Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa CageJ »

no Matovič je tiez exot.. ale dajme tomu.. mne celkom aj SAS ich pokrokovymi myslienkami nevadil, ale nevolil som ich, teda nikoho :)
A nie je to iba o SMER-e ale aj SDKU/KDH.. to je to iste v inej farbe...
Používateľov profilový obrázok
DMaMT
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 18. Máj, 2010, 08:03
Bydlisko: BA/BL

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa DMaMT »

SaS som kedysi volil k vôli ich negatívnemu postoju k eurovalu. Ale odkedy organizovali a podporovali deviantov a LGBT, odvtedy ich moc nemusím a určite by som ich nevolil. Prihriaty Poliačik by si mohol kľudne založiť novú stranu :D Už keď sa SaS triešti. SPP (Strana prihriateho Poliačika) :D
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa CageJ »

Pytal si sa kto ten SMER.. tak vidim, ze si v BA.. ale prid na vychod, hlavne PO... KE su natom lepsie a uvidis.. 350-400€ normalna mzda tu, s VS 650€ ... ja sa ani necudujem a nezmenila to ani jedna vlada... je to priserne... Mate tam vyssie naklady ale mzdy su aj vyrazne vyssie..

A to ja nechapem ako moze niekto prezit z 400-€ prijmu...
Používateľov profilový obrázok
DMaMT
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ut 18. Máj, 2010, 08:03
Bydlisko: BA/BL

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa DMaMT »

No ale aj kopa ľudí v BA žije z 300-400 €. Poznám dosť takých. Myslím si, že plat (priemerný) podľa regionónov sa cca vyrovná rozdielom v náklade na bývaní. Dať mesačne za byt cca 400-500 € nie je totiž sranda.

Inak by bolo by fajn, ak by dali minimálnu mzdu podľa regiónov (a nákladov). malo by to pozitíva. Napríklad, firmy, čo by nechceli dať tak veľa by sami od seba šli do chudobných regiónov a tak by sa zmenili pomery nezamestnanosti v krajoch.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

CageJ napísal:ja sa ani necudujem a nezmenila to ani jedna vlada...
A ani nezmeni, pretoze vlada s tym realne nemoze nic spravit. Povies si, nech zvysi minimalnu mzdu - lenze to akurat sposoby zvysenie nezamestnanosti. Realne jedine co moze spravit je znizenie dani a odvodov - a to pri minusovom rozpocte za poslednych 20 rokov nie je realne spravit.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

zvysovanie minimalnej mzdy neporiesi nic. zdvihne sa minimalka, tak zas len ludia pridu o robotu.
Ak ulavit ludom tak jedine cez odvody a dane, napriklad znizit dan na potraviny atd.
a nemyslim si ze na to nie je priestor, staci zacat riesit klucove diery v nasom socialnom systeme, kde spravnym nastavenim by sa usetrili miliony €. narobit poriadky v zdravotnictve, hlavne co sa ekonomickeho vedenia tyka a zbytocnych nakladov. A TOP vec, je prestat tuto krajinu rozkradat.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

Pamatam si, ako sa davnejsie hovorilo, ze casom za par rokov - myslim tym roky 2020 2030 sa nase platy vyrovnaju priemeru v EU.. Teda sa bavime o nejakych ciastkach 2500eur a viac.

Po precitani tohto: http://debata.pravda.sk/debata/276087-s ... k/1524648/

som presvedceny, ze nase platy sa v zivote EU priemeru nevyrovnaju. My budeme vzdy lacna pracovna sila, tu platy stupat MOCT ani nebudu, lebo odidu vsetky vacsie zahranicne firmy. Totiz, nikto tu nebude mat "pobocku", ked tu bude musiet davat 80% toho co dava Nemcom. Im vyhovuje davat nam 25-max 30% ich platu, a vtedy tu ostanu. A ked sa zacne hovorit o zvysovani, uz zacnu kopat nozickami ze odidu smerom lacnejsie.
Cize, my Slovaci mozeme zabudnut ze tu niekedy bude 1000€ minimalna mzda, co je STALE podla mna velmi velmi malo vzhladom na okolie, a je to prakticky 4x viac ako je teraz. Samozrejme, pre vyssie pozicie, VS vzdelanie aspon 2000-2500€. No ako citam vidim, na taku uroven sa nikdy nedostaneme. To odidu firmy a problem by bol ovela vacsi. Takze bud smer zahranicie, alebo makat tu za par €...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

Manualny robotnik bez strednej ? Samozreme ze moze na to zabudnut, prave preto sa aj riesi 2030 a podobne, kedze sa bude postupne menit vzdelanostna struktura. Samozrejme ze fabriky pre manualnu pracu odidu smerom na vychod, tak sa to dialo aj deje. Nevsimli ste si ten prechod ked nase byvale fabriky su na Ukrajine/Bulharsku/Rumunsku a k nam prichadzaju firmy s trochu vyssimi narokmi ? Vyssie pozicie uz platy okolo 2000€ (v hrubom) maju, samozrejme sa nepozerajme na statnu spravu.

V skratke - s 8/9 rocnikmi zakladnej ci nepouzitelnou ucnovkou ci maturitou nic ine nez minimalnu mzdu necakaj (pod nepouzitelnou myslim rozne odbory o ktore absolutne nie je zaujem na trhu prace - murar sa zamestna bez problemov, ale taky vyucny list napr. v odbore krajcir-krajcirka je akurat zdrap papiera vhodny mozno tak na toaletu).
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa CageJ »

No napr. v Holandsku maliari a pod. bezne zarabaju 4000€ len nechcem kecat, ze ci v cistom alebo hrubom..
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa mirjak »

...ktoreho maliara myslis? Vincent van Gogh a spol?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa CageJ »

pozri.. u nich to beru ako odbornu robotu, u nas sa to berie skor ako podradna robota..
Rovnaka demagogia.. Nemec si sam ziarovku nevymeni, radsej zaplati 20€ za vymenu odbornikom..
Naposledy upravil/-a CageJ v Št 25. Apr, 2013, 23:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6222
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa icefire »

No takeho Nemca by som chcel vidiet.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

Poniektori mate podla mna dost mylnu predstavu o zahranici..

Bol som v Nemecku, poznam tam aj rodenych Nemcov, a celkovo si v Nemecku vazia pracu ako taku. Napr. preco si myslite, ze take pecivo je v Nemecku ovela drahsie ako u nas? Preco tam zemla stoji 0,40€ a u nas 0,06€? Pretoze tam to beru tak ze pekar musi byt v noci hore, napiect, rozviezt. Naopak, take milka cokolady co stoja v regaloch su lacnejsie ako u nas, 0,49€ bez akcie je realna cena.. Pretoze milku cokoladu tam donesu v tisickach. U nas naopak, pekar - podradna praca, preto su ceny take nizke, a pekar ma ledva zaplatene vyrobne naklady. Nieco take ze v noci je hore, + odvoz atd kazdy jeden den nikto nevidi. Ano, prave preto v Nemecku je uz taky maliar ceneny uplne inac ako tu, a absolutne sa to nechape ako podradna praca. Poznam SLovakov, ktori tam pracuju na roznych stavbach... Stavby, kktore vyhrali Nemecku sutaz, kde bolo deklarovane ze robotnik dostane 4000€ mesacne. Realita? Jeho plat nieje ani 400€ a dostane na stravu max 1000€ mesacne. Robi tam dolezite veci - nakresy, planovanie. Pritom im pomahaju Nemecki ucnovkari alebo taki co neskoncili skolu a prideli ich tam urad prace tak, ze nosia vedra, a zarabaju 2x viac ako nasi. Ti fagani potom chodia do prace na novych BMWckach, ktore si kupia na leasing, ktory im nerobi absolutny problem splacat.
Proste, zaplatenie "daneho tazsieho" druhu prace u nas a vonku je totalne ine. U nas je manualna praca podradna a takmer nezaplatena, vonku je to presne naopak. Je smiesne, ked si nejaky ITckar co sedi za stolom cely den mysli, ze 1000e je prenho adekvatne ohodnotenie a ze taky pekar nech ma menej ked sa neucil.. Take zmyslanie je ale iba na Slovensku a v nasich okolitych krajinach, zapad ma uplne inu logiku a tam je naozaj praca realna zaplatena na zaklade toho, kto "co robi".

No ja Vam presne poviem kedy tento problem nastal, a kedy sa zacali prehlbovat rozdiely. ITckar co ma 1000e a viac plat nerobi pre Slovensku firmu, alebo nerobi pre firmu ktora nema zahranicne objednavky. Teda, ziadna zahranicna firma sem nepride podnikat s pekarstve, aby dala ludom viac € mesacne, takisto nikto sem nepride podnikat s manualnou pracou. Prisli sem IT firmy, automobilky, a tie jasne ze daju viac ako da "ina praca v okrese", aby mali zaujemcov o pracu. A potom to tak vyzera, ze ITckar co sedi cely den v klimatizovanom kancli ma 4x viac, ako clovek co cely den manualne maka. Lenze to je absolutne skresleny obraz, lebo keby ITckar robil pre Slovensku firmu ktora by nemala odbyt nikde inde /porovnajme to napr. s takym pekarom/, tak by urcite nemal taky plat. Lenze.. ked sem nepride ziadna zahranicna firma a nebude podnikat tam kde treba manualnu pracu a nezaplati teda tym ludom viac, tak tie rozdiely budu take vzdy a manualna praca u nas nikdy nebude brana inak ako podradna...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa CageJ »

icefire napísal:No takeho Nemca by som chcel vidiet.
Napisal som, ze demagogia... Neplati to na kazdeho ale kludne poviem, ze na 6 z 10tich...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ja by som ani nepovedal ze demagogia...

Nemec po 3rokoch ked sa mu spomali Windows hodi stare PC do kosa a kupi si nove.. Realita. Nehovorim ze kazdy, ale ked ma niekto bezne plat cez 4000€ a za dva mesiace si moze dovolit mat prakticky nove auto, tak co tam nejakych 400€ za book?
To je ako u nas, ked berieme ze si kupime po 3rokoch novy mobil za 50€. A ze v Nemecku zaraba takmer kazdy jeden cez 3000€ je realita. V Nemecku v kuchyni zarabaju rodeni Nemci 800€ tyzdenne, Slovak tam na tej istej pozicii zaraba 800-900 mesacne..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Debata o všetkom"