Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4589
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Ked ti 24.12 o 9 vecer skape baterka pred cestou na opacnu stranu slovenska, naskyta sa otazka. Za kolko KM jazdy sa dobije bezna bateria (50-60) na plnu kapacitu v zime, pri beznych otackach (2000-3000) v klasickej prevadzke ( svetla, radio...). Vypocitat si to viem ale obavam sa, ze realita je uplne ina.

...este sa mi nechce kupovat novu, ked krasne drzi 6 rokov od vyroby
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8612
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

ked vykapala, asi uz moc nedrzi....
Pocul som ze aby si do nej vratil to, co si z nej zobral nastartovanim, tak je dobre jazdit tak 20min.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1182
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Akumulátor v aute nezlyhá zo srandy. Buď je jeho akumulačná schopnosť v pr... ...preč..., alebo ho niečo vybilo.
Ak ho niečo vybilo, je to pre peňaženku menej bolestivá skutočnosť. Jediné zlé na tom je napríklad čas, kedy sa ti to stalo a potom to, že akumulátory ničia práve vybíjacie cykly a "vybitý" elektrolyt má iné vlastnosti ako "nabitý" a ničia sa vnútorné komponenty akumulátora.
Treba odstrániť / zabrániť tomu niečomu, čo akumulátor vybilo, aby sa to stalo opäť, akumulátor dobiť a užívať ďalej...
Ak ale akumulátor zlyhal z dôvodu, že jeho akumulačná schopnosť je už preč, tak aj po neviem akej opatere raz príde doba, keď zlyhá opäť a potom opäť a opäť až raz majiteľ pochopí, že ~100€ je pre bezproblémový chod a žiadne starosti veľmi výhodná ponuka.
K otázke - nabitie akumulátora bežnou prevádzkou priamo v aute je za prvé vcelku drastické a za druhé rýchle.
Myslím si, že presný výpočet neexistuje, nakoľko je veľmi veľa neznámych.

Z osobnej skúsenosti ale napríklad: turbo – dieselový 2.5l 6-válec s tak vybitým starým, ~60Ah akumulátorom, že sa ani neodomklo auto sa po naštartovaní cez káble premával prevažne v hladkej mestskej premávke po dobu 15 minút a nasledujúci štart po krátkom (<7 minút) státí znel pre ucho úplne normálne.
Na druhú stranu, bežný atmosféricky plnený 4-valcový 1.6l benzínový motor po normálnom odomknutí, rozsvietení interiéru, nabehnutí prístrojov, rádia atď. nenaštartoval (len všetko stiahlo a "cvakal" pastorok), po naštartovaní cez káble prešiel 17kilometrov hladkej mimomestskej premávky a pri pokuse o ďaľší štart sa bohužiaľ opäť nič nedialo...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Chris »

Kolko ma swift? 40 Ah? Exide premium stoji par supov naproti moznym problemom :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6882
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

50€ predsa nedame na baterku ale mne na gumy budeme nakladat. Ja zase na baterku nesanujem :D joj ale sme kazdi ini.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

scream napísal: Št 27. Dec, 2018, 10:29 Ked ti 24.12 o 9 vecer skape baterka pred cestou na opacnu stranu slovenska, naskyta sa otazka. Za kolko KM jazdy sa dobije bezna bateria (50-60) na plnu kapacitu v zime, pri beznych otackach (2000-3000) v klasickej prevadzke ( svetla, radio...). Vypocitat si to viem ale obavam sa, ze realita je uplne ina.

...este sa mi nechce kupovat novu, ked krasne drzi 6 rokov od vyroby
Autom bateriu nedobijes, urcite nie doplna





.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5540
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Preco by nie? Lezie do baterky 14,7V? Lezie... Co viac ti na nabitie treba

Ano, novsie auta zos start stopom nabijaju "inteligentne" a drzia ju niekde nad 70%, ale to sa jeho swiftu este netyka pokial viem
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

Lebo nenabijes, alternator nema fazu absorbcie, moderne auta pri 70% vypinaju velku cast svojej elektroniky, preto existuju nabijacky, lebo nad 80% kapacity bateriu v aute nenabijes, a pokial ju budes drzat na 80%, tak zacne vrstvenie a sulfacia platov, odporucam nastudovat daco o baterkach, je to slubny topic :)





.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5540
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Myslel som ze pri autobateriach sa CV faza("absorbcie") nepouziva ani na nabijacke

Potom som nic nepovedal
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4589
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Tak za kolko km/casu sa nabije baterka na tych 80% aka. teoreticke maximum pri dobijani altikom orientacne? Hodina jazdy, 4 hodiny, 8 hodin?

Dakujem za cenne rady ohladom toho, co sa mi oplati a neoplati, teoriu nabijania alternatorom ale bohuzial nikto ani naznakom neodpovedal na to, co som sa pytal. A ano, zatial som z tych, co si moze dovolit nenastartovat, lebo chodia taxiky alebo sa vezme druhe auto, ktore parkuje o 500m dalej.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1182
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

undertaker007 napísal: Št 27. Dec, 2018, 11:23Myslím si, že presný výpočet neexistuje, nakoľko je veľmi veľa neznámych.
Kruto orientačne, keďže si žiadne dáta nedodal, od pol hodiny mimo mesta do hodiny v meste.
Aktívne bežné spotrebiče - svetlá, HVAC, rádio. Neaktívne výhrevy (okná, sedadlá, volant).
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4589
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Okej, to som chcel pocut, vdaka. 2 hodinky dialnicou by teda mali byt dost na "plne" nabitie najekej 50Ah a ak to zakape znova tak sa ide po novu ;)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

Ja viem ze to si chcel pocut, ale opat chces pocuvat iba to co chces pocut, ked ti baterka zdochne tak ze ani nenastartujes, tak je v hajzli clanok, a to kludne jazdi aj 24 hodinovku a nenabijes to, maximalne sa ti moze stat to, ze vybitu bateriu budes nabijat v aute (vyssim prudom na co zas altik neni stavany, viac sa zahreje takze baterke das este viac na hubu), vyskratuje ti clanok a vezme to so sebou nieco viac. Ale smelo do toho, audinkam som uz neraz kodoval riadiacky (nove), lebo v tej chvili bolo 130€ za novu bat vela, sak jednotka EPB za 500 je predsa lacnejsia





.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6882
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

Ale zas ti nalozi ze si mu neodpovedal :D :D ale tak napr ja pametam casy ked sa nabijali baterky a drzali aj dalsi rok ale ja som laik v tomto
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja som vcera hodil rocnu baterku na nabijacku u svokra, len preventivne. Nabijacka pisala 82%, to by aj sedelo zo stavom v aute. ale do par minut, doslova asi 3 uz hlasila 100% aj ked sme to vypli zapli tak asi je v poriadku :). mam vo swifte 54Ah, kupoval so mminuly rok preventivne...

Ale tak kazdy veru inak zijeme, pre screama je zivot kratky na statie na prechodoch ja zasa stojim kde mozem, je to individualne :P

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"