Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

to je vsetko v poriadku leon, ono zalezi na vela faktoroch, lokalite, vlhkosti atd... JA nehovorim,ze vonkajsie zateplenie je uplne zle - to by nepouzivala vacsina... ale snazim sa najst vhodne riesenie pre seba, aby som bol spokojny a par euro hore dole nehra rolu (ak dostanem take iste/ lepsie vlastnosti ako s vonkajsim zateplenim)

ako zas extra vela moznosti nemame :
ytong som vypustil (teploizolacne vlastnosti, cena ak sa nemylim viac ako u tehly; jedine plus je lepsia robota);
potom tu mame klasicku tehlu (min 38cm + nutnosť zateplenie 15-20cm; viac pracnejsie, omnoho lepsie izolacne vlastnosti atd);
potom je tu tehla zateplena vo vnutri (viacmenej splna vsetko co sa mi "paci");
velox (vylucujem ozaj sa mi nepaci; vela ludi s nim aj malo problemy, praskanie stien v spojoch dosiek a pod);
nakoniec tu betonove tvarnice so zateplenim, o ktorych zatial az tolko nevem (uz som pisal priamo do cz vyrobcovi).

Drevodomy a podobne zavrhujem okamzite.

Viac ma ale zaujalo,ze vo vsetkych dokumentaciach k tehlam/zatepleniam su hodnoty udavane v teste pri 0% vlhkosti v laboratornych podmienkach, bezna vlhkost vzduchu je okolo 60-80% ? teda by ma zaujimali tie tepelne vlasnosti v praxi - any idea info ?
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3296
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Len aby si nedopadol ako môj kamarát. Dal si hrubý múr bez zateplenia (sa mi zdá Ytong lambda, ale nie som si istý) a zo severnej strany mu začali vlhnúť steny. Možno v labákoch sú tie materiály super, ale v realite je to inak. Nakoniec to vyriešil zateplením len tej severnej steny.

Ak by si nakoniec išiel do zateplenie je zbytočné tam dávať 38cm tehlu. Ako som už spomínal, stena má plniť statickú funkciu, izolácia izolačnú. Väčšinou stačí 30cm múr + 20cm izolácia.

Ak plánuješ mať rekuperáciu tak už vôbec nechápem prečo nechceš zateplenie. Ak je to všetko dobre navrhnuté a spravené (rekuperačka, okná, utesnenie) vlhnutia by som sa nebál, pretože všetka prebytočná vlhkosť ide cez rekuperačku preč.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

@quicky, zo zaujimavosti co mas proti drevodomom? ja kebyze mi povolia protipoziarne predpisy tak do toho idem bez rozmyslania, pride mi to rychlejsie, ekologickejsie a stavbu po 50 rokoch jednoducho odpraces, kym pri teholvej alebo inej stavbe budes nasilu prerabat lebo burat bude drahe.

ja som uprimne tie veci az tak do detailu neriesil, nasiel som si architekta ktory rocne robi niekolko rodinnych domov a hlavnu cinnost, nie ako bokovku pri priemyselnych stavbach, aktivne komunikuje so stavebnymi firmami takze ma feedback a skusenosti pre a proti, takze ked sme si stanovili cenovy limit tak to naprojektoval tak aby som za to mal najvyssiu hodnotu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

diablo a kde si cital,ze nechcem zateplenie ?

Cital si o tych tehlach co som postoval ? to su tehly so zateplenim vo vnutri...

O nezateplenej budove absolutne neuvazujem.... jediny rozdiel,ze mi je sympatickejsie zateplenie vo vnutri ako zvonka.

ale napr kamarat ide stavat z 50tky dutej heluz bez zateplenia - osobne sa mi to absolutne nepozdava...holt kazdeho rozhodnutie.

Molnart nemam proti nim nic, nech si kazdy postavi z coho chce, proste ja nebudem spat kludne ak mam mat drevene steny (teoreticke parametre poznam) ale proste nie ... kludne to nazvi typicka slovac... proste dom ma byt z betonu alebo murovany, inymi slovami ked si to mam zaplatit tak chcem nieco s nim budem spokojny.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: ked uz tolko studujes na internete, chod sa radsej ohladom zateplenia a rekuperacie pobavit s expertom na to povolanym (ludia, ktory vystavuju energeticke certifikaty na budovy). Ten ti povie trosku lepsie, ako mas riesit zateplenie.
Inak len pre tvoje drobne info. Ja byvam v obytnom dome s pivnicou, byt mame na prizemy, pod nami su pivnice. Dom je postaveny na betonovych zakladoch, 20 cm tehla pre obvodove murivo a 25 cm polystyrenove tehly (taky vyslovene utlaceny pevny polystyren) ako izolacia. K tomu rekuperacia a podlahove kurenie. Za 5 rokov som v zime nikdy nemusel otvorit okno, aby som vyvetral kvoli nadmernej vlhkosti (napr. zo susenia pradla, alebo v kuchyni po vareni, nikdy sa okna nazarosili), pliesen ziadna, podlaha trvale prijemne tepla. Skor nadavam na akumulacnu vlastnost tehly, lebo v lete sa aj cez to zateplenie vyhreje tehla asi po tyzdni horucav a schladit to trva vyrazne dlhsie.
Stefan, o akom prievane z rekuperacie vravis? Rekuperaciu pouzivam podla odporucanych nastaveni a prievan som v zivote necitil.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Erazer »

So zatepleným murivom skúsenosti nemám, je to relatívne novinka. Ale či Heluzom alebo Porothermom chybu nespravíš ak ho zvonku dodatočne zateplíš. Je to overený a najrozšírenejší spôsob na Slovensku. To že zateplenie spôsobuje rosné body a vlhkosť je sprostosť, pretože to práve spôsobujú tepelné mosty a kondendzácia. Tepelná izolácia má aj toto eliminovať. Ak sa nejaký takýto defekt vyskytne tak to práve poukazuje na zlé vyhotovenie izolácie.Poprípade jej absenciu.
Ytong je podľa mňa fajn ako vnútorné murivo (priečky) ktoré nieje v styku s dlhodobou vlhkosťou pretože vie brutálne nasať vodu.

EDIT: na to zateplené murivo sa skúsim popýtať...
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
anonym_a8

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Tiez som za tehlu plus zateplenie.
Rosny bod je vzdy. Proste rozdiel teplot vnutri a vonku sa musi niekde stretnut. Vonkajsim zateplenim posuvas tento bod von do zateplenia, cize mur je teply, naakumulovany. A kedze v zatepleni (polystyrene) sa nema kde zrazat vlhkost, vlhkost nekondenzuje. Ak mas vnutri rekuperacku (predpokladam ze s integrovanou klimou) tak super, vnutorna vlhkost je vyriesena.
Idealne je ako ti radia vyssie, zajst za odbornikom na zateplenie a materialy, ti co vydavaju certifikaty su taka vhodna kombinacia skusenosti na konzultaciu (väcsinou).
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3296
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

quicky napísal: Ut 23. Jan, 2018, 11:53 diablo a kde si cital,ze nechcem zateplenie ?

Cital si o tych tehlach co som postoval ? to su tehly so zateplenim vo vnutri...

O nezateplenej budove absolutne neuvazujem.... jediny rozdiel,ze mi je sympatickejsie zateplenie vo vnutri ako zvonka.

ale napr kamarat ide stavat z 50tky dutej heluz bez zateplenia - osobne sa mi to absolutne nepozdava...holt kazdeho rozhodnutie.

Molnart nemam proti nim nic, nech si kazdy postavi z coho chce, proste ja nebudem spat kludne ak mam mat drevene steny (teoreticke parametre poznam) ale proste nie ... kludne to nazvi typicka slovac... proste dom ma byt z betonu alebo murovany, inymi slovami ked si to mam zaplatit tak chcem nieco s nim budem spokojny.
Prepáč, zle som si to prečítal :facepalm:

Rozhodnutie medzi zateplená tehla vs. tehla + zateplenie je aj otázka financii. Teoreticky ušetríš prácu za lepenie izolácie, ale zasa je tá zateplená tehla drahšia.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Mali sme pár stavieb kde sa nedáva zateplenie alebo ešte neboli zateplené a problémy jasné zamrznutá voda v kotolni! Zamrznute podlahové kúrenie v spálni! Nerob to pokiaľ ti stavbár zle urobí murovacku ta hrubá tehla nezachráni kravina, k Heluz a Poroterm určite ber keď chceš tehlu Heluz, poroterm sú ako blato zle sa do toho seká sú biedne už pri nosení nám praskali😂
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ako som vravel, zateplovat sa urcite tehla bude... otazka je ci zvonka alebo ta vnutorna verzia...

ja osobne preferujem zateplenie vo vnutri tehly (heluz 2v1) - mensia sanca nieco dovrzat, cisla na papieri dobre (realne skusenosti nemam, kedze je to novinka ani ich na nete extra vela neni), cenou vr. prace sa vyrovnaju tehle s vonk. zateplenim...

cez vikend mam ist pozriet aj na tie stavby z betonovu s vnut. zateplenim, som na to zvedavy ked to uvidim nazivo :)

Dakujem za tip,idem skusit pozriet niekoho v okoli nitry ohladom konzultacie.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Kamarát stavbár vravel že ta z vnútra zateplena tehla je celkom shit neviem, každý preferuje to svoje ja som za zateplenie z vonka EPS. Zateplovacky sú super aj z vaty ale zasa keď to nevie niekto robiť tie fasády vyzerajú grcovo. Ja by som sa troška povenoval aj podlaham, stropu a streche. Úplne gro celej úspory sú fakt dobre okná žiadne poľské šmejdi.

Rekuperacia je super vec dávať pozor na navrch hlavne každá miestnosť zvlášť ťahám žiadne t-čka ani nič podobné, vetrať ale budeš musieť tak či tak.

Kúrenie ideš dávať aké? Všade podlahovky dáky plynový alebo elektricky kotol?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

quicky, prebehni toto, je to celkom dobre a racinalne popisane http://www.zdravydom.sk/files/Ebook_z_c ... at_dom.pdf
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

tepelne cerpadlo + podlahovky. plyn v dome vobec nebude.

Molnart dikes, uz to mam nachystane,len som sa k tomu este hlbkovo nedostal :) ako uprimne je to divocina... vsetko ma plusy a minusy, nic neni ultimatne "najlepsie"...
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ideš vŕtať vrty alebo ťahať hadicu po pozemku? :) Celkom drahé sú tie tepelné čerpadlá.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3296
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Všetko má svoje výhody a nevýhody.
TČ sú drahé najmä v cenníkoch, ale dajú sa zohnať aj lacnejšie. Navyše cez leto s TČ môžeš aj chladiť, takže nepotrebuješ investovať do klimatizácie.
Plyn sa oplatí, ak máš už spravenú prípojku. Ak nie, za vybavovačky a dotiahnutie dáš zopár tisíc €, takže sa tá výhodnosť troška stráca.
TČ vzduch-voda pre naše klimatické pásmo bohato dostačuje. Prídavný elektrický ohrev sa zapína až keď je tuším -15°C, čo v poslednom období je dosť málo. Mierna nevýhoda je, že tá vonkajšia jednotka má ventilátor, ktorý nejaký ten hluk vydáva. Nie je to nič strašné, ale niekoho by to mohlo otravovať. Vrty a TČ voda-voda sú zasa o kus drahšie.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie

Návrat na "Debata o všetkom"