Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

to je podla mna relativne, ved panelaky maju uz dost rokov..
a ak sa o dom clovek stara, tak nespadne, vid centrum miest a 300 rocne stavby
ono ak si ho niekto postavi, najskor v 20, a bodaj by dozil 100, dom bude mat 80.
kazdych 30 rokov rekonstrukcia, cize v 50tke, a 80tke.. no to v 80tke na to treba asi pevne zdravie..
alebo pomoc deti (poznamka: moji rodicia postavili im rodicom dom, ked mali 65, pomahali si navzajom, potavili ho pomercne lacno, na tom pozemku, co mali predtym, stary dom stoji, ale 10 rokov sa nekurilo, praska omietka, ale stoji.)
v tomto vidim silu rodiny, ktorej sa mladi brania :)
a ten novy dom je sice mensi (80m2), ale sluzi dobre, myslim si...

samozrejme ze skreslujem, treba pozemok, k tomu treba auto do prace a podobne.. ale su auta co sa daju kupit za malo.

ozaj, ti moju stari rodicia maju fabiu, realna hodnota pod 500eur, ale jazdi, im to do prace maximalne staci.

verte ci nie, vo veku 72 pracuju na vlastnom poli (cca 500m2), zasobuju nas jedlom dobrovolne, blazni (!!!), a maju take jedlo, ako sa mnoho panelakovcom ani nesniva, zial, tie chute domace vs z obchodu, su take extremne, ze az.




ale podotykam, sam zijem a pisem z panelaku, ale snazim sa nieco urobit preto, aby som odtialto vypadol, no nebude to lahke drahaaa, nebude to lahkee :D

samozrejme, ak by 100% populacie islo do domov, krachol by tento moj model, nebolo by dost miesta na domy a urodnej pody, preto treba tlacit GMO... lebo nas je asi vela, aj ked neviem.. nevyznam sa az tak do toho, podla mna jedla je dost.. staci to nejak premysliet :) teda na slovensku.. ine je to v NY a podobne.. alebo v hong kongu, neviem fakt :)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6930
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

obcanx napísal:Nemyslim si ze ZAKLADNE veci maju dvojnasobne drahsie, ako POTRAVINY, a byvanie..
schvalne minule sme sa so zenou zastavili v hainburgu v obchodoch, lebo sme isli akurat okolo. dopadlo to tak ze nic sme si nekupili lebo to bolo vyrazne drahsie ako u nas (neviem o kolko, ja ceny nesledujem, ked nahodou nakupujem tak idem presne podla zoznamu od zeny)
obcanx napísal:priemerny plat niekde na urobni 600-700e (nie nastupny), ale cena fakt priemerneho bytu v PANELAKU 90 tisic.. (pod to v BA nie), a priemernej novostavby 120 tisic, a to sa bavim o do 50m2 dvojizbaku.
ak porovnavas bratislavske ceny tak porovnavaj bratislavske platy. v BA zarobis urcite viac ako tych 600-700 eur, ked som skoncil skolu pred takmer 10 rokmi a hladal som robotu, tak v pohode sa dalo za 20 v cistom v kralikarniach typu IBM a Dell, ako nastupny plat bez predchadzajucich pracovnych skusenosti.
obcanx napísal:co staci maximalne tak pre partnerov (nedostojny zivotny priestor), ak nie len pre jedneho.
ked sme boli so zenou v dvojizbaku vobec sa nam nezdalo ze by sme mali maly zivotny priestor a zhodne tvrdime ze by sme tam v pohode prezili aj s jednym deckom. teraz mame niekolko susedov ktory su v dvojizbaku s 2 detmi a nevyzeraju ze by zili nedostojne. ludia su od prirody stavani na to aby zili v komunite, len moderny clovek sa snazi svoje deti odsuvat prec. pre mna bol najkrajsi moment ked som sa rano zobudil a vedla mna lezala manzelka a dcera, a kebyze pred rokmi kupim o 20 centi sirsiu postel tak tak spime dodnes.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

USA su priamo zodpovedne za celu druhu svetovu vojnu po roku 1942. nemecko vstupom do ruska a hlavne castymi presunmi v rusku prislo o vsetky svoje zasoby pohonnych hmot. vtedy bola amerika erste neutral. co urobil hitler? poziadal o pozicku od usa a oni mu ju dali!!!
v libii americania vyvolali obciansku vojnu, alebo teda vsetkym nanutili obraz ze tam obcianska vojna je, potom akoze humanitarne zasiahli a zhodili kadafiho. libia bola za posledne roky vlady kadafiho jednym z najsocialnejsich statou sveta! mne sme popri libii totalne nuly, nuly a nic len nuly. jeden cesky novinar ktory tam dlhe roky zil, vsetko opisal, clanok si najdite na nete. avsak problem kadafiho bol uplne iny. ropu talianom a francuzom predaval nie za menu, ale vymineal za zlato, robil to cez 25 rokov. rek pred jeho zhodenim zverejnil jeho sen o africkom ciernom dinare. chcel zacat razit menu priamo zo zlata, ktora by mala hodnotu v cene daneho zlata. bola by to jednia mena na svete kryta zlatom. dufam ze nikomu netreba hovorit co by to urobilo na burze. dolar, euro, jen ale aj vsetky ostatne meny by sa prepadli do nekonecnych hlbin a staty by krachovali jeden za druhym.
na kazdom metri stvorcovom zemegule, kde je nejaky ozbrojeny konflikt, su v tom zaangazovane USA, ci uz od vyvrazdovania civilneho obyvatelstva, cez oficialne dodavanie jednotiek, az po predavanie zbrani obom stranam naraz. a preco? LEBO GULKY MENIA VLADY RYCHLEJSIE AKO VOLBY. amerika potrebuje zarabat, a najlepsi biznis na svete je smrt, cize zbrane a usa je najvacsi producent zbrani na svet. minimalne 10 rokov sa uz snazia o vyvolanie velkej vojny mimo ich uzemia. a bohuzial sa im to podari, do 10 rokov bude v europe velka vojna a my s tym uz nic neurobime. mozme sa len pripravit. kto si mysli ze amerika je najlepsia zem na svete a za nic nemoze, ako tuto par prispievatelov, treba si pozriet ake zakony, ake udalosti, ake uvery a ako sa vyvyjal dolar v obdobiach od 1920 do 1945. a staci si to porovnat so zakonmi, udalostami, uvermi, obcianskymi nepokojmi atd atd od roku 2000. a to nie su ziadne konspiracie, TO SU JASNE FAKTY
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

700 ma kamarat skladnik, kamaratka statna sprava, jeden sused ucitel, a dalsi.. vastci min 5 rokov praxe (v tej pozicii), a to makaju v BA.. osobne teda nepoznam niekoho kto ma 2000e (pomaly ekvivalent kedysi 20 000 sk), dalsi ma zas 3e na hod u policajtov.. co robi s papierom.. takze porovnavam BA plat, ale 8 hodinovy, neviem kolko hodin sa maka v IBM a ako sa tam clovek zoderie, tiez je to doelzite, lebo je ine robit skladnika niekde a ine je to robit v amazone, ine je robit u sukromnika, ine v statnej sprave...

k tomu bytu

nuz, je rozdiel 2izbak 50m2 a 2izbak 60m2 a to priepastny.. my sme boli 4 ludia v 72m2 3i (so spajzou), ale kupelna 160x160cm. prezit sa da, ale... je to na hrane kralikarne.. ved as pozri, ako zili predkovia, obrovske domy, obzvlast na orave :D aj ked, neviem aky pocet deti tam bol. ale to je jedno, skor sa bavim o 50 vs 60 metroch a podobne.. ze tie dnesne byty (aj tie komunisticke) su vzhladom an cenu typizovane do "co najmensie vramci noriem a tabuliek"

1,5m kupelna a 2,5m kupelna taktiez znacny rozdiel, tak som to myslel, nie rovno 150m2 byt :)

ale ruku na srdce, kto by nechcel 10m2 terasu v panelakovom byte.. resp balkon.. trochu zelene tam dat a posedenie, trochu vzduchu a zaroven sukromia.. jednoznacne by som bral skor 50m2 byt plus 10m2 terasa, ako 60m2 byt bez balkonu.. ale to len moja osobna preferencia.. pretoze v 50m2 byte si dvaja tazko ulozia veci.. sme v pasme kde su 4 rocne obdobia, pivnicu zabezpecit je problem, a ked nechces byt zavisly na tesco potravinach, treba ich niekde aj na zimu uskladnit, domace zavaranie atd, aj ked otazne je zdravost tychto praktik...

ale suhlasim s tym, co pises, ale len ciastocne.. vzdy sa zide sukromie, ale zas nei prehnane.. PS: spat vela ludi v malej izbe nie je zdrave z hladiska vydychaneho vzduchu, co2.. zial.. inak da sa vyspat aj na 140cm posteli, dvaja.. na 180 aj 3.. jasne ze je to o komforte, ze na 180 sa mozno lepsie da vyspat, ako na 140, ale tiez to moze byt subjektivne...


inak k tym nakupom v rakusku, je tam tak isto takko fashion, ako u nas, neberiem do uvahy ajdajdajky a podobne, men sa trhaju rovnako rychlo ako tie z CCC napriklad, ci inych lancejsich obchodov a tie maju typizovane ceny, kde DE/AT maju nizsie ceny, neviem ci srz dovodz alebo ciel/dani, ale maju nizsie, aj ked o 50-100centov, ale maju nizsie :)

potraviny.. no maso je drahsie, ale tak isto ako si mi vytkol porovnavat plat BA a inde, porovnajme kvalitu, u nas billa ma inu kvalitu masa ako rakusak billa atd.. ale prihodil som 1/4 a 1/1 v kalkulacii potravin a handier v tom porovnani, takze neverim ze som daleko od pravdy :)

PS: maju sice dane na auta, ale lacnejsi benzin, menej podvodnikov so stacanim kilometrov a co je PRIEPASTNE dolezite, nie su poistene AUTA, ale SOFER/VODIC, resp mozu si prehodit SPZ na ine (sezonne) auto.. lebo je chujovina, ze mam 5 aut, a platim 5 poistiek, pricom mozem viest len jedno auto v rovnakom case, nie? slovenske positovne ;)
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

este mikro dodatok. prosim, prosiiim, dbajme na to, ze nie kazdy jeden jedinec na trhu moze pracovat v IBM :)
proste chyba kapitalizmu je taka, ze nemoze byt kazdy "zahojeny ' , "v pohode" , "za vodou" lebo to tak nefunguje.
kto by robil smetiara ?
sestricku v nemocnici, atd atd..
ucitelov..
cize beriem ze v IBM je dobry plat, ale nie kazdy moze pracovat v IBM..
takto sa argumentuje lahko, lenze co potom s vacsinou ludi? :)
tj, ano ked mam v IBM pracu, som OK, ale keby takto myslelo predomnou xy ludi, IBM by bolo obsadene..
sice je pravda, ze svet praje usilovnym ludom, a tak je v IBM vzdy nieco volne... takze neviem...
ale nemozem povedat ani kriveho slova, napriklad na ludi, oc poznam, co nie su IT, ale snahy a pocestnosti maju habadej..
preco by mali byt menej ohodnoteni, ako ITckar v IBM..
prinasaju menej uzitku?
isteze, taka upratovacka/sestricka v nemocnici prinasa malo uzitku :)
tak isto ako ucitel.. co nam dava nejaky ten start do zivota..
resp smetiar, co sa stara o tie preludnene sidliska.. postarka atd atd..
ale neviem, nemam to podlozene cislami, len pocitom.
isto je to aj v ludoch, ale.. nie kazdy si moze dovolit vyberat.. proste POCITOVO mi pride tento stav sialeny.


edit: jergus, k tomu, ze tu bude vojna o 10 rokov, co odporucas?
napada mi len dom+bunker, ale zda sa mi to malo.. mozu ma v nom vytopit napriklad, alebo vydymit :)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6930
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

jergus napísal:USA su priamo zodpovedne za celu druhu svetovu vojnu po roku 1942. nemecko vstupom do ruska a hlavne castymi presunmi v rusku prislo o vsetky svoje zasoby pohonnych hmot. vtedy bola amerika erste neutral. co urobil hitler? poziadal o pozicku od usa a oni mu ju dali!!!
tvoja argumentacia ma tolko historickych nezrovnalosti ako ten vtip o leninovi spievajucom yesterday na obrnenom transporteri. v roku 1942 uz amerika bola davno vo vojne, takze nemala najmensi dovod pozicat nemcom. a aj keby: co by im pozical? prachy? od koho by nimi kupili palivo? uz im davno patrila cela europa, ale urcite by im rusi za tvrde americke prachy s radostou priniesli par bandasiek to moskvy ze "tu mate, zastrielajme si". alebo by im dodavali palivo cez atlantik? you are fucking kidding me?
jergus napísal:libia bola za posledne roky vlady kadafiho jednym z najsocialnejsich statou sveta!
a to ich strane muselo srat ze?

- pocujte, v nejakej libii sa vraj zije lepsie ako v USA
- to si nemozeme dovolit, podme to tam rozjebat!!
- U.S.A!!! U.S.A !!! U.S.A!!!

takto to bolo?
jergus napísal:rek pred jeho zhodenim zverejnil jeho sen o africkom ciernom dinare. chcel zacat razit menu priamo zo zlata, ktora by mala hodnotu v cene daneho zlata. bola by to jednia mena na svete kryta zlatom. dufam ze nikomu netreba hovorit co by to urobilo na burze. dolar, euro, jen ale aj vsetky ostatne meny by sa prepadli do nekonecnych hlbin a staty by krachovali jeden za druhym.
no mne by si to mohol vysvetlit co by to spravilo, lebo nechapem. ale mozno podcenujem tie zlate a strieborne mince co som si zadovazil pred casom ako backup plan, a v skutocnosti sedim na zbraniach hromadneho nicenia? ak po tomto poste sa uz nebudem ozivat tak to bude urcite preto lebo amici ma dali dolu zo strachu.
jergus napísal:najlepsi biznis na svete je smrt, cize zbrane a usa je najvacsi producent zbrani na svet. minimalne 10 rokov sa uz snazia o vyvolanie velkej vojny mimo ich uzemia.
a aky musia byt sklamany ked v kazdej takto vyvolanej vojne sa stale striela AK-47-ckami a im unika biznis. zbrane su dobry business ked ich mas komu predavat a oni su schopni za to zaplatit. US of A nebudu predavat moderne zbrane a drony nejakym podstalcom ktory by ich nimi mohli nasledne ohrozit, treba predsa zachovat superioritu. Takze bud USA zasiahne napriamo (na co momentalne nemaju prachy, vid odsun z Afganistanu a Iraku), alebo tie zbrane predaju spolahlivym spojencom. A na blizkom vychode jediny potencialny platiaci a spolahlivy zakaznik je izrael, co prave nevynika nejakou prehnanou aktivitou v poslednych rokoch a ich zbrojenie je na urovni takeho standardu, prestrelky s palestincami, proste dlhorocna klasika. Takze opat je otazka kto profituje zo situacie v Syrii a Libii?


Aha, vlastne uz viem: iluminati !!
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6930
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

obcanx napísal:ved as pozri, ako zili predkovia, obrovske domy, obzvlast na orave :D
nepoznam domy na orave, ale moj otec bol zo 6 surodencov v dome 2+1 izbami (to +1 bola velkost ze tam bola akurat tak jedna postel, satnikova skrina a 30 cm medzi postelou a druhou stenou). stary rodicia 7 surodenci, 2 izby, bezne sa spalo v lete v mastali apod.
obcanx napísal:este mikro dodatok. prosim, prosiiim, dbajme na to, ze nie kazdy jeden jedinec na trhu moze pracovat v IBM :)
proste chyba kapitalizmu je taka, ze nemoze byt kazdy "zahojeny ' , "v pohode" , "za vodou" lebo to tak nefunguje.
kto by robil smetiara ?
sestricku v nemocnici, atd atd..
ucitelov..
cize beriem ze v IBM je dobry plat, ale nie kazdy moze pracovat v IBM..
neviem cim sa zivis a z akeho prostredia pochadzas, ale firmy typu IBM, Dell, AT&T su uplny zaklad ktori beru kazdeho a ideal pre zasivacov ktori chcu lahke peniaze za blbu robotu. proste office drone, a si od toho daleko aby si bol v baliku.

sikovny IT-ckar alebo clovek ktory business v oblasti s vyssimi marzami a ma z toho provizie nema problem na rok siahnut na sumy 30,40,50 tis eur.
obcanx napísal:resp smetiar, co sa stara o tie preludnene sidliska.. postarka atd atd..
ci sa ti to paci alebo nie, tie povolania sa stanu zachvilu zbytocnymi, lebo ich vies nahradit strojmi. otazka potom co s tymi ludmi. bud budu zit na podpore, ale potom sa z nich stanu antisocialne zivly lebo nemaju v zivote ciel, alebo sa pre nich vymyslia nove prace, ktore budu sice zbytocne ale nejako ich bude aspon naplnat a neprepadnu alkoholu. vlastne oni uz tu vymyslenu pracu maju, a maju ju len preto, lebo sice dali by sa nahradit lacnejsimi strojmi, ale spolocenske naklady na ich zabezpecenie (socialne davky apod.) by boli vyssie. takze onedlho tieto pracovne miesta bude musiet zacat dotovat stat, co logicky znamena navysenie dani pre lepsie zarabajucich.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

obcanx napísal:smetiar
Smetiar je presne typ prace, ktoru je mozne brutalne automatizovat. Jediny dovod preco to u nas nejde je ten, ze u nas vsetky kose uzatvarame ako idioti; a samozrejme financie. Pozri ako to funguje v USA :


Celu robotu zvladne jeden jediny clovek, a ani ten zo smetiarskeho auta ani len nevystupi.

Upratovacka ? Cest k vynimkam ktore robia svoju pracu dobre, ale rozotriet spinavu vodu po dlazke dokaze aj automat. Samozrejme upratovacka cisti aj okna a ine plochy, ale to je mensia cast jej prace. A aj to by sa dalo zautomatizovat keby sa chcelo.

Ano, nie kazdy moze pracovat v IBM, ale takej roboty bude coraz menej a menej. Aj ked nenarocne povolania nenahradi stroj, tak ich nahradi cinan/vietnamec/african. Na Slovensku coskoro ostane uz iba praca ktora sa neda preniest inde (lokalne sluzby) a tvoriva praca s pridanou hodnotou (kam patri aj mnozstvo manualnych remesiel, napriklad stolarcina podla vlastnych poziadaviek klienta).
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

skus na slovensku dat tie kose vonku, este ti ich ukradnu :D
ano, vsetko sa da..

jergus: suhlasim s vacsinou co si napisal. presne tak, slovaci prezivaju, nie ziju. vziat hypo a zit v strese cely zivot, to je paradny zivot. presne sme kludny ako nemci, a radostni sami v sebe ze? take houby, clovek ked si vezme hypo, asi v zivote kludne spat nebude. a splati to tesne pred dochodkom. ked bude dost dobre setrit, mozno si dopraje jednu dovolenku za rok, ale o luxuse asi rec nebude. a to je chore.
k pilieru: druhy pilier je diskutabilny. ano, jednak clovek nechce povolit aby tisice eur sli naspat do statneho rozpoctu, ale jednak musi premyslat, ze kym mu v dochodku banka da iba toto co nasetril a ani CENT NAVYSE, stat roky dozadu daval dochodcom ovela viac, ako tam vlozili. neverim, ze s tym skoncia, a neverim, ze stat o 20-30r neurobi nic preto, aby dochodcovia v tom obdobi dostali nizsi dochodok ako bude ich mesacny naklad len za byvanie. ved to sa stat sam pripravi o obyvatelov a pod. bankam neverim, statu bohuzial ano. alebo sa fakt stat vykasle na svojich dochodcov? ja som v II. pilieri, ale uvazujem, co robit.
ostat tam je istota, ale ak sa dozijem viac ako 65r. potom zacnem lutovat.

ano, viem ze 866eur o 30rokov bude mat hodnotu 150eur dnes, to je mi jasne. ja som len poukazal na to, AKO MALO PENAZI clovek do II. piliera vlastne vlozi a ked si to zrata a rozlozi na 10r, prakticky od tych bank nedostane nic, aj ked suma 100tisic eur /tri miliony/ vyzera pri odchode do dochodku krasne. treba vsak ratat s tym, ze kym sused co nebude v II: pilieri bude mozno od statu dostavat 1000eur mesacne dozivotne, ten co v II. pilier bude dostane 600e od statu a 866e od banky ale iba 10r (ak si to tak rozlozi).. Potom dostane len 600e.
Co viem, a je to totalne unfair, tak banky si pri vypocte dozivotnej renty mali pomoct tabulkami umrtnosti ktore vydava stat. Oni vsak pri vypocte kolko sa clovek dozije pouzivaju vlastne tabulky!!! A tak, ked si clovek da v banke dozivotnu rentu, tak mu jeho udpory nevydelia 7-8rokmi, ale 20timi! Tym padom mu banka garantuje ze dostane rentu aj ked bude zit do 100vky, ale ovela menej penazi mesacne, ako by cakal. Samozrejme, banky na to pouziju peniaze tych, ktori zomru uz po moznosti dedit. Ale to, ze si vytvorili vlastne tabulky je riadny odrb na ludi. Ale ja som vzdy vedel, ze banky nedaju ludom ani trochu viac ako tam vlozia, a ked uz musia, svoje straty znizia na minimum. CIze poziadat o dozivotnu rentu z II. piliera je momentalne absolutne nevyhodne./ a nikdy ani vyhodne nebude/.
Ak sa clovek dozije 61r moze byt happy, jeho II. pilier zabezpeci jeho deti /par milionov sk tam bude/, a on nebude musiet riesit, jak prezije z toho smiesneho dochodku. HA...
ale dost srandy.

co urobi stat je otazne, ja vsak viac verim statu, lebo ten ma moznost peniaze dochodcom dat z inych zdrojov. fakt neviem verit, ze kym dnes dostava dochodca cca 60% svojho priemerneho platu za posledne roky, tak podla analytikov nam nebudu moct dat ani 20%. Tomu vazne verite? Nieje to tlacenka - strc love do druheho piliera, nech ich banka drzi?

inac ja dlho hovorim, ze nasa generacia - 15-35 je na tom najhorsie. byty sme si za par tisic ako nasi rodicia kupit nemohli, a vacsina ak chce byvanie a nekradne si hypoteku bude musiet vziat. nase deti su z toho problemu von, lebo kym my budeme mat moznost ist byvat do bytu rodicov, tak nase deti vlastne zdedia nase byvanie /povacsinou/. takze, ti co sa narodili 1980-2000 to maju co sa byvania tyka najhorsie. musia riesit hypo a splacat ju cely zivot, aby ju potom dali vlastnym detom ak nechce aby zili podobne stresujuci zivot ako my /co ked dojdem o robotu, co ked toto, co ked hento.../...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

molnart: ty si asi fakt sedis na usiach, americania jedine po com tuzia je akakolvek vojna, poziciavaju peniaze prave tej strane ktorej sa to hodi, dodavaju zbrane tym ktorym sa to hodi a udrzuju vojnove konflikty co najdlhsie aby z toho mohli najviac tazit. nechce sa mi tu vsetko teraz hladat, fungovalo to tak v minulosti a funguje to tak aj teraz. pozri si len jeden ukazovatel vyvoj americkeho dolara od 1900.
k zbraniam asi len tolko, pozri si kto dnes vyraba ak47 a v akych raziach, pokial si mysli ze len rusi a len v razi 7,62x39 tak mas velmi obmedzene poznanie a ani sa necudujem ked si myslis ze usa su naj policajt na svete.
cena samotnej zbrane je nic, ak47 sa da kupit od 200 dolarov, m16 od 600. najdolezitejsia je municia. 9mm luger sa kupuje po 15 centov, klasika ak47 naboj 7.62x39 ide po 20 centov, americka 5.56x45 30 centov, NATO 7.62x51 je uz 70 centov. vsetko ide do rucnych zbrani od pistoli po gulomety, kde mas kadenciu cca 10 vystrelov za sekundu. ina kava je uz napriklad BMGecko kde jedna strela ide po 6-7 dolaru, a pri kadencii gulometu 650 vystrelov za minutu je to uz pre zbrojarsku firmu parada. potom sa dostavame k takym veciam ako 150mm kanon, kde prierazny podla obsahu naplne vyjde cca 8000 dolarov. rakety s navadzanim stredneho doletu uz idu na sto tisicove hodnoty.
tu mas maly clanok o cenach co kolko stoji aby si bol trochu v obraze http://www.noviny.sk/c/zahranicie/kolko ... na-dolarov
takze pre akukolvek zbrojarsku firmu je akykolvek ozbrojeny konflikt zlata bana.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

felipe25 napísal:co urobi stat je otazne, ja vsak viac verim statu
tak to si asi jediny kto tu este veri statu :laugh: moj nazor je, ze ja ked sa dostanem na dochodok, tak uz nebude z coho davat dochodky, lebo tymto tempom kradnutia tu uz nebude za 30 rokov absolutne nic!
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

obcanx napísal:edit: jergus, k tomu, ze tu bude vojna o 10 rokov, co odporucas?
napada mi len dom+bunker, ale zda sa mi to malo.. mozu ma v nom vytopit napriklad, alebo vydymit :)
si robis srandu, ze :-)
vojna by znamenala mobilizacia, takze vsetci prispievatelia tohto fora kto je vo veku od 18 do 50 a nemaju modru knizku dostanu povolavaci rozkaz. tu mas viac moznosti, nastupit a tym padom si cislo, polozka a viac menej mrtvola. druha moznost je nenastupit. a tam je zas viac variacii, ked by si sa skryval a chyti ta nasa armada, ides do vazenia. pri obsadeni statu inou mocnostou vies kam idu vazni, bud k muru alebo do prvej linie. ak by ta nasi nechytili a skryvas sa, pri prechode inych vojsk ak ta chytia bud gulka alebo zajatie a zasa front. ak by sa ti podarilo skryvat celu vojnu, bol by si viac menej za vodou, ak by si to dokazal. ja osobne by som pri povolavacom rozkaze narukoval a snazil sa prezit ako by sa len dalo. co robit je otazne, myslim ze kazdy jeden chlap by mal vediet manipulovat so zbranou, udrzba, cistenie, zakladne predpisi plus minimalne z pistole strielat. kto chce ist do toho viac, tak cim skor urobit zbrojny preukaz, kupit minimalne kvalitnu pistol ktoru moze mat aj po narukovani, pripadne pre vlastnu ochranu si kupit legalne civilnu verziu samopalu vz58, kto ma viac penazi tak civilnu verziu napr BRENu, pripadne na osobnu ochranu kratku brokovnicu, v podstate je to na kazdom comu da prednost a co si mysli, pripadne nejake survival vycviky, aj ked to je dost komercne
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7871
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

ach boze :facepalm:
ty a vojna.

anyways, ja by som pracoval na modrej knizke jednoznacne.

// pozeram, ze za vysoky krvny tlak ju davaju, no neni o com :-)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

LordKJ napísal:ach boze :facepalm:
ty a vojna.

anyways, ja by som pracoval na modrej knizke jednoznacne.

// pozeram, ze za vysoky krvny tlak ju davaju, no neni o com :-)
pokial sa da, vybavuj!!
ano mozno to prehanam, ale ja sa drzim hesla treba byt pripraveny, radsej mat a nepouzit ako nemat a potrebovat, lebo potom uz bude neskoro. moja starka mala 9 rokov ked zacala vojna, starky narukoval v mobilizacii, to co rozpravali je hrozne len pocuvat, nie to zazit. starka prezila vojnu na zaprdenej dedine ako civil, starky si presiel zakladnu vojensku za slovenskeho statu, nemecke zajatie, pracovny tabor v madarsku, ruske zajatie, ruske trestne prapory, dobijal bratislavu, petrzalku, vieden, potom dostal milost a isiel na moravu do ceskoslovenskeho vojska a koncil ako straz narodnej banky. ano mozete povedat ze bolo to pred 70 rokmi, ale co sa tyka prezitia, tak v tej dobe boli ludia omnoho viac sebestacni. dnes vsetci nakupuju vsetko v obchodoch, nevedia uz pomaly ani varit zo zakladnych surovin, su odkazani na plyn, elektriku, vodu...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

ked by bola vojna tak je to cele zle. tak ako pisal jergus, povolavaci rozkaz a prva linia. ziadne bunkre sko sa ot robilo v amerike pocas studenej vojny. dostanes zbran a chod strazit krajinu. Schovavat sa asi nema vyznam.
ak by sa to dostalo az k vojne, okamzite emigrujem s rodinou. Nie preto ze by som nesiel bojovat za krajinu, ale koli rodine. Mam tiez starkuktora prezila druhu svetovu vojnu a ked rozpravala co sa dialo ked prisli vojska do obce, tak to je strach na to pomysliet.
amerika vojny potrebuje, je to najvacsi svetovy distributor zbrani, z ktore ma obrovske zisky.
K tej Libii, precitajte si co vsetko mal obcan libie, na co vsetko mal narok co dostaval od statu. Oni by vzivite neurobili ziadnu vzburu. Nemali dovod. Kadafi bol nebezpecny, hlavne po ekonomickej stranke a pre USA
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Debata o všetkom"