Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Pri VB ide skôr o maximalizáciu výroby,

nie vzdy nie pre kazdeho - poprve "maximalizacia juhom" nemusi kazdemu vyjst (orientacia domu, strechy, pouzivanie energie v priebehu dna, nadmorska vyska a konkretne miesto instalacie (oslnenie Bratislavy je ine nez oslnenie Liptovskeho MIkulasu a to je ine ako Donoval atd) aj take drobnosti ako tiene vrhane stromami pri baraku, kominom [!!!!], dratmi elektrickeho vedenia pri baraku [!!!] atd), podruhe pri pouzivani energie vo VB samozrejme platis poplatky za distribuciu cize mas dnes prakticky polovicnu cenu energie (zhruba 14 centov platime za kWh, zhruba 7 centov je distribucia samotna).

Uspora pri pouzivani VB bohuzial nie je "1:1" "vyrobil som 1MWh, odlozil som si megawatthodinu, spapal som megawatthodinu ZADARMO".
Dalej, je technicky pravda ze vychodna/zapadna strana spravi zhruba o nejakych 15-18% menej energie nez cisty juh zase podla toho kde u nas v republike na mape pichnes bodku, lenze rozdiel je v tom ze ked poobede / podvecer potrebujes viac energie ktore by ti este zapadny string vyrobil, a juzny uz to neda, tak si proste tu energiu kupujes zvonku a to moze byt podstatne drahsie nez 15% rozdiel v produkcii solarnych panelov za tych par hodin alebo minut.

Je to velmi komplikovana zalezitost. Vseobecne riesime asi to, ze v najidealnejsom pripade sa ti instalacia solaru vrati o rok skor, ako v menej idealnom vychodnom, zapadnom alebo akomkolvek usporiadani. Generalne aj dolezite je to, ze sa ti to vrati : o rok skor alebo neskor, na to sa asi mozes vykakat, to je zanedbatelny rozdiel v zivote cloveka. Ani barak nemas natoceny idealne, atd, atd, proste od teoretickeho maxima VZDY budes mat nejake straty, nejake problemy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Turbo máš pravdu, len zachádzaš moc do detailov. V princípe platí, že pre naše zemepisné pásmo je najlepšia výroba pri sklone cca. 38° a azimute čo najbližšie juhu. To, že takúto strechu má málokto a nie každému to vyhovuje kvôli zvyklostiam domácnosti je len detail. :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jo.

Pan sa pytal, pan dostal odpoved. Myslim si ze nejake vysvetlenie preco si nerobit tazku hlavu ze "nemam juh" tiez nezaskodilo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Predstavoval som si to tak že obedné slnko nakŕmi oba stringy panelov a východný string pridá kWh z 2 ranných hodín a západné z 2 večerných hodín . Čo sa týka sklonu tak bez použitia celoročnej VB by asi bol lepší strmší sklon aby aj nižšie slnko dodalo nejaké kWh.

Priznám sa že optimalizácia v zmysle mojej predstavy by priniesla viac ako vami deklarovaných cca 10% čo samozrejme znamená že orientáciu záhradného domčeku a sklon jeho štítovej strechy netreba vôbec podriaďovať potrebám FVE .
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Predstavoval som si to tak že obedné slnko nakŕmi oba stringy panelov a východný string pridá kWh z 2 ranných hodín a západné z 2 večerných hodín.

nie. Obedne slnko nenakrmi PORIADNE ani zapadny, ani vychodny string. Ako pisem hore, vymenis šprint za maraton : namiesto kratkodobeho prudkeho vykonu budes mat dlhodobejsi mensi vykon ak to tvoja spotreba dokaze vyuzit.

Navyse si treba uvedomit, ze ked mas 10kWP panelov na juh v jednom usporiadani, tak to je rozdiel oproti 5kWp vychod + 5kWp zapad ktore proste VZDY budu rozkuskovane, takze NIKDY nepojdu optimalne voci slnku bez ohladu na to, kde sa nachadza (takze "obedne slnko nakrmi je oxymoronová disjunktná množina").



>> Čo sa týka sklonu tak bez použitia celoročnej VB by asi bol lepší strmší sklon aby aj nižšie slnko dodalo nejaké kWh.

absolutne rozhodne nie. Nizsie slnko je totalne nevydatne, absolutne ta nezaujima co vyrobis pri nizsom slnku (zvlast v zime) pretoze je to prdlajz.
Ako vidno na linkovanych statistikach http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php v novembri, decembri, januari a februari DOHROMADY vyrobis MENEJ nez za jeden poriadny mesiac cojaviem maj, jun, jul, august, a potazmo aj april a september.

Cize rozhodne nema zmysel na celorocnu produkciu robit "strmo" postavene panely kvoli nizsiemu slnku. To slnko netrva dlho, nema vydatnost blablabla.
Rozhodne jedna z najvacsich chyb ktore mozes so solarom urobit.

Poznamka : netvrdim ze panely kolmo postavene voci zemi nemaju vyznam : maju. Ludia ich montuju na atiky, na bocne steny budov a podobne, ale nie kvoli maximalnemu zisku, ale kvoli akemu-takemu drobizgu ktory vyprodukuju v zime. Prakticky vzdy to byva rozhodnutie "mam peniaze a neviem co s nimi" pripadne "zohnal som nejake lacne pouzite panely a neviem co s nimi" a podobne, NIKDY TO NEBYVA PRIMARNE ROZHODNUTIE O EFEKTIVITE FINANCII + TECHNICKEHO ZISKU.

Ved si to nasimulujte, daval som perfektny nastroj na to : https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
strcil som terčík volakde okolo Nitry : GPS 48.037, 17.977, nadmorska vyska 109 metrov
Cisty juh, 1230kWh/rok z 1kWp pri sklone 38 stupnov, len 850 kWp pri sklone 90 stupnov takze nastojaka kolmo na zem.
Cisty vychod, 580kWh/rok pri 90 stupnoch, 950kWh/rok pri 38 stupnovom sklone.
Cisty zapad, 597kWh/rok pri 90 stupnoch, 950kWh/rok pri 38 stupnovom sklone.
z uvedenych udajov je jasne aj porovnanie juh so zapadom a vychodom. Vsetky vypocty pri 14% systemovej strate (vela faktorov, precitat v nastroji).




>> Priznám sa že optimalizácia v zmysle mojej predstavy by priniesla viac ako vami deklarovaných cca 10% čo samozrejme znamená že orientáciu
>> záhradného domčeku a sklon jeho štítovej strechy netreba vôbec podriaďovať potrebám FVE .

prva veta : ak sa bavime o predstave obedneho slnka krmiaceho vychodny+zapadny string tak nie, chiba, erorr.

druha veta : ano, orientaciu zahradneho domceku a sklon jeho strechy rozhodne nerobis kvoli FVE. Tvar pozemku, rozmer pozemku, umiestnenie ostatnych budov, stavebne ciary od cesty, od susedov, kolko penazi si do toho ochotny nasypat - rozmer, typ strechy atd lebo nahodit 500kg panelov na strechu tiez nemozes hociako hocikde - blablabla diktuju stokrat viac veci nez FVE samotne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Načo sú mi kWh keď ostanú na streche lebo VB mi na danom mieste buď vôbec nedajú alebo bude cenovo ešte menej výhodná ako dnes a domáca batéria je drahšia ako dvojnásobné množstvo panelov.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ak ti schvália pripojenie do DS tak nevidím dôvod aby si nemohol mať VB. Či to bude výhodné je už iná otázka, ale furt lepšie ako to nechať na streche, lebo cez VB máš aspoň zľavu na elektrinu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to su zase inaksie myslienky a situacie. Doteraz nikde nezaznelo ze mi VB vobec nedaju (zatial sa take nestalo - mozu ti povedat ze ta nepripoja so solarom kvoli rezervovanej kapacite blablabla ale neviem o tom ze by nejako islo odmietnut sluzby virtualnej baterie) a podruhe, mnozstvo panelov nema s bateriou prilis velky suvis v tomto zmysle ako bolo prezentovane.

Vysvetlim myslienkovy pochod : ani 10nasobne mnozstvo panelov nezabezpeci rozsvietenie jednej jedinej ziarovky o desiatej vecer. A v decembri ani o piatej poobede. Mnozstvo panelov je problematicke postavit do akehokolvek pomeru s akoukolvek bateriou, ci uz fyzickou doma bez ohladu na kapacitu, cenu alebo virtualnou za ktoru platis nejakym vidriduchom a si nevolnikom ich podmienok.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Kus update z mojej stavby :-) Tak sme to do tej zimy takmer vsetko stihli co sme chceli. Hned ked prisiel plech na strechu tak zacalo kydat a uz tyzden neprestava :D Ale folia a plny zaklop tam je aj keby sa toho roku uz nepokryvalo.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neni ten susedny dom nejak moc blizko s oknami ?? druha fotka odspodu vlastne aj odvrchu dofrasa teda stredna fotka
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ak to im nevadi tak asi ok :)

Tahas strechu na pristresok? Posledna fotka.

Lebo toto ja lutujem, bud. Rok idem budovat strechu nad podestu, nad terasky a pod., clovek nakoniec zaplati viac ako ked by natiahol hlavnu strechu, a aj to horsie vyzera.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Ta v zdialenost je po dohode so susedom, inak by stavba ani nepresla. Nechapem moc tu druhu otazku ? Myslis ci taham falc aj nad ten vchod do domu, terasu atd ?
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Snímka obrazovky 2023-12-02 153202.png
toto myslím, že či strecha domu prekryje aj viac ako dom, vstup, nebodaj sedenie :)


Lebo toto som rozoberal so stavbárom a doteraz pamatám ako krútil očami že nová statika, projekt, bla bla, prosot sa mu nechcelo a teraz ma čakájú dorábačky...
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

nn strecha by mala ist zarovno s fasadou

viz render
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ale ved ano, v renderi vidiet ako prekryva vpravo nejaku terasku :D co je dobre.

Návrat na "Debata o všetkom"