Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

robil som s pohladavkami a malo ich teda neni :)) ale je to pekne svinstvo aj od ludi ubohych "spotrebitelov" :) ale to je na inu debatu:)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

quicky - pozri sa na volicov smeru :D nie, teraz nic v zlom, to bola sranda, ale tiez poznam x ludi, co proste si vobec neuvedomuje dosledky svojich cinov. proste, ziju si zivot ala hurvinek valek, no streess no problem.
ti, ked sa nahodou dostanu k pozicke /vela ludi ani nevie, kolko penazi im financne ustavy schvalia/, vela penazom, su schopni si pokupit ciste blbosti, a potom sa vykaslat na platenie.
sam mam par kamosov, co uplne v pohodicke davno mi rozpravali, jak sa vyskalali na 30 tisicovu fakturu este z eurotelu, lebo zbalili cajku, a volali jej cely mesiac za 14,50sk za minutu. po roku im dosli uz vyzvy na mimosudne vyrovnanie, a az ked sa to dozvedela mama toho typka, uz chceli cca 55 tisic Sk! samozrejme, ta z rodu normalnejsich to zaplatila, typek na urade, a vyskakoval dalej.

druhy mal tiez podobny dlh v o2 a robil si srandu, ze co mu mozu. ked zacal robit, tak plakal, ze musel ist do o2 sa dohodnut na splatkovom kalendari, lebo mu chceli aplikovat zrazky zo mzdy.

ja nechapem, ako si jeden 18a a viac rocny obcan SR moze mysliet /z "nasej" dobry, rok narodenia 1985 a viac), ze mu len tak prejde nedoplatok vo vyske par desat tisic sk.

a presne taki naberu uvery, pozicky, a potom to nevedia platit. miesto toho, aby to sli riesit, tak na to kaslu a smeju sa. az sa z toho stanu jak pise quicky pohladavky, a to uz nieje sranda.

aj preto od 1.1.2016 plati zakon, ze banka nemoze schvalit uver ktory ma splatku vyssiu ako je cisty prijem ziadatela minus naklady na zivot minus nejake dalsie zakladne potreby. takze, darmo ze niekomu vo VUB nukali 150 000e pri 800e plate, toto je 1.1.2016 je nerealne.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Len aby to banky neobabrávali spotrebákmi.

Ja toto zaraz nepochopím: chcem 100k na byt, banka má problém mi dať 100% hypo, ale 80k hypo + 20k spotrebák už nie je problém :facepalm:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

felipe, to bolo niekedy v polke decembra. Zalezi od bonity a mzda je len jeden parameter :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

lebo z nehnutelnosti predajom moozno maju 80K a maju jedno zalozko vykonatelne, zo spotrebaku maju zrejme rozhodcovsku dolozku tj dalsi halabala rozsudok vykonatelny exekutorom a ide to naraz:)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Tá rozhodcovská doložka sa myslí tá kravina typu že "podpisom tejto zmluvy súhlasíte s tým, že akákoľvek nezhoda medzi nami ohľadom tejto pôžičky sa bude výlučne riešiť len a len na rozhodcovskom súde slovenskej bankovej asociácie"?
Nie je to protiústavné?
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

preco by to bolo protiustavne? :)

neprijatelnou zmluvnou podmienka v spotrebitelskych zmluvach, ohladom rozhodcovskej dolozky bola v myslienke tej, ze táto dolozka bola na predtlacenom formulare ako sucast zmluvy a teda spotrebitel resp obcan musel prijat bud celu zmluvu alebo nic, tj nevedel si dojednat podmienky bez tejto dolozky, cize banky to zacali davat samostatne ,atd... tak v skratke.

osobne kedze som sa s pohladavkami celkom narobil,resp mal som priamy dosah, tak musim povedat,ze ludia su vacsi hajzli ako vsetky banky dokopy... :facepalm: ale to pochopi niekto kto to vidi :)

easy as that... chudak obcan spotrebitel dostane peniazky,zalozi nehnutelnost, par rokov splaca,vsetko minie ako inak, zrazu nema z coho splacat, pane boze vsetci ma oklamali a oni mi nepovedali,ze to naozaj musim splacat a ze ked nebudem splacat este aj nejaky urok mi pojde,pane boze oni odomna chcu peniaze co mi pozicali, dokonca mi chcu dom zobrat aby sa im vratilo co mi dali a ja som to preje.al, pane boze zachrante ma ved mi nemozte zobrat strechu,to vobec nevadi,ze vy nemate svoje peniaze xy rokov, hlavne,ze ja som ich minul a vy ich chcete spat? akoze fakt ste velke svine vsetci... hej toto je 99perc pohladavok, ktore som videl,presli okolo mna...

nehovorim,volakedy boli, mozno aj su nebankovky ktore poskytuju peniaze,ALE nikde neni napisane,ze to musi byt to najlacnejsie, to ako ked dva obchody maju rovnaky tovar, jeden za 500, druhy za 700, ja kupim v tom na 700 lebo som si to vybral (slobodne) a ked nemam z coho splacat budem vykrikovat ,ze v inom to bolo lacnejsie a toto drahsie, je nepripustne klamstvo uzernictvo? ako wtf, ked to nemali ti ludia z coho splacat ad.1 nemali im to banky a ine spol poskytnut (bohuzial aj pri vynalozeni obozretnosti nevies vzdy predist resp zistit bonitu) ,ad2. nemali ziadat o nieco na co nemaju (tzn,za vysledok si mozu sami)..
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Toman »

Diablo1st napísal:Len aby to banky neobabrávali spotrebákmi.

Ja toto zaraz nepochopím: chcem 100k na byt, banka má problém mi dať 100% hypo, ale 80k hypo + 20k spotrebák už nie je problém :facepalm:
to je dosledok novy smernic EU na ochranu spotrebitela.... ale poskodeny je akurat ten spotrebitel....
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ja vidím v tomto problém najmä pre tých, čo si chcú byt aj prerobiť. Lebo takto mať treba našetrených napr. 20% z ceny bytu + náklady na prerábku, čo je cca. 15-20k €. Podľa mňa pre 3/4 Slovákov nereálne.

Pri 100% hypo sa to ešte ako tak dalo, lebo ten byt sa dal ako tak prerobiť (aj s pomocou rodiny), ale takto o tom dosť pochybujem. Možno je to môj zlý pohľad, neviem, ale takto mi to dajako vychádza poľa môjho sedliackeho rozumu.

Čiže ľudia chtiac-nechtiac budú musieť žiť v podnájmoch aj keď sa im to páčiť nebude.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Hypoteka bola VZDY maximalne 70%. Viac jednoducho zakon neumoznuje, hypotekarny zalozny list kryty uvermi klientov banky moze banka vydat maximalne do 70% hodnoty zalozenych nehnutelnosti. Ak mate co i len o stotinu percenta viac nez 70%, tak uz ide o spotrebny uver nad tymi 70%, akurat ma identicke podmienky ako vas hypotekarny uver.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

a to moze byt "na jednej" zmluve? alebo uz musia byt 2,teda 70% ceny a dajme tomu 30%? mne sa to nezda, v banke mi povedali, ze ako bonitnemu klientovi maju premna jednu vyhodu, ze mi dovolia prefinancovat celu vysku nehnutelnosti formou hypoteky. presne takto mi to povedali. finty ze si to pojde rozdelene na spotrebak a tak uz nepovedali, ale zassa moze byt.. len ako to zmluvne podchytia? aj splatky budem platit 2x mesacne?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nie, ty prakticky nemas hypotekarny uver vobec. Mas spotrebny uver zalozeny nehnutelnostou na 100% hodnoty nehnutelnosti, ktoreho 70% kryje banka hypotekarnym zaloznym listom. Zvysnych 30% je jej vlastne riziko.

Vid napriklad :
http://www.tatrabanka.sk/att/5303207/vs ... uverov.pdf
"Všeobecné podmienky pre poskytovanie účelových úverov zabezpečených záložným právom k nehnuteľnostiam pre fyzické osoby (VPÚÚN)" - ani to nevolaju Hypoteka vo vseobecnych podmienkach :). Ani raz nie je spomenute slov Hypoteka. Pritom tento dokument su vseobecne podmienky produktu HypotekaTB. :laugh:

Teda skoro nikto ti nikdy nepredaval Hypoteku, mozno tak velmi na zaciatku. Akonahle ale banky prekrocili hranicu prefinancovania viac nez 70% hodnoty zalozenej nehnutelnosti, tak sa z toho stal "ucelovy uver zabezpecenym zaloznym pravom k nehnutelnosti", ktory potom je ciastocne kryty HZL.

Vyzera to ako macka, sprava sa to ako macka, ale pre teba to nie je macka. Pre banku ciastocne :D .
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

takze ak mala napr mbanka akciu, alebo iba banka, ze vyhodnejsie prefinancuje hypoteku z inej banky, utrem usta, lebo ja vlastne hypoteku nemam?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7768
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

napr.
https://dennikn.sk/296787/tatra-banka-p ... u/?ref=mpm
Tatra banka nie je takýmto spôsobom rozmýšľania nijako výnimočná. Banky dnes len zriedka poskytujú klasické hypotéky na bývanie. Namiesto toho dávajú účelové úvery zaručené nehnuteľnosťou, ktoré nemusia financovať vydávaním záložných listov. Z nových úverov na bývanie tvoria klasické „hypotekárne úvery“ už len pätinu.
.....
Odborníci z hypotekárneho trhu potvrdzujú, že v podmienkach pre klienta iný rozdiel medzi klasickou hypotékou a úverom na bývanie nie je.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

no sak praveze, tu je ten zadrhel. ked ti druha banka ponuka, ze prefinancuje tvoju povodnu hypoteku, a ty donesies zmluvu uver hypoteka, tak odides s dlhym nosom. a ten telefonat mozno bol preto, lebo mbanka / ina konkurencia dokazala znizit urok o 0,8% ale IBA NA hypoteke, kym na uvere to platit nebude.. cize tatra si tym padom zaviaze klienta, ze ten nebude moct ist inde prefinancovat svoj "uver".. :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Debata o všetkom"