NAS na doma

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

rpi4 preto aby mi to zase nehodilo 200 eur na elektrike na rok navyse - 8GB verzia stoji 120 EUR + vsetky ostatne veci, co i tak potrebujem je zhruba 160 EUR

nestudoval som ine varianty prave pre naklady na elektrinu, kedze toto pojde 24/7/365

edit: osobne som skor nakloneny k flirc verzii za 182, viac recenzii mam
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mp3turbo »

200 eur ti nehodi... ja zerem okolo 40W, to mas 0.04kW x 8760 hodin rocne x 0.14eur za kWh = 50 eur celorocna spotreba.
teda aby si zozral 200 eur, musel by ti NAS ist na 4nasobok toho mojho, cize average 160W. A to teda ani nahodou.

Dvojsocketove servery od HPcka, 2x 12 jadier, 1TB RAM, dva zdroje, ILO karta samotna co bere okolo 20W mi zeru okolo 120W bez zataze na CPU.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
kumen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Št 24. Feb, 2011, 21:54
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa kumen »

NAS mám na doske ASRock J5040-ITX (na amazone je vraj dostupná...). Celá zostava aj s routerom ťahá stabilných 30W. A už to vie transkódovať, môžeš tam dať RAM koľko chceš (32 GB funguje aj keď podporu píšu len na 8...).

Prípadne iné low cost mobo+cpu napr. s i3 (i keď ten už môžno zožere viac).

Výhodu rpi4 vidím iba v rozmeroch.
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Ok, nemal som sajnu kolko zeru NAS-ka ale 40 W je stale skoro 8x viac ako Rpi4b ( horibilne vela ). Pi4b zerie max 7.5 ( super stress test ), cize aj keby som kupil pi, tak by sa mi za 3 roky vratili naklady na cele pi v porovnani s tym, co vam zerie NAS-ko

bud mi nieco uslo alebo som nepochopil ako moze clovek napisat, ze vyhodu v rpi4 vidi iba v rozmeroch :D Skuste mi to vysvetlit
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa hubula »

Roky doma pouzivam dosku s Intel J1900 (pasivne chladeny). Spotreba v idle bez diskov pod 10W. Bezna spotreba s 2 diskami (Xpenology OS ako NAS plus mi tam bezi dalsia virtualka) cca 20W. Doska ma 4x SATA. Kolko ich ma Rpi kedze ho chces pouzivat ako NAS? :)
Tam naozaj nema zmysel spekulovat nad par wattmi spotreby.
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Nad par wattmi ??? Ako mozes opisovat 5nasobnu hodnotu ako par wattov?

Nezaujimaju ma idle hodnoty. Zariadenie nebude na okrasu na policke, ale nonstop pracovat na pracovnom stole, kde uz dost zerie pracovny desktop elektrinu. Nezaujimaju ma sata ani ine porty, do stanice pojde napajanie, disk a ethernet, pripajanie cez ssh lokalne.

este raz sa spytam, 5x vyssia spotreba je par wattov ?
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5540
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak si ho kúp.
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Vdaka ze si sa pripojil do debaty a vysvetlil mi, preco sa oplati platit o 40 eur / rok viac za elektrinu.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa HellAngel »

pises ze RPI zerie 7,5W v zatazi, ale to este nemas pripojene ine periferie, kolko aj s ostatkom bude spotreba?
mozno nieco zerie 5x viac, ale tu sa bavime o par W za rok co ked premenim na eura tak za rok kolko myslys ze bude rozdiel medzi RPi a dobre poskladanym Home NAS
O moznostiach RPi vs doma poskladane PC ani nehovorim
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8612
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa shiro »

Nad RPi by som uvazoval iba v pripade pouzitia toho NAS ako SMB storage. + samozrejme spotreba diskov, co k tomu navesas. Ludia ale vyuzivaju NAS aj na vela inych veci. Rozbehni si na tom RPi Docker a pusti par kontajnerov (ak sa to vobec da). Sucasne k tomu daj tahat torrenty, pusti z uloziska nejake 1080p ci 4k video...potom uvidis pouzitelnost toho ARM prditka.

Pouzivam dvojdiskove Synology DS720+, vykonovo je jeho intel J4125 CPU to uplne niekde inde ako RPi a spotrebu ma podla vyrobcu 16.5W, 6W ked zastavis HDD. CPU ma TDP max 10W, zvysok spotreby robi bizuteria okolo. Nieco spapa RAM, nieco elektronika, zvysok 2x HDD.

Ked uz sa hrame na prudke obmedzovanie spotreby, tak by som sa tuna nehandrkoval o 1-2W na NAS. Ale skor sa pozrel na spotrebu routra, switcha, TV, settopboxu. Mozes byt celkom prekvapeny, kolko take mydlove krabicky dokazu zrat.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jezisi vy toho narobite s tymi wattmi ; ja som teraz dosiel zo sámošky a absolutne iracionalne som si kupil cokoladku za 1.29,-eura a jahodove cukríčky za 1.49,- eur. Silno som zvazoval aj Margotku ale to uz mi bolo cez rozpočet tak som to musel zavrhnut. Odvrhnúť.

Ono je fakt tazke porovnavat NAS co ma 6 diskov a priestor na dalsich 12 [keby som chcel] s nejakym RPI, PRI alebo kludne aj IRP. Zalohy, odolnost voci zlyhaniu, cena downtime, cena tvojho casu (mna pocitace zivia - kolko ta stoja tvoje data ? Kolko ta stoji hodina neproduktivity ? Ako dlho budes dole ked sa disk pokazi, dokedy budes znovu produktivny ?) atd, atd. V neposlednom rade aj vykon samotny, som absolutne presvedceny ze 15,-eur rocne ziskam vyssim vykonom bezneho NASu v porovnani s RPI PRI IRP ATĎ kedze nebudem tolko cakat a budem schopny spravit veci rychlejsie alebo viac.

Preboha nejakych 15 eur rocne ja riesit nebudem, to je tak strasidelne hlboko pod mojou rozlisovacou schopnostou ze taketo veci absolutne odmietam. Teraz som sa vratil z estéká s autom, nemal som trojuholnik, neviem co sa s nim stalo hajzlom mizernym, a ujo mi hovori ze aha tu vam za 10,-eur predame. Urcite by som ho o par eur lacnejsie zohnal volakde inde... a k tomu prerobil 50,- eur na opakovanej administrativnej STK :) idem kupit pneumatiky, tiez nebudu najlacnejsie za 250,- sada ale budem na styroch stovkach lebo zivot mam len jeden.

ved uz neblbnite ludia.

A presne ako zaznelo nadomnou, na noc vypinajte wifi routre, settopboxy, televizory atd, a vytahujte zo zasuvky lebo viete, 0.6 wattu tu, 0.2 wattu tam, a hned je z toho v Praze dúm. Preboha a nikdy si neuvedomte ze ste kupili auto za 15.000 eur a po 4 rokoch predali za 7.000 eur lebo to vas prekoti rovno ked pocitate miliwatty na RPI. A s tymto pristupom si nove auto nikdy nekupite.

Ani na dovolenku, vylet nepojdete !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5540
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa SKiLEX »

vies jak, v novinach davali ze elektrika je draha, tak je draha!
Používateľov profilový obrázok
kumen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Št 24. Feb, 2011, 21:54
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa kumen »

Tá ASRock J5040 má TDP 10 W. Nech má teda RPI 7,5 W. Takže v prípade, že by som mal NAS postavené na RPI, žralo by to namiesto 30W (teraz) 27.5 W s RPI.

Beriem teda späť, nech je teda výhoda okrem rozmeru RPI aj o 2.5 W menšia spotreba (to sú ca 3€ ročne).
Ak ideš šetriť každý jeden watt tak kúp RPI.
Len neviem či je to šetrenie peňazí pri cene 180€.
Mne to príde úplne neadekvátne, ufff.

Držím palce s rozhodovaním a výberom :good:
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Nechapem, preco sa tato debata zvrhla tymto smerom, povodna otazka znela uplne inak.

Watty som opovrhol len preto lebo mi typek odporuca nas ktore zere 5x viac a jeho vyhody nevyuzijem. Rpi nastavim, spustim btc node a tam to hasne, pripojeny iba ssd, acdc a ethernet. Naco mi su moznosti pripojenia 300 diskov a neviem coho ineho ? Krabicka bude polozena na stole a max raz za tyzden pripojim cold storage na generovanie adresy cez ssh.

Fakt som chcel len nejake skusenosti z prvej ruky ale ludia tuna maju tendenciu vsetko komplikovat.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5540
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Preto plati to co som povedal hore. Kup si ho.

Návrat na "Nákupná poradňa"