ako zacat programovat ?

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

pockaj...akoze zacinas s c++?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa galen »

podla mna jazyk C/C++ nieje najstastnejsia volba na ucenie sa programovania a cvicenia algoritmickeho myslenia,
pretoze ak clovek mysli na to, ako spravit nejake konkretne sekvencie ukonov, ktore maju viezt ku spravnemu vysledku,
tak ukony ako alokacia pamate, handlovanie pointerov, pretekanie premennych a podobne, dokazu zneprijemnit priamociaru algoritmizaciu

Samozrejme, v neskorsich fazach, kedy uz clovek zvlada algoritmicke myslenie (aspon zaklady), je fajn zacat uvazovat nad tym, co sa vlastne vnutri tej bedni robi, ako sa to kde posuva, kde moze narazit na limity, co sa da zefektivnit ...
... ale pri prvych krokoch typu "ratajme kvadraticku rovnicu" mi to nepripada ako najvhodnejsia volba
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

mame to na skole,studujem prvy rocnik aplikovanej inf..externe..
Používateľov profilový obrázok
sanjuro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1337
Dátum registrácie: Ut 29. Dec, 2009, 18:45
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa sanjuro »

tak vela stastia zo sivakom :D
MB: MSI B450 Tomahawk Max CPU: AMD 5800x Cooler: Alphacool Eisbaer 360 RAM: 2x8GB G.Skill 3600Mhz CL16 TridentZ Neo SSD: Intel Optane 900p 280GB SSD: Samsung 860 EVO 1TB GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS PSU: Corsair RM1000x Audio: Topping DX3 Pro v2 Case: Lian Li PC-O11 Dynamic White Monitor: LG CX48 Mouse: Logitech G Pro Keyboard: Corsair K65 Speed Pad: Logitech G640 Headphones: AKG K712 Pro
Používateľov profilový obrázok
aepi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 23. Apr, 2008, 14:00

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa aepi »

podla mna je to jedno aj tak su v konecnom dosledku vsetky na jedno kopyto a pri normalnej praci aj tak budes potrebovat niekolko, ja som zacinal s c++ , robil som uz v kde com (java ma obchadzala, alebo som sa jej uspesne branil :D ) hlavne je podla mna zacat v comkolvek proste zacat pisat nieco a ono to potom uz pride samo za podmienky ze ta to bavi, lebo ak nie tak tym prasknes a jedno v com zacnes
Používateľov profilový obrázok
MajoFlame
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: Ut 07. Dec, 2010, 20:41
Bydlisko: KE

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa MajoFlame »

Ahojte!

Potreboval by som radu, ako začať programovať.Chcel by som programovať programy napr. TOTAL COMMANDER alebo niečo podobné.Počítače ma bavia.Poskladal som si už 3 pc aj tento nový čo mám v podpise.Viem si urobiť sám všetko ale neviem programovať.Chcel by som to robiť v živote.Teraz som gymnazista.Mám 16 rokov.Chcel by som sa to začať učiť a potom neskôr ísť aj na vysokú školu programovaciu, to uvidím.Akú literatúru by som si mal zakúpiť, ak chcem začať a hlavne čo sa učiť.Za rady ďakujem. :cool: :bye:
Spoiler: ukázať
MB: MSI Z490 GAMING EDGE CPU: Intel Core i7-10700K @ stock CPU COOLER:Corsair Hydro Series H100x RAM: Corsair 32 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 Vengeance RGB PRO GPU: EVGA GeForce RTX 3070 XC3 8GB GDDR6 SSD:Samsung 970 EVO 1 TB + Crucial MX 500 500 GB PSU: Corsair RM650x CASE:Corsair iCUE 220t RGB DISPLAY:32" DELL U3219Q KEYBOARD: Apple Magic Keyboard Space Grey MOUSE:Logitech MX Master 2S SOUND: Presonus Eris E3.5 & Marshall Mid ANC PHONE: Apple iPhone XS
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa Scorp »

jeej... ver tomu, nechceš :D
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

TheW7U11 napísal:Ahojte!

Potreboval by som radu, ako začať programovať.Chcel by som programovať programy napr. TOTAL COMMANDER alebo niečo podobné.Počítače ma bavia.Poskladal som si už 3 pc aj tento nový čo mám v podpise.Viem si urobiť sám všetko ale neviem programovať.Chcel by som to robiť v živote.Teraz som gymnazista.Mám 16 rokov.Chcel by som sa to začať učiť a potom neskôr ísť aj na vysokú školu programovaciu, to uvidím.Akú literatúru by som si mal zakúpiť, ak chcem začať a hlavne čo sa učiť.Za rady ďakujem. :cool: :bye:
na zaciatok by som volil pascal, to je take primitivne, daju sa v tom robit take zakladne veci, na ktorych by si sa mal naucit mysleniu a pod. Kedze si gymnazista, pravdepodobne budete mat aj v skole aspon nejaky kruzok alebo nieco...to ake dobre to bude, velmi zalezi na tom, kto to bude viest...ak nieco take mate, tak to vyskusaj a uvidis. Mozno sa tam nieco naucis.
knizky, rozhodne mozem odporucit toto: http://www.martinus.sk/?uItem=55657
Samotny pascal (syntax jazyka) si najdes na nete, ako kompilator si zadarmo stiahnes napr. freepascal

rozhodne neodporucam zacat s C++ ani C. Po tom, co sa naucis dost vela veci v Pascale, mozes zacat sparat do C# alebo Javy. C# si tiez vies stiahnut visual studio express zadarmo, co sa tyka javy, neviem.

Je ale velmi dobre podla niecoho postupovat a nerobit to len tak hala bala...najlepsie so skolou dajako, aby si v tom mal system a ucil sa veci v nejakom rozumnom poradi, a aby si sa nepomylil a nenaucil sa nejake polopravdy a pod.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Java = JDK + IDE, napriklad Eclipse alebo Netbeans.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa Scorp »

M1ch4l napísal: na zaciatok by som volil pascal, to je take primitivne, daju sa v tom robit take zakladne veci, na ktorych by si sa mal naucit mysleniu a pod. Kedze si gymnazista, pravdepodobne budete mat aj v skole aspon nejaky kruzok alebo nieco...to ake dobre to bude, velmi zalezi na tom, kto to bude viest...ak nieco take mate, tak to vyskusaj a uvidis. Mozno sa tam nieco naucis.
knizky, rozhodne mozem odporucit toto: http://www.martinus.sk/?uItem=55657
Samotny pascal (syntax jazyka) si najdes na nete, ako kompilator si zadarmo stiahnes napr. freepascal
Prečo? Jak myslenie? .)) Monkey logika pre for, while, print? Načo? Dostane sa k pointrom a odloží celú knižku, že pôjde kanály kopať radšej... ten basic človek nejak pochytí tak,či tak...ak nepochopí, tak nie, skončil .)
V Pascale/C/PHP sa človek naučí akurát tak písať prasačiny, niektorí pritom snáď ani nerozmýšľajú, proste to tam tlačia
mali by všetci začínať na smalltalku, alebo lispe .)) a tí menej hardcore python/ruby, je to čisté, pekné, rýchle... a môže v tom hocikedy prejsť z procedur. na oop a nemusí sa dokopať k tomu, aby sa učil ďalší lang.)
alebo sql, ten je aj zábavný .))
Me like Pentium
m@R3k
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: St 17. Sep, 2008, 15:44

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa m@R3k »

faugusztin napísal:Java = JDK + IDE, napriklad Eclipse alebo Netbeans.
Tiez si myslim, ze java je velmi dobra na zaciatok, k tomu nejaka dobra literatura pre zaciatocnika.
Používateľov profilový obrázok
FF6
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 391
Dátum registrácie: St 03. Mar, 2010, 12:53
Bydlisko: Drahovce/Brno

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa FF6 »

ako to tu čítam som z toho uplne mimo :-D tiež by som chcel začať robiť niečo ine ako pre*ebávať čas facebookom a skúsiť programovanie resp. aspoň sa naučiť nejaké základy, princíp programovania...tak teda v akom jazyku? Pascal? C? Java? moj ciel je naprogramovat aspon nejaku kalkulačku :D
CPU: Ryzen 7 2700 & Coolink Corator DS, MB: Asrock B450m Pro4, RAM: 2×8GiB Patriot 3200Mhz CL16, SSD: Adata XPG SX8200 Pro 512GB, HDD: WD Green 2TB, GPU: RX580 8GB PSU: Seasonic 550W Gold, Case: Antec 300, OS: Win 10 Pro
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

tak na naprogramovanie kalkulacky nepotrebujes skoro ziadne algoritmy
taku zakladnu kalkulacku zbuchas v Jave/C# za zhruba 10 minut, ked to vies...si tam naklikas zopar tlacitiek (cifry a +-*/=), jeden textbox alebo co no a potom len pre kazde tlacitko nastavis prislusnu akciu. Pre cifry chces, aby sa to ukazovalo v textboxe a robilo z toho jedno cislo, pre znamienko chces textox vycistit a dakse si ho zapamatat, a pre rovnasa chces vykonat na dvoch cislach zapamatane znamienko a zobrazit vysledok do textboxu.

Asi ale nemas paru, o com tocim :D

kazdopadne hocaka cinnost je lepsia ako travit cas na facebooku...to si mozes ist radsej sadnut na zachod
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
FF6
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 391
Dátum registrácie: St 03. Mar, 2010, 12:53
Bydlisko: Drahovce/Brno

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa FF6 »

problém je to že neviem :D trosku viem o com tocis to pochopim aj mojim sedliackym rozumom...len či mam začinať pascalom (pascal by sme sa mali učiť aj v škole ale ani to asi tak skoro nebude) alebo isť rovno na C/javu
Spoiler: ukázať
a čo tak sedet na zachode a pritom byt na facebooku? :D take spojenie prijemneho z užitočným :D
CPU: Ryzen 7 2700 & Coolink Corator DS, MB: Asrock B450m Pro4, RAM: 2×8GiB Patriot 3200Mhz CL16, SSD: Adata XPG SX8200 Pro 512GB, HDD: WD Green 2TB, GPU: RX580 8GB PSU: Seasonic 550W Gold, Case: Antec 300, OS: Win 10 Pro
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ak budete mat v skole pascal, tak zacni s tym
da sa celkom fajn ale aj v jave/C# (pozor, nie obycajne C), no ja, ako som pisal o par postov vyssie, odporucam najskor v pascale sa naucit nejake to proceduralne programovanie, potom sa naucit rovnake programy urobit napr. v C# (sice to bude objektove, pretoze v C# to inak nejde, ale nebudes vytvarat ziadne/takmer ziadne svoje vlastne triedy), a potom naozaj zacat s objektovym programovanim, teda naucit sa pisat vlastne triedy.

V pascale sa naucis naimplementovat nejake zakladne algoritmy, naucis sa nieco vymyslat sam, naucis sa pisat funkcie a procedury, a tak...take veci ako pointre a dynamicke datove struktury mozes na zaciatok preskocit...no casom sa to asi budes musiet naucit tak ci onak....no na zaciatok (specialne ako samouk) to podla mna nie je uplne jednoducha zalezitost.

No presne to iste mozes urobit v C# alebo jave. Ja javu teda nepoznam, ale C# je udajne skoro ako kopia a princip oboch jazykov je rovnaky. Dobre je na nich pre zaciatocnika to, ze maju garbage collector, teda sa to samo stara odynamicky alokovanu pamat. Toto pascal nema, avsak v pascale sa dokazes dynamickej alokacii uplne vyhnut (to su tie pointre).

Mozes vyskusat obe, obe su zadarmo a uvidis, do coho sa ti bude chciet viac.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball

Návrat na "Programovanie"