COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

kedy naposledy chripkova epidemia mala takito globalny dopad a kedy odpalila cast zdravotnictva vo svete? Neviem, nepametam si. Neviem co sa stale snazis dokazat. Covid je po veeelmi dlhej dobe virus, ktory dokaze polozit na kolena svetovu ekonomiku aj zdravotnictvo. Respektive ich pokladaju na kolena opatrenia, ktore musia byt prijate, aby sa virus nesiril nekontrolovatelne.

Problem jej aj ten, ze nemocnice maju aj niekolko tisicovu kapacitu lozok, pre beznych pacientov, ale reprofilizovanim sa dostaneme tak na 1/3 normalnej kapacity. Pozri/dohladaj si napriklad poledne info z Bojnickej nemocnice, ta ide nad kapacitu Covid lozok. Povodne lozok bolo par stovak, reprofilizovanim sa to stiahlo na nejkych 50

tu je aj clanok, sice topky, ale tak na aspon aky taky nahlad postacia:
https://www.topky.sk/cl/10/1991765/Bojn ... ivy-scenar
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

Nechaj ho tak, pre neho to je len chrípka a ľudia zbytocne stresuju :D
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

HellAngel napísal: Po 02. Nov, 2020, 11:53 kedy naposledy chripkova epidemia mala takito globalny dopad a kedy odpalila cast zdravotnictva vo svete? Neviem, nepametam si.
je jasne, ze nevies, resp nepamatas si, kedze vtedy neboli ziadne medialne hysterie
drviva vacsina sprav su v sucasnosti covid novinky, napriek tomu, ze je "nakazenych" v niektorych oblastiach hroznych 2 % obyvatelstva
teda zo 100 000 ludi v nejakej oblasti je pri IFR 0,1 realne zomru dvaja a nejakych par nizskych desiatok bude musiet byt hospitalizovanych, pricom len jednotky budu vyzadovat ventilator, resp ECMO
BA ma hodnotu 0,3 %, ak som si dobre vsimol
Neviem co sa stale snazis dokazat. Covid je po veeelmi dlehej dobe virus, ktory dokaze polozit na kolena svetovu ekonomiku aj zdravotnictvo.
svetovu ekonomiku pokladaju na kolena opatrenia, ktore su disproporcne
Respektive ich pokladaju na kolena opatrenia, ktore musia byt prijate, aby sa virus nesiril nekontrolovatelne.
1. virus sa bude sirit i nadalej, dolezite je spomalit sirenie
2. opatrenia su nevhodne na miestach, kde je zanedbatelny pocet nakazenych, naopak maju byt tvrdsie tam, kde nakazeni su
Problem jej aj ten, ze nemocnice maju aj niekolko tisicovu kapacitu lozok, pre beznych pacientov, ale reprofilizovanim sa mozno dostaneme tak na 1/3 normalnej kapacity. Pozri/dohladaj si napriklad poledne info z Bojnickej nemocnice, ta ide nad kapacitu Covid lozok. POvodne lozok bolo par stovak, reprofilizovanim sa to stiahlo na nejkych 50
ked sa stane velka havaria s desiatkami ranenych, tiez sa vsetko nevozi do jedinej najblizsej nemocnice, ale na rieseni problemu sa podielaju i vzdialenejsie

umelo vytvorit bottleneck a potom kvoli tomu plakat je take... nepremyslene

ak su obsadene lozka v jednej nemocnici, pouzijem inu, i ked vzdialenejsiu, Bratislava je poloprazdna, podobne cely juh

nie je to chripka, IFR covidu je priblizne 2-nasobne
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

A tebe nedochadza, ze prave opatreniami sa predchadza tomu, aby sme si naplnili maximalnu moznu kapacitu? Ci podla teba by bolo lepsie ich naplnit na mozne maximum a potom riesit problem? Len potom by mohlo byt neskoro a do problemu by sme sa dostali vsetci. Trafi ma slak, nepride po mna zachranka, umriem. Syn spadne z preliezacky, otvorena zlomenina, osetri ma asi nejaky miestny Saman atd. Nie kolabs zdravotnictva si asi nepraje nikto.

Ak si nepostrehol, tak posielanie pacientov do inych nemocnic, nie v tej v okoli uz je aj teraz

To ze je teraz nejaky kraj/mesto/obec v "pohode" a maju malo nakazenych, neznamena to ze su SAFE. O par tyzdnom to moze byt uplne inac. Staci sa pozriet po okoli.
Naposledy upravil/-a HellAngel v Po 02. Nov, 2020, 12:18, upravené celkom 1 krát.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

niekedy neviem, ci vobec pisem po slovensky, lebo mam pocit, ze mi nikto nerozumie

takze znova, skusim tentokrat i s vyznacenim dolezitej sekcie
>>opatrenia su nevhodne na miestach, kde je zanedbatelny pocet nakazenych, naopak maju byt tvrdsie tam, kde nakazeni su<<
jednoduchsie to uz naozaj neviem napisat
To ze je teraz nejaky kraj/mesto/obec v "pohode" a maju malo nakazenych, neznamena to ze su SAFE. O par tyzdnom to moze byt uplne inac. Staci sa pozriet po okoli.
tak mi teda vysvetli, preco by sa to malo vyrazne zmenit v oblastiach, ktore teraz nie su ohrozene a zaroven budu ludia dodrziavat relevantne opatrenia, som fakt zvedavy
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

a co je zanedbatelny pocet? respektive kolko? Pises po slovensky, ale momentalne neviem podla coho chces mat ukazovatel, ze toto mesto je OK, a ine nie? Bratislava moze mat 1000 nakazenych, kdezto nejaka dedinka na vychode 5 a vzhladom na hustotu obyvatelstva a rozlohu dediny/mesta, je bratislava bezpecnejsia. Ja som tiez za miernejsi lockdown a kde to bude mozne, tak nehat obchody a sluzby pootvarane, ale v momentalnej situacii a ked krivka stale stupa to asi nepojde. Uvidime co prinesia toto pretestovanie
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

ignorujme teda vsetky tie linky, co posielam a pozrime sa na 1 peknu mapku
cervene - prisne opatrenia
oranzove - menej prisne
zelene - najmenej prisne

staci tak?
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Beardie to opat raz pekne zhrnul.

Ked chybaju kapacity, treba ich dobudovat a pominie aj strach. Dufam, ze sa na to tento ziskany cas naplno vyuzije. Idealne otvorit v krajskych mestach strediska, kde sa bude moct ktokolvek a kedykolvek otestovat rychlotestom zadarmo. Ak tie testy budu zo slin a nie zo sparania v nose, tak mozno dobehnu aj konspiratori od bila gatesa.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Kyselinka »

beardie napísal: Po 02. Nov, 2020, 12:18 takze znova, skusim tentokrat i s vyznacenim dolezitej sekcie
>>opatrenia su nevhodne na miestach, kde je zanedbatelny pocet nakazenych, naopak maju byt tvrdsie tam, kde nakazeni su<<
Ako by si si to prave ty predstavoval?
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

- ruska na cerstvom vzduchu bez kontaktu na X metrov od cloveka nezdielajuceho domacnost? sprostost
- nevidel som ziadnu studiu, ktora by potvrdila vyznamne mnozstva prenosov v stravovacich zariadeniach
- taktiez uzavretie vsetkych skol je diskutabilne, rozdanie respiratorov vsetkym clenom ucitelskeho zboru je vyrazne lacnejsie ako znemoznenie vyuky vsetkym ziakom a studentom na cely jeden rok
- obchody s poctom nakupujucich podla predajnej plochy su dalsou moznostou
atd, atd

ja osobne som clovek, ktory hlada pre problemy riesenie, nie ich prehlbovanie, dat je dostatok, nie ako v aprili, staci posluchat vedcov
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

- obchody nemáš zavreté tak čo riešiš.
- školy súhlasím no deckam nerozkazes a môže byť úplne jedno že učiteľka ma keď to deti roznesu domov na rodičov - tí následne do práce a zasa si tam.
- štúdiu, no to je dosť ťažké pri víruse ktorí ma v niektorých prípadoch aj 14 dní a viac inkubačná dobu.
- súhlasím, no tam ide skôr o to aby si to ľudia nedávali stále hore dole, lebo priznajme si, mnohdy si ho naspäť nedajú. Tiež ho chytať stále tiež nie je ideál. Toto je skôr nariadenie na psychiku - ideš z domu = daj si rúško a je jedno kam s kým kde na koľko.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

- ad obchody: sice boli otvorene, ale nemohlo sa do nich ist
- ad skoly: podla oblasti, statistika nepusti
- ad inkubacna doba: pokial viem, tak sa to ustalilo na 5 dnoch
- ad hlupi ludia: nuz..., zase oblasti, statistika

znova sa odcitujem
ja osobne som clovek, ktory hlada pre problemy riesenie, nie ich prehlbovanie
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

myslim si, ze kazdy kto je von, vie kedy je mat rusko na sebe potrebne a kedy ho nemusis mat. Vinimky su neni oficialne, kvoli niektorim jedincom, co by ich zacali zneuzivat a uz by sirilo internetom, ako to rúško nemat.

Skola, tu je jeden velky otaznik. Deti su vyborne prenasace tejto choroby, a to ze ucitel bude mat celu dobu na sebe respirator, nezabrani sireniu virusu po skole a smerom dalej k rodicom a tak dalej. Momentalne je to celkom dobre nastavene. Jasle, materske skoly a 1 stupen su otvorene. Este by som ale k tomu pridal druhy stupen. Aj ked rozumiem, ze sa bavime o starsich detoch, ktore sa uz stretavaju s kadekym a su rizikovym prenasacom.

Na tie studia si este pockame, sme samozrejme mudrejsi ako na zaciatku, ale ako sa ukazalo, ze ked sme si mysleli ze sme v pohode a vieme sa uz vocivirusu branit efektivnejsie, tak sa ukazalo ze nie a krajiny sa tak ci tak vracaju k lockdownom, alebo obmiedzeniam.
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

beardie: inkubacna doba je stale v rozsahu az 14 dni. Len nastup symptomov byva typicky okolo 5-6 dna (median). Takisto na 5-6 den je mozne cloveka este len realne testovat. Okrem toho, infekcny je clovek 2 dni pred a asi 5-6 dni po zaciatku symptomov (pre-symptomaticy, lahke priebehy), tazsi priebeh sa odporuca opustit karantenu 3 dni po odozneni symptomov.
ad restiky: o tomto pekne rozpraval Drosten v poslednom podcaste. Ludia nevedia spravne urcit, kde sa nakazili a najcastejsie sa to hodi na kolegov alebo rodinu. Restauracia (uzavrety priestor) je vysoko-rizikove miesto, v zime este viac ako v lete kvoli suchemu vzduchu. Tam jednoducho odstupy nic neznamenaju, ked mas miestnost plnu virusu v aerosole.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

za inkubacnu dobu dik, tych 5 dni sa mi potvrdilo aj v okoli, moji kolegovci to mali symptomy vzdy na 4., resp 5. den
zhodou okolnosti kolega, ktory zije v malom 2i s frajerkou, to na nu nepreniesol, napriek tomu, ze boli doma neustale spolu, jedlo a potraviny som im vozil ja a donaskove sluzby

lenze do restiky ides na pol hodinu v pripade obeda alebo na hodinu a pol ked ides na veceru
to sa neda porovnat s 8h sichtou v kancli, za pasom ci na inom pracovisku

taktiez nechapem obmedzeniu na futbalovych stadionoch, co je volne priestranstvo a viac ako par tisic (stoviek) ludi tam aj tak nechodi

Návrat na "Debata o všetkom"