Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

michalesku napísal: Ut 18. Okt, 2022, 11:54 Tu je tak trochu vacsia pravdepodobnost, ze skor vydrzi moje 25-rocne Volvo ako to, co sa vyraba aktualne..
Tak to vobec, dnesne a buduce baterie ak nemaju vyrobnu vadu tak budu mat najazd daleko cez 600tisíc(dnešné) a ked to vydržia baterie nie je nič ine čo sa v tom aute može pokazit. Preto si aj doteraz stare Tesly držia cenu, aj ked ešte neboli uplne najštastnejšie vyrobene (modely S z Freemontu.)
Osobne očakávam že EVčka sa budu točiť v bazaroch s daleko vačšími najazdami ako tie dnešne spalovaky.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

staci jedno mensie zavahanie a'la bimbumbac na Tajvane a kamarade s hentym uzasnym grafom projektovaneho vyvoja EV si mozeme vytriet zadnicu.

Ze sa nema co pokazit na Tesle ? Pome sa opytat toho co za pol miliona vymenil tri motory takze bezi na stvrtom. Nechce sa mi hladat ten clanok, nejaky vizionar volakde v Skandinavii... tym netvrdim ze sa vsetky pokazia ale nikto nemoze tvrdit ze sa ziadne nepokazia lebo tam sa nema co pokazit.



>> možem ta upokojiť že spalovaky nebudu nikoho zaujimat už v 2030 najmä v zapadnejších krajinach.

vyborne, neviem sa dockat kedy naftu nikto nebude chciet a bude za 0.20 eur/liter. Strasne sa tesim.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ut 18. Okt, 2022, 15:25, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 711
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa michalesku »

tron44 napísal: Ut 18. Okt, 2022, 14:50Tak to vobec, dnesne a buduce baterie ak nemaju vyrobnu vadu tak budu mat najazd daleko cez 600tisíc(dnešné) a ked to vydržia baterie nie je nič ine čo sa v tom aute može pokazit. Preto si aj doteraz stare Tesly držia cenu, aj ked ešte neboli uplne najštastnejšie vyrobene (modely S z Freemontu.)
Osobne očakávam že EVčka sa budu točiť v bazaroch s daleko vačšími najazdami ako tie dnešne spalovaky.
Neviem, podla coho si usudil, ze pisem o elektroautach, ja som reagoval na SKiLEXov prispevok pred mojim..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 15:21
Ze sa nema co pokazit na Tesle ? Chod sa opytat toho co za pol miliona vymenil tri motory takze bezi na stvrtom. Nechce sa mi hladat ten clanok, nejaky blazon volakde v Skandinavii...
Na cestach už jazí cez 3 mil. Tesiel, ale budeš tu vytahovat konkretne prípady tych najstarších Siek z Freemontu. :D Povedz mi hocijaku značku automobilky a ja ti tu nalinkujem desiatky vyrobnych vad od nich.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

viem, ale nie su vsetky auta len Tesly, nie su vsetky Tesly za 120.000 ako Ská a preto mi nieco nasepkava, ze na tych lacnych 45.000 eurovych chrchloch mozno budu pouzite menej durable komponenty nez na tych premiovych Lucidoch, Skach, Rimakoch atd. Presne to iste ako v spalovaku : starter v Hjundaji í20 1.0i je trosku iny z hladiska konstrukcie/zivotnosti nez starter v Audi A8 osemvalec, to iste prevodovka, klimakompresor atd.

Kedze tie evečka uspesne zdrazievaju - daleko viac nez spalovaky - budu vyrobcovia hladat cesticky optimalizacie. Tam som si nepriestrelne isty.

Ked som uz pri tom, zda sa ze ani vojna nezastavila cenu lithia : https://tradingeconomics.com/commodity/lithium
po kratkom zavahani zase vzhuru do oblak... a ked cely svet zacne riesit energeticke veci, ked sa namiesto miliona auticok budeme snazit vyrobit desat milionov nedajboze sto milionov (Amerika samotna ma 280 milionov vozidiel tusim), tak to moze byt vacsia sranda ako dnes.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ut 18. Okt, 2022, 15:30, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5522
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tron44 napísal: Ut 18. Okt, 2022, 14:42
SKiLEX napísal: Ut 18. Okt, 2022, 08:00 Anyway, nepride mi rozumne tlacit peniaze do elektromobility a prislusnej infraštruktúry ked teplaren ktoru mam pod nosom si ide na uhlie, vysoké pece v USS na plyn miesto elektriky a jedna nemenovana velka firma prechadza z elektriky na topny olej
vieš že tie teplarne na uhlie vykrývaju hlavne špičky kedže sa daju zapinat vypínať na rozdiel od atomoviek?
Mozem ta ubezpecit ze o elektroenergetike co to viem. Pisal som o teplarni. Ta co ohrieva vodu do radiatorov.
mp3turbo napísal: Ut 18. Okt, 2022, 15:28 viem, ale nie su vsetky auta len Tesly, nie su vsetky Tesly ....
Nie som zastanca elektormobilov... Ale spolahlivost im uprite nemozes :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Riesime tu ceny aut. Nizsia cien aut sa hlavne riesi na vyhodnom trhu Europy, lebo sme zaostalejsi a nedosahujeme platovo a casto ani mentalne uroven zapadu. To ze pre nas je problem kupit novy chrchel za 50000€, neznamena, ze tento problem maju inde. To ze u nas je pomalsi priebeh nabiehania na elektrinu, solar a ine, neznamena, ze tento problem maju aj inde. U nas maju ludia problem si kupit za bazara 15 rocne auto za 10000€. My nie sme vhodna celosvetova vzorka.
A dovolenky? Ista cast ludi bude chodit stale autom, aj ked budu musiet stat kazdych 400km. A ta cast ktora nebude chciet toto absolovat, bude vyuzivat busy, vlaky, lietadla. Aspon sa konecne zacne lepsie vyuzivat hromadna doprava. Alebo na dovolenky par rokov nebudu ludia chodit. Max tak lokalne. Co je zase len plus pre domaci turizmus.
Trochu je problem aktualna situacia. Po kovide dostal ekonomicky sektor zabrat a teraz vojna na ukrajine, sialena inflacia, vypinanie atomoviek v krajinych, ktore ekonomicky drzia europu v nie zrovna najspravnejsi cas. Za 15 rokov, ale budeme uz len na to spominat a budeme riesit iny problem
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aky ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

neviem, uvidime za 15 rokov, mozno sa dockame lepsich testov na pneumatiky :D
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pripadne planovania kto kedy pojde na verejnu dopravu alebo do Juhoslavie k moru venček omočiť.



>> Nie som zastanca elektormobilov... Ale spolahlivost im uprite nemozes :)

ja som silny zastanca aj ked to mozno nevyzera na prvy pohlad : dajte mi 6rocny Vojadzer za 10.000 tak ako som kupil spalovaci a nech zajde dalej ako 200km bez vyondievania (dokonca nemusi ani z Bubliny do Mnichova a naspat bez zastavenia tak ako ten sucasny, 1090km dvere-dvere). Tak si ho pojdem kupit. Ako alternativu ponukam 7 rocny Mercedes Viano ale v najdlhsej verzii za 20.000.

Spolahlivost neupieram : su konstrukcne jednoduchsie ako spalovaky, hura mali by byt spolahlivejsie. Nezacinam otazku kolko stoja spalovaky na opravu a kolko budu stat tie spolahlive elektra ked uz na to dojde, nezacinam otazku spolocenskej transformacie ked 99% servisov mozeme zavriet kedze elektro je spolahlivejsie.

Este sa naucime nejako vydealovat s tymi hlupymi baterkami a hajde vpred. V pohode. Skoda ze prichadzaju namiesto 18650 packov tie lithiove blejdy (lithium blade battery) pripadne cell-to-pack. Idealne by som si zelal LiFePo samozrejme, pretoze starodavne NMC co pouziva Tesla (ak si nahodou nekupuje od cinskeho CATL lifepo) su tazene v Afrike detskou pracou, su to tazke otravne kovy a viete, mne sa o zachranu planety a ferove pracovne podmienky s ochrannymi pracovnymi pomockami samozrejme bez vykoristovania jedna v prvom rade. A vzdy sa mi aj jednalo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tak ta spolahlivost zas nie je nejaka brutalna oproti tomu spalovakom. Ked zoberieme v podtaz pocet spalovakov na svete vs elektroauta. Mozno buducnost nie je elektrina, mozno studena fuzia. Tak ci onak kyvame zbohom spalovakom. Deti nasich deti ( co mame do 40) sa budu divat na slalovaci motor ako dnes my na pohon parou
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5522
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

...ak tato zelena idologia nezliha tak ako pred nou zlyhala cervena a hneda
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

moze, aj ked si myslym ze velka cast tejto zelenej prerabky ostane. Minimalne vyuzivanie vo vacsom mnozstve prirodnych zdrojov (slnko, vietor..)

Edit: auta su len okrajom toho celeho zeleneho kabatu. Akurat nam sa nepaci politika EU a jej niektore nariadenia a ciele. Jednak niektore napady/nariadenia su nam proti srsti a nesuhlasime s nimi a niektore su akoze bullshit riadny.
No cele ako koncept, berme do uvahy celok, nie len nejaku malu cast je lepsie vyuzivat aktualne dostupne zdroje a znizit drancovanie prirody. Lebo vidime kam toto plienenie smeruje.
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

len mam pruser ze tie najhorsie veci ktore by sme mali prednostne riesit - nie v Europe si pchat stuple do vyfuku, nie v Europe odmontovavat vyfuky z aut - sa neriesia. Zastavte drancovanie amazonskeho pralesu. Preco krajina Juzna Afrika vyrobi 95% svojej elektrickej energie z uhlia (210 TWh z 230 TWh rocne) co doriti nemaju slnko alebo ocean kade priplavaju plťky z Čínska so solarpanelčekmi ? atd, atd.

Proste my tu investujeme tisice miliard penazi do niecoho co uz extremne efektivne a priatelske prirode bolo a v Kambodzi Vietname Pakistane vylievaju chemiu do rieky (skus vliezt v Indii do Gangy), v Afrike kde maju slnka odtálto-až-pokkt jazdia na dymiacich Euro0 masinach 40 rokov starych atd, atd.

100x viac by sme pomohli planete keby sme sproste zobrali prachy co sme natankovali do elektrodebility v Europe + Amerike a prachsproste ich nasypali do Afriky. Nie my mame nahradzat Euro6 diesle za bzučiaky, ale oni maju nahradzat Euro Tojoty 50 za Euro5 Tojoty. To by bol ukrutne lepsi prinos životnému onému.

100000x viac by sme pomohli zivotnemu prostrediu, keby sme tie prachy zobrali, kupili Saharu, nainstalovali solarpanely a natiahli odtial predlzovacku.

Ked riesime dopravu, preco zaciname NEZMYSELNE osobnymi autickami ? Co takto kamijóny, autobusíky ? Ano viem ze TERAZ uz ideme aj po lahkych nakladiakoch a busíkoch, ale preco sa to doteraz nedialo >10 rokov !! Do kamijónu urcite lepsie zabudujem baterku nez do osobáčiku Zoáčiku Renolťáčiku. Do autobusu urcite lepsie zabudujem baterku nez do auticka. Autobusik najazdi 100.000 km rocne, Nisann LEaf asi tak 8.000 ; kamijón nezriedka najazdi 300.000km rocne. Tam sme mali ist, vizionari zachrancovia planety.

Ano iste kto chce nech si za svoje peniaze kupi ruzovy RolzRojs alebo perleťovú Tesslu, v pohode. Len hovorim ze to co robime je strasne neefektivne.
Ozaj, viete kolko emisii sa vyprodukovalo v mierovej operacii na Ukrajine ? Takze tak. Hajde zachranovat planetu vyradenim Renoualtu Clio a nahradit ho Zoečkom. Parada.

Strasne, strasne, strasne neefektivne ideme na tu zachranu. Ucelom nie je zlepsit najlepsich 10% o dalsie 4% ; ucelom je zlepsit tych najhorsich 90% aspon o 10% pretoze to je daleko viac. Ozaj, trosku mam vietor aj z toho ze doteraz bola strasne krehka rovnovaha energii vo svete postavena na manzelskom trojuholniku "ropa plyn elektrony" a terazki hajde vsetko len na elektrony. Ropa je fujfuj, plyn uz nemame a ani nechceme a zostalo nam jedine. Kurit budeme tepelnymi cerpadlami, jazdit budeme tiez elektronmi, tak mam trosku obavu ci to zvladneme kedze pre istotu francuzom polovicka atomoviek nejde kvoli microcrackom, nemci maju nasrate v hlave, belgicania isli zrusit posledne dve z troch a taketo nejake pocty. Ved ti politici su ako mechom udreti...



Eletrický Harlej : https://www.rideapart.com/news/613999/e ... -spinning/
presne tak, krasne basove bublanie nahradime vysokofrekvencnym pišťaním, chlapi vpred.

RolzRojs Spektr : https://insideevs.com/news/617003/2024- ... ial-debut/

Kadilak Celestik za 300.000+ dukatov, tych sa preda hodne podla mna : https://insideevs.com/news/616796/cadil ... -flagship/

Tesle sa volajako zašprajcoval toten kamijón ale ved doriesia a bude : https://insideevs.com/news/615924/tesla ... y-on-ramp/
dofrasa kamiony maju zmysel elektricke ! Len ci ich zacnu vyrabat pred rokom 2025...


Inak ozaj, v Ameeerikeeee vraj bude az 180.000 dolarov DOTACIA na eletrokamijony. To mi pride takisto uplne spravodlive, ferove, v pohode. Velke firmy ktore si vyfajcia dodavky budu mat nove stroje za ~50.000 dolarov, ostatni sukromni dopravcovia s naftami ktori sa nedostanu tak vysoko v potravinovom retazci pojdu fajčiť handry. Ci je toto pre spolocnost to uplne najspravnejsie nie som presvedceny...
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ut 18. Okt, 2022, 17:16, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Baterkoidne autá nikdy nemali za cieľ zachrániť planétu, ale dostať zdroj znečistenia preč z najhustejšie obývaných oblastí - miest.
ITX >>> ATX

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"