Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
fallenblue
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2021, 10:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa fallenblue »

Napríklad ten tvoj PC stôl? :D
CPU: i9-9900K + Arctic II 360 + 3×NF-A12x25 chromax MB: MSI MPG Z390M RAM: 4×8GB HyperX 3200 MHz Predator RGB GPU: Asus TUF RTX 3080 SSD: 2×Samsung 980 1TB + CLR-M2 ALU PSU: Corsair RM850x(2018) CASE: Asus AP201 Black + 4×NF-A12x25 chromax LCD: 27GP850 + P2421D Repro: PreSonus Eris E3.5 Mouse: Logitech G502 Lightspeed + Logitech MX Master 3S Keyboard: Logitech MX Mechanical Headset: Logitech G Pro X Wireless MB: MacBook Pro 13 2020 | i5-8257U | 16GB | 256GB Apple: iPhone 15 Pro Black 256GB + Airpods Pro + Apple Watch 4 Grey 44mm + iPad mini 6 Grey Cell Gaming: PS5
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Och ten stol :D
Používateľov profilový obrázok
fallenblue
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2021, 10:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa fallenblue »

To bol typický príklad, doslovne sedí.
Kúpil stôl, ktorý musí používať za šibnutých/nevhodných podmienok, pretože to jeho konštrukcia vyžaduje a potrebuje ďalšiu investíciu - nový stôl :D Ale teda za všetko môže výrobca, že taký stôl vôbec vyrába. Nehorázne. Ale shiro také veci nekupuje. Ibaže by kupoval :D
Keby radšej namiesto stola dal tie peniaze napríklad na liečbu detskej rakoviny, to by bolo, aspoň by sa lepšie zviditeľnil ako takto :-(
CPU: i9-9900K + Arctic II 360 + 3×NF-A12x25 chromax MB: MSI MPG Z390M RAM: 4×8GB HyperX 3200 MHz Predator RGB GPU: Asus TUF RTX 3080 SSD: 2×Samsung 980 1TB + CLR-M2 ALU PSU: Corsair RM850x(2018) CASE: Asus AP201 Black + 4×NF-A12x25 chromax LCD: 27GP850 + P2421D Repro: PreSonus Eris E3.5 Mouse: Logitech G502 Lightspeed + Logitech MX Master 3S Keyboard: Logitech MX Mechanical Headset: Logitech G Pro X Wireless MB: MacBook Pro 13 2020 | i5-8257U | 16GB | 256GB Apple: iPhone 15 Pro Black 256GB + Airpods Pro + Apple Watch 4 Grey 44mm + iPad mini 6 Grey Cell Gaming: PS5
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Patrilo by sa prestat sirit vyvratene bludy.
>> Doma ma elektrika v marci stala priemerne 24c/kWh

och prepac - tuto viewtopic.php?p=1591340#p1591340 nejaky Maniak pise ze "tento rok bola fixovana cena elektriky na 2023 na urovni 60-70c/kWh (na konci decembra/zaciatku januara)". Ano, to bolo v Rakusku, nie na Slovensku.

Tak sorry ze som napisal LEN 54 centov ! Ze ta vo vysledku stala 24 centov, fajn, lebo si zo zuriveho donutenia presiel na spotovy trh a momentalne to hraje v tvoj prospech blablabla. Takuto moznost na Slovensku niekto nema, a bolo to napisane tak ako to bolo napisane : ja si to nechcem overovat, ani nemam dovod, ani naladu ani nic ine. Mozno to uz nemate fixovane na 70 centov, mozno mate, nebol som to ja ktory tuto informaciu napisal.

Ina vec ale je - Maniaka nikto nechallengoval ked pisal "Aj pri cene 4 eur/l si ich budes rad kupovat ?" o cene za liter paliva. Tam nikto neziadal aby prestal sirit vyvratene bludy...


No nemozem si pomoct, ale u mna konkretne to nie je s tymi bzuciakmi len take jednoduche. Nemaju vsetci auto za 50k, nemaju vsetci 55k km rocne, nemaju vsetci dom... ak sa nemylim tak na Slovensku je oficialne nejakych dva miliony alebo tri miliony exekucii, to znamena ze strasne kvantum sudruhov ktori nezaplatili daleko drobnejsie veci nez auto za 50k eur. Tak trosku sa obavam, ci sme my ten narod co nadsene bude naskakovat do 40.000 eurovych minitragacov Renolt Zoe, Opel Korza a podobne, ano viem ze existuju este viacej nanopiko vozitka ktore su lacnejsie, napriklad Dacia Špringer len od dvadsat, ale to je jediny model a proste... atd.





>> Ty sam jazdis starou hrcou a stazujes sa na nove auta, ale nikdy si nove nekupis, ani 5r si nekupujes

jazdim, hrdo. 7 rocna, neviem ci je to uplna hrca, absolutne rozhodne je to jedno z tych lepsich aut co vidim na parkovisku (asi tak 90 vozov okolo mna na pohlad - rozhodne patrim do Top15, zrejme aj do Top10. Bratislava, nie Dolny Kubin). Mne je totiz akekolvek auto za 50k eur absolutne zbytocne. Nove, stare, formula, ponorka, absolutne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

7r? sak si vzdy spominal hadam 10+ rocne auto (Sharan, Voyager, a podobne). Tie ani nemaju zatial nahradu (mozno ID-Buzz teraz). Ale ospravedlnujem sa, 7r nie je stara hrca, to su tak 12+, pripadne 15+r auta.

Ano, na konci dec. som dostal novy cennik s 49c/kWh od noveho roku (rozne kraje, rozne ceny) a presiel som na spot nie z donutenia, ale lebo je to vyhodne. Nikto mi pistol pri hlave nedrzal. Jednoducho len za domacnost by som namiesto 1000 eur platil asi 2.5k podla vtedajsieho cennika (vratane kurenia).
Nedavno fixovane ceny v Burgenland Energie boli znizene na 37c/kWh pri rocnej fixacii (imho stale vela, ale povedzme voci spotu je to asi +10-15c/kWh premia pre nich). Na SK ta to netrapi, domacnosti maju regulovany fix na ca. 20c/kWh, ci sa mylim?
Pozrel som akurat Magna Energia, pekne tarify: https://www.magna-energia.sk/variabilna ... domacnosti

4€/l paliva som pisal v suvislosti s e-fuels (udavane pri viacerych zdrojoch): https://at.galileo.tv/technik/e-fuels-s ... ektroauto/

Pri tvojom najazde nie si kupca noveho auta (ani ja nie som na nasom druhom aute, ktore jazdi tak 5-10k km). To neznamena, ze sa BEV nerozsiria aj na SK. Pomalsie, neskor, ale budu kopirovat podobne adopcnu krivku ako na zapade.
Naposledy upravil/-a maniak v St 19. Apr, 2023, 10:44, upravené celkom 1 krát.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ospravedlnovat sa vobec netreba, diskusia je len vtedy diskusiou ked nemaju vsetci rovnaky nazor. Co sa tyka starej hrce, veruze mam v rodine aj taku... 2005ka Vojadzer, takze to uz naozaj do tejto (nielen danovej) kategorie spada. To auto furt funguje, nemam najmensi dovod ho zahodit a akurat som bol vo Viedni cez vikend na nom zhodou okolnosti pretoze ine auto doma nebolo. Tu sused ma 2001cku Vojadzer, ten isty dovod - nezahodi ho lebo nema preco. Doslova dopismena nema preco, nema ho cim nahradit (ponuknite nejake 5.2 metrove auticko ktore bezproblemovo funguje v hodnote ~1000,-eur...).

Mimochodom, pravdu mas ze dalsie take (2001 Galaxy 1.9tdi) som pred takmer tromi rokmi daroval rodine na dedinu, pretoze... to auto furt funguje. Bez vaznejsich oprav, bez vaznejsich pruserov, moje auta vsetky bez uplatkov prechadzaju STK/EK. Lebo chalan na dedine bol v takej situacii ze namiesto polorozpadnutej polohrdzavej Seat Ibiza dostal nehrdzavy nerozpadnuty Galaxy s nezavislym kurenim, takze upgrade to bol pre neho strasidelny. A mne spravilo radost ze som sa nemusel za 1500,-eur s niekym natahovat s (vtedy) 18rocnym autom a hlavne ze som pomohol rodine.

Pre nas co mame dukaty to znie nezmyselne, ale pre daneho cloveka to bola ina rozpravka. Mam strach, ze takejto cielovej skupine mozeme skusit ponuknut elektro :( cojaviem najlacnejsie ojazdene Leafy za 10.000 eur co nikam nepridu. Alebo nieco trosku lepsie, dvojkove ojazdene LEafy z 2018 za 20.000 eur. Inak tiez som to auto mal z rovnakeho dovodu - nemal som dovod ho zahodit, pretoze furt fungovalo. Ako mulica. Kooooolko som s nim roztahoval nablyskanych Pasattov, Audiniek, BMW co sa nevedeli nastartovat... minimalne tucet. Hanba. Jednu moju staru hrcu vlastnim 15 rokov, druhu staru hrcu vlastnim 15 rokov, bez najmensieho zavahania, kto to moze povedat... tretiu nestarú nehrču mam treti rok terazki.

Zaver je spravny - nie som na trhu novych aut, netreba mi, nemam taky najazd, BEV sa rozsiria aj na Slovensku pretoze ina cesta proste nie je. Su tlacene zvrchu zdola zlava sprava, proste sa tomu utiect neda. Ako vsak vidime, dnes - a to hlavne myslene v dnesnych cenach - jednoducho nie su primarna volba pre kazdeho. Ani nemozu byt, su jednoducho katastroficky drahe. Ani v Amerike nie je kazde druhe auto elektricke a ani tak skoro nebude.

Na Slovensku je regulovany fix tusim 14 centov/kWh, komplet vysledna cena vratane distribucie (ktora samotna je 7 centov/kWh). Nejak tak.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: St 19. Apr, 2023, 10:43Mam strach, ze takejto cielovej skupine mozeme skusit ponuknut elektro :(
to nie je o strachu, tie auta pre nich nie sú určené
Stále nerozumiem, prečo je to pre teba tak extrémny problém pochopiť
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mam strach je len basnicke vyjadrenie - to nemas extremny problem pochopit, ze nie ?

Pretoze ja nemam ziadny skutocny strach. Tam nie je moznost akejkolvek pochybnosti - ja mam nepriestrelnu istotu. Ale problem je, ze europske tlacenky nevidia dolava doprava : kazdemu sa snazia nanutit elektroauta. Bez rozdielu farby pleti (to bol fťip, boli ste volakto terazki v Parizi ? V Bruseli ? Bol som aj v Zeneve... kamarade srandy kopec), vierovyznania, financno-ekonomickej situacie napr. zakaz predaja spalovakov v nastavenom datume - kto zabezpeci aby sa ti ludia v konkretnom datume mali daleko lepsie nez sa maju dnes ?

Jasne, zabudol som na to ze v buducnosti sa vsetko vyriesi a elektroauta budu takmer zadarmo. A mozno nebudu... kedze uz dnes europski politici [!!!] otvorene [!!!] priznavaju ze mobilita proste bude obmedzena v porovnani s dnesnym stavom. Uz to ani nedokazu skryvat, ani nemozu, ani nechcu.

Srandy kopec.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Zase sa budem opakovať, bežného slovenského šoféra s autom priemerneho veku budú EV trapit niekedy okolo roku 2045, vtedy budú zásadne iné požiadavky

Stačí keď začneš klamať, zavádzať a vyplakavat 10 rokov vopred, takže približne o 12 rokov
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ked sa pozreme ako automobilky musia zdrazovat spalovaky aby mali sancu zatiahnut vyvoj bzučiakov, je nacase plakat uz peknych par rokov.

Hadam si nemyslime ze ekonomicka realita je taka, ze automobilky z elektrickych penazi financuju obrovske baterkarne, nove fabriky, vyskum vyvoj v oblastiach o ktorych doteraz nemali najmensie tusenie, obrovske datacentra, IT infrastrukturu (si predstavte aka jednoducha sranda je spravit Over-The-Air update firmware na automobile, vobec nehovorim o firmware samotnom len to aby to na vsetky auticka rozhadzane krizomkrazom preliezlo v pohode, aby to nikto nehackol tralala)... na elektroautach doteraz vsetci len prerobili a nikto z toho nevytiahol korunu zisku mozno okrem Tesly ktora nesmierne sibnutou "hodnotou" firmy ma prachy na taketo panske huncutstva a'la stavba fabrik...

Audi, BMW, Mercedes atd nemaju najmensiu sancu zaplatit nove fabriky, nove stroje a technologie zo ziskov z predaja elektra. Takze ano, elektro uz ovplyvnuje aj spalovaci svet - uz dlho a uz strasne.

Takze sa podla mna tyka aj priemerneho sofera ktory elektro nekupuje.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, nie, bezneho slovaka s autom priemerneho veku 14r (alebo okolo) sa BEV nijako netyka, neobmedzuje mu to aktualne vyber. Mozno o 5-7r, nakolko bol dip v predaji aut od 2020.
FVE 12.45 kWp V/Z
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Elektromobily nikdo nechce :rofl:
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Miso122 »

ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

a teraz odrátajme OTA recally :D lebo podla tej logiky nosím svoj smartphone na "recall" kazdy tyzden :D :D :D :D :D
Naposledy upravil/-a tron44 v Št 20. Apr, 2023, 20:34, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa shiro »

fallenblue napísal: St 19. Apr, 2023, 08:43 Napríklad ten tvoj PC stôl? :D
SKiLEX napísal: St 19. Apr, 2023, 08:44 Och ten stol :D
fallenblue napísal: St 19. Apr, 2023, 08:47 To bol typický príklad, doslovne sedí.
Kúpil stôl, ktorý musí používať za šibnutých/nevhodných podmienok, pretože to jeho konštrukcia vyžaduje a potrebuje ďalšiu investíciu - nový stôl :D Ale teda za všetko môže výrobca, že taký stôl vôbec vyrába. Nehorázne. Ale shiro také veci nekupuje. Ibaže by kupoval :D
Keby radšej namiesto stola dal tie peniaze napríklad na liečbu detskej rakoviny, to by bolo, aspoň by sa lepšie zviditeľnil ako takto :-(
Obaja traposi si teraz potraste rukami, ako ste si pekne kopli a myslite si, aki ste dokonali. Porovnavate neporovnatelne, co vobec nesuvisi s tym co som pisal. Gratulujem.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"