Grafická karta (náhrada za starú)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa rudo959 »

Ešte by som sa Vás chcel opýtať, že aký je momentálne trend ohľadne grafických kariet? Teda, že či idú cenami postupne dole, či možno opäť očakávať ich výpadok a tým cenové navýšenie a pod. Ide mi o to, že či ju kúpiť teraz alebo radšej počkať a kúpiť pred Vianocami. Na zahraničných stránkach keď som pozeral ceny, tak som mal pocit, že sú tam o niečo lacnejšie ako tu.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5858
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa wingo »

Trend je klesajúci lebo ponuka prevyšuje dopyt, akurát u nás je ten pokles s oneskorením. Ale nik ti nedá garanciu kam až klesnú, či sa trend z nejakého dôvodu neobráti (zase príde nejaká katastrofa) alebo napr. pred Vianocami neskúsia predajcovia zvýšiť ceny, lebo Vianoce.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa Xeigen »

Pred Vianocami si dovolím tipnut, že ceny sa upravia kozmeticky a max tam pribudnú nejake kupóny na 3 mega hry, z ktorých 2 nikto nehrá. Ale bodaj by som sa mýlil 😃
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa CageJ »

Karty rady 3000 dochádzajú a 4090 nie sú, nejaké super zľavy pri inflácii určite nie.. Snívajme ďalej.Len dolár posilnil o 25%. Podľa mňa príde plošné zdraženie kariet o takých 10%.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5858
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa wingo »

Dolár sa už 3 mesiace drží stabilne okolo 1USD/1EUR, kurz sa do cien premietol už dávno, už v čase keď ceny určoval kryptotrh takže sme si to ani nevšimli. Kryptohorúčka zase predbehla infláciu, GPU nemajú dôvod zdražovať kvôli inflácii, len možno neklesnú na predkrízové ceny. Ale tlak lacných second-hand kariet z ťaženia nezmizne a AMD aj nVIDIA svorne vyhlásili na earnings call že po spľasnutí kryptobubliny majú prebytky kariet a hlásia znížený dopyt aj kvôli nastupujúcej ekonomickej recesii, nehovoriac o rozšírených kapacitách výrobcov polovodičov do ktorých sa začalo investovať počas COVIDu a ktoré práve začínajú nabiehať priamo do klesajúceho dopytu.

Nevravím že ceny na 100% spadnú do konca roka, ale fundamenty dávajú predpoklad pre crash v 2023:
https://semiwiki.com/events/317222-2022 ... -scenario/
Na druhú stranu AMD, nVidia aj Intel toto všetko vedia lepšie ako my a spravia všetko pre to aby si zisky a marže udržali, takže to ešte bude zaujímavé.

Na tretiu stranu, Xi bol znovuzvolený a vraj povyhadzoval všetkých reformátorov a dosadil hardlinerov s cieľom získať späť Taiwan. Ak Čína zaútočí na Taiwan ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, na terajšiu krízu ešte budeme spomínať v dobrom...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa rudo959 »

Ani PS5 výhľadovo nezlacnie? Pamätám si, že pred krízou bola uvádzacia cena 499 eur, potom nebola, potom išla astronomicky hore, teraz sa drží okolo 700 eur.
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1540
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa darklol »

uz aj oficialna cena je 549 eur. cize nie urcite nezlacnie... a hlavne nieje dostupna nikde...
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa CageJ »

wingo napísal: Ut 25. Okt, 2022, 15:43 Dolár sa už 3 mesiace drží stabilne okolo 1USD/1EUR, kurz sa do cien premietol už dávno, už v čase keď ceny určoval kryptotrh takže sme si to ani nevšimli. Kryptohorúčka zase predbehla infláciu, GPU nemajú dôvod zdražovať kvôli inflácii, len možno neklesnú na predkrízové ceny. Ale tlak lacných second-hand kariet z ťaženia nezmizne a AMD aj nVIDIA svorne vyhlásili na earnings call že po spľasnutí kryptobubliny majú prebytky kariet a hlásia znížený dopyt aj kvôli nastupujúcej ekonomickej recesii, nehovoriac o rozšírených kapacitách výrobcov polovodičov do ktorých sa začalo investovať počas COVIDu a ktoré práve začínajú nabiehať priamo do klesajúceho dopytu.

Nevravím že ceny na 100% spadnú do konca roka, ale fundamenty dávajú predpoklad pre crash v 2023:
https://semiwiki.com/events/317222-2022 ... -scenario/
Na druhú stranu AMD, nVidia aj Intel toto všetko vedia lepšie ako my a spravia všetko pre to aby si zisky a marže udržali, takže to ešte bude zaujímavé.

Na tretiu stranu, Xi bol znovuzvolený a vraj povyhadzoval všetkých reformátorov a dosadil hardlinerov s cieľom získať späť Taiwan. Ak Čína zaútočí na Taiwan ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, na terajšiu krízu ešte budeme spomínať v dobrom...
Keďže v tom robím, tak nemáš pravdu. Výrobcovia ešte infláciu (čo sa týka nákladov) v plnej miere nepremietli do koncových cien.. To sa stane najbližšie Q. Ja netvrdím, že AMD alebo NVIDIA nevytiahne z vačku budgety na podporu predaja ale náklady rastú proste... aj u TSMC.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5466
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vzhľadom na to ze ked som sa s tebou bavil naposledy tak si ani netusil čo je to krivka dopytu a ponuky, a nie to este ich posuny na osy, tak mozme tvoje prognozy oznacit prinajlepsom za tip

Momentalne vsetko nasvedcuje tomu ze zlacnie. Ale pod tych 550 to teda velmi nepôjde. A asi to ani nepojde nejak extra rychlo, takze je otázka ci chces cakat trebars pol roka na to aby si usetril prinajlepsom par desiatok eur.
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa CageJ »

So mnou si sa určite nebavil.

Každopádne ceny môže zhodiť len to, ak spadne dolár a to nikto nateraz nevie (asi ďalší rok). Ale ceny v USD rastú.
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa rudo959 »

Ešte nedávno som videl ps5 vo viacerých eshopoch skladom. Teraz je vypredaná, na Heureke udávajú dostupnosť skladom na viacerých stránkach, ale za cenu cez 700 eur. Neviete náhodou z akého shopu by sa dala výhľadovo kúpiť za rozumnejšiu cenu - cca 600 eur?
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Vzhladom na bliziace sa vianocne sviatky neocakavam zlepsenie, ci uz cenove, alebo ohladom dostupnosti. PS5 je dlhodobo produkt s mizernou dostupnostou. co ceny iba "srobuje" smerom nahor. Skus pozriet bazos, obcas sa tam vyskytnu rozbalene/mierne pouzite kusy za ceny okolo 600 eur.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa Xeigen »

a možno operátori, budú mat zas vianocne akcie.
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa rudo959 »

Zdravím, mám možnosť kúpiť 3060 Ti a 6700 XT za približne rovnakú cenu, ktorú by som mal vziať a prečo?
Používateľov profilový obrázok
Vlko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2238
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 12:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Grafická karta (náhrada za starú)

Príspevok od používateľa Vlko »

Bože už tomu chalanovi kúp tu kartu, lebo ju za chvíľu kúpi sám z vlastnej výplaty :D Radeon, lebo ma viac pamäte mu dlhšie vydrží hrať na max kvalitu textur.
AMD Ryzen R9 7950X3D PBO, Noctua NH-D15S chromax.black&white, GIGABYTE B650E AORUS ELITE X AX ICE, Patriot Viper Elite 5 64 GB KIT DDR5 6000MHz CL30 White RGB, Sapphire NITRO+ RX 6800 16GB 2,4/17,2Ghz, NVMe SSD Samsung 990PRO 1TB + Kingston A2000 1TB, SATA SSD Samsung 860 EVO 250GB + Team Group CX2 1TB, A4tech Bloody V7M HoleLess, Seasonic Focus Plus SSR-750FX Gold, Lian Li Lancool 215 White, 32" Samsung LE32B551 RED, Nintendo Switch V2 HWFLY Modchip OC CPU: 1020@1785Mhz, GPU: 768@921Mhz, RAM:@1600MHz

Návrat na "Nákupná poradňa"