Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akoze fajn, ale to je len pokles v EXPLORATION aktivitach, nie v zasobach ropy atd. V clanku vidim napisane ze Big Oil spolocnosti mozno do 15 rokov vycerpaju svoje PROVEN RESERVES teda DNES ZNAME zasobiska - dovtedy ale vela vody utecie hore Dunajom a urcite sa nejake nove naleziska objavia.

NAvyse, so stupnujucim tlakom na ceny paliv, zvysujucim sa nedostatkom atd sa tieto veci stanu extremne investicne lakave takze ten zaujem sa prirodzene vytvori. Nie je potrebne dnes mat zasoby ropy na 200 rokov dopredu... z toho nie je ziadny stress.

Ozaj, skuste si predstavit aka uloha by bola zmenit cely svet na bzučiaci do 15 rokov (uplne staci ze zacnete tym kolko milionov auticok je na svete, ako bohate su krajiny Afriky, Indonezie, Filipin, velka cast Azie a ci si mozu dovolit prechod na elektroňemobilitu v sucasnej rovine a stave ich elektrickej siete). Do 20 rokov ropa urcite neskonci, netvrdim ze je to dobra alebo zla vec, tvrdim ze je to tak. Skuste sa zamysliet odkial asi tak zobereme dostatok lithia na baterčičky pre vsetkych - ci aj toto vyriesi volačo šhérované, napriklad ze v pondelok budem mat baterku ja, v utorok sused Jožko, v stredu ju odneseme volakde do Galanty aby si aj tam pojazdili...

lebo aj ja viem linkovat článoček : https://insideevs.com/news/609121/lithi ... v-targets/

A dnes nevieme riesit co bude o 20 rokov. Dovtedy rozvíjajme občasné pardon obnovitelne zdroje energie. Kazda psia búda solar panel, hajde. Na kazdy kopec vrtule. Preco nie, to je dobry napad... na rope nemozeme a nechceme zostat donekonecna, lebo Grétka bude zatínať pästičky a bude mať zvraštené čielko až sa jej spravia vrásky.

A kazdy predsa vie, ze vrásky su zle !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

nikto nehovori, ze ropy je nedostatok
ja pisem, ze v buducnosti jej bude nedostatok za aktualne ceny, pretoze stupaju naklady na tazbu

takze ano, nie je problem mat dost ropy, ked bude stat barel 200 USD, problemom je, ci je takato cena pre obyvatelstvo planety akceptovatelna
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pravda - zase na druhu stranu ked bude cena neadekvatna, žbrnda sa proste nebude predavat a ti ktori ju maju si ju mozu strcit za klobuk ... co nie je ziaduci stav do ktoreho sa chcu dostat.

https://www.macrotrends.net/1369/crude- ... tory-chart
poslednych 70 rokov a vyvoj ceny ropy.

Ale jedna vec je neodskriepitelna : KEBY sme sa vedeli utrhnut od tej sprostej ropy, bolo by na svete daleko mierovejšie. Otazka je ze ako/cim/kedy/za kolko ju nahradit a tu odpoved nemam. Vidim kvanta problemov, ale nie ziadne riesenie. Ked chceme switchnúť kurenie Europy z plynu na tepelne cerpadla, budeme potrebovat kvanta elektrickej energie aby sme ich krmili. Odkial ?

Ked switchneme vrčiaky na bzučiaky, potrebujeme tisice terawatthodin viac na pohon po koliečkach. Odkial ? Za aku cenu ? Solarny panel na streche ? Nic neriesi, december januar s tym auto neuzivis == je treba mat zaloznu infrastrukturu (atomky plyn atd) ktora bude 10 mesiacov v roku nevyuzita. To su tie najdrahsie a najhorsie investicie, nehovoriac o nemoznosti atomku vypnut a zapnut ako sa nam paci.

No proste vidim vela problemov... a malo lacnych rieseni.


Keby ste mali vela volneho casu, kukajte kolko energie (elektrickej, tepelnej aj "jazdnej") minu krajiny :
https://ourworldindata.org/energy/country/france
https://ourworldindata.org/energy/country/germany

Zaujimave grafy su "Energy consumption by source" napr. https://ourworldindata.org/grapher/ener ... untry=~DEU
celkova spotreba Nemecka v roku 2021 : 3400 TWh. Total energie dohromady.

a potom "Electricity production by source" co je LEN ELEKTRICKA energia : https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~DEU
atejto namiesto 3400 TWh je len 562 TWh. Takze neelektrickej energie je katastrofalne viac nez elektrickej [ktora sa samozrejme ciastocne generuje z plynu, uhlia atd, ktore chceme nahradit]

Co chcem povedat : nahradit elektrinu vyrabanu z plynu atd je nesmierne tazke ako vidime, a to cele je LEN NEJAKA PATINA / SESTINA celkovej spotreby energie - samozrejme sa to lisi krajina od krajiny ale takto nejako pre globalne pochopenie. Ked sa nebude dat vyrabat elektrika z plynu lebo ho bude malo, drahy, atd, ako chceme na plyn kurit v takych podmienkach ? Ked nedokazeme generovat dnes dostatocne mnozstva energie a uz sa otvorene hovori o hrozbach blackoutov pripadne riadenych vypinani aby sa predislo blackoutom, AKO CHCEME PREHODIT VSETKY AUTICKA NA BZUCIAKY VOBEC NEROZMYSLAJUC O CENE TYCH AUTICOK ?

Zopakujem : no proste vidim vela problemov... a malo lacnych rieseni.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

samozrejme atomky a viacmenej vsetko na ele
ako bolo pisane o stranu dozadu, pocas sedla sa budu nabijat auta a dalsie energeticke narocne zariadenia, cim sa spicky vyrovnaju
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

poopravil by som to na "Stellantis EVs And ICEs Will Reach Price Parity Anytime Soon"

fun fact: Tesla má priemernú maržu na auto 28% kdež to klasicke automobilky 18% (pri spalovakoch) pri EV niektoré možno ani niesu profitabilné. Pre tych čo vedia čo robí Tesla na urovni továrne nič prekvapujuce pre Renault a spol mágia.

par slov ku kunkurencii Tesly https://youtu.be/9W7c8kqJias?t=3726
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

a aku marzu ma lambo, ferrari....? urcite este vacsiu. vidis ake je to nezmyselne porovnanie?
tesla vyraba drahotu, tak tam sa da naebat $$$ zisku.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Ferrari 19.35%, Lamborghini 31.9% (ale to len posledný rok, predtým mali okolo 20%)
ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

Pietro sk napísal: St 19. Okt, 2022, 19:35 a aku marzu ma lambo, ferrari....? urcite este vacsiu. vidis ake je to nezmyselne porovnanie?
tesla vyraba drahotu, tak tam sa da naebat $$$ zisku.
ferrari preda 10tisic áut ročne, Tesla je tento rok na urovni 1,2 mil a má objednavky na mesiace dopredu :)
Skús sa vžiť do pozicie riaditela firmy, ak nestihaš pokryt dopyt tak logicky možeš dvihnúť cenu a profit reinvestovať do ďalšej kapacity resp. efektivity.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Luxusné automobilky nemajú vždy za cieľ pokryť dopyt. Je to exkluzivita, vyberajú si komu predaju X kusov áut.
ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

iste, ale narážal som na to vyjadrenie Renault CEO ktorý si myslí že nedokážu vyrábať EVčka za podobne ceny ako spalovaky. (aj ked EV je konštrukčne jednoduchšie).
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Papek »

Ked mi bucha milion ludi s peniazmi po stole ze chcu auto a ja viem vyrobit len 500 tisic, tak budem vyrabat radsej drahsie modely a vyssie vybavy, kedze sa momentalne predava vsetko co sa vyrobi.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5898
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

tron44 napísal: St 19. Okt, 2022, 19:14
poopravil by som to na "Stellantis EVs And ICEs Will Reach Price Parity Anytime Soon"

fun fact: Tesla má priemernú maržu na auto 28% kdež to klasicke automobilky 18% (pri spalovakoch) pri EV niektoré možno ani niesu profitabilné. Pre tych čo vedia čo robí Tesla na urovni továrne nič prekvapujuce pre Renault a spol mágia.

par slov ku kunkurencii Tesly https://youtu.be/9W7c8kqJias?t=3726
Renault nie je Stellantis. To jak povedať že BMW je Mercedes. :facepalm:
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

myslíš Škodu a VW : D
Stellantis > Groupe PSA > Peugeot

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"