Pomoc pri stavbe Zosilovaca

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

A co poviete na Zosik triedy D?
Napr 2*50W mu staci pasivne chladenie.Ucinnost sa tam dosahuje min 90% na IRFP.com som nasiel aj pack driverov s discreett tranzistormy kde sa pri 8ohm dosahovala ucinnost az 97.1% teda 400wat zosik bol chladeny pasivom...Podobne zosiky robi aj firma Tripath.Ja som sa jeden pokusal spravit z TL494 ale teraz sa pokusam z SG3525 lebo ten ma na vystupe aj zem aj napatie kiezto smejd 494 ma len napatie a zem si tam musite dat cez rezistor(a este ked som pracovaj v tom druhom reziem nie push-pull nekodkazal regulovat PWM dlzku impuzlu len od urciteho napatia skocil na maximum...)...teda ako som sa pokusil upravit Zdroj s PC aby an miesto 5V daval 2V (som zmensoval napatie do pin4 rekgulacia striedy impuzlu)zacali cievky vydavat zvlastny zvuk.Zistil som ze 494je totalne vadna lebo ak napatie poklesne pod 0.1V objavi na vystupoch impulz v rovnakej striedy...Preto som sa pofotil a kusky tranzistorov som zbieral po celej izbe. som radsej pouzil zo starej dosky RT9600 driver pre Mosfety rovnakej vodivosti.Teda tranzistory som tiez pouzil z tej dosky(neznicitelne tusim znesu 70Ampreov/30Volt)A ma aj ochranu proti obojstrannemu zopnutiu.Takze vrelo doporucujem zosik PWM.
High power and efficiency!
SG3525 asi 30sk
Stara opalena doska - 10sk
daky zdroj(autobateria a kapacitny menic na +- 12V)
vykon cca 80Watt reproduktor (ARN) sa na magnete tak trosku prehrieva.Tak 70watt to moze mat.
PS:modulovana frekvencia uplne staci aj 50K ale dakte na ntete doporucuju 150K az 1Mhz.Ja mam okolo 70Khz a aj pri 44Khz som sa nestazoval.
Zosik je stale chladny ale od 350Khz mod frekv sa zacinaju hriat asi uz nestiha rychlo zatvarat a otvarat tranzistory driver asi preto ze je tam vacia casova plocha dlzky casu zopnuta a vypnutia co sa prejabvuje ako teplo.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Memnon »

no zosilnovac je uz davno postaveny
sak hod daku schemu toho zosika v triede D
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

No z tou 494 to slo uplne trivialne.Najprv na pin 4 deathtime das kondik trebars 2 az 4uF na jeho druhy vyvod das vstup.Napajanie zapojist cca 12V.Pouzi ten driver RT9600 ten zapoj s napajanim 494 a pripoj ho na jeden vystup 494 daj na vstup PWM na ten RT9600 a pripoj tam 2 mosfety ma len 8 vyvodov a 1 pin sa nepozuviva a Phase na RT9600 pripoj medzi colektro dolneho Tranzistora a emitor horneho T.Horny T ma colektro na napajani+12V a dolny T ma emitor na -12V bazi su zavedene do RT9600...takto mas super ochranu Tranzistrov postaranu.Teraz sa uz len vyhrat s 494,a tam das ten kondik a rezistro ako RC clen pre modulacnu frekvenciu.ja som dal kondik 22nF a potakom som si nadstavil fekvenciu pri ktorej mi to neskreslovalo lebo ta 494 blbne...A tam tie piny1,2,15,16 som dal vsetky na zem nepouzval som tie Operacne zosilnovace v 494 su zasumene a na vystupe je este aj dioda co sposobuje orezanie zvuku a ta dioda neprenesie vyssie frekevencie...
No a potom spojis pin 13co je asi 5V s pinom 14 teda bude v push-pull mode.a to je asi vsetko na vstup emitora daj zem tusim pin 8 a 9 na na vystupe daj rezistor na zem 250 ohm a do serie k RT9600 inac sa bude Rt9600 hriat.No a potom na ten hore spominany kondik prived nejaky zvuk a dolat si tu moulacnu frekvenciu.Este jedna vec pouzi tych 5V z pinu 13 a daj to na potak cez zem a bezec potaku pripoj na ten pin 4 DTC a nadstav tam stred asi 2.5V a tak to ma byt lebo ked tam budes mat 0 tak ti bude hrat len +polvlny.Musis dat 50%medzery a 50%impulz a potom uz tam len davat ten signal a on bude menit dlzky medzeri a impulzu co sa na vystupe na zatazi prejavy ako zmena napatia a reproduktora sa zacne hybat.
PS ak pozujes napatie nie +-12V na tranzistoroch ale napr +24V teda nesymetricke tak daj na vystup asi 2200uF/50V kondik inac prides o reprak.Pre zaciatok k testovaniu aj keby mas symetrickych -+12V by som tam ten kondik nechal pre ochranu prozatim.No ja som sa zatial o\dosatl len sem.Z tou 494 som nebol spokony preto idem vysksuat ten SG3525.Jeho zapojenie je este jednoduchsie nez na 494 a nepotrebujev podstate ani driver.Pozuviva sa uz v novsich zdrojoch.Je to nieco ako 494 len 494 ma 20rokov a SG je uz asi bezchybna verzia idealneho PWM modulatora,teda ufam ze sa ukaze ako ideal.
S chemu som niekde nasiel na nete ako zapojit tu 494 lebo podla katalogoveho datasheetu to vobecn efungovalo maju tom asi bordel sami nevedai co predavaju...Jedine Texas instrument mal v datasheete spomenute ze 494 nedokaze spinat impulz v nie push-pull mode preto mi to nefungovalo...Ale treba susat.Budem rad ked sa sem niekto zapoji a napise ze co vyskusal a ake ma skusenosti.Ja po skuskovom obdoby vyskusam ten SG3525 a chcem aj UC4244.Uvidim z ktorym dosiahnem co najmensi sum.lebo s 494 som viac pocul vselaike rusenia ako hudbu, rusenia boli zapricinene pravdepodovbym kadejako vnutornym zapojenim v 494.Staci ze som ponadnu behal z letovackou a obcas sa mi tam ozyval brum 50Hz...Existuje este aj ako origosh zosik triedy D
Dnes su to uz aj nejake STK a aj LMdake cisla...
Ale aj TA20-020 tusim tak dako.Ale tiez nic moc.a este bol aj daky od IRFP ale ten mal len 2W ale mohol sa pozuit ako driver pre dake mosfety.Lenze ten je zatial drahy.Ak chces vemi tu schemu a nepodari sa ti ju najst v googli"class D amplifier TL494"tak ju mozem upnut ako obrazok

Návrat na "Zvuk a PC"