Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Opto: nie, dlhodobo mam efektivitu nabíjania 97-98%, aj na rychlonabijacke. V inom vlakne som dával minulý rok dôkaz z dovolenky v Taliansku v lete.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nemecky | 241 pages | PDF | 220.2 MB


Obrázok


mozno tam napisali nieco zaujimave na tych 241 stranach...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

opto napísal: Ne 30. Apr, 2023, 16:29 Niečo podobné s doplnením tlačítka "dobiť na max" bude asi aj v EV.
samozrejme, také aplikácie existujú
Užívateľ si môže navolit rôzne možnosti, napríklad preferovana doba nabíjania, minimálna cieľová hodnota nabitia podľa času, atď
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

ZSE "inteligentne" nabijačky vedia nabijat podla vytaženia siete resp. aktualnej ceny atd.. a nie nie je to scifi už par rokov ich inštaluju
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Tesla začala Q2 v EU najlepším prvým mesiacom v kvartáli v celej histórii 8)

novinka: Giga Berlín tento týždeň konečne zahájila výrobu lacnejšieho Model Y RWD. Zdroje z továrne tvrdia že okrem LFP baterií od BYD použije už aj predny a zadný casting. To znamená že výrobné náklady budú nižšie ako majú modely 3 RWD v Šanghaji. Ešte nie je jasné či to zohľadnia aj v cene pre EU alebo si tým navýšia celkovú maržu.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

V současnosti má DHL ve své flotile 30 000 elektrických aut. Stále to je ale jen zlomek, konkrétně asi osm procent. Do roku 2030 chce mít firma bezemisních 60% svých vozů.

"DHL se ale soustředí i na leteckou přepravu – německý logistický velikán už objednal 12 elektrických nákladních letadel. 8)


Menšie lietadlá – používané na regionálne cestovanie alebo nákladnú dopravu – však môžu byť postavené na elektrický pohon a čoskoro budú medzi mnohými lietadlami, ktoré križujú oblohu. Dúfame, že do roku 2027 vytvorí 12 z týchto lietadiel budúcnosti jedinečnú sieť leteckých nákladných lietadiel s elektronickým nákladom lietajúcich pre DHL Express.

https://www.dhl.com/global-en/delivered ... stics.html

https://cc.cz/budoucnost-logistiky-je-z ... zakazniky/
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to bude zaujimave pretoze rozlicna cena sudruhov v Nemecku a sudruhov v Šanghaji.
Jedna vec ma ale zaujima : preco si Tesla nedokaze vyrabat LFP baterie ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Tesla LFP baterie nevyraba vobec. Vyraba iba svoje 4680 ktorej produkciu prakticky iba rozbieha /posledný udaj čo som zachytil bolo niečo ako kapacita pre 1000 áut tyždenne. 4680 vyraba aj panasonic. Vo vačšine prípadov nakupuju baterie od CATL, LG, Panasonic a teraz už aj BYD. Jednoducho preto že ich nedokažu vyrabat dost na to aby pokryvali svoju produkciu ktorá rastie v premere 50% rok + vyrabaju aj megapacky ktorej produkcia momentalne rastie o viac ako 100% yoy.

btw BYD je aktualne najvačším vyrobcom elektrifikovaných áut na svete. Vyrába hybridy a EVčka zhruba 50/50 a medziročne rastú ešte rýchlejšie ako Tesla, je kludne možne že za rok, dva ju predstihnú aj vo výrobe elektromobilov.

za rok 2022
WW-S3-12-2022.png
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa fobos »

V Praze hořel v garáži elektromobil za milion. U hašení zasahovali i chemici

Trošku zbytočne "bombastický" článok, ale na zamyslenie to je - toto je tá skvelá budúcnosť a výhoda týchto áut.. ťažko si predstaviť, čo to bude, keď tých áut bude v meste väčšina..
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dokial sa nechyti desat-patnast dalsich okolostojacich aut, dovtedy sranda nebude.

uz som to pisal pred rokom - som zvedavy, ktora budova pojde ako prva. niezeby vrčiaky nevedeli horiet, ale dlhotrvajuce nabijanie bzučiakov v takychto objektoch bude sraaaaanda velika.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa shiro »

ked sa takto pochyta parkovaci dom, bude sranda. bude horiet par dni, potom sa to same zruti a bude horiet dalsi polrok
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

fobos napísal: Pi 05. Máj, 2023, 09:11 V Praze hořel v garáži elektromobil za milion. U hašení zasahovali i chemici

Trošku zbytočne "bombastický" článok, ale na zamyslenie to je - toto je tá skvelá budúcnosť a výhoda týchto áut.. ťažko si predstaviť, čo to bude, keď tých áut bude v meste väčšina..
3 veci
1. ročne zhoria len v ČR tisícky áut
https://www.pozary.cz/clanek/6668-kazdo ... -2000-aut/

https://elektrickevozy.cz/clanky/spalov ... mh_grdrQxU

2. statisika od tesly hovorí že ich autá horia 11x menej ako spalovaky NA NAJAZDENÉ MÍLE
3. polovica elektromobilov má LFP baterie ktore nemožu zahoriet z ich fyz-chem podstaty

Opat iba umelo vytvorená senzácia zhorel elektromobil teraz su toho plné media, ale ak zhorí bavorák tak to nezaujíma ani lokalne noviny.

Skor by som sa zameral na to že sa nikomu nič nestalo a situaciu hasiči bezproblemou zvládli. Nevyhorelo cele parkovisku ani sa nenarušila statika budovy ani nič podobné s čím straší autoforum v každom članku.

a čo nato Skupina profesionálnych hasičských zborov a Nemecká hasičská asociácia a poistovne?

v dokumente „Technické odporúčanie pre hodnotenie rizík lítium-iónových skladovacích médií“, sa uvádza, že elektromobily sa v hodnotení rizika požiaru nelíšia od spaľovacích vozidiel.

A podobný názor má aj Nemecká asociácia poisťovní (GDV). Štatistiky poisťovní totiž nepotvrdili, že obavy z vyššieho rizika požiaru elektromobilov sú opodstatnené. Zákaz parkovania preto GDV považuje za nezmyselný. Naznačujú pritom, že spaľováky s horľavým palivom by mohli byť v tomto smere dokonca rizikovejšie.

A ešte by som počkal na konečnú správu z vyšetrovania príčiny, či tam nešlo len o závisť ako v tomto prípade.
https://twitter.com/ElectrekCo/status/1 ... 6407154688
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ked LiFePO4 baterie nemozu zahoriet, tak odporucam maly test. LiFePO4 clanok v hodnote asi 3€, klinec a kladivo. Daj vediet ako si dopadol.

Oproti lion ich nezapaluje samotny kyslik, ani nezvyknu explodovat, ani nehoria tak prudko. Ale stale vedia pri skrate(co je aj mechanicke poskodenie baterie) dodat velke mnozstvo energie za kratku dobu(1000 a viac A na jeden jediny clanok, v aute su ich tisice)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

mozu horiet o 11x menej, lenze hasenie elektromobilu je podstatne tazsie, takmer nemozne. Potom hasici u nas (ale nie len u nas), nie su vybaveny technikov na uhasenie elektroauta
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hlavne su zatial tie elektroauticka prilis nove - pockaj ked budu mat 10 rokov, 200.000 km na hrbe, elektricky to bude viacej rozhadzane tie clanky, nerovnomerne opotrebenie... a hlavne teraz sa ich v obchodnych centrach, obytnych / administrativnych budovach nabija nula cela prd cela nic cela nula.

Ked ich bude 20 alebo 50%, bude to lepsie ako dnes ? cojaviem...

este to poriadne nezacalo. Ano, LiFePo je menej narocne na thermal runaway ale tiez sa mu podari.

Nevadi, ja mam kluce od strechy, mam kade utekat. A ked to pacne volakde v obchodaku tak som zvedavy ci zakonne poistenie potiahne 40 zhorenych aut plus znicenu budovu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"