Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10035
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Na tych CUP2 sa ide domov z ringu po dadzi tak 70. Na tom po vode jazdit nechces. :D
SAJBAMA napísal: Pi 21. Aug, 2020, 14:48 Za ďalšie, ťažko by sa vysvetľovalo ako som rozstrelil auto na služobnej ceste
:-D
.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6222
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa icefire »

Hmmm... dnes som 1x absolvoval TK s autom v Rakusku. Odhliadnuc od toho, ze je to rocna aktivita po urcitom veku auta, stoji to o 50% menej ako na Slovensku a spravili mi to s emisnou za 1/3 casu kontroly na Slovensku a ani ma nikto nevolal k autu, aby som im ukazal povinnu vybavu. Tak ja teda nechapem :D
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa marfan »

scream napísal: Pi 21. Aug, 2020, 15:37 No Nordschleife idealne pozicat nieco z rent for4ring, tiez som mal takyto plan na sluzobke akurat sa mi to casovo nepodarilo stihnut :D Na ringu mozno tiez lepsie pozicat nieco, je tam aj nejake poistenie a to clovek moze auto katovat no mercy :D
So svojim sa proste ide inak ako vravis, pokial clovek nema ozaj dobru financnu rezervu. Ak tam ide clovek len raz za cas NA 2xpo 30 min pre zazitok a spoznavanie auta a zvysok jazdi po okreskach, dal by som klasicke UHP gumy.
Ja som po 30 min na ringu mal viac dezenu ako ked som prisiel :D
No ja chcem tú druhú sadu, práve len kvôli tomu, že na bežne každodenné jazdenie je fajn mať pneu, ktorá je dobrá za sucha aj za mokra. Na okruh chcem takú čo bude dobrá za sucha. Ide mi len o zajazdenie si a aby to nedopadlo ako na posledy, že žmolky a kúsky nalepenej gumy som zodieral 1000km po jazde na okruhu. Proste na okruh ísť zo sadou, ktorá bude len na to a na bežne jazdenie bude druhá sada. Preto som uvažoval aj o tých semislickoch, ale predpokladám, že lepšie športové pneu budú stačiť.

Mám bežné civilné auto. Plánoval som si zaobstarať aj druhé auto také pre radosť, bolo to konkrétne BMW M2 ale známi, čo majú skúsenosti tak povedali že servis BMW Mkovej rady je brutálne drahý a kazí sa to viac ako by človek čakal.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

scream napísal: Pi 21. Aug, 2020, 15:37 No Nordschleife idealne pozicat nieco z rent for4ring, tiez som mal takyto plan na sluzobke akurat sa mi to casovo nepodarilo stihnut :D
No to hej, ale môjmu egu by bolo blbé na príjsť na AMG a požičať si swifta :rofl:
Poistené, pozerám, že za swifta pýtajú 3-6 tisíc, podľa toho ktoré máš poistenie keď im to načneš.
K tomu prirátaj odťah, nejaké zvodidlá a likvidáciu "ekologickej katastrofy" za olej / vodu na trati, vieš tam nechať kľudne 10 tisíc, čo je pre mňa aj tak strašne veľa za jeden kiks :cry:
Keby že mám rezervu na rozstrelenie tak drahého auta, tak mám aj na druhé na okruh, predsa len to bola ťažká krava :rofl:
marfan napísal: Pi 21. Aug, 2020, 16:42 Mám bežné civilné auto. Plánoval som si zaobstarať aj druhé auto také pre radosť, bolo to konkrétne BMW M2 ale známi, čo majú skúsenosti tak povedali že servis BMW Mkovej rady je brutálne drahý a kazí sa to viac ako by človek čakal.
Dneska sa už kazí všetko, a viac ako by človek za tie peniaze čakal :rolleyes:

Nemám M-ko, ale na to nie je nejaká rozumná záruka / servisný plán? Predsa len to nie je staré auto... Alebo ešte stále majú prirážku 200% na guľový čap za to, že to je M? :rofl: Ja som BMW nemal dlho, ale v živej pamäti mám ako som objednával niektoré diely na motor na 330d namiesto na 730d, nakoľko boli rovnaké a len prečíslované, a bola tam nenormálna prirážka lebo 7er...

Pri MB, aj u AMG bol servis relatívne v pohode, vzhľadom k cene auta. Hodinovka na E 63 absolútne rovnakých 130€ ako mám teraz na E diesel.

Ale popravde si ani nepamätám kedy som ju naposledy platil. Záruka na 6 rokov je cca. 3K extra, zväčša sa mi zaplatila už pri prvej väčšej oprave, a servis je u nás štandardne v cene na všetky SVK autá, vrátane stieračov každú druhú výmenu a podobných hovadín, "úplne zadarmo" / v cene.
Jediné čo sa platí je prezutie a spotrebné diely ako brzdy a diely podvozku a ešte geometria je o trošku drahšia, ale to v podstate pri MB na každý aktívny podvozok... Samozrejme keď chceš niečo extra, ako napríklad vymeniť brzdovku mimo servisného plánu tak to sa platí.

Predné brzdy na E63 okolo 1500€ komplet, kedže to nie je keramika, čo je ešte celkom v norme podľa mňa na také auto... Rozvody mimo záruky som ja nikdy našťastie neriešil, ale u "obyčajnej" CL500 to bolo skoro za 8K, a čo som sa pýtal podobne by to bolo aj na 63ku, nakoľko tá M157 konštrukčne vychádza z M278čky a je to veľmi podobné, nie je tam až taká extra veľká prirážka za to že AMG.

Problém ceny servisu, je hodne aj o tom, aké tam máš vzťahy a ako sa k tebe chovajú. Ja tu u nás v MB mám pomerne dobrú zľavu. Kupoval som ventil kúrenia za asi 250€. Ten istý diel, o dva roky na to som skúsil kúpiť v Lamači a tam mi ho ponúkli za 450€. Keď som im ukázal faktúru, že minule som ho kupoval za toľko, tak ma poslali do p.... Každopádne ako výhradný AMG salón, je to maximálne otrasný servis, s otrasným prístupom ku zákazníkovi a chodil som tam len dovtedy kým môj lokálny autorizák nebol zaškolený na nový model. Tam majú aspoň normálny prístup, a na záruku dokonca zniesli aj tlmič, ktorý je vo výluke, narozdiel od Lamača, ktorý sa ma snažil presvedčiť že poloos som poškodil "neprimeraným zaobchádzaním"... Za mňa jednoznačne treba poznať mechanika čo tam robí, a mať tam dobré vzťahy a následne je aj servis primerane kvalitný.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa marfan »

Inak s tym poistenim som si tiez trocha lamal hlavu ked som isiel prvy krat na okruh, ale po prvom kole som si povedal, ze ak nerobis hovadiny a nejazdis na hranici hazardu tak je to zbytocne. Ale tie ceny su v takomto pripade brutalne. Na nordschleife by som nechcel naburat l.

Na MB mam v podstate suseda mechanika co robi priamo v MB servise.

Mozno su to len reci o tych BMW, ale vo firme co robim tak ma kolega BMW X5M a po 15tkm menil kardan, menili mu uz nieco aj na motory. Majitel mal predtym 750Ld pri 40tkm sa mu posral napinak na retaz. Dalej v 525xd po 100tkm sa rozpadlo DPF, plus nasledne rozletelo turbo pri dialnicnej rychlosti. Proste taketo mam info s prvej ruky od majitelov.

Uvidim ako sa casom udeju veci a mozno aj tak skusim si zohnal M2,3. Z MB sa mi celkom paci to A45.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10035
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Kazi sa uplne vsetko. Treba mat predlzene a rozsirene zaruky a potom to posuvat dalej alebo mat prachy na opravy.
.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4559
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

No na nordschleife nie je problem vziat rental car pokial viem... Rozflakanie bude drahe ale aspon odides domov na svojom :D

Ren4ring... 6-7k za totalku nikoho nezruinuje. Rozbit auto za 30k uz je ine.

Netreba zabudat, ze nehodu nemusite zavinit vobec vy. To iste plati na SK ringu.

Ak by som byval v ba, tak mam v garazi odparkovany urcite nejaky typeR je na semislickoch.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10035
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

zaplatis 6-7 litrov za totalku nakupnej tasky s vykonom dizlovej octavie. To mi taky super deal nepride. Radsej by som si dal par kol v nejakom taxiku (2RS). Sice to nemozes soferovat, ale nebude to nuda. :)
.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

scream napísal: Pi 21. Aug, 2020, 23:36 No na nordschleife nie je problem vziat rental car pokial viem... Rozflakanie bude drahe ale aspon odides domov na svojom :D
No, to by som by som bol zvedavý, či by som následne v Hertz dostal doživotný BAN :rofl:
Ja neviem osobne by som na to asi nemal žalúdok, pravidelne z MB čo majú náhradné vozidlá, volávajú niektorým pacientom alebo ich pri vracaní auta upozorňujú, že sa k tomu majú správať normálne, majú GPS a celý čas to vidia. Mne nepovedali nič ani na 100+ v meste, ale mali pacienta čo skúšal do komárna maximálku na 180cdi, keď už niekam chodím tak by som bol nerád za úplného chu... prípadne nedostal náhradné vozidlo.
stiv napísal: Pi 21. Aug, 2020, 22:34 Kazi sa uplne vsetko. Treba mat predlzene a rozsirene zaruky a potom to posuvat dalej alebo mat prachy na opravy.
presne tak :good:

@marfan, pozor aby si ma nepochopil zle, ja vobec netvrdím, že MB je etalón spoľahlivosti :rofl:

To nebudú len reči, ja som sám videl 50i čo je v podstate ten istý blok ako X5M zadreté po 10 tisíc km...
Ale to isté je aj MB alebo iná značka... A45, okrem pekného zvuku na dvojliter neviem posúdiť, osobne poznám len jedno. Za mňa je to moc malé, moc tvrdé a moc drahé na to čo to je, a ako to vyzerá zvnútra za tie peniaze, ale každému podľa jeho chuti.

Napríklad ja, už som to tu písal kedysi, naschvál som toto auto vyberal so starou OM642, lebo že to predsa už montujú 10 rokov, na tom sa nemá čo pokaziť. 7km zo showroomu kontrolka motora, emisie... Momentálne má auto za 114 tisíc km za sebou asi 26 návštev servisu, a už som objednaný na daľšiu. Všetko buď zvolávačky, alebo nejaká elektronická chyba, prípadne ja rád reklamujem čokoľvek čo sa dá kým sa dá, aj úplné hlúposti...
To auto ma nikde nikdy nenechalo, ale proste tá elektronika má svoje muchy, a kvalita spracovania už tiež nie je čo to bývalo. Ale pokiaľ je to v záruke tak je to jedno, ono sa to predraží keď už nie je. Posledné MB odišlo preč 5 ročné, presne pri 170k km, po tom čo zožralo zhruba 5k za 3 mesiace na hovadinách.

Typický príklad toho kde by bola tá cena servisu za drobnosti vysoká by boli posledné dve opravy. Ledka podsvietenia kľučky stojí asi 25€. Odchádzajú pravidelne na všetkých MB, nevydrží to wapku... Kľučka ale už sa nedá vybrať normálne ako kedysi, že sa dal dole dekel na tapacíre a potiahla sa háčikom, treba dať von tapacír a okno, a zrazu máš 260€ za dve hodiny práce.
Menili mi na záruku display, mal taký žltý pásik pod sklom, odlepuje sa lepidlo, podobne jak kedysi iPhone. Cena za samotný display je 3800€ bez dane. To je typický prípad toho, kedy keď už to nemáš v záruke tak sa kašleš na to lebo veď to je len optická vada a display ide, ale v záruke to samozrejme dáš v kľudne vymeniť :D

Momentálne som nahlásený, že mi nefunguje optimálne jeden touchpad na volante, on ako ide ale nefunguje klik, zase len elektrika...

Ono sa nájdu exoti, čo ti budú tvrdiť, že to len teraz a predošlé bolo lepšie ale ak sa nebavíme 30 rokov do zadu tak to tak není. Spústa ľudí keď prišlo bi-turbo u mercedesu na 500ku, tak pindala že dve turbá to sa bude kaziť. Predošlá atmosféra M273ka 5.5l pri tom veselo žrala klapky v saní, a rozvodové koliesko na kľukovke bolo z takého blata, že pravidelne z neho chýbal zub, a následne už potom išiel aj vrch...

3 ročné MB vieš kúpiť v záruke za cca 40% pôvodnej ceny (až na výnimky), vyjazdíš záruku a 6 ročné stále predáš za 25%, to nie je až taká hrozná strata. Väčšinou čo stretávam ľudí čo majú problém s cenou servisu, tak sú to dovozy bez záruky, tam sa to predraží, prípadne staré (10r+) luxusnejšie modely, kde oprava toho čo je zlé v autorizáku stojí pokojne aj obstarávaciu cenu :D Ale pokiaľ máš rozumnú záruku a servisný plán tak úplná pohoda. Robia aj 4r/250k km ak by si jazdil veľa, a to už je fakt slušná záruka.

Jedine pozor, že aj AMG keď ti kľakne na ringu, tak môžeš mať problém so zárukou, a nestačí len auto potiahnuť 10km ďalej pred naložením, vedia to že vraj zistiť...


@Snake, prosím ťa, u Audi je to pri RS ako so zárukou pri použití na okruhu? Ďakujem ;)
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa marfan »

Takže MB tiež neni etalon spolahlivosti. Milion ludí povie zle na BMW a milion jedna nepovie, že MB je tiež podobne na tom a potom napíšeš ty s reálnej skusenosti. Takúto info normálne od nikoho nedostanem. Diky ti aj za toto. Aspoň som si urobil názor ako to je. Ak sa auto páči a peňaženka by uniesla nákup a následne nejaké €€ na opravy tak zobrať.

S tou zárukou na okruhu to podľa mňa nebude platiť pri žiadnej značke. Čítal som o Seat Leon Cupra, keď jednému po okruhu blbla spojka tak prvé čo sa pýtali tak, že či nebola nadmerne namáhaná na okruhu. Jasne, že bola takže záruka na motor a prevodovku už v podstate neplatila.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Xeigen »

Toto ako nepochopím, akože neuznajú záruku, keď auto dostane kvapky na okruhu. V čom je to iné oproti takej diaľnici alebo iným cestám ?... Je niečo také v podmienkach záruky jasne uvedené ? Akože kde má auto jazdiť aby platila záruka ? To mi príde také, ako keby sa nejaký offroad rozsype niekde v teréne, tak ti to neuznajú, lebo dostaválo "kvapky" mimo cesty XY... Niečo ako vodeodolné telefony, ktorým padá záruka, ak sa do nich dostane tekutina :D. Ja hovorím, keby súdy fungovali aspoň z časti tak v oblasti ochrany práv zákazníka, ako v tej nenávidenej Amerike , tak tu človek nemusí jak falus čítať 300 stranové dodatky zmlúv a odkazy na odkazované odkazy....
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1970
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Miso122 »

Nie je to az take zlozite, bezne auta nie su stavane na okruh. Vsetko sa tam viac namaha a opotrebuva - pneu, dosticky, kotuce, castejsie treba menit olej, atd.. Plus tam ide o neporovnatelne hazardnejsiu jazdu ako na beznych cestach.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1633
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa d3Xter »

hej a aky presne rozdiel vidis v tom ze niekto da okruh a niekto 10x po sebe hore dole dobsinsky kopec napriklad? ja ziaden okruh nemas len pre seba tak isto ako okresky aby si mohol ist uplnu hranu nonstop...na okreskach sa to pokazi vyreklamuju ked mu nalozis a na okruhu nie? je to bulshit, ked to nebudu mat v podmienkach musia vyreklamovat vsetko
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10035
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

https://www.topspeed.sk/poradna/plati-p ... kruh/18116

Preto treba jazdit po okreskach a dialniciach ako na okruhu. :D
.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Xeigen »

Keď má auto nejaký "race/circuit" mód, tak to potom sám výrobca nabáda k porušovaniu jeho vlastnej záruky ? :D
Niečo v štýle, tuto ti predáme toto nenormálne "športové auto", dokáže to nenormálne veci, tým odborníkov sme povolali aby ho postavili... ale pozor, ak ho budeš používať na ten účel, za akým ho predávame a prezentujeme, tak proste neručíme za nič. Koblihu ?

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"