Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa faugusztin »

rado3105 napísal:Ak chces nieco vediet ako je privatizacia vyhodna precitaj si nieco o kantonovom systeme Svajciarska, potom porozmyslaj .. no asi preto bude ten frank tak silny a asi preto svajciari nic nepredavaju aj ked to je stratove.
Svajciari maju silny frank hlavne preto, lebo :
1) v prvom rade financne institucie hladaju bezpecne utocisko mimo vod eura a dolara.
2) Svajciarsko vyraba dost specificke produkty, po ktorych vzdy bude dopyt. Napriklad kvalitne hodinky - mozu za ne pytat akukolvek sumu a vzdy sa najde zaujemca, ktory to kupi.

Svajciarsko je teda velmi, velmi zly priklad.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa rado3105 »

precitaj si co to je ten kantonovy system a ako to funguje, aj to moze za to ako na tom su
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa rado3105 »

Kód: Vybrať všetko

demokracia je, ze mozes mat firmu. tu momentalne moze na slovensku zalozit ktokolvek, kto tu ma aspon prechodny pobyt (alebo to bolo viazane na obcianstvo?).
Takze ak sa ti nelubi monopol, zaloz konkurenciu a funguj v oligopole... a ryzuj
pripadne neryzuj, a funguj socialne a dotuj stat... teda, vlastne ... obcanov
ok , zalozis firmu, vlastnu nemocnicu, ale myslis ze ti penta poistovne podpisu s tebou zmluvu ked si ich konkurencia?

Kód: Vybrať všetko

Ano, pravda jest. A zatial ani nemame.
U zubara za jednoploskovu plombu neplatime 200 euri, u doktora za operaciu neplatime 20 000 euri ...
Preco? lebo to trhova ekonomika nepusti. Nieje kupna sila obyvatelstva, doktor nemoze tolko pytat za ukon (resp. pytat moze, ale nikto mu na ten ukon nepride). A tak chuda doktor nemoze mat na 5-6 tisicovu mzdu mesacne... aspon nie na slovensku
neviem aku krajinu myslis, ale v anglicku za blombu(jedna navsteva lekara) platis 50e, tak isto ako u nas.
Socialka v anglicku vychadza 2,5libier samizda na tyzden. Dan sa plati okolo 8% z prijmu,pricom prvych 4000e sa ako prijem nerata. Taktiez ak si za rok nezarobil 4000e nemusis robit danove priznanie... A tam je plat 10x

Riesenie na vsetko co spominas ty ze chod za niekym je uvedomenie sa ludi, keby slo protestovat aspon 500 000 ludi, spise sa referendum a upravi sa vsetko co je potrebne. Vratane legislativy, ktora je u nas smiesna a vyhodna pre megazlodejov.
Dalej si vezmi Rusko, tam maju pre vlastne firmy nizsie dane, nizsie zatazenie a pre zahranicne vyssie. Tym padom vacsina poprednych ruskych firiem su ruske, tam su neni operatori ako u nas, tam su ruski. A Rusko ma enormny narast ekonomiky(vid BRIC).
Myslim ze aj toto je cesta. Ale to nie je mozne dosiahnut s touto vladou zlodejov.
Keby boli u nas kazdy den protesty tak vlada by nieco musila robit, takto to ma v rit.. A mozno by konecne zacala riesit aj skutocne problemy slovenska(romovia na vychode).

V podstate co chcete povedat, ze keby sa zmenili na akciovky a nebol to ziadny skryty trik(kupa pentou) tak mozno mozno by to bolo trosku lepsie.
Ale mna serie ze to kupi Penta, pozatvara toho vela, budeme dlho cakat na zakladne zakroky, platit za to tisice. A co je najvacsie svinstvo ze my z nasich dani teraz prispejeme na oddlznenie nemocnic aby nasledne mohla prist krasna privatizacia Pentou, cim vlastne my z nasich zadotujem zlodejov ktori uz teraz na nas ryzuju a potom budeme pre nich zlata bana. Pockajme a uvidime co sa stane ale za 3 roky(ak sa to premeni na akciovky), si tuto temu pozrieme este raz a uvidime kto mal pravdu.
Vy co tvrdite ze to nemocniciam pomoze alebo ja co tvrdim ze nie a vsetko sa zhorsi.
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa faugusztin »

rado3105 napísal:precitaj si co to je ten kantonovy system a ako to funguje, aj to moze za to ako na tom su
Svajciarsky kantonovy system je hlavne inym nazvom pre to, co slovakom vhana hrozu do oci. Tym slovom je "autonomia".
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 845
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

sqbo napísal::)
Zbytocne oddelenia ? Dam ti jeden priklad : na vychodnom slovensku zrusili takmer vsetky krcne ambulancie. Myslim ze ostali dve + par sukromnych. To v praxi znamena, ze vsetko sa automaticky posiela do KE.


Čo? ze som v po a mam pokial viem dobre 3 ambulancie a to pocitam len tie kde som bol osobne ? :facepalm:
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa Toman »

necital som to cele ale len zopar prispevkou co mi uplne stacile na rozculenie a vyslo mi:

Niekto sa nam tu snazi vratit komunizmus!
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa rado3105 »

Ano a EU prosperuje aj kazdy jej stat, podobne aj USA.
Nechcem si predstavit kto bude za 30r platit tie dlhy jednotlivych statov.
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa LordKJ »

KatjushaMan napísal:
sqbo napísal::)
Zbytocne oddelenia ? Dam ti jeden priklad : na vychodnom slovensku zrusili takmer vsetky krcne ambulancie. Myslim ze ostali dve + par sukromnych. To v praxi znamena, ze vsetko sa automaticky posiela do KE.


Čo? ze som v po a mam pokial viem dobre 3 ambulancie a to pocitam len tie kde som bol osobne ? :facepalm:
ale stym krcnym ma pravdu . :-)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz zoznam zdravotnickych zariadeni, Google ci Azet tvrdi nieco ine. Napriklad podla Azetu mate Presovskom kraji 22 a Kosickom 32 ORL ambulancii (ORL = ušné, nosné, krčné ambulancie).
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa LordKJ »

bavme sa o statnom , a o realnom stave , ( nejdem teraz hladat dokument toho co sa rusi.)
a PO kraj je dostatocne velky taktiez.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa faugusztin »

A teraz nechapem ja teba. Preco oddelujes sukromne od statnych ambulancii ? V oboch ta vyliecia ? Ano. Za rovnakych financnych podmienok ? Ano. Tak potom preco rozlisujes pravnu formu institucie ? To je ako riesit emisie aut, ale povedat ze "diesel netreba riesit, nas problem su benzinove auta!". :facepalm:
Používateľov profilový obrázok
s3c0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 32
Dátum registrácie: St 18. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa s3c0 »

Nechápem prečo sa tu zrazu bavíme o tom že "transformácia nemocníc" == "rušenie všetkých ambulancii". Transformácia nemocníc neznamená že sa zrazu všetky nemocnice zavrú. Sám investor by týmto krokom išiel sám proti sebe. Prirodzene bude musieť dočasne zavrieť niektoré ambulancie alebo obmedzí funkčnosť niektorých zastaraných, nevyhovujúcich, polorozpadnutých a najzadĺženejších nemocníc alebo ambulancii, ale to bude skôr kôli rekonštrukcii ako trvalému zrušeniu.
M.B.: Gigabyte MA790GP-DS4H, C.P.U.:AMD Phenom X6 1090T, Cooler: Xigmatek Gaia, RAM: 2x2GB Corsair DDR2 1033MHz, H.D.D.:750GB AALS + 640GB AAKS Westerndigital, G.K.: ATI Radeon HD5770 512MB Sapphire, Monitor: 19" Samsung 943B, P.S.U.: 750W 80+Silver Seasonic.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa rado3105 »

Súčasný šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) čelí kritike za to, že na ministerstve po jeho boku pracujú ľudia, ktorí predtým pôsobili vo finančnej skupine Penta. Tá je pritom v zdravotníckom sektore zastúpená najmä cez zdravotnú poisťovňu Dôvera. Tu ako manažérka odboru liekovej politiky v minulosti pôsobila Michaela Gajdošová. Dnes je riaditeľkou sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva a predsedá tiež kategorizačnej komisii. Orgánu, ktorý rozhoduje o cenách liekov, koľko a za čo sa bude doplácať a ktorému novému lieku sa umožní vstúpiť na trh.

Spolu s Gajdošovou podľa medializovaných informácií na ministerstve pôsobí jej niekdajší kolega z Dôvery – Matúš Tekel. Je vedúcim Odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky ministerstva. Odboru informatiky ministerstva zase šéfuje Peter Kažík, zodpovedný aj za projekt eHealth. Predtým pracoval vo viacerých firmách skupiny Penta.

Ďalším dôležitým mužom nášho zdravotníctva je šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián Faktor, vymenovaný ministrom. Predtým bol riaditeľom krajskej pobočky Dôvery v Žiline. V poisťovni podľa už zverejnených informácií pôsobí tiež niekdajší člen Predstavenstva Dôvery Martin Kultan.

zdroj: http://hnonline.sk/slovensko/c1-5276202 ... mi-z-penty
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa galen »

cize ak to chapem, konecne je ktosi v statnych instituciach, co uz predtym robil ... sice na druhej strane barikady, ale aspon so skusenostami...

do doby, nez sa preukaze, ze tuneluju a kradnu, to povazujem za rozumnejsie riesenie, ako tam posadit niekoho, kto predtym o zdravotnictve pocul iba na prednaskach v skole

... alebo mas lepsich kandidatov?
a este politicky vhodnych?

PS: a stanovenie maximalnej ceny lieku na uroven 2. najlacnejsej ceny na trhu v EU povazujes tiez za tunelovanie zdravotnictva?
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
harrzy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 267
Dátum registrácie: So 16. Jan, 2010, 22:28
Bydlisko: Bratislava - staré mesto / Thüringen, Deutschland

Re: Zachranme nase zdravotnictvo, podpiste peticiu

Príspevok od používateľa harrzy »

neda mi, kedze ta tema je mi blizka, nevyjadrit sa.
ako viaceri napisali, transformacia akehokolvek podniku na a.s. ma pozitiva.
bohuzial ale v tejto konkretnej transformacii vyvstavaju rozlicne problemy.
1. Maju nemocnice vobec generovat zisk?
- podla nasho poistneho systemu by sa k niecomu takemu ani nemocnica nemala uchyli. Iste, je to trochu padnute na hlavu, lebo aj zdravotnictvo je biznis, ale to by chcelo zmenit nas poistenecky system, princip solidarity a pod.
2. Nase nemocnice mozu generovat iba dlh.
- iste, len po docitani sa vam zatmelo pred ocami, co je to za debila, ved v trhovom hospodarstve moze generovat dlh cokolvek. Sami ste viaceri ale napisali ze u nas to tak nefunguje. Neviem, ci ste dokladne oboznameny s tym, ako to v skutocnosti v nemocniciach chodi. Kazdopadne suhlasim s kazdym jednym nazorom, ktori tvrdi, ze nahovno (z hladiska systemu, nie vzdy z hladiska urovne poskytovania zdr.star.). Bohuzial nas zdravotny system od revolucie stale pada a pada dole, az sa prepadne do priepasti (moze prist uz teraz).
- ak sa zameriam iba na kliniky, tak taka klinika dostane od poistovne standardne urcenu gazu za kazdu ukoncenu (a podla poistovne opravnenu) hospitalizaciu pacienta (tzv. lozko). Tieto sumy sa prednedavnom tiez menili, smerom nadol (ako inak), v zavislosti od typu oddelenia su tie sumy 600-900 €. Tieto peniaze tvoria "zisk", za predpokladu, ze pacient bude hospitalizovany kratky cas a neminiete vela na jeho liecbu. Ostatne, co kedysi ten zisk generovalo (labaky, zobrazovacie), za to si musi teraz dana klinika este aj platit.
- ukony - toto je taka cierna diera v nasom zdravotnictve, ktoru nikto nezaplatal. Od 1995 sa Slovensku robi cenotvorba, resp. nejaky zakon, alebo usmernenie, ktore stanovuje aku cenu priblizne ktory zakrok/ukon ma, resp. aka je minimalna hranica preplatenia zakroku prislusnou poistovnou. V skutocnosti taka poistovna hradi len cast nakladov, ktore dana nemocnica na liecbu uz vynalozila.
3. Po transformacii sa nebude nic kupovat.
- kazda a.s., ktora nie je schopna platit svoje dlhy, musi vyhlasit bankrot. Ako som napisal, nemocnice musia stale generovat dlh. Mozeme ich k jednemu dnu oddlzit, dalsi den uz su zase v dlhoch.
- nemam rad rozne konspiracie, ale je ocividne, ze financna skupina Penta sa chce zmocnit celeho zdravotneho systemu, nielen nemocnic. NApr. poznam osobne viacerych sukromnych poskytovatelov zdravotnej starostlivosti, ktori su Pentou doslova vydierani. Aj teraz zakon o generikach ma sice minimalnu logiku, ale ide iba o to, aby Penta znizila podiel velkych nadnarodnych spolocnosti na nasom trhu.
4. Vyucba
- neviem ci ste sa nad tym vobec zamyslali, ze v takej nemocnici prebieha aj pregradualna aj postgradualna vyucba. Po naslednej kupe nemocnic tu bude fakticky monopol na prakticku vyucbu, ktorej ceny hmm, velke prekvapenie, tiez nikto nereguluje.
- s tym suvisi aj znizeny pocet doktorandov (no to je tema cela na dalsi topic). Dnesne vacsie kliniky stoja IBA na nich. A ich vyucbu si fakulty dovolit asi moct nebudu. Je sice potencial, ze by bolo konecne viac norm. sekundarnych lekarov, ale to vidim ako pium desiderium, nie realitu.

Galen mas pravdu vo viacerych otazkach. Tiez nechcem, aby to ostalo tak, ako je to teraz. V tomto bludnom kruhu, z ktoreho sa nie je vola vyhrabat. Ale mam opravneny strach o to, ze po tejto transformacii to skonci cele velmi zle. A kupa nemocnic bude len zaciatok.

btw. Celkom nerozumiem tomu argumentu, ze predstavenstvo a.s. je zakonom povinne spravovat podnik podla predstav statu(prepacte za katastrofalnu citaciu, ale pisem uz dlho, pisal to asi faugusztin a k tym prvym prispevkom sa neviem dohrabat), teraz vedenie nemocnic nema taku povinnost? problem by som videl skor niekde inde.

chcelo by to uz konecne zatlacit na tie nenazrane poistovne. Je mi luto ze to tak pisem, nie som ziaden agresivny alebo arogantny clovek, ale to je dnesna realita.

a Galen mas pravdu s tym, ze lekari si za svoj plat mozu sami. Hlavne lekarske odbory. Som rad, ze sa konecne (a ako dlho po Cesku) rozhybali, no stale to nie je celoslovenska velka akcia (aj ked ti, co podavaju vypoved v danych nemocniciach urcite urobia vazne problemy).
Moja mašinka CPU i5-750 Chladič Noctua NH-D14 MB P55A-UD3 RAM Kingston 4GB 1600MHz CL8 HyperX VGA ASUS Nvidia GTX 570 + Accelero Xtreme Plus PSU Corsair TX-650 Myš Steelseries Kinzu HDD Samsung Spinpoint F3 0,5T *2 SSD Kingston HyperX 120 GB Audio Logitech Z-5450 Case Corsair 300R Fan control Scythe KazeMaster LCD BenQ G2420HDBL4

Návrat na "Debata o všetkom"