Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to nie je schizofrenicke, to je ze infrastrukturu musis postavit a dimenzovat na ten najhorsi mozny scenar, hoci nastane len jediny tyzden v roku.
Aj elektricku siet mas dnes taku - jedna jedina minuta v roku rozhoduje. Darmo ti typicky ide nieco na 60%.

Fakt rozmyslaj ako dostaneme vsetky auta ked budu elektro na dovolenku k moru. Na lyzovacku do Rakuska.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa bepetko »

Tym sa teraz netrap. To sa vyriesi v buducnosti
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Ale to je záležitosť 30 rokov
Aj v roku 2042 (20 rokov od teraz keďže je tu táto hodnota obľúbená) bude množstvo áut na ceste do Chorvátska benzínových a naftových, keďže to bude len 7 rokov po zákaze predaja nových, tak ako teraz jazdia do Chorvátska 15 ročné, budu aj potom

Za 20+ rokov bude dojazd EV výrazne dlhší v porovnaní s dneskom, pokojne 500 km pri bežne dostupných modeloch pre dlhšie cestovanie
Nová generácia možno nebude chcieť obetovať 8 hodin šoférovania, ale poletia a auto si požičajú až na mieste, napríklad aj elektrické
Ani ja by som asi 8 h nesoferoval, keďže môžem letieť a náklady sú porovnateľné

To ze ty žiješ nejakým spôsobom života ešte neznamená, že tak žijú všetci a už vôbec to nič nehovorí o tom, ako budú ľudia žiť o 20+ rokov
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Problem eko teror centralistickych rieseni ma omnoho tahsie dopady ako potencionalna nemoznost nabijania draheho auta.

Tu sa ale na priklad konkretneho cloveka, jeho vyuizitia a kalkulacky ekonomickych vyhod vzdy dostane odpovede "nie je to dobre a nebude to fungovat pre vsetkych".

A to predsa nikto nepopiera :)
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 10:35 aaaaale povedzme ze je, Ypsilon ma 4.75 metra, Insignia ma 4.98 metra, dobre priznavam sedi to.
Insignia ma velky motor vpredu a dlhu kapotu, co Ypsilon fakt nema, ma ju kratsiu, malicky motor na naprave a kufor vpredu. Vnutorny priestor je plus minus identicky.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak to aby sa clovek pomodlil ze mu sucastne auto vydrzi tych 20r kym sa mu zmeni sposob zivota.
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 710
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa michalesku »

Tu je tak trochu vacsia pravdepodobnost, ze skor vydrzi moje 25-rocne Volvo ako to, co sa vyraba aktualne..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Nová generácia možno nebude chcieť obetovať 8 hodin šoférovania, ale poletia a auto si požičajú až na mieste, napríklad aj elektrické

aby som nemal dlhy hystericky vylev ako male decko... dam strucne :)
tie lietadielka ktorymi prileti 14 milionov turistov len do Juhoslavie na tie dve medzinarodne letiska co maju budu tiez elektricke ?
Lebo spalovacich tolko nemame... a aby nebola tlačenica na nabijacke potom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Neviem o zákaze predaja nových lietadiel spaľujúcich fosílne palivá, ale rád sa nechám poučiť
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Papek »

predpokladam, ze turbo mal na mysli to, ze 14 milionov turistov aktualne nevedia obsluzit letiska v HR. Co je v hlavnej sezone cca 1500 lietadielok denne. Samozrejme je tu alternativa vlak, avsak pochybujem ze chorvati budovali dialnice pre turistov, aby o 20 rokov zivali prazdnotou a tlacili ludi do vlakov a lietadiel. Nebodaj by zacali stavat letiska kazdych 100 km pri pobrezi, aby zvladli taky napor lietadiel a nemuseli dopravovat turistov cez pol krajiny do ich destinacie.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

samotne PMI (Palma de Mallorca) ma pocas letnej sezony az 1000 pohybov lietadiel denne (vratane jumba alebo A350) a v Chorvatsku je vyrazne viac letisk, zase netreba vymyslat sprostosti a akceptovat realitu

btw, PMI malo ~30 mega ludi
DVB 2,9M, SPU 3,3M, PUY 780k, RJK 200k a ZAD 800k, spolu takmer 8 mega
naozaj, keby chcu a samozrejme je dostatocny dopyt, tak tych porovnatelnych 30 mega za 20+ rokov spravia s prehladom
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Realita je ze pre koho elektromobil zmysel ma, ten si ho kupi tak ci tak. Kto nie tak ostane pri spalovaku. Ohybat trh dotaciami a pokutami v mene zelenej ideologie s 0 realnym prinosom nedopadne o nic lepsie ako predosla cervena a hneda ideologia


Resp. Ovocie greendealu zbieram uz dnes, v cenach energii a inflacii...
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

nie, trh vzdy vsetko nevyriesi, su oblasti, kde je potrebne trosku to nakopnut

ceny energii su ovplyvnene hlavne vojnou a inflacia by bola tak ci tak, nie len kvoli beznemu ekonomickemu cyklu, ale aj kvoli odlozenej spotrebe kvoli covidovym obmedzeniam
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: Ut 18. Okt, 2022, 08:00 Anyway, nepride mi rozumne tlacit peniaze do elektromobility a prislusnej infraštruktúry ked teplaren ktoru mam pod nosom si ide na uhlie, vysoké pece v USS na plyn miesto elektriky a jedna nemenovana velka firma prechadza z elektriky na topny olej
vieš že tie teplarne na uhlie vykrývaju hlavne špičky kedže sa daju zapinat vypínať na rozdiel od atomoviek?
Nočná spotreba je o 1/3 nižšia ako denna a regulacia tychto vykyvov stoji peniaze, väčší noční odber može tieto vykyvy vyhladzovať a tym bude treba menej aj uholnych elektrarni, vyrazne v tom može pomocť elektromobilita kedže drviva vačšina sa bude nabijat v noci kvoli lepšej cene. Prípadne sa budu plniť staticke batérie. Dalším krokom bude presne to čo robí teraz Tesla s megapackmi v Australíi, Texase a Californii odoberať elektrinu ked je lacna a posielat ju spať do siete ked je draha tj vyrovnavať špičky počas dna.

Austrália https://www.teslamagazin.sk/tesla-bater ... pr-prinos/
Kalifornia https://www.hybrid.cz/142-baterii-tesla ... alifornii/
Hawai https://electrek.co/2022/09/28/tesla-me ... -shipment/
Texas https://electrek.co/2022/01/06/tesla-un ... ect-texas/
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 10:48 >> nesplname flotilove emisie, vieme do výroby zadat len elektro.

ale jak to ? Ved az v roku 2035 bude len elektro... tak to vsetci vravia.
Mnohym to tusim nevadi, ale mne trosku prekaza to strasne ohybanie vsetkeho.
možem ta upokojiť že spalovaky nebudu nikoho zaujimat už v 2030 najmä v zapadnejších krajinach.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"