Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5722
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

myslel som to takto:

keby sa e-auta viac predavali -> planovala by sa vyroba na vacsi pocet(a tym padom by sa ich viac aj vyrobilo) -> boli by lacnejsie

o cenach vyrobnych liniek viem
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8678
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

Snake napísal: Po 02. Okt, 2017, 01:38 Kriste pane, a na kolko ju vyjde vyvinut sw, ulozenie, rozlozit vahu, zachovat bezpecnost, riadit to, drzat zaruku? Vyrobit to aby to paslo do auta. Vy ste jak deti niekedy dpc, to je jak keby ja som sa pytal co stoji na ZF ramene 100€ ked tam ide 2% z takej istej gumy ako mam na pneu a hliniku 40 gramov...
Taketo kravinky ti dneska nasimuluje pocitac, za par dni mas hotovo. Nie ako 30r dozadu, ked sa to vyvijalo/testovalo pol roka.
Nenazrate automobilky si pytaju neviem ake $$ za daco, co si daju vyrobit na mieru, ako keby museli odlievat tie krabicky, do ktorych to davaju dakde na Venusi.

Podobne aj blbe autoradia...original vyrobcovske veci stoja bezne 300-500eur...akoze, za co? Akoby tam mali nejake military-grade suciastky co vydrzia cestu do elmag. pola Jupitera....a pritom sa jedna len o odolnost v rozmedzi teplot -30 az +50, co dnes dokaze kadejaka elektronika.

To iste mam od Pioneera, Sony ci hocijakeho normalneho vyrobci za stovku. A nezriedka to ma aj funkcie o ktorych pribrzdeny vyrobca auta (radio s vymozenostami 5r pozadu ale cenou 3x vyssou) ani nepocul. Ano, akurat je strasna "tragedia" ze radio nema ten spravny tvar a neladi uplne s palubkou.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa lacika »

shiro.. ani nevies aku mas pravdu.. jeden by sa cudoval, kolko non-automotive komponentov sa osadzuje na tie dosky a zvacsa ma z toho problemy spotrebitel.. lebo ten komponent sice nieco vydrzi ale nie tolko ako jeho 10 centov drahsi automotive kamarat..
nehovoriac o tom, ze vsetko je to len recyklacia toho isteho co tu uz bolo.. lebo navrhovat nieco nove stoji peniaze.. a vidim to skoro kazdy den v praci.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6909
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa molnart »

:facepalm: :facepalm: :facepalm:
preco by mala cena aut a komponentov suvisiet s cenou suciastok?? vsak s cenou suciastok nesuvisia ani naklady na vyrobu auta, mozno to tvori 20%. mate vy predstavu kolko stoji tie firmy marketing? firemny informacny system? naklady za zamestnancov na poziciach ktore s vyrobou nic nemaju ako interny audit, quality assurance, facility management, pravnici, ludia co pisu interne smernice, eticke kodexy, manualy o dress code v roznych castiach sveta, rozne culture change timy apod. ??
vidno ze nikdy ste v ziadnej korporacii nerobili a vobec netusite ako to tam funguje. v tych firmach je tolko pridruzenej agendy, ze keby napr. VW kompletne prestal vyrabat auta tak stale min. 60% zamestnancov by si nic nevsimol a mohol by nadalej robit to co robi. a to sa nevztahuje len na automobilky ale na kazdu jednu firmu co ma aspon 5 tisic zamestnancov.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa lacika »

nikto nehovori, ze maju predavat auta za 20% sumy..
ja len hovorim, ze je to rovnaky odpad, kedze u nas sa vyrabaju veci pre viacere automobilky a ceny lietaju kade-tade..
jasne, oni to dozenu na premiovejsich materialoch v kabine, ale s cim clovek bezne neprichadza do styku sa snazia vsetci rovnako oddrbat.
Co oci nevidia, to srdce neboli. A kopec veci si davaju automobilky navrhovat externe, tam sa plati za navrh, nemusis potom zivit cele rnd, ked ti ho netreba. By si neveril kolko Rajeshov tvori to paradne echt nemecke rnd, ze mas problem stretnut nemca. A teraz hovorim z vlastnej skusenosti.
Taky francuzi a taliani si svoj piesocek strazia v rnd.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> nikto nehovori, ze maju predavat auta za 20% sumy..

ale jasne ze hovori - ja hovorim.
Co takto novy Pasatt za 6.999eur, to co dneskaj stoji 35.000 eur... anyone interested ? :)



>> By si neveril kolko Rajeshov tvori to paradne echt nemecke rnd, ze mas problem stretnut nemca.

u nas je najbeznejsi Prakesh, Paphangkorn, Anand a Madan.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
SpQx
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 606
Dátum registrácie: So 09. Feb, 2013, 14:55
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SpQx »

ja neznášam argumenty... Tak to skúste vyrobiť vy...
Ale niekedy sa k tomu nič iné nedá dodať :-D
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8678
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

molnart napísal: Po 02. Okt, 2017, 15:09 :facepalm: :facepalm: :facepalm:
preco by mala cena aut a komponentov suvisiet s cenou suciastok??
lebo komponenty sa zo suciastok skladaju? Preco potom vyrobcovia dosiek robia bububu pri doskach za 200+eur (TUF, ROG a pod), ze tam davaju neviem ake kondiky a stabilizatory a neviem co?
molnart napísal: Po 02. Okt, 2017, 15:09vsak s cenou suciastok nesuvisia ani naklady na vyrobu auta, mozno to tvori 20%. mate vy predstavu kolko stoji tie firmy marketing? firemny informacny system? naklady za zamestnancov na poziciach ktore s vyrobou nic nemaju ako interny audit, quality assurance, facility management, pravnici, ludia co pisu interne smernice, eticke kodexy, manualy o dress code v roznych castiach sveta, rozne culture change timy apod. ??
Ale to nieje moj problem, ze nefunguju efektivne a zivia XY ciernych dier na peniaze. Nech na to strhavaju z platu nenazratemu menezmentu jazdiacemu na Jaguaroch a nezmykaju zakaznikov.
molnart napísal: Po 02. Okt, 2017, 15:09vidno ze nikdy ste v ziadnej korporacii nerobili a vobec netusite ako to tam funguje. v tych firmach je tolko pridruzenej agendy, ze keby napr. VW kompletne prestal vyrabat auta tak stale min. 60% zamestnancov by si nic nevsimol a mohol by nadalej robit to co robi. a to sa nevztahuje len na automobilky ale na kazdu jednu firmu co ma aspon 5 tisic zamestnancov.
Robim vo firme o 400 ludoch, kazdy den sa potykam s administrativou, ktora za posledncyh 10r neskutocne nabobtnala. A rovno mozem povedat, ze sme uz velmi blizko administrative statnej spravy...co ako vsetci vieme, je ultimata srackaren. na rozdiel od firmy, kde som robil predtym, a ktora mala 15 ludi, tak tuna niesu poriesene ani zakladne systemove veci a kopu veci robime dvojmo-trojmo, lebo tie zlepence roznych systemov sa medzi sebou nevedia samozrejme bavit a predavat si data. ked daco treba, tak sa prilepi len nova zaplata, aby to slo a nik sa nestara.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

To ste sa robehli trochu divokym smerom... Ja som poukazoval na to, ze Golf od jedneho vyrobcu s rovnakymi nakladmi na PR, uradnikov, kavovary atd. ponuka elektricku verziu s uplne tragickym dojazdom za double price ako jeho ekvivalent so spalovacim motorom a kde je teda problem, ked vieme dohadat kolko stoja litiove clanky a aky jednoduchy je elektromotor v porovnani so spalovakom, ku ktoremu treba este aj prevodovku.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Papek: tak skusme este raz. Ak VW kupuje baterky za cenu ako Tesla (asi budu drahsie, ale dajme tomu), tak pri sucasnej kapacite 55 kWh (aktualny e-Golf) stoja baterky ca. 10500 USD (tu nemas ziadnu dan, odvody, ...). To mame ca. 14000 eur len za baterky (iba material), ostava 22000 eur v ktorych su rozhodene vsetky ostatne suciastky a marza. Vyssiu cenu bude tvorit aj nizsi objem vyroby (obmedzovanie dopytu), korekcie pre rozlicne podpory (bezna praktika, vid kedysi srotovne, vyrobcovia zdvihli trosku ceny aby kompenzovali srotovne a tak si zdvihli marzu), ... Ak si vazne vezmeme, ze 14-15 tisic eur z ceny auta tvoria len baterky, tak ta predajna cena nie je velmi mimo ocakavania (treba porovnat aj vybavu, co sa mi nejak teraz nechcelo).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6909
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa molnart »

a hlavne: cena zavisi od toho kolko je trh ochotny zaplatit, takze vobec alebo vobec neplati ze to sa vyrobi lacnejsie sa predava lacnejsie.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

Celkom zaujímavé čítanie som našiel na Renault v Petržalke https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1567260931
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8678
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

kokos brutal :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

hh mafia :D v BA asi nic zvlastne, toto keby spravi daky malomestky predajca do rana mu vyhori predajna... Najlepsie je, ze garant znacky sa od toho celeho distancuje, i ked sa mu v podstate necudujem.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa lacika »

neviem ake pravomoci ma importer voci predajcom, ale starat by sa rozhodne mal.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"