Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jo, to je moj ublubeny argument, na kazdy problem povedat

"V buducnosti sa vyrieši"

Cena, enviromentalna zataz pri vyrobe a reciklacii(taka litiova baňa...), Infrastruktura, celkovo dost otazny prinos pre ekologiu

O 20r nic z toho nebude, ze
Naposledy upravil/-a SKiLEX v Ut 18. Okt, 2022, 08:34, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Kto ho použil?
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ako si teda myslel prispevok s realitou o 20r?
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Ja som nepísal o žiadnom riešení problémov, ja som napísal, že to, čo tebe nepríde rozumné, ešte neznamená, že sa to nestane
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 00:13 podla mna Y nema priestorovo na Superba ale uprimne priznam ze som to nikdy šublerou nemeral. Zaroven ked pozrem slovenske cenniky a nie rakuske, tak vidim superba za 33600 vratane dépéháhá a za 41100 laurina aj s klementom. Jo ano neferovo som si vybral najlacnejsi benzinovy 1.5 motor lebo ja som taka lúza co nepotrebuje 560kW aby mohla bezpecne predbiehat.

Daleko vaznejsi problem vidim v tom, ze ludi ktori si kupuju auticka za 51.000 je strasidelne malo. Kontrolna otazka je ci este vieme kupit Y Long Range za 51000, odpoved je samozrejme nie - pretoze zacina na 59.990 a najlacnejsia ojazdena v inzeratoch v rakusku je za 55000, druha najlacnejsia za 58990 a tretia najlacnejsia za 58980. Potom uz 61990 co je sice nove auto ale proste lacnejsie nie su.
Sup Combi 1.5 TSI v Style vybave (nejaky rozumny zaklad) stoji necelych 40t v SK konfiguratore.
Model Y, Standard range (Rear wheel drive) s 60 kWh LFP stoji v SK cenniku Tesly 42 870 € konecna cena (musis si preklikat cez Other Europe a potom vybrat SK). Ano, 60kWh LFP bateria je mensia, realny dojazd na dialnici bude niekde okolo 250-300 km zo 100% pri 130kmh a 80-10% bude tak 200-240 km (pri tvojich 110 kmh kludne aj tych 300 km).
K AT cenam, dnes v tomto momente by ma stala Long Range varianta 59770 €, z toho odratam 3000 € statnu dotaciu a 2000 € krajinsku dotaciu (kazdy Bundesland inu, u nas v Burgenlande 2000 €) = necelych 55t €.

Chcel si porovnanie, dal som ti ho. Nevyhovuje to tvojim poziadavkam (lebo nedas za auto tie peniaze a lebo nejazdis tak vela). Ako vidis, pri mojich poziadavkach (3000-3500 km/m) pri pravidelnej ceste bez vyraznejsej potreby rychlonabijania (par krat rocne) ma elektrika jasnu financnu vyhodu. Ta bude mensia pri cene elektriky okolo 30-40 c/kWh (6-8 €/100km)
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a este daleko mensia keby si kupil nejake ine vozidlo cojaviem Hjundaj i40, Opel Insignia, proste aby bzučiak vysiel v nejakom porovnani tak sa MUSIME bavit o autach za 55.000 eur ... a to vidim ako malilinkaty problem, ktory sa samozrejme v buducnosti vyriesi. Z dotacii alebo inak.

... a musime jazdit aspon 40.000km rocne. Takyto najazd nema 98,17% sudruhov takze cojaviem... napriklad im nenutte elektroauta. Tak nevymyslajme nerealizovatelne euro7 normy kde nejaky kravatovy kkt pri stolíku povedal, ze hore kopcom s dvojtonkou privesom musi mat spalovak rovnake emisie ako po rovine. Bzuciak jazdi hore kopcom s privesom s rovnakou spotrebou ako po rovine, ze ?

Ako by nam to vyslo keby sme odratali 5000 eur dotacii zo Superba co stoji 33000 ? A ta cena je po strasidelnom zdrazeni kvoli environmentu.
Ako by nam to vyslo, ked typicky Nisann Leaf z roku 2016 ma najazdenych 51.408km namiesto tvojich 3500 mesacne ?

Kuknem inzeraty Zoe, rok 2018 najazd 29354km, rok 2016 najazd 82250km fiha tak vela, 2013ka a 82000km no ten uz zachranil planetu https://auto.bazos.sk/inzerat/142276502 ... -26kwh.php ale ved s dojazdom 90km sa to samozrejme ani neda.

Elektromobil musi byt strasidelne uzkoprso vyuzivany aby sa zmestil do nejakych vymyslenych mantinelov. Idealne musis byvat v domceku.
Fajn, mozeme si skrtnut 60% populacie Europy ale nutime ich vsetkych celych 100%

Ked vymreli VHS videokazety a boli nahradene DVDckami, neplakal som. Ked zomreli magnetofonove pasky lebo prisli CD, neplakal som. Ked umreli floppy disky a boli nahradene usb storidžom, zostalo líco suche.

Ale ked zomru spalovaky, budem kliať ako francuzsky kočiš a zatinat pästičky. Nie, netesim sa ani trochu ako moje vnucata budu s rozsirenymi zornickami pocuvat "dedo a vy ste fakt niekedy vlastnili auta, ze bolo proste tvoje tvoje a nikoho ineho ? Ze nebola zdielana ekonomika zo zdielanej ekonomiky, ze si mohol sadnut a proste ist len tak, hocikedy sa ti zmyslelo o tretej v noci ?".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5702
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

ale veď nikto sa neháda že každá technológia ma svoj priestor využitia. maniak si to spočítal a jemu jednoznačne vychádza Y ako lacnejšia na prevádzku a, imho, omnoho zaujímavejšia ako Superb.

ja som tiež kúpil nový dízlak, lebo nemám kde nabíjať a ani budget na elektro, ale počítam že o 4 roky bude inak a dá mi to zmysel.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

turbo: o com tocis? Ty si tu vyplakaval nad 40t Zoe, ja ti ukazujem za 40t Model Y, co je vyrazne vacsie auto prave okolo velkosti Sup/Insignia/Passat. Trh s jazdenymi vyzera tak, ako vyzera, pretoze 2016 si nemal este ani Model3, ani ID3/ID4, ... O 5 rokov budes mat v bazaroch vacsiu ponuku sucasnych aut (kto by to bol povedal, ze?). Prepac, ale znejes jak urevane decko, ktoremu beru hracku a ruti sa mu svet, alebo ako pindajuci dochodca ospevujuci staru dobu, kedy bolo vsetko lepsie. Doba sa proste meni, prisposob sa, alebo postupne upadnes do zabudnutia. Nikto ta teraz v tomto momente nenuti kupit si bzuciak. STOPka je nastaveny na 2035, to je strasne daleko.
Ak o 10r bude lepsie na tom H2, tak prejdeme postupne na H2.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Vykasli sa na urevane decko - vyjadril som nazor ze spolocnost bude mat lahky problemik s autickami za 42000 eur aj za 55000 eur a ani ruzove solarne panely ma zatial nepresvedcili inak.

Preco sa vizionari pri nedostatku argumentov musia zvrhnut do roviny ze niekto reve ako decko ? Preco nepovedia napriklad okej, nemame bzuciak pre masy za 19000,- eur ani len tak skoro nebudeme mat zato spalovakov je takych vcelku dost (daciu neratam za auto, to ma nalepku na dverach namiesto plastovej listy lebo bola uz moc draha) a nevieme konkurovat spalovakom v mnohych parametroch ale na nejake pouzitie sa to predsalen da znasilnit uz dnes ... a samozrejme v buducnosti vyriesime vsetky zostavajuce problemy, zavedieme zdielanu ekonomiku lebo inak to nevyjde a proste bude krasne.

S tymi ojazdenymi vozmi za 5 rokov... iste, bude ich viac. Z nuly sa da ist len hore. Ked si predstavime ze dnes je nejaky podiel bzučiakov vo vozovom parku, tak ma zlahka striasa pri predstave ze podobny bude podiel na ojazdenom trhu o 5 rokov. Zamyslam sa co bude kupovat ta milionova masa chtivych ale s tym sa netrapte, to sa urcite vyriesi aby som zase nereval ako decko.




>> ja ti ukazujem za 40t Model Y, co je vyrazne vacsie auto prave okolo velkosti Sup/Insignia/Passat.

aaaaale povedzme ze je, Ypsilon ma 4.75 metra, Insignia ma 4.98 metra, dobre priznavam sedi to.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 09:57 ... a musime jazdit aspon 40.000km rocne. Takyto najazd nema 98,17% sudruhov takze cojaviem...
o to menší problém s nabíjaním, či?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

presne tak - o to lahsie sa zmestit do verejnej dopravy !

edit : aby som nereval, moze mi niekto skusit vysvetlit, ako sa bude nabijat tych 40.000 vozov ktore v noci tahaju v letnych mesiacoch na dovolenky k moru Juhoslavia & Italiánsko ? Vsetky tie auta zajdu 250-350km na dialnici, viac sotva, vsetci sa potrebuju nabijat.

How ?

Spravime 200 stojanov na odmorišťi pri dialnici ? Nice, to mame 100 auticok a za hodinu dalsich sto. Lenze za hodinu tade preleti 10.000 hladnych vozov.
Spravime 5.000 stojanov na odmoristi ? A o 300km znovu a potom znovu a znovu ?
Fajn. Uz zostava len hruba predlzovacka z atomofky lebo 5000 stojanov x 100 kW = 500.000 kW. Na kazde z tych odpocivadiel.

to je nieco na sposob 500 megawatt ak škúlim dobre ? ci na dovolenku sa bude chodit tiez verejnou dopravou ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Príde mi to schyzofrenicke
Po miernej hyperbolizacii: na jednej strane sa sťažovať, že nemáme kde nabíjať a na druhej strane písať, že vlastne až tak veľmi nabíjať netreba, keďže ten nájazd nebude taký vysoký
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nikto ta nenuti kupit elektro, len ked som zaciatkom roku obehaval dealerstva ohladom kupy niecoho na styl caddy, tak mi v citroene, peugeote, opli, fiate a forde povedali ze sorry jako, nesplname flotilove emisie, vieme do výroby zadat len elektro.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 10:39moze mi niekto skusit vysvetlit, ako sa bude nabijat tych 40.000 vozov ktore v noci tahaju v letnych mesiacoch
mal by si sa premenovať na ceteris paribus
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> nesplname flotilove emisie, vieme do výroby zadat len elektro.

ale jak to ? Ved az v roku 2035 bude len elektro... tak to vsetci vravia.
Mnohym to tusim nevadi, ale mne trosku prekaza to strasne ohybanie vsetkeho.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"