Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2023
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Úplne normálne. Základ pri čistení skla - nikdy na to nepoužívať papier. Po jednom čistení to samozrejme vidieť nebude, ale po opakovaných už hej. Spýtaj sa kohokoľvek, kto pracuje so sklom - sklári, optici, laboranti. Najviac to vidieť na okuliaroch, ktoré sa pravidelne čistia papierovými utierkami. Problém spočíva v tom, že papier sa vyrába z dreva, a zostávajú v ňom mikroskopické triesky a iný bordel. Ako druhy problem je fakt, ze sa jedna o hladky povrch, takze akekolvek necistoty co sa ti dostanu na utierku sa dostavaju do priameho kontaktu s cistenym povrchom. Zatial co pri mikrovlakne sa tieto necistoty dostanu hlbsie medzi vlakna a problem sa minimalizuje.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2215
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa zoom »

Tym papierom sa naozaj da sklo/zrkadlo velmi jednoducho poskriabat. Kludne staci jeden pohyb jednym smerom a nemusis ani tlacit a mas na nom skrabance. Clovek by neveril, ako rychlo sa to stane. Dalsia vec je, ze chces nieco, co nezanechava jemne vlakna za sebou. V domacich podmienkach som za nejaky alkoholovy Ajax/Clin/W5/volaco + handricka, ktora neplzne.

Inak v sobotu som bol v Rakusku na prechadzke vyzdvihnut zasielku z Amazonu a cestou pozeram ceny benzinu. Ako som sa davnejsie cudoval, ze v AT skokovo poskocili ceny vysoko nad nase, tak na Slovensku to nemoze byt inak a cely cas sme ich postupne dobiehali, az sme ich predbehli. Cena na Avanti vo Wolfsthali 1,70 €/l. Predvcerom som tankoval na lacnejsej pumpe s OK benzinom v BA za 1,73 €/l. Mozem zase zacat tankovat lacnejsi a lepsi benzin s trojitym dobrym pocitom. Na Slovensku je to asi naozaj tak. Aspon som si protestne urobil nakup v Reichu.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11551
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Andre »

jedna vec je odmastit, to viete z procesorov :D
druha osetrit tak, aby sa nezahmlievalo aj bez klimi
5600X | Fera 5 | STRIX B550-F | 16GB DDR4 | RTX 4070 SUPER | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Zoom, iba do konca juna. Od Jula nastupuju co2 dane, benzin tusim 8c a nafta tusim 7c zdrazie (alebo naopak). A kazdy rok potom opat o nejaky ten 1-2c. Tento rok zaciname a cenou 30€/1t CO2, s postupnym narastom po 5€ rocne az to tusim 55€/t.
P.S. toto caka aj SK, EU sa k tomu zaviazala tusim od 2025, len to tuto idu spravit postupne. Este par krajin to uz ma zavedenych (tusim D a niekto z Beneluxu).
FVE 12.45 kWp V/Z
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Andre napísal: Po 09. Máj, 2022, 08:53 jedna vec je odmastit, to viete z procesorov :D
druha osetrit tak, aby sa nezahmlievalo aj bez klimi
na cpu pasty sa osvedcil tech benzin

aj na to su pripravky, ale nemusel som ich nikdy pouzit. teply vzduch pojme viacej vody, to je zaklad.
ak stale je moc vlhko v aute, je mozne ze nejak tam zateka (obrazne). ale to by si mal mokre koberce.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Papek »

zoom napísal: Po 09. Máj, 2022, 00:04 Inak v sobotu som bol v Rakusku na prechadzke vyzdvihnut zasielku z Amazonu a cestou pozeram ceny benzinu. Ako som sa davnejsie cudoval, ze v AT skokovo poskocili ceny vysoko nad nase, tak na Slovensku to nemoze byt inak a cely cas sme ich postupne dobiehali, az sme ich predbehli. Cena na Avanti vo Wolfsthali 1,70 €/l. Predvcerom som tankoval na lacnejsej pumpe s OK benzinom v BA za 1,73 €/l. Mozem zase zacat tankovat lacnejsi a lepsi benzin s trojitym dobrym pocitom. Na Slovensku je to asi naozaj tak. Aspon som si protestne urobil nakup v Reichu.
Rajku mas na skok. Ak tam zbehnes vecer alebo skoro rano, tak je to cakacka na 20 minut. Pri 70l tankovani mas rozdiel 30€ oproti nasim.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4671
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

Ked sa vas maly chlapec na prechode pyta, ci si moze odfotit auto, tak viete, ze modra so zlatou z mody nevychadza :D
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
anonym_a8

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

No, bud to, alebo je to farba presne pre tu vekovu skupinu :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Riesim teraz problem na T6...2.0TDI. Dlho sa zohrieva. Rano nastartujem vonku 22°C, idem 10km do celkom kopca(z jazera na KVP), a auto motor furt studeny, rucicka na 60-70°C. Pred tym to nerobilo.

Ak pri 60-70°C zastavim a dam ruku na chladic, je rovnako teply ako expanzka. V autorizaku povedali ze oni tam ziadnu chybu nevidia, a nevedia co s tym.

po nahriati na 90°C sa uz teplota nemeni


Donutit ich vymenit termostat?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mam dojem ze su tam dva okruhy. Do kopca a pri tejto vonkajsej teplote to musis zohriat s prstom v riti, nemas tam 16 litrov vody ako ma moja zena.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Neviem kolko tam je kvapaliny. Ale ma to aj pridavny vymennik kurenia pri zadnom kolese. A oleja tam je 7,5l... takze 3l vody to asi nebudu.

Tak ci tak to nic nemeni na tom ze chladice by mali byt studene kym motor nie je teply, nie?


Ani na tom ze predtym sa urcite zohrieval o dost rychlejsie.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa d3Xter »

nepises aky motor, aky rok a hlavne aka prevodovka
automaty mali svojho casu termostat tiez
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

2.0TDI 110kw ea288 nutz, 2016 a manuel
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2215
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa zoom »

Ako neviem, ci nechapem uplne presne situacii, ale pride mi to uplne jednoznacne ako zly termostat. Presne takto sa to chova a netreba nad tym ani rozmyslat a ani to nebude zavada na diagnostike, kedze je to mechanicka porucha. Ako keby si prisiel do servisu, ze mas splasnutu pneu, taha ta do strany, robi to divne zvuky pri jazde a oni nevidia nic na diagnostike. Asi tak na to pozeram, ze ci chapem presne problemu.

Nefunguje ti poriadne termostat, mas po starte otvoreny velky okruh, dlho sa to nahrieva. Vymenit za OEM (musi byt okolo 20-30,- €), asi by som neskusal aftermarket. Ak mas termokamerku, vzdy vies porovnat presnu teplotu vody z diagnostiky (nie z budika, ktory drzi rucicku uprostred, aby sa blbi ludia nezlakli) a pozriet, kade ta tepla voda tecie. Ale inak vymenit termostat a ak si nemenil chladiacu kvapalinu od 2016, tak aj tu. 5 rokov je taky standard na vymenu, pokial nalestena Skoda (VW) nema zase nejaku carovnu dozivotnu kvapalinu, ktora nepodlieha ziadnym fyzikalnym a chemickym procesom a este aj v Mercedese im ju zavidia.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa d3Xter »

po starte je aktivny mikro okruh s clonou na pumpe - tu moze byt chyba tiez ze je vzdy otvorena ale to by zrejme videli na diag
g13 co tam na 99% ma nema predpisanu vymenu - vsetci ale vedia ze je to upchavac vsetkeho co sa da preto presli po tichu na g12+/evo
v kazdom pripade uz by si mal mat po rozvodoch, ak neboli tak vymena spolu s termostatom ked uz bude voda prec a nerobi sa na xkrat

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"