Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3344
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jj po krabicu mám navrhnutú 10mm gulatinu. Práveže ja by som chcel dať všetky zvody do fasády, ale dosť ľudí ma od toho odrádza hlavne kvôli vytrhnutiu z fasády pri údere blesku a následnej nemožnosti zvod skontrolovať.
@SKiLEX Ešte by som mal otázky:
- akými príchytkami sa zvyčajne tá izolovaná gulatina AlMgSi prichytáva? Sú na to nejaké špeci?
- na streche mám navrhnutú neizolovanú gulatinu 8mm AlMgSi. Kde spojiť tieto dve gulatiny? Na odkvape, alebo na prvom háku?
- po krabicu zo zeme dať izolovanú FeZn 10mm gulatinu, alebo stačí obyčajná a keď tak ju dať do chráničky?
- ako sa rieši tepelný most pod tou krabicou?

Ďakujem
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

1. Su na to original prichytky od vyrobcu tej gulatiny(DEHN) myslim ze to su tieto, zajtra skontrolujem na krabici ak nezabudnem https://www.cbelektro.sk/prichytka-vede ... ehn-p87129
2. Kde to spojis, tam to bude spojene. Ja by som to spojil este nad odkvapom, na "stresnej cast", tak aby si zo zeme nevidel na svorku... Tak ci tak nevidim dovod nepouzit izolovanu aj na streche. Projektanti to nenavrhuju lebo 9 z 10 su to ludia ktori neziju v realnom svete a tak vobec neberu v uvahu lahkost montaze/dlhodobu zivotnost...
3. Obe riesenia su vporiadku. Aj izolovana, aj obycajna v chranicke.
4. Das pod krabicku izolaciu/polystyren. Ak mas 20 zateplenie, 8cka by pod to mala vojst(nie som si isty). Na tak malej ploche to nerobi problemy.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6955
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Prave som.sa upisal.firme jablotron za 4e mesacne na alarm. Ma to dakto? :D ani netusim naco to je ale elwtrikar mi vravi nech to dam. Co mi prave kamery montuje a alarm
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3344
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

SKiLEX napísal: Ut 23. Júl, 2024, 23:59 ...zajtra skontrolujem na krabici ak nezabudnem
Prosím ťa pozri mi tie príchytky, ktoré používate na prichytenie izolovanej guľatiny AlMgSi k stene.

Ďakujem
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Diablo1st napísal: St 24. Júl, 2024, 14:38
SKiLEX napísal: Ut 23. Júl, 2024, 23:59 ...zajtra skontrolujem na krabici ak nezabudnem
Prosím ťa pozri mi tie príchytky, ktoré používate na prichytenie izolovanej guľatiny AlMgSi k stene.

Ďakujem
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12443
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa HellAngel »

stefan222 napísal: St 24. Júl, 2024, 13:48 Prave som.sa upisal.firme jablotron za 4e mesacne na alarm. Ma to dakto? :D ani netusim naco to je ale elwtrikar mi vravi nech to dam. Co mi prave kamery montuje a alarm
mame to v praci. Jablotrron je v pohode. Mozes ho obsluhovat aj cez telefon. Uzamikat objekt RFID cipom. Je to OK alarm.Otazka je, ci ho fakt potrebujes. a co ti dava za kamery?
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Zabezpecovacku urcite dat. Montujeme paradox, za 10rokov nieco cez 70 objektov. Jeden jediny krat vykradli zabezpeceny (priemyselny)objekt... Prisli profici z balkanu, cvakli internet, zarusili GSM signal, sirenu navrtali a zapenili montaznou penou. Inak nikdy nic. Akonahle na dome blika sirena tak nie su ani len pokusy o vykradnutie...

Zato bez zabezpecovacky pokial to nie je nejaka mini dedina kde kazdy kazdeho pozna, tak je skor otazka kedy ta vykradnu, ako to ze ci... Kludne take extremy ze doobedu si navozis komplet elektroniku(chladnicka, rura, umyvacka, pracka, susicka atd...) a poobede pride druha dodavka a vsetko ukradne :D Spytas sa susedov ze ci tam niekto nebol a oni ti s usmevom povedia ze hej bol, traja chlapi na dodavke boli stahovat veci :D

Alebo si random osadnik snurkou otvori okno co bolo na vyklapacku a za 3minuty pozbiera vsetko cenne na co narazil.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6955
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

no ja to mam nad dedinou a nova lokalita a malo domov ta daco som chcel pre istotu aj ked zo stavby mi tam nic neukradli, ale reku lepsie sa bude spat ale 5e mesacne ma hneva :D to mi dohodil eletrikar co mi tam montuje kadeco a ja reku ta dajte, aj ked to idem predat, aj ked zatial len 2ja zaujemci boli kuk a asi vysoka cena bola pre nich :( tak realitka to asi lepsie obkeca ked to dam realitke ale ta tiez 4percenta chcu :D
ais by som mal byt realitak kde nepostavis nic a mas tisice ked daco predas
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Ked uz je tu ta alarmova tema... dlhodobo rozmyslam, ako poriesit alarm v dome. Zrejme budem mat take akoby dva nezavisle alarmy - jeden bude asi taky normalny profi alarm, tj. senzory v rohoch miestnosti, klavesnica pri vchode, kovova krabica s PCB a akumulatorom. Druhy bude taky ghetto alarm, ktory si urobim zo smart domacnosti a nejakej logiky (zoom nie je doma, ale otvorili sa vchodove dvere alebo IP kamera zaznamenala pohyb, atd).

Ten smart alarm bude urcite, lebo bude postaveny na smart domacnosti. Otazka je, co s tym profi alarmom? Mam do toho ist? Momentalne uz mam v dome predpripravu na alarm (senzory, sirena, klavesnica), tak je asi skoda to nevyuzit. Z profi alarmov su mi celkom sympaticke Paradox a DSC, osobne podla citania po nete by som asi siel do Paradoxu. Alebo si radsej nakupit sam senzory a ovladaciu krabicu a nejako si to zrobit? Ide mi hlavne o to, ze som kutil a chcem mat veci pod kontrolou. Celkom urcite nechcem volat nejakej instalaterskej firme, ked budem chciet zmenit nejake nastavenia ci nebodaj aktualizovat firmware, lebo "to sa nerobi", pripadne "milion eur za vyjazd technika, ktory strci USB kluc do dosky".
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tiez nad tym teraz spekulujem. Moje poznatky:

1. Jablotron zabezpecovacky sa daju luxusne integrovat do taphome aj loxone cez RS485.
https://library.loxone.com/detail/jablo ... 7/overview
https://taphome.com/sk/support/27852801

2. Paradox zabezpecovacky... Paradox ponuka modul BUS2SER urceny pre integraciu do domacej automatizacie. Nikdy som ho nedrzal v ruke. Vyzera ze do loxone sa da dostat
https://library.loxone.com/detail/parad ... 6/overview
do taphome asi nie. Minimalne nie cez datovu komunikaciu. Viem si predstavit ze by to bolo prepojene cez releovy vystup. Ak sa udeje nejaka udalost(senzor zachyti pohyb atd. Tych podmienok tam vies nastavit triliardu) tak sa releovy vystup zopne a pre smart home to bude signal ze ma nieco vykonat. Takto to planujem spravit u nas na dome - ak zaarmujes dom, zopne sa rele a vypnu sa obehove cerpadla na vodu a tak.


3. Tie cidla od roznych smart homov zvyknu fungovat na uplne primitivnom principe(asi vsetky okrem tych loxonackych co vychadzaju na 100+€/ks) - zachytia pohyb a zopnu konktakt. Take vies zapojit aj do zabezpecovacky. Akurat je to j*backa s tym ze potom na jeden kabel vies zapojit len 2senzory(ak pouzijes vyvazovacie odpory) takze pri priemernom dome som sa z toho isiel zblaznit... Zatial co pri zbernicovych cidlach ich proste retazis za sebou... Zapojis + - a data +- a done.

4. Tie original alarmove cidla mozu robit problem ak by si tym chcel ovladat napr. svetla - maju mozno 2sekundove oneskorenie(kvoli filtracii aby nerobili falosne poplachy).


Tldl; Neviem ake s tym mas plany, ale ak neplanujes so senzormi od zabezpecovacky ovladat svetla, myslim si ze uplne stacia tie zabezpecovackove. Vpodstate aj "smarthome" firmy casto ku svojim systemom pouzivaju cidla zo zabezpecovaciek, lebo su spolahlivejsie a ked mas velkoodberatelske zlavy tak ich kupujes kludne za jednociferne sumy.

_______________
Co sa tyka zabezpecovaciek, ak mam hovorit za paradox tak su to velmi primitivne veci - musia byt aby boli spolahlive. Spominas USB ale tam sa este len teraz v poslednej dobe vynasla zbernicova komunikacia medzi modulmi a nastavujes ich bud cez programovacie tabulky alebo cez prislusny softver komunikujuci cez RS232 :D

Na druhej strane, aj 20rocne systemy su stale plne funkcne a vpodstate sa to nekazi. Mam "pod palcom" cez 70objektov a poruchu riesim asi jednu rocne, typu:

-Pristavili novu garaz a ustredna tym padom stratila GSM signal. Dal sa predlzovak na antenu
-Ustredna vypisovala chybu napajania - porucha na vedeni, ak pustili kavovar tak mali v sieti 150V
-Zakaznik si menil baterku vlastnorucne a zapojil ju naopak - bolo nutne vymenit sklenenu poistku za 0,15€
-Pridte mi prosim vymenit baterky v dialkovych, mne sa to nechce robit.

a tak.

Vidim ale kusok problem v tom ked si to chces robit sam - Dokumentacia, softver a celkovo dostupnost tych produktov je dost silne limitovana osobam ktore maju od policie licenciu na prevadzkovanie technickej sluzby...
https://www.minv.sk/?sprava-o-cinnosti-sbs

Jasne, nieco vykutras na internete, ale vacsinou to je SW a navody 10r neaktualne.
Bono83
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Ne 04. Sep, 2011, 08:12

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bono83 »

Určite treba ísť do jablotronu, je to zbernicovy systém, tým pádom sa dá krásne rozsirovat. Aj automatizáciu má na vysokej úrovni, niektoré čídla vieš nastaviť práve pre automatizáciu že majú zrýchlenú detekciu, máš tam kopu výstupných modulov a pod. Montujeme aj paradox, satel, eldes, hikvision. Ale keď to porovnám Jablotron je z nich najlepší. Jediná nevýhoda je že ak chcem mať apku, musíš mať ich bezp. Sim kartu, to znamená 5 eur mesačne, ale zasa máš rozšírenú záruku 7 rokov, plus aj poistenie tam je tuším.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ach, to vyzera ze sa predsalen budem musiet zacat zaoberat aj jablotronom. Je mi ta firma strasne nesympaticka, nepaci sa mi ich firemna kultira a povazujem ich za bandu nafukancov... Ale vyzera ze obehli konkurenciu.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7298
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Papek »

My sme davali Hikvision a Eldes.Eldes je taka stara skola by som povedal, mrte kablov, upozornenia cez SMS, ale inak funguje.
Hikvision sa mi paci v tom, ze vsetko ide na baterku - je to jednorazova litiova baterka, vydrz cez 2 roky. Pripojenie to ma cez SIM aj ethernet + app na ovladanie
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Bono83
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Ne 04. Sep, 2011, 08:12

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Bono83 »

Hikvision by bol ok,len tie dotykove bezdrôtové klavesnice su bieda. A aj tu automatizaciu ma slabu,to uz aj Eldes ma lepsiu.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

No takto... Jeblotronu sa chcem vyhnut. Mozu byt fajn aj vsetko, ale ako bolo napisane - ukrutne a extremne su mi nesympaticki, nejaka ceska pepikovska firma, ktorej hadam este mesacne budem platit za nieco. Nechcu.
Chapem, ze tie profi alarmy musi namontovat certifikovana firma a ze vyrobca len im preda svoj HW a nemam s tym problem. Chcem len, aby som si to po prvotnej montazi mohol spravovat sam do velkej miery (pridavanie/odoberanie ludi, menenie kodov, nastavovanie alarmu - notifikacie, akcie, blbosti, nastavovanie citlivosti snimacov, atd).

Napriklad ten Paradox. Pre spojenie s Home Assistantom (a inymi) sa pouziva Paradox Alarm Interface (PAI), ktory vyuziva seriove spojenie alebo este lepsie IP150 modul, co je vlastne len konvertor zo serialu na web server. Pokial firma toto namontuje a ja budem mat moznost si ten alarm ovladat a nastavovat cez IP150, alebo do toho este kafrat cez BabyWare, tak okej. Ale ak to bude cele zamknute, ze tam ani len uzivatelov nepridam, kody nezmenim, tak asi nic. Alarm ako taky nemusi nejako nieco automatizovat, potrebujem len aby Home Assistant vycital zo senzorov stav a podla toho si to uz ja spravim dalej. Ak budu senzory oneskorene, tak nimi nebudem ovladat svetla a mozem ich pouzit len na presence detection alebo take cosi.

DSC je trosku zlozitejsie v tomto. Bude to treba hackovat cez DIY ESP32 modul, alebo kupit 3rd party riesenie EnvisaLink, co je v podstate ako IP150 brana pre DSC/Honeywell systemy.

Eldes som nepoznal a vyzera prijatelne. Akurat asi nemaju ovladaci panel coby velky LCD displej. Chcem sa vyhnut klasickej gumovej klavesnici s dvojriadkovym displejom ako z roku 1996.

Návrat na "Debata o všetkom"