Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2149
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa zoom »

shiro: Mám aj niekolko rokov disky na aute a nemam problem s prihrdzavenim. Vzdy idu normalne dat dole.

wingo: Ano, pouzivam M+S, ale jazdil som aj na letnych v zime a na zimnych v lete. Ziaden stres. M+S neznamena nic, resp. ano, podla slovenskeho zakona je to dostacujuca zimna pneu (hoci zimna pneu je oznacena tym vrcholom so snehovou vlockou). M+S znaci, ze dany vyrobca hovori, ze tato pneu je lepsia pre jazdu na nespevnenom povrchu (mud + snow) nez ina pneu z jeho portfolia. Nie je to ziadna univerzalna certifikacia, ani pneu nemusi nic splnat. Je to o tom, ze vyrobca povie, ze thread pattern je vhodnejsi na mud + snow (nez ina jeho pneu) a rozhodne to neoznacuje nieco ako tvrdost/makkost gumy. Cize M+S je kludne letna pneu s viac offroadovym behunom. V skutocnosti to samozrejme asi bude podobne celorocnym pneu. Nejde mi o rebela bez priciny, ale jazdim na dost offroadovych pomaly stuplovych pneu, ktore same o sebe plavaju po mokrej ceste, tak hrat sa tam na nejake zimne a letne pneu je dost o nicom.

Ja to naozaj beriem tak, ze pneu je cierna a gulata, takze auto prejde aj v zime. Osobne si myslim, ze ked ludia kedysi jazdili na nejakom zigulaku alebo embecke na snehu, tak s dnesnymi autami s milion asistentami to aj na letnych pneu bude jednoduchsie. Druha vec je, ze ludia su sprosti, nevedia jazdit, nevedia ako sa ich auto chova v smyku, nevedia co robit v smyku a prave kvoli tym asistentom a premotivovanym posilnovacom riadenia su disconnectnuti od cesty a necitia, co robia a kedy pneu stracaju trakciu. Takze ano, je lepsie mat moderne auto a zimne pneu nez moderne auto a letne pneu. Ale myslim si, ze je lepsie/bezpecnejsie mat moderne auto a letne pneu nez stary vrak a zimne pneu.

Dalsia vec je vyvazovanie. Jednoducho mam problem dobre vyvazit pneu. Aj v servisoch s dobrym Google feedbackom som po vyvazeni nebol spokojny. Mam "svoj" servis daleko od BA, kde som vzdy spokojny, tak tam chodim. Je celkom problem vyvazit offroadove pneu, hlavne kvoli velkej vahe zavazia. Mnoho servisov ani nema offroadove olovka (tucne kusy), takze tam potom naliepaju tie male placate hadíky, pomaly aj dva na seba a pokracuje dobre ze nie 20 cm od miesta, kde treba prilepit olovko. Mne len tak tak prejde to tucne offroadove olovko popri brzdovom strmeni (naozaj ze 2 mm miesta).
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10047
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Na letnych prejdes po snehu, aj s quattrom, aj s fwd. Siel som tak, po ceste sa to dalo viac menej. Ale tam, kde nebolo odhrnute a bola nejaka zatacka ked som siel rychlejsie tak som pozeral ze ktory obrubnik vezmem. Neviem si moc predstavit takto jazdit celu zimu. :D

Taktiez su situacie kedy cestarov prekvapi sneh a zrazu je na ceste 5-10cm snehu a ty musis niekam ist alebo dojst.

Cize na snehu preferujem 4x4, nezjazdene kvalitne pneu a asisty.
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

na letkych sa v zime jazdit da. Otazka ako a ake je to bezpecne. Ja som tiez za mladi jazdil zimu na letnych na skode 105, aj ked po Pardubiciach, kde ani snehu nebolo a o zime sa nedalo hovorit, ale obcas som isiel v zime domov cez Makov a to bola sranda. Teda vtedy som to mal ako srandu. Dnes si akurat tak poplieskam na cele aky som bol sprosty.
NB: Asus ROG Strix G16
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

akurat dnes som dumal ci neskocim prezut ci igorko nahodou nezavre pneuservisy zaraz. 12e smo kupil na zlavomate prezutie ale beru si za suv 5e, za kompletku dalsie 5e, kedze mam len plaste ta dokopy 22e. fobia ide za 17komplet tiez plaste. asi skocim cez tyzden, ci cakate?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4580
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

V KE, ked ides nahodne prezut (guma dole, hore prevazenie) tak das aj 55E s Depeha. Pri dvoch autach by som mal z toho za sezonu na nove elektrony :D
EDIT: runflat 18" dokonca 79E :D
Naposledy upravil/-a scream v Po 19. Okt, 2020, 14:33, upravené celkom 1 krát.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Miso122 »

nahodne je to drahe vsade :)
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10047
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

55 s depeha je uplne ok za prehodenie pneumatik + vela zavazia. :D

Chvilku posedis, das kavu a hotovo. Ved len za uskladnenie sa berie 30-40e.
.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5897
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

Choď kým sa dá v kľude, čo sa potom budeš v strese naháňať keď budú prezúvať všetci a utešovať sa ako si ušetril týždeň na zimných (a pritom predĺžil týždeň na letných takže to máš aj tak jedno)? :D

kks kde chodíte na tie ceny, v pneu sieti ešte asi 2r dozadu to bolo asi 35€, na bloček v bežných malých servisoch 20-25€, u garážmajstrov za 15€ bez známosti.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8610
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

napr Mikona ma cca 30-40e prezutie osobneho auta, 15" kolesa, so zhodenim/nahodenim gumy na disk a vyvazenim.
Ale inac mi tie ostatne ceny pridu ako za prezutie diskov uz s gumami, kde netreba prehadzovat. :-)

ohladom jazdenia na letnych v zime....momentalne mam obute celorocky s ktorymi auto prislo z vyroby (Continental LX ci jak sa volaju) a oproti zimnym Barum Polaris 3, na ktorych som jazdil aj v lete drzia asi tak o polku menej. Kde barum drzal v zakrute smer, na Conti uz citim ze kazdu chvilu zoberie predok.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

MB autorizák, prezutie + vyváženie alu diskov na letné R19 (nie run flat) 70€ s DPH.
(Dezinfekciu si nevšímať, to ešte bola povinná :rofl: )
Obrázok

To by sa mohlo zdať ako veľa, ale už mi to tak ani nepríde. Garáž majster bez bločku pýtal 45€. S tým, že kedže nemal na vyzúvačke druhé ramienko tak ich obúval tým spôsobom, že do nich natlačil 8 atmosfér, "kým to neskočilo na miesto".
Pozeral som sa tam na to trápenie dve a pol hodiny, a už na to druhý krát nemám náladu :rolleyes: Neviem si predstaviť čo by robil keby je to run flat.

Navyše v tých 70€ dostanem ešte aj umyté a po-vysávané auto a narozdiel od garáž majstra keď som sa sťažoval na zlé vyváženie tak aspoň normálne uznali reklamáciu a prevážili to, a nesnažili sa ma odr.... že mám krivý disk a "lepšie to nebude".
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5529
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

wingo napísal: Po 19. Okt, 2020, 09:37 Ale Skillex jazdí aj v zime na letných čo najdlhšie kým nie je všade sneh a ľad lebo... vlastne ani neviem prečo. Lenivosť? Frajerina? Mladícka nerozvážnosť?
He? to si sa vecer opil alebo co za hovadiny tu splietas?

aby som nebol OT
https://www.auto.cz/zimni-vs-letni-pneu ... rsi-127713
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

ked teraz otvorim zlavomat a dam vymena kolies tak v Ke mi najde 2 ponuky za 12€ a maju dobre hodnotenie. ja v Po prezuvam v detailking pri kauflande.
hry- ps5
doma-HP probook
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Miso122 napísal: Po 19. Okt, 2020, 09:54
wingo napísal: Po 19. Okt, 2020, 09:37Inak celoročné v poslednom teste dopadli veľmi dobre, tie najlepšie dokonca lepšie ako väčšina zimných čo mňa osobne dosť prekvapilo.
To bude tym, ze celorocky su prakticky zimne gumy a kusok tvrdsou zmesou aby vydrzali leto. Cize logicky, najlepsie zimne gumy su lepsie ako vacsina zimnych gum ;)
"kusok tvrdsia zmes" asi tazko. vid nezavisle testy, kde gumy z opacnej sezony su v teste katastrofa.
vtipne ze su s tymto ludia v pohode, ale celorocky obut ani bohovi. :rofl:
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Miso122 »

Nie všetky ;) kukni také TS860 čo sú zimné, aké odporúčajú sa aj na celoročné použitie
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4580
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

https://www.asteel.sk/cennik-sluzieb-pneuservis

paradoxne ceny za pneu maju velmi slusne, je to vacsi servis. Historicky si pamatam ceny okolo 30E v mensom penuservise a u znamych 20-25 za prehodenie gum s vyvazenim.

Na nesportove auto do nasich podmienok KE+ vylet by som nevahal dat celorocky. zimaky by som riesil niekde, kde by som musel dochadzat denne do prace po zasnezenych klukatych cestach alebo cez kopce.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"