Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Po 27. Nov, 2023, 14:44 Na virtualnu bateriu sa nespoliehaj, za posledny rok a pol co sme zaangazovani v solaroch (prieskum trhu, realizacia, rok prevadzky) sa podmienky VB zmenili len trikrat.
Turbo, čo sa konkrétne menilo na VB? Mne sa menila "len" výška poplatku z 2€ na 3€ (ZSE).
Naposledy upravil/-a Diablo1st v Po 27. Nov, 2023, 19:59, upravené celkom 1 krát.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ako u ktorej firmy, ale zmena je zivot a urcite sa v buducnosti budu tie virtualne baterie menit. Nie som uplne presvedceny, ze vzdy to bude v prospech spotrebitela.


Ak si dobre spominam :

1) naškrečkovaná energia sa da pouzit len v jednom zuctovacom obdobi (=rok), neda sa preniest cez jeho hranicu. Dalo sa. ZSE.

2) z virtualnej baterie nemozes odobrat energiu hocikedy - Magna Piestany zrusila moznost cerpat energiu od 6:00 do 9:00 rano a od 19:00 do 22:00 vecer Predtym to nebolo, zaviedli 1.7.2022 i ked je pravda, ze 1.4.2023 zase zrusili toto obmedzenie aspon pre domacnosti. https://www.magna-energia.sk/novinka/zm ... -od-142023

3) virtualne baterie u nejakej firmy maju limit na 2MWh, predtym nemali [alebo len tvrdili ze nemaju, tuto sa mozem mylit]. Cize maj az september ked nepotrebujes ani vindru a vyrabas 1.0 az 1.3MWh mesacne si mozes fukat, pretoze velmi rychlo precerpas 2MWh strop a dalsie 2MWh jednoducho odovzdas tym hajzlikom. Oni to predaju na trhu a ty z toho nemas vo vysledku nic.

4) ziadne poplatky za virtualnu bateriu, absolutne ziadne... len 5.63 eura za MWh co u nich ulozis. Foter vyrobil nejakych 11MWh za rok z 10kWp zostavy, z toho asi 3MWh spotreboval napriamo. Niezeby cloveka ten rocny poplatok vykotil, ale su to dalsie drobnosti ktore naseru. Predtym to samozrejme nebolo.

Zvlast ten bod 2 je extremne zavazny a bola to jednostranna zmena obchodnych podmienok aj u existujucich zakaznikov.

Do buducnosti, ked bude vela ludi vyuzivat virtualne baterie, obchodnici tomu budu musiet prisposobit svoj financny model pretoze najviac vyrabas vtedy ked vsetci = tu energiu je tazko predat = cena je problem, a najmenej vyrabas vtedy ked vsetci potrebuju. Vratane teba. To znamena ze dnesne cenove aj technologicke podmienky sa rozhodne budu menit ked kriticke mnozstvo ludi naskoci do solarneho vlaciku. Hlavne bod 2) ukazuje, ako velmi volatilny a zranitelny model to je...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozeram ze mi vypadla linka :

edit : statisticke data za vela vela rokov od chlapa co ma 9.25kWp na streche. Kazdy mesiac si pozres zvlast kolko vyrobil energie a spekuluj, ci sa s tym da kurit (poznamka : boli take mesiace kde vyrobil <100kWh).

http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Po 27. Nov, 2023, 18:39
2,........
3) virtualne baterie u nejakej firmy maju limit na 2MWh -
4) ziadne poplatky za virtualnu bateriu, absolutne ziadne... len 5.63 eura za MWh co u nich ulozis
2,3,4 aj u ZSE ?

Ináč áno zdraženie v zložitejších položkách ovečky nerozpoznajú alebo ich ani netrápia a nečudoval by som sa keď by aj 61E/MWh nová vláda do-dotovala na úroveň 50E/MWh :hysterical:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ad 2 : neviem o tom ze by ZSE mala limit na odberanie energie v casovych pasmach (Magna preto lebo kupovali na spot trhu blablabla)

ad 3 : limit na 2MWh mala SSE aj VSE a som presvedceny ze ho ma aj dnes : ano, ma https://www.vse.sk/produkty-a-sluzby/virtualna-bateria {rozlicne baliky maju ROZLICNU KAPACITU baterie, 1MWh, 2MWh, 6MWh. Pri 6MWh su tie poplatky (XXL) dost vysoke na moj vkus.
SSE : to iste, 2MWh / 6MWh s rozlicnymi poplatkami. Aspon rozumna uroven poplatkov.

ad 4 : zase Magna. Poplatky ZSE bohuzial nepoznam, ako pisem solar nie je moj ale otcov ; pardon nemam kazdy jeden milimeter a kazdy jeden cent v malíčku. Myslim ze plati len 3 eura mesacne hore zaznelo od Diabla a nic dalsie.


K bodu 3 : pruser je v tom, ze proste od aprila do septembra vratane vygenerujes KVANTUM energie ktoru NEVIES nasypat do virtualnej baterie. Potom nemas co cerpat v zime a aj ked mas, tak je to prakticky za 50% plnej ceny (pretoze furt platis poplatky za distribuciu a tie su zhruba polovicne z celkovej ceny).

Kurit solarom sa ABSOLUTNE NEDA v nasej geografickej sirke vyske.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

No, aby ste mali predstavu, kam sa to bude vyvijat. Na chvilu sme v AT mali virtualne baterie zrusene, teraz mame niekolko modelov. Existuju modely so zapoctom, existovali modely s max. kapacitou uloziska (ako vyssie SSE, napr. 2 MWh) a existuje aj simulovana baterka o kapacite napr. 20 kWh, ktoru priebezne naplnas a vyprazdnujes. Jeden z najvyhodnejsich modelov je predavat elektriku za 3-mesacny futures a nakupovat na 1h spot trhu.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

... len aby to v nasej uzasnej džahamaríjí bolo take iste ako v rozvinutom Rakusku
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

maniak napísal: Ut 28. Nov, 2023, 20:05 Jeden z najvyhodnejsich modelov je predavat elektriku za 3-mesacny futures a nakupovat na 1h spot trhu.
Zrejme je to pracnejšie a ušetríš aspoň viac ako je to u nás zatiaľ od ZSE tj. 50% ?

Turbo:
Tiež ako tvrdý technokrat som si myslel že u ZSE môžež v rámci zúčtovacieho obdobia napr. okt -sept v zime len brať čo máš nasypané do VB ale presvedčili ma že sa dá aj dosypať čiže na konci zúčtovacieho obdobia máme vraj aj dosypané MWh za menšiu polovicu.
Údajne VB od ZSE sa dá použiť aj pri SDS a VDS.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Tiež ako tvrdý technokrat som si myslel že u ZSE môžež v rámci zúčtovacieho obdobia napr. okt -sept v zime len brať čo máš nasypané do VB ale
>> presvedčili ma že sa dá aj dosypať čiže na konci zúčtovacieho obdobia máme vraj aj dosypané MWh za menšiu polovicu.

asi by to chcelo lingvisticky prekopat tu vetu hlavne zaver :) teraz je situacia taka, ze virtualna bateria sa pocita do celkoveho zuctovacieho obdobia a to je aj logicke riesenie. Teda za cele zuctovacie obdobie sa zoberie celkova spotreba energie, celkova dodavka energie "kolko zakaznik natlacil" a spravi sa jednoducha matematicka operacia. Saldo zakaznik zaplati podla cenniku.

To znamena ze ak zakaznik namontuje solar v novembri, nedeje sa absolutne ziadna tragedia. Nepozera sa na ziadne komplikacie "isiel som do minusu", "nemal som vo virtualke ziadny kredit" a podobne.

Pri stavbe baraku je dnes solar uz prakticky povinnost. Nejaky mensi 5kWp system mas na streche za priblizne 4000 eur a to je v celkovej cene baraku s pozemkom uplny prdlajz. Zlepsuje to energeticky certifikat, znizuje naklady a za nejakych par rokov sa to financne vrati. Ci to bude o dva roky skor alebo neskor je vcelku nepodstatne pretoze raz sa to proste vrati (pokial clovek nerobi hovadiny typu 10kWp system za 16.000 eur ako nam ponukali minuly rok od ZSE, to nema navratnost nikdy a bola to suverenne najdrahsia ponuka ktoru sme dostali).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Teraz zhoda. Pred tým som Ťa zrejme zle pochopil. :facepalm:

A áno,
minimálne na prípravu pre FVE tj. priestor v technologickej miestnosti a nosníky pre panely na streche/terase/zábradlí/záhradnom domčeku ... a prechodky aj pre V2G kabeláž , by trebalo nezabudnúť.
Ináč strecha na záhradnom domčeku by sa dala asi realizovať priamo pomocou panelov , ČI ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak zabezpecis vodotesnost... isteze dalo. alebo nejaky lacny vlneny plech pod panely.
vela ludi ma pristresok pre auto spravenych zo solarpanelov
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Panely priamo na záhradný domček bez krytiny by som nedával. Vždy je problém s vodotesnosťou. Pre prístrešok na autá je to ok, tam pár kvapiek nikto riešiť nebude.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Ideálna orientácia domčeku pre napr. 5+5 panelov je zrejme S-J tj. taká aby polovica snímala vychádzajúce slnko a druhá polovica zapadajúce slnko .
Vieme aký uhol je ideálny pri takejto orientácii ?
Bude zrejme iný pri použití celoročnej VB alebo úplne bez VB ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

celorocnu VB mas vzdy, nemozes si urcit ktore mesiace chces a nechces (a ani na to neexistuje nejaky realny dovod podla mna) : v ktoromkolvek okamihu ked nespotrebujes akukolvek elektrinu doma, bola by stratena bez VirtBat.

Idealna orientacia v ziadnom pripade nie je Sever-Juh. Pri postaveni na cisty juh ziskavas najviac vyprodukovanej energie, avsak v nevhodnom casovom rozlozeni : absolutne maximum ziskas okolo obeda kedy typicky nie si doma a nepotrebujes az take kvanta energie, rano aj vecer mas menej ked tu energiu pre seba vyuzijes. V poslednej dobe sa na rezidencnych stavbach preferuje vychod-zapad usporiadanie presne z toho dovodu ktory si uviedol (cize az na Sever/Juh orientaciu myslienka bola spravna). Vychadzajuce a zapadajuce slnko naozaj maju zmysel.

Idealny uhol : bavime sa o statickej instalacii takze "uhol horizontalny" je podla natocenia strechy. S tym nepohnes, tak ako mas natoceny dom, tak bude. Slnko cestuje po oblohe zlava doprava v priebehu dna, cize pokial nemas "tracker" teda natáčajúcu sa instalaciu (napriklad na plochej streche, na poli za domom atd) tak koniec diskusie. Ak sa bavime o "vertikalnom uhle" cize sklon k oblohe, tak vseobecne kdekolvek na mape mozes s kludnym svedomim pichnut zemepisnu vysku a v praxi ti ju zase bude urcovat sklon existujucej strechy s cim pramalo vies urobit.

Poznamka : rozdiel medzi vychod/zapad a juznym natocenim panelov nie je velky, mozno tak 5% rocne. Zanedbatelne. Nieco na sposob https://solar1electrical.com.au/wp-cont ... Image-.png i ked toto je obrazok z Australie a preto je tam NORTH cize SEVER (u nas to neplati, u nas je spravne JUH). Juzne panely vyrobia vacsi kopec pocas obeda, ale vychod/zapad panely s rovnakou kapacitou vyrobia viac energie mimo obednajsej spicky a to byva skoro vzdy dolezitejsie - maraton versus štafeta. 0-400m versus LeMans.

Poznamka : rozdiel medzi 35 a 45 sklonom panelov je zanedbatelny v rocnom vyjadreni. Slnko po oblohe putuje nielen zlava doprava, ale aj hore-dole ; v letnych mesiacoch je vyssie nad hlavou nez v zimnych.

poznamka : natocenie panelov na sever je absolutne najhorsie ake mozes na severnej pologuli ziskat. Pouzivat len v pripade ohrozenia zivota. V mnohych pripadoch uplne sproste vodorovne polozene panely (plocha strecha) maju VACSIU vytaznost celorocne nez severne orientovane panely.

poznamka : https://solarchitecture.ch/orientation-and-tilt/ ("slope" nema nic spolocne so Slotom zo Ziliny, je to sklon panelov)

poznamka : fantasticky simulator produkcie solarnych panelov, financovany aj z tvojich a mojich penazi : https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
Da sa tam KRASNE zistit kolko vyrobia panely otocene na juh, na sever, na vychod, na zapad, s akym sklonom, rozdelene podla mesiacov ba dokonca az dni. A naozaj to funguje, toto je spravene podla matematicko-statistickych modelov korigovanych praxou.

nejak sa nam to tu zvrhlo na solarnu temu - nejdeme pokracovat v cisto solarnej teme ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Nedá sa ti spraviť pultová strecha a natočiť ideálne na juh? Ideálny sklon v našich podmienkach je okolo 37°, čo je na záhradný domček troška dosť.
Pri VB ide skôr o maximalizáciu výroby, takže čo najviac panelov na juh, bez VB ide o rozloženie výroby do celého dňa takže v pohode môže byť východ-západ.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie

Návrat na "Debata o všetkom"