nie je OK, môže to poškodiť menič? nerozumiem úplne teraz ktorý variant platí, príde mi že oba naraz nemôžu.
Aj ten vstupný prúd ok moc nie, lebo kopec výkonu necháš na streche kvôli tomu, že to menič nevie spracovať. Ak by bol rozdiel 0,5A tak nepoviem, ale rozdiel cez 2A je podľa môjho dosť.
Ten maximálny prúd je väčší problém, lebo pri chladom počasí vedia tie špičky narobiť šarapatu. Mne minulý týždeň išlo z 3,3kWp panelov výkon 3,8kW! Teraz si predstav, že je troška pod mrakom a chladno. Panely dávajú 10A a z toho vykukne slnko v plnej sile. Než zareaguje mppt už môže byť zhorený. Samozrejme môže to ustáť, ale je to lotéria.
Kombináciu Goodwe a veľké panely by som ja nebral. Radšej zobrať Solax, s ktorým je ďaleko menej problémov.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Diablo1st napísal: Po 27. Feb, 2023, 16:02 Turbo ja som ešte revizáka pri FVE nevidel :laugh: Takže áno asi aj tento postup je možný.
Neviem, či si distribučka pýta presné sériové čísla alebo fotky, podľa mňa nie. Tuším len na dotácie potrebuješ fotky inštalácie, ale neviem či sú treba fotky štítkov. U mňa nikdy nikto nebol na kontrole inštalácie FVE.
U mňa bol revizák ( asi z DS ? ) pred 7dmimi dňami a pofotil si :
1. celkovy pohľad na menič, povódny AC rozvádzač , nový AC rozvádzač, nový DC rozvadzač.
2. detaily všetkých vyššie uvedených komponentov okrem pôvodneho AC rozvádzača.

Pred zapnutím VB by mal vraj prísť iný technik ( asi zo ZSE ) nastaviť elektromer ktorý mám vonku na plote a má na sebe už aj anténku.
Neviem či ma bude k tomu potrebovať a neviem ani to kto a či mi dá niekto potvrdenie o tom že môžem začať púšťať von do VB.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Dobré vedieť, že chodí aj niekto tie inštalácie kontrolovať. Takto by to podľa mňa malo byť, lebo niekedy sa rozum pozastavuje ako niektorí vedia tú FVE namontovať.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Toto zbie ako celkom dealbreaker, plarit drahe panely a nevediet ich na plno ani bezpecne vyuzit... Prezistim.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Mne minulý týždeň išlo z 3,3kWp panelov výkon 3,8kW!

aka bola teplota ? toto je prilis velky rozdiel :(
jasne, revizaci chodia - u tatka tiez fotili. September 2022, druha dedina za Bratislavou, uz je to okres Senec, energiu ma ZSE.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Ut 28. Feb, 2023, 14:09 aka bola teplota ? toto je prilis velky rozdiel :(
Presnú teplotu ti nepoviem, ale určite niekde v rozsahu 0-5°C. mppt mi dokonca hlási až 3956W, ale asi to bolo len na pár sekúnd a VRM to nezaznamenal.

Tu sa stalo presne to, čo som popisoval. Zrazu vykuklo slnko priamo na panely.
PVpower_2502.jpg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja ku tomuto len toľko, že som smutný. ako mi môže človek, čo za to chce prachy, poradi´t niečo nekompatibilné a tu týpek na fóre mi zadarmo dá vstupy na základe ktorých sa aj niečo nové naučím...

dám vedieť všetkým čo firma odpovie, díky za grafy :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

komercia, novy produkt bez skusenosti s nim, to sa stava.

bilancia : za februar vyrobenych zlahka cez 600kWh z 10kWp zostavy, prva dedina za Bratislavou, nie je podstatne ktorym smerom. Dva stringy prakticky rovnako pol na pol (jeden panel rozdiel), juh a zapad lebo strecha je zlomena do L. Navyse strecha nie je absolutne uplne optimalna, v zimnom obdobi si samasebe tieni takze vyroba mohla byt este o par kWh lepsia - to uz ale cloveka netrapi. Jar, leto, jesen ten problem nebude.

Dnes prvykrat v tomto roku vyrobenych 42kWh za den, este nie je koniec. Parkrat sa uz atakovala 40tka, take cisla ze 38.5kWh, 39.2kWh, ale 40 este nebolo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Chlapi len pre info - dotácie na FVE sa minuli dnes :) bude ďalšie kolo na jeseň plus nejaká slovensko.sk iniciatíva, info priamo z agentúry dotačnej. ale to len bokom.

Pre mňa to len znamená že sa nemusím ponáhľať.

Mám odpovede dodávateľa, celkom sa ku tomu postavil, dávam nižšie, pokojne sa vyjadrite.

Q: Podľa datasheetu od meniča je max. vstupný prúd 11A a skratový 13,8A. A panely dávajú 13,99A skratový a 13,23A v mpp. tým pádom by opstalo elektrina v lepšom prípade na streche, v horšom to môže zle dopadnúť (špičky v chladných dňoch a pod.).
A: je tam DC istič aj prepeťová ochrana ktoré tieto peaky bez problémov skorigujú, máme stovky inštalácií a žiaden problém. Panely idú v špičke málokedy a strata výroby je zanedbateľná.

Q: Prečo nepoužiť menič Solax?
A: minimum je použitie dvoch batérií, master a slave, iba od Solaxu, čím sa zbyšuje investícia. kazivosť je rovnaká ako pri Goodwee, je to čína. Solax potrebuje backup box ak človek chce backup.

Q: prečo mám pri Goodwee smartmeter, keď ho dodávajú v balení?
A: iba sme skopírovali cenovku od huaweiu, to samozrejme vyhodíme...

A do strechy to chcú montovať kombi vrutmi. úprimne, nevadí mi to, ak za to zoberú zodpovednosť a urobia to poriadne, aj ja mám radšej tvrdý inštal na pevno.


úprimne dumem skombinovať to, nakúpiť niečo bokom za lepšie ceny (batérie, panely, meniče) a samotnú inštaláciu s detailami nechať na firmu.

Návrat na "Debata o všetkom"