Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, Tesla ma vyborne vyriesene nabijanie. Okrem ineho maju najviac skusenosti, najdlhsie atd.



>> to budem caka 40min za niekym kym sa dobije? ci ako to bude ?

ale coby, rozbijes mu frňák, odtlacis auto do priekopy a nabijas okamzite.
Necakal si DNES ked je na cestach dva cela sedem elektroautíčok, pockaj ked ich bude 25 alebo 50%...

Skuste mi niekto nejako objasnit to nabijanie na chorvatskej dialnici, alebo talianskej... tisice a tisice aut... v sobotu hlasili o osmej rano uz tri hodiny cakania na Lučku na zaplatenie dialnice, takze tam asi nebolo dvadsat autiakov. Vcera, v nedelu ked uz bolo VELMI MALO autiakov, kolega cakal ako SIEDME auto na benzinke s osmymi stojanmi... ja nemam 41 litrovu ekologicku cenovo optimalizovanu nadrz takze ja spravim Bratislava-Mnichov-Bratislava bez zastavenia co je 1100km dvere-dvere vratane mesta takze rovnako sfuknem aj nejaku Juhoslaviu co je cesta kde elektro musi 3x nabijat a ajtak dojde vyšťavené do Vodíc, nieze do Dubrovniku.

Lebo doteraz sa nikto ani len nepokusil mi to vysvetlit :) holt cudujem sa preco.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Po 29. Aug, 2022, 23:12, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5506
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Elektromobily boli utopia. Teraz budeme radi ak budu jazdit aspon tie spalovacie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tesim sa ze je to nasa nadiktovana buducnost : pri cenovke elektriny 0.80 eur/kWh a spotrebe 17-20kWh/100km nevidim vobec ziadny problem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Po 29. Aug, 2022, 23:09 ... rovnako sfuknem aj nejaku Juhoslaviu co je cesta kde elektro musi 3x nabijat a ajtak dojde vyšťavené do Vodíc, nieze do Dubrovniku.
ABRP (u mna zvykne podhodnocovat dojazd), model Y, Bratislava - Dubrovnik, 1013km, MPR, na 3 nabitia a celkovo 1h10min nabijania, celkovy odhad 10h43min cestovania (neratame zapchy).
https://abetterrouteplanner.com?plan_uu ... ad29c8f4c8
Ja seriozne nevidim na takejto ceste problem s danymi prestavkami na nabijanie, aj tak by som ich robil s priblizne rovnakymi rozsahmi.

K tomu tvojmu koncu. Pred 10r neexistovali ziadne rychlonabijacky (okrem prvych teslackych) a tiez sa kazdy cudoval, ako to nebude mozne, ako nikto nikam nebude cestovat, ...
Od zajtra nebudu vsetci elektro, ani o 10r. Priebezne sa system bude zahustovat, rozsirovat, ... Mozno nakoniec aj taketo nieco bude pre dlhe trasy: https://youtu.be/8ResuBGtVjg
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

to cakanie je spojene s tym poctom el aut. na dialnici z talianska som zahliadol mozno 10kusov a to mozno prehanam. ako necakat etraz je super. inac ano, ta cena eletriky sa hned premiena na cerpace stanice ci ako sa to vola pre el auta?
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Nie, hned nie. Podla toho, ako maju nakupene objemy elektrickej energie, s akymi viazanostami, ... Cena na nabijacke zavisi od prevadzkovatela, resp. sluzby/operatora, ktoru pouzivas.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Tesla ma vynikajuce nabijanie, to sa bohuzial neda povedat o vsetkych / vacsine elektroautíčok.

Jasan, o 10 rokov budeme niekde inde, ale fundament [nabijania] sa vyriesit neda so sucasnou technologiou. Musi prist nejaky zurivy prielom v baterkach, aby boli lacnejsie, aby sa dali nabijat 3x rychlejsie ako teraz (ano, suhlasim ze na tri nabitia v celkovej dlzke 1:15hod alebo nech aj 1:30hod na trase 1000km nie su zivotny problem), len cele je to o tomto : dvesto Tesliciek sa chce nabijat naraz na odmorišti X. Tympadom treba 200x 150kW = 30.000kW = 30MW. Taku kapacitu nedostanes len tak smahom ruky a uz vobec ju neodnesies dvesto kilometrov daleko od najblizsieho siloveho vedenia aby bolo na odmorišti X, o tristo km dalej na odmorišti Y a o tristo km dalej na odmorišti Z.

Okej, dvesto tesliciek sa zda vela ze ? Ale vravim, su to tisice a tisice aut korzujucich k slanej vode. Nie dvesto. TISICE. Prihodme k tomu stovky kamijónov ktore samozrejme tiez musia byt bzúkajúce. a potrebuju nabijat 200-500kW aby niekam dosli a nedajboze to nejako dokazali v ramci legalnych prestavok soferov. To je dalsich 30-60MW na KAZDOM parkovisku (100 kamijonov x 300kW)... kdeze sto kamijonov, ale dobre budiz.

Takze poprosim na tomto a hentom parkovisku 100MW, poťažmo 250MW aby nam to chvilku aj vydrzalo Máničko.

Nevidim problem v nabijani jednej individualnej Tesly - vidim problem v generalnej infrastrukture. Jaj ano aby som nezabudol, na kazdom parkovisku si postavime solarpanely a z toho to budeme krmit. Aj o tretej v noci. Aj tristo styristo stojanov nebude problem vybudovat.

Niekto musi zaplatit tieto drobnosti... jaj ano, dotacie to potiahnu. Tie uz nemusi zaplatit nikto.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Budu to robit tak, ze budu znizovat nabijaci prud a dobuduju dalsie nabijacie stanice. Teraz nabijas pomerne rychlo, lebo ako si spravne poznamenal, aut na nabijanie je este malo. A preto spalovaky este musia nejake tie roky ostat

Jedna vec je elektrinu ziskat, druha je ju vediet distribuovat v takych velkych objemoch
NB: Asus ROG Strix G16
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

borci, na fabiu 2019 1.0 55kw mi treba olej, cim skor, do piatku aby som ho mal, neake odporucania? 25tis km tam ma mama a netusim aky tam bol, raz sa menil a nemam pri sebe faktury, v presove v skode mi povolili ze si mozem svoj doniest bo inac chcu 270e :D za prehliadku, asi aj brzdova tam je v tom ale mleli cosi o cisteni brzd. to sa cistia brzdy? je to kusa moc mi pride na fabiu,
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8596
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa shiro »

Bolo by dobre zistit aky tam bol. Lebo ak nevies, alebo tam chces dat iny, tak by sa mal motor najprv preplachnut preplachovacim olejom. Co viem, tak sa oleje nemozu len tak mixovat. Cistenim brzd mohli mysliet mozno daco taketo https://www.stahlmann.sk/stahlmann-cist ... -ml-p14496
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale prdlajz, motor nema pamat. Vysyp sucasny olej, daj tam akykolvek co patri podla predpisu a hotovo. Viacej neries.

https://insideevs.com/news/606793/tesla ... chool-bus/
kukajte ako autobusik pokrcil Tesličke kapotu a predné skielko... a Tesla je TOTAL LOSS cize totalna skoda, nakompletku odpisana poistovnou. Hento ?! Airbag nevyleteny, prave svetlo mi pride neposkodene a keby aj... totalna skoda hento ?!?!?!?!

To opravi kazdy Jozko v garazi na spalovaku ale jasne, elektro je vpredu. Daleko daleko vpredu. Ropa na ustupe.

2500 eur rocne havarijne poistky, ked je takyto skrabanec totalna skoda, ze ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

hej som objednal neaky uz olej a kolko brzdovej ide do fabie a do karoqu?kupil som 5L ta vystaci na 2 auta?som ani nevedel ze to take iste kvapaliny na obe tyoy aut.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1970
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

S 5l spravíš aj dvojitý preplach oboch
ITX >>> ATX
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

hej?kurnik som mal vziat litrovky.tie ja rad :D ale keby dakomu trebalo smelo na zimu budem mat neake litre nazvys. a asi 1L z oleja z fabie a 1L.z karoqu. minuky som odlozil a zbytocne. nedolievam. dama zadarmo pohode.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5506
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Sak karoq aj fabia vsetko berie ten isty olej, nie?

Odloz, pri najbližšej vymene ho pouziju

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"