Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Poziadavku na potrebu tepla na vykurovanie pri nizkoenergetickych domocho do 50 kwh/m2.rok sa da dosiahnut aj len optimalizaciou hrubky izolacii (podlaha, fasada, strecha, zaklady) a kvalitnymi oknami s trojsklom a sucinitelom prechodu tepla celeho okna okolo 0,8 W/m2.K. Cize ziadne extra velke naklady navyse to niesu. Cca do 10%.
Ak by si uz ale chcel ist do pasivneho standardu do 15 kwh/m2.rok, tam uz treba komplexnejsi pristup a bez alternativnych zdrojov energii, rekuperacie, vysokych solarnych ziskov atd. sa tam neodstanes. Tam su uz naklady vyssie prave kvoli technologii, ale ani tu to nemus byt taky dramaticky financny rozdiel.
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

jergus, o tretinu drahsie si myslel voci inym drevenym oknam alebo voci plastovym?

inak zaujimavy napad s tou tehlou a dvojmurom.

a co podlahove kurenie a drevene podlahy?

navratnost 30 rokov ak nepocitame s tym, ze o 10 rokov budu energie drahsie :D


fero,

henten byt som tusmi videl aj pred rokom, resp velmi podobny, to je celkom komicke.. lacne byty budu v pozdemi, nad zemou nie je miesto, nie pre smrtelnikov :D

ono vsade sa pise, ze PVC je skodlive, ja som kupil zivy strom na Vianoce, len z dovodu, ze plastov mam doma uz habadej a neptorebujem dalsie PVC..

ono je to moj cisto subjektivny nazor, ale tie biele plastove okna na mna posobia priserne "bytovo", no niekomu sa moze pacit, niekto si to namaluje atd.. hlinik zas na mna posobi priserne moderne a industrialne (administrativne), preto, ak uz, by som isiel do dreva :D aj ked, este som v tomto laik, ale fakt ma zaujima, ci tie plastove su zdraviu skodlive voci drevenym a nakolko... ono aj azbest bol fajn... ktovie co bude s plast.oknami o 30 rokov :) clovek by to dychal stale.. samozrejme potom by ale musel klast doraz aj na kvalitnu podlahu a malovku, lebo tam moze byt tiez habadej chemie.. nabytok taktiez.. hrnce, pribor, vsetko..
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

jergus napísal:rekuperacia - urcite to mas urobene cez zakopane plastove potrubie v nemrznucej vrstve zeme cez ktore prechadza vzduch z vonku cez potrubie do domu a potom znova von. ...
Netusim. Jedna sa o bytovku s 12 bytmi, kazdy byt ma vlastny vymennik, ale v pivnici som nenasiel ziadne potrubie, ktore by viedlo do zeme/zo zeme. Nasavanie / vyduchy su pravdepodobne riesene v streche (na pozemkoch okolo ziadna rura zo zeme netrci. Extremne zvlast som sa nezaujimal, jedine co viem, ze ked prekroci vonkajsia teplota nejaky bod, tak sa preklopi nejaka klapka v systeme, lebo sa mi to zobrazi na ovladacom paneli. Dodrzujem predpis, vymienam pravidelne filtre, nastavujem spravnu teplotu, vnutri je fajn vzduch a mne ako alergikovi je v sezone ovela prijemnejsie (a to stavba sa nachadza blizko pola a plus v celej dedine su desiatky tisic marhulovych stromov, ktore ma inak kvalitne vedia zlozit na jar, ale doma je mi enormne lepsie v porovnani s byvalymi bytmi.). Z mojho pohladu zatial nemam co vycitat, susedia s detmi sa tiez nestazovali, byvame vsak zatial 3 roky, uvidime casom.
polystyren - tu su dva problemy, prvy je ultrafialove ziarenie. to rozklada v polystyrene vodikove vazby a uvolnuje vodik do ovzdusia. ... ideal je nezateplovat a robit hrube mury z dierkavej tehly s hrubkou nad 35cm.
Nie som projektant a stavbar, takze len pocitovo. Rodicia byvaju v dome zo 60. rokov, 35-40 cm tehlove steny (ta super akumulacia). Vyzera to nasledovne. V zime sa neda dostatocne vykurit a steny su vecne ladove, v lete je tam naopak horuco uz po jednom horucom dni a nevyvetras to (vonkajsie zaluzky by pomohli, ale o moc nie). U mna je v zime prijemne teplo (mesacne dame na teplo cca. 40 eur (kurenie plus tepla voda), rocna spotreba okolo 3300 kWh (alebo inak ~30 kW/m2/rok), steny su ok, nikde netaha, nikde nie je zatuchnuty vzduch a nikde sa nekondenzuje voda. V lete dokazeme asi tyzden zvladat aj 35tky horucavy, vonkajsie zaluzky pomahaju, rekuperacia tiez, ked sa to vsak prehreje a tehla naakumuluje teplo, tak sa to dlhsie chladi. Cize radsej by som bol, keby bol hlavny stavebny material iny (v panelaku po zatepleni to bolo este horsie).
plastove okna a celkovo plasty
Za tie tri roky sme raz mali zarosene okno v jednej miestnosti, aj to preto, lebo sa tam cerstvo dalo pradlo z pracky a rekuperacia bola vypnuta. Ram nebol ani raz vlhky, ani pri cca. -15 stupnoch pred tymi troma rokmi. Ja som si okna nevyberal, tak to bolo naprojektovane, mame pritom iba dvojskla (v obyvacke je okno 2x2,4 m).

Dakujem za vysvetlenie, nazor. Osobne to s tym nezateplovanim proste neberiem, diskutoval som s viacerymi ludmi uz davnejsie (chlapik robiaci energeticke certifikaty, ukazal mi asi 15 druhov izolacnych materialov, ktore sa pouzivaju, povysvetloval, ...) a tu nepoznam ani jednu obytnu stavbu siroko daleko, ktora by nebola zateplena (ak sa nejedna o dom, kde sa uz 50 rokov napr. nebyva), plusom je teda osobna skusenost (hoci to nic neznaci, dolezita je velka statisticka vzorka). Mozno je to dane aj trosku statnym systemom, ktory podporuje znizovanie energetickych narokov formou ultra-vyhodnych statnych poziciek.
FVE 12.45 kWp V/Z
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Plastove okna uz davno niesu len biele. Ja mam napriklad antracit. Z vonkajsej strany hlinikovy plast striekany a zvnutra folia. Ako laik by si ani netusil ze to niesu hlinikove okna. Samozrejme kazdemu vzhladovo vyhovuje nieco ine. Ja som takisto dlho vahal, druhy variant bol drevo hlinikove okna ale tam je zialcena dost inde.
Ja tu vobec netvrdim ze PVC okna su najsamsuper , alebo ze je tehla zly material. Tehla je dobry material na stavbu domu, ale takisto ako dalsie ine. Je vela roznych situlacii a v kazdej ma nieco svoje opodstatnenie a vyhody. Mne len nedalo nereagovat na tie reci typu "Tehla, tehla, tehla, drevene okna a vsetko ostatne je napi...)-
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

maniak,
u nas u babky maju tiez nejake 40-50cm tehlove mury, neviem kolko presne, ale nie je to zateplene nijak, v lete tam nikdy nemalo horko, nikdy, teraz uz maju novy dom par rokov a v lete horko ako v panelaku, 29-30C, ak je navsteva, este viac. v zime maju klasiku, zimu, kuria, neviem kolko minaju.
cize tvrdenie, ze v lete je tehlova stavba rychlo vykurena je asi aj podla toho, ci je tam pivnica alebo nie je.. buduce leto urobim aj test, odmeriam kolko je v novom zateplenom dome (30C) a pojdem do stareho domu - tam je normalne pocitovo ZIMA, odhadujem 24-26C.. ja v byte s klimou nemam tak prijemne, ako v tom dome je.. :D stary a nezatepleny, avsak neviem, kolko by minul v zime na kurenie..

fero, no taky bezny dom a plastove okna mozu byt do 3000eur, co som pocul, neviem kolko to moze byt v drevenych, asi 2x viac, alebo ?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

my sme stavali z ytong lambda. material super, v lete prijemne chladi a v zime si dobre drzi teplo
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som bol tusim minuly rok (alebo predminuly?) pozriet barak v Bratislave, Vajnory, konkretne Rolnicka ulica 234 keby to niekoho zaujimalo. Kokos mury asi 60cm, bolo to na vrchole leta, vonku bolo sialene - minimalne dva-tri tyzdne bolo vkuse cez 30, 32 stupnov, semtam 35, vliezol som do toho baraku a skoro som nahadzoval sveter.

Majitel tam nebol, bol som len s realitakom takze o kureni nemam predstavu. Domčúrik mal asi tak 480m2 ach samozrejme bez pivničky ktora bola durchom :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

fero: s plastami urcite mimo nie som, nakolko sa to normalne uci na fchpt. uv ziarenie degraduje vodikove vazby, ako vnutromolekulove, tak medzimolekulove, normalny rozpad. to ze nemci vyrabaju plastove profily na okna, neznamena ze ich pouzivaju. svetovy trend stavby rodinnych domov sa coraz viac uchyluje k prirodnym materialom a znizovanim plastov. a ako tu uz spomenul obcan, kto na to ma a ide mu o svoje zdravie, ide s domom pod zem.
a k tej tehle ako som uz spominal, rodicia maju prizemie ako technicku cast domu, nie je tam ziadny radiator, v kotolni je zaizolovany kotol, v spajzi je jedna chladnicka a jedna mraznicka. celkova plocha cez 100m. cisto tehlove mury 40cm bez izolacie. v lete ked je vonku 35-37 stupnov, na prizemi je 18, v zime ked je vonku od -10 do -15 mesiac v kuse, tak na prizemi neklesne teplota pod 14 stupnov. takze o tehle ako stavebnom a izolacnom materialy nemam preco pochybovat.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Dom z 50cm plnej palenej tehly ma samozrejme obrovsku akumulacnu schopnost a pivnica tomu este pomaha. V lete samozrejme fajn ale kurit bez zateplenia by ste to rozhodne nechceli.
Nehovoriac ze tu sa bavime o plnej tehle, dnesne dierovane tehly prave za ucelom zlepsenia tepelneho odporu maju vela vzduchovych komor a objemovu hmotnost len okolo 800kg/m3 cize aj ta akumulacia je uz ovela nizsia.
Ideal je tazke plne betonove murivo, resp zelezobeton (akumulacia) + vela izolacie (tepelny odpor). Ale zas tam by nikto nechcel tahat rozvody :laugh: ...

A opakujem, absolutne nepochybujem o tehle ako stavebnom materialy, ja by som takisto staval z tehly keby som si to nemuroval vlastnymi rukami ( praca z ytongom je omnoho jednoduchsia). Ale murivo ma mat staticku a akumulacnu funkciu, nie izolacnu, takze kazdopadne treba izolovat.
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

fero: ja som o rodicovskom dome nepisal ze je z plnej, v predoslom prispevku som pisal ze je to palena dierkava tehla.
k tym izolaciam len tolko. pokial je mur z dvoch roznych materialov, jeden je nosny a jeden je izolacny ma to skor viac problemov ako vyhod, a najviac chyb sa robi pri samotnej realizacii. teoreticky rosny bod sa posuva podla rozdielu teplot. najhorsia je varianta s izolaciami na principe vaty - vlakien. ak sa dostane rosny bod do tejto izolacie, nakolko je vata priedusna, zacne sa vo vnutri tvorit kondenzat ktory tam jazdi hore dole po vlaknach a s tym vznikaju problemy.
pokial je tam polystyren na principe peny - bubliniek, alebo presnejsie izolacia na principe peny, nie je tam mozna vymena vzduchu, teoreticky je vsetko ok. avsak medzi nosnym murom a izolaciou nesmu byt ziadne skary a to sa prakticky neda dosiahnut. v tychto skarach sa potom kondenzuje voda a opat probelmy. za dalsie nazvem to ochrana poylstyrenu ma ine roztazne vlastnosti a inak do seba taha vodu. v praxi je obrovske mnozstvo pripadov ako sa omietka posuva po polystyrene koli roztaznosti, tvoria sa trhliny, bubliny - vankuse, omietka opadava atd atd, a zvlast sa to posilny tmavymi fasadovymi farbami ktore pritahuju slnecne svetlo. cize zhrnute polystyrenova izolacia musi dokonale priliehat bez akykolvek skar, musi byt chranena pred vodou a najlepsie je aj pred slnkom. a samozrejme kazdy rozdielny material v mure sposobuje rozne tepelne roztaznosti a cim su viac materialy ohranicene, tym je ich vzajomny posun vacsi.
najidealneji mur by bol z jedneho materialu, vnutro z plneho akumulacneho, vonkajsia cast z penoveho. ked beton, tak vnutro zelezo beton, vonkajsia cast by musela byt penovy beton a mur bez spoja. ako si spomenul realizacia by bola sakra tazka.
ja mam uz vyhliadnuty pozemok na dom, som rozhodnuty stavat z palenej dierkavej tehly, vnutro obmurovane este plnou palenou tehlou a dom bude otoceny na juhozapad, severna zadna strana domu pojde komplet do zeme a tym musim izolovat dom len voci 8mim stupnom.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

pasivna rekuperacia a s vymennikom podzemou sa tusim uz ani nemontuje.

Vsetko su aktivne s CO2 cidlami a klapkami pre samostatne casti domu, alebo ak je niekto burzuj , tak aj pre izby.

Dokonca by to malo byt cistejsie, lb to ide cez niekolko druhou filtrov a da sa do obehu zapojit aj klima, ale to vsetko zalezi od ceny.
Mozes si dat aj HEPA filtre a budes mat vzduch ako na operacnej sale. Ale vieme ako to na SK chodi, najlacnejsie riesenie vyhrava.


To ze plastove okna skodia, som este nepocul. Pouzivaju ich vsade aj Rakusku aj Luembursku. Ved ak pouzijem prirodny matierla a musim ho niecim osetrit, lb mi do roka drevo zcerna. Cize potom sa mi tie umele impgregnacne latky neuvolnuju do ovzdusia ? Drevene okna neni su lepene, alebo tmenele ? Ci ako tam robia vakuum medzi sklami ? :)

Lepena podlaha sa ti uvolnuju do ovzdusia lepidla, co na to skrinee ? Ak by si mal vsetko cez capiky a koliky, tak tie drevotriesky, dyhy neni su lepene ? Takisto mikrovlnka tiez skodi nie ? Wifi signal tiez asi nerobi uplne najlepsie ...

Az by sme takto mohli pokracovat a zistili by sme, ze by si musel zit v jaskyny a aj tam by sme nasli, ze nieco "skodi".

Treba trochu s rozumom selektovat, co skodi viacej a co menej.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Predpokladam ze jergus nemyslel vymenik rekuperacie v zemi, ale tzv zemny register, kedy nasavany vzduch je vedeny rurami ulozenymi v zemi a funguje to ako predohrev. To sa z hygienickeho hladiska nepozdava ani mne. Ale co sa ostatneho tyka nevidim problem. V zime je privodny vzduch praveze vysusovany, kedze sa ohrieva , takze ziadna kondenzacia na privode a v lete ked je velmi horuco a vlhko tak by teoreticky mohlo dosjt ku kondenzacii na privode, ale rozhodne pri takej teplote niesu vhodne podmienky pre rast akychkovek plesni a podobne. Filtre su dalsia vec. Naozaj zas netreba vsetko spochybnovat, v najcitlivejsich priestoroch ako operacne saly a podobne sa navrhuje bezne vzduchotechnika a skus im povedat nech vetraju oknom ...

S tymi lepidlami a lakmi na drevenych oknach som nechcel zacinat, ale v tomto plne suhlasim s Chrisom.
Nehovoriac o tom ze pokial sa bavime o obycajnom drevenom okne, nie drevo-hliniku, tak aj najmodernejsia povrchova uprava z exterieru nevydrzi bez udrzby 10-15 rokov.

Jergus, co sa tyka spary medzi murivom a izolaciou nemas celkom pravdu, pokial je izolacia v dostatocnej hrubke a tym padom kondezacna zona hlboko v izolacii nic v tej spare kondenzovat nebude, nema ako. Tam bude aj pri -20 vonku teplota daleko presahujuca rosny bod. Samozrejme to co popisujes nastava ak je slaba izolacia.
Co sa tepelnej roztaznosti tyka to mas pravdu, ale prave preto sa cela fasada na zatepleni sietkuje a pokial su dodrzane postupy neexistuje aby taka fasada praskala.
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

tak ono namiesto polystyrenu sa da dat mineralna vlna nie? len ta cena..
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

A co sa tyka UV ziarenia, tak UV-A moze mat efekt tak maximalne na vonkajsej strane, kedze sa cez okno dnu vobec nedostane. UV-B sa cez sklenenu plochu dovnutra dostat moze (zavisi od konkretneho typu okna), no ale potom mas aj vacsi problem nez plasty v oknach, kedze plasty mas doslovne vsade. Len ked sa teraz pozriem okolo, tak vidim plastove veci ako TV, monitor, tlaciaren, rozne dialkove ovladania, rozne kuchynske spotrebice,...
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa killswitch »

Fero_Chorda napísal:Co sa tepelnej roztaznosti tyka to mas pravdu, ale prave preto sa cela fasada na zatepleni sietkuje a pokial su dodrzane postupy neexistuje aby taka fasada praskala.
zrovna nedavno som cital celkom zaujimavy clanok na tuto temu: http://ekonomika.idnes.cz/otazky-a-odpo ... nomika_fih

Návrat na "Debata o všetkom"