Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Len sa poriadne obelc do takeho maliarskeho overalu a okuliare. Ide z toho riadny sajrajt. Ja to robil sso znamy v teple a to bolo sialene sa plazit vo vezniku. Isto ked je chladno sa srat s vatou je naj.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3345
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Plánujem si kúpiť komplet masku, mne to robí neskutočne zle na oči, takže potrebujem niečo lepšie ako okuliare. Ten oblek sa mi až tak neosvedčil, skôr mikina s kapucňou cez hlavu, ale prípadne si kúpim ten oblek spolu s maskou na vyskúšanie.
V teple robiť s vatou? Čo vás to napadlo? :OO= To si musel byť spotený len si na vatu pomyslel :laugh:
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak kurenie uz funguje, susi... Ale tak vam poviem, ze keby som sa vtedy pol roka dozadu neradil tu s vami na fore a na zaklade toho nezistoval dalsie informacie tak asi by to nedopadlo uplne dobre :D Takto sa dalo dat na spravnu mieru aspon to co nebolo zaliate v pohlahe

Situaciu som tu opisoval predtym
- 50 okruhov pre kurenie(6 pivnica, potom po 22 na kazdom poschodi), spolu 5 rozdielovacov
- 17 okruhov pre chladenie(5 na prvom a 12 na druhom poschodi), dalsie 2 rozdelovace...

No a toto vsetko bolo stiahnute do jednej jedinej DN25 rury :D A povodny plan to bolo cele pohanat obehovym cerpadlom zabudovanym v daikin tepelku :D

Cele to naviac koncilo v pivnici. To znamena ze medzi cerpadlom pre pohon a stropnym chladenim na 2. poschodi je dobrych 7,5m vysky. A tiez okruhy neboli naprojektovane, ale tahane len tak "od oka" v dlzkach medzi 80 az 120m

A ja som tomu nerozumel, tak "dobre bolo".
___________

Potom sa to na poslednu chvilu presekavalo a natiahlo sa 5samostatnych privodov(pre kazdu podlahu aj pre kazdy strop zvlast). Slo tam 5x obehove cerpadlo wilo yonos 1-8 a aj tak to vyslo len tak tak. Aktualne to vyzera takto:

Podlahove cerpadlo pre prve poschodie je vypeckovane tesne pod hranicu toho aby v trubkach nevibrovala voda, a staci to ledva na 1l/m prietoky. Su 2 vetvy kde to je len 0,5l/m. Ak by tam nebola planovana zonova regulacia tak by to bolo pekne v...
Podlahove cerpadlo pre druhe poschodie ide na maximalny vykon 75W(ma displej), tiez to tych 22okruhov v viac ako 5m vyske ledva utiahne. Tiez to najskor bude fungovat len vdaka zonovej regulacii.

Stropne chladenie na druhom poschodi tam je na maximalnej hrane aj cerpadlo aj potrubie.... O trosicku viac a zacnu cele trubky rezonovat kvoli prudeniu vody. (7,5m vyska, 12 okruhov)


Jedine co je uplne v pohode je podlahovka v pivnici a 5okruhove chladenie na prvom poschodi, tie su s prehladom :D


Neviem ako by to fungovalo podla povodneho planu, asi vobec :D By topila pivnica a kusok prve poschodie a nic viac. By sa to zaciatkom zimy muselo vysekavat zo stien a tahat vsetky privody nanovo vo vymalovanom dome :D

A celkovo je to kurenie asi obsirnejsi problem, lebo co chodim po novostavbach tak snad 1/3 z nich ma nejaky chronicky problem s kurenim.
Naposledy upravil/-a SKiLEX v So 31. Aug, 2024, 21:05, upravené celkom 1 krát.
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 384
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

No však ti tu radili len jedno čerpadlo v kotly, keď som písal že to nestačí tak ste ma tu išli ukamenovat, že len predražuje človek projekt...... už na začiatku bolo jasné že to nebude hydraulický OK ani teraz nemáš ideálnu situáciu ale vieš to podporiť reguláciou.

Inak 25-ka je slabe potrubie v každom prípade aj na jeden väčší rozdeľovač, bežné ťaháme 32, nerobíme už ani dva veľké s jednej 32 ale skôr dva samostatné okruhy, ono sa nám osvedčilo že to vždy tak funguje a keď nie tak sa dávajú dve čerpadlá na každú vetvu poprípade ideme rovno do cerpadlovej skupiny x2.

Ideálny stav je jednoducho investovať hneď na začiatku lebo to robí potom problémy pri regulácii a toto by ti nenastavil týpek ani keby chcel.

Inak okruhy do 120m kúria v podstate OK pokiaľ to má čo potlačiť 80-100m je lepšie, inak to koľko pôjde M do okruhu sa dá bez problémov prepočítať a v 99% to aj vode možno sa jebnes o 1m.

Ale ideálne keď to niekto prepočíta aby si vedel aj rozteč aj dĺžky, podľa tepelnej straty domu.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Mne napr kurenar ide menit tepelko vailant na panasonic bo zle medene potrubie je zaliate v podlahe. Easy
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Su to DN32, pomylil som sa, DN25 sli asi na uzitkovu vodu.

Tak ci tak prax ukazala ze si mal pravdu festro. 12+10 okruhov je na jednu DN32 trubku uz za limitom a je to nachylne na bzukot/zblnkot vody, pripadne az kavitacie(extremny hluk akoby cez trubky prudil strk). Neexistuje aby to fungovalo na 1-2 cerpadla bez extremnych rieseni typu DN50 rura a obrovske 300W cerpadlo.

Ze sa to da vypocitat uz teraz viem. Teraz by som to uz nedal nikomu urobit bez projektu kurenia. Ved to stoji mozno 200-350€ a krasne tam mas vsetko vypocitane, nakreslene kde co ako tahas hada a kolko metrov, vies ze ti bude vsetko sediet aj po tlakovej stranke aj po tepelnej. A nie hentie gadzoviny ze ides od oka, sledujes metraz na trubke a snazis sa nejakym zazrakom trafit medzi 80 a 120m...

______________
Tak ci tak, fyzicky boli na stavbe 5ti kureniari, s dalsimi 2dvoma som rozpraval a ani ich len nevolal na stavbu. Tiez v tom boli zainteresovani 2ja projektanti(jednemu z nich polka domov nefunguje, druhy ledva dokaze zakreslit to co uz je natahane)

-4ria z nich nevedeli absolutne nic. Robia bungalovy, tam nejak natahaju 10 okruhov + 1 termostat a nejak to funguje. Na otazky co sa riesili tu hore boli vyslovene agresivni. Cerpadlo v tepelku potiahne vsetko, vzdy to tak funguje, zbytok je strata penazi, okradanie ludi, vyhodis stovky eur a nic z toho vraj nemas. Pri tretiom z nich som uz mal v mobile nachystany graf prietoku vody prietokoveho cerpadla daikinu. Boli nasrati este viac, vraj sa ludia montuju do toho comu sa nerozumeju. Vraj vela spekulujem, nic mi neni dobre a hladam problemy tam kde nie su. Stropne chladenie ani jeden z nich nikdy nazivo nevidel.

-1 vedel ze prietoky stacit nebudu, on osobne si daval vsetko projektovat u cechov a podla toho vzdy vsetko tahal. Stropne chladenie nikdy neriesil, zonovu regulaciu vedel odporucit salus.

-1 vedel ze prietoky stacit nebudu, ale trubky nema cas tahat, poslal akurat cenovu ponuku na termostaty, hlavice a elektroniku k tomu za 6500€, bez prace. Len cisto material.

Az ten posledny z nich to vedel pojat komplexne. Ten uz riesil aj cele firmy/skoly/hotely/mensie bytovky vratane chladenia. Prvy clovek ktory o tom vedel viac ako ja zo scrollovania po internete :D
______________
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 384
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Keby sa má tu všetci nesnažili rozbiť argumentami tipu že preháňam tak by som ti už na začiatku vedel povedať ako to máš spravit, a to by sme sa nemuseli ani fyzicky stretnúť, ale bol som tu za majstra ktorý ti chce minúť peniaze.

Jednak takúto chybu ako u teba sme spravili na prvom takom to veľkom projekte "rodinný dom" mali sme vidinu veľkého zárobku aj sme tak dopadli, do teraz sme poučený že to tak nesmie byť zachránilo sa to reguláciou ale nábeh na zimné obdobie má ten dom určite horší. Proste tak veľké objekty to sa dá porovnať už s malou prevackov preto sa treba k tomu aj tak správat a treba patrične aj investovať.

Proste ak chce človek šetriť a ja som si není istý ale mám zlú skúsenosť že to nefunguje nejdeme do projektu, myslím všeobecné každého inštalatéra/kurenara/vodara. Takáto chýba tá môže stať potom kopu času a peňazí.

Mi aj keď sme riešili takýto projekt tak už sme si davali prepočítať aj po projektantovi, lebo ty to tiež kreslia len tak od brucha asi podľa toho čo sa dočítali na modrej streche.

Teraz tam máš strašnú spotrebu na hydraulické časti lebo čerpadlá idú na veľký bykon, 300W nám šlo čerpadlo na bytovke!!!! A ťahalo XY bytov a kúrilo to v poriadku ide o to že mali dať aj väčšie potrubia ale mali dať aj na každý rozdeľovač vyvažovaci ventil a nespoliehať sa na rozdeľovače, takto by vedeli aj na jednej vetve vyvážiť dokonale dva, tri rozdeľovače. Ak by nevedeli tým že tam máš tie vyvažovacie ventily vieš zavolať typka čo si na to nápoji laptop zmeria všetko a urobí to on.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3345
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

SKiLEX napísal: Ne 01. Sep, 2024, 01:09 Na otazky co sa riesili tu hore boli vyslovene agresivni. Cerpadlo v tepelku potiahne vsetko, vzdy to tak funguje, zbytok je strata penazi, okradanie ludi, vyhodis stovky eur a nic z toho vraj nemas. Pri tretiom z nich som uz mal v mobile nachystany graf prietoku vody prietokoveho cerpadla daikinu. Boli nasrati este viac, vraj sa ludia montuju do toho comu sa nerozumeju. Vraj vela spekulujem, nic mi neni dobre a hladam problemy tam kde nie su. Stropne chladenie ani jeden z nich nikdy nazivo nevidel.
Kua toto mňa vie vytočiť! Je taký problém to poučenému laikovi vysvetliť? Nie je sucho odbiť, že tomu nerozumiem a nakoniec sa ukáže, že sme dvaja čo tomu nerozumejú :D
Proste ak to platím a mám nejaké pochybnosti, tak treba tie pochybnosti vyvrátiť faktami a nie stupídnymi výhovorkami :facepalm:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Tak rychlomspoznas cloveka co montuje svpje a nema sajnu o tok convlastne montuje.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Je to problem ked tomu sam nerozumies :D Najlahsi sposob ako odhalit odbornika od sarlatana je spytat sa ho otazku "preco?" :D Odbornik si v 2 vetach obhaji vsetko co povedal, pripadne vysvetli co ako funguje. Sarlatan sa zacne krutit ako had pretoze nema odpoved. Len tipoval ale nevie preco.
___________

Dobre, som rad ze nie som jediny komu 250-300W len na obehovych cerpadlach zdalo privela. Problem je aj zvolena trasa potrubi podla mna.

Trebars vrchny 12okruhovy rozdelovac pre chladenie... je tam mozno 5m rury a 4x90° koleno v kotolni, potom stupa 7m vertikalne, zase koleno, 10m horizontalne, dalsie 2 kolena...
____

Predpokladam ale ze toto je stav ktory v beznej prevadzke bude trvat nanajvys par desiatok hodin po prvom spusteni v sezone. Potom by sa uz mali viac ci menej uzatvarat jednotlive zony na co by aj tie cerpadla mali reagovat znizovanim vykonu(wilo yonos pico) a snad to uz cele bude v max desiatkach wattov.

Vyvazovacie ventily sa daju ked tak doplnit. Sice by trebalo vypustit danu vetvu, ale miesto v rozdelovaci na ne je ak by bol velky problem. Tak ci tak vyzera ze to ide rovnomerne aj bez nich.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jo a odpoviem si sam ci tyzden kurenia staci na finalne dozretie podlahy(po tom co uz pol roka schla bez kurenia) - nestaci.


Po 9 dnoch som na zem polozil plastove vedra a totalne suche dosky. Po par hodinach boli plastove vedra aj dosky zo spodu totalne orosene. A to bolo obycajne plastove vedro o priemere 35cm ktore ani nebolo zatazene, poriadne sa ani nedotykalo zeme. A aj tak sa orosilo od vlhko unikajucej zo zeme.

Ak by na to sli desiatky stvorakov laminatovej podlahy, ta by po spusteni kurenia asi vzlietla :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Prepqc som myslel ze som ti pisal.ze nestaci. Ale po mesiaci by to malo byt v cajku
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Sa mi to zdalo prehnane mesiac topit v lete len kvoli tomu aby sa dala polozit dlazba.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

rekuperaciu si nespustil hadam este. ozonovac ti dam? ked das nabytok
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5705
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Rekuperacia ani neviem ci sa bude montovat. Rury a kable su natahane, uvidime jak sa bude byvat. Ked bude problem s vlhkostou/oxidom uhlicitym tak sa proste polozi a zapoji, to je robota na 2hodiny. Nie som toho velky fanusik.

Naco je vobec dobry ten ozonovac, na eliminaciu pachov?

Mne cerstve drevo vonia :D To moze ostat. Tak ci tak taketo prace sa budu aj tak robit niekedy januar az april ked je menej zakazok a neda sa robit vonku.

Návrat na "Debata o všetkom"