T-Com DSL - info, novinky,...

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

zdravim chcel by som vediet ci moja linka zvladne zvysenie internetu z 10 Mbit na 15. Momentalne okrem netu od Telekomu vyuzivame aj IPTV a pevnu linku. Prave kvoli magio tv mame nastaveny profil linky na 14973 Kbps. Pri vypnutom magiutv to da 12 - 12,7 Mbit, pri zapnutom 10,2-10,4 Mbit.
Parametre mojej linky:
DSL Line:
Up
Downstream Rate:
14973 Kbps
Upstream Rate:
1148 Kbps
Downstream Line Measured ValuesNoise Margin:
11.1 dB
Downstream Line Measured ValuesLine Attenuation:
18.5 dB
Upstream Line Measured ValuesNoise Margin:
15.9 dB
Upstream Line Measured ValuesLine Attenuation:
11.2 dB
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa CageJ »

Ak nie su ine problemy na linke, tak to s prehladom pojde.
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

problemy na linke nie su pripojenie je stabilne len SNR margin na downstreame kolise od tych 11do 9.3 db, hadam mi to posilnia na vystupe DSLAMu pri zvysovani profilu
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa CageJ »

Maly update:
"Zrýchľovanie pripojenia odštartujeme začiatkom septembra, postupovať budeme z východu na západ."
Používateľov profilový obrázok
Eddward
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2071
Dátum registrácie: Pi 07. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice-okolie

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Eddward »

No ja som zvedavy. Ja to zatial vidim maximalne na zvyseny upload. Na 8Mbit sa musia udiat zazraky.
Obrázok
Core i7 8700K @ 4.8 Ghz + Noctua NH-D15 | 16GB DDR4 3200Mhz CL15 Corsair | MSI Z370 GAMING PRO CARBON | MSI RTX 2080 GAMING X TRIO | Crucial MX500 2TB SSD
Samsung 970 EVO 500GB NVMe | Seasonic Prime Ti Ultra 750W | W10 x64 Pro v1809 | Fractal Define R4 Black + 3x NF-A14 | DELL U2515H 1440p
Kaper

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Kaper »

Ako si daleko od ustredne? Vcelku slabe hodnoty.

Tu je moja linka, 5.2km od DSLAMU. 8/1 By som mal z toho dostat uplne v poho. Teraz som na 7.5/1 Mbit.
Screenshot_20160819-184457~01.png
Používateľov profilový obrázok
Eddward
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2071
Dátum registrácie: Pi 07. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice-okolie

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Eddward »

no ja by som mal byt blizsie, mozno aj 3,5km, neviem presne, ale mam vyssi utlm co je divne ako ty co si dalej... vedenie bude dost stare
hodnoty su dost slabe, ani 5Mbit to k veceru casto nedrzi ked SNR margin pada pod 3.0
neviem co s tym budu vediet spravit, co posilia vystupy na DSLAMe alebo co, urcite by pomohlo keby postavili nieco blizsie ale to teraz urcite nehrozi...
ja sa len bojim aby to potom nebolo este horsie so stabilitou
Core i7 8700K @ 4.8 Ghz + Noctua NH-D15 | 16GB DDR4 3200Mhz CL15 Corsair | MSI Z370 GAMING PRO CARBON | MSI RTX 2080 GAMING X TRIO | Crucial MX500 2TB SSD
Samsung 970 EVO 500GB NVMe | Seasonic Prime Ti Ultra 750W | W10 x64 Pro v1809 | Fractal Define R4 Black + 3x NF-A14 | DELL U2515H 1440p
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

to posilnenie SNR na DSLAME je dvojsecna zbran, na jednej strane sa tak da zvysit hodnota ale na druhej zasumis ostatne linky
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Leon »

Inak to vážne existuje niečo ako zdieľaná linka? :laugh: Ja som sa na tom strašne smial, keď mi to niekto hovoril, lebo proste v 2016 ... Moja 10mbit nikdy nižšie nepadla. Tak preto sa čudujem, že to čítam aj tu v príspevkoch.
.
Používateľov profilový obrázok
Eddward
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2071
Dátum registrácie: Pi 07. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice-okolie

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Eddward »

neviem o nejakej zdielanej linke... existuje sice nejaka agregacia oficialne/neoficialne ale realne sa to nejak nezdiela v pravom slova zmysle si myslim

mne to ide nizsie akurat ked si manualne "posilim" SNR na ukor rychlosti cez router ADSL Stability Adjustment... co teda nie je default
mam teda vyssie SNR ale nacitany nizsi profil... realne je to pri tych 6 dB s 5760kbps u mna velmi na hrane vecer... neviem co mi to tu linku tak rusi, ale bezne to pada aj pod 3 dB a to je zle... asi je to tu cele uz zasumene :D
Core i7 8700K @ 4.8 Ghz + Noctua NH-D15 | 16GB DDR4 3200Mhz CL15 Corsair | MSI Z370 GAMING PRO CARBON | MSI RTX 2080 GAMING X TRIO | Crucial MX500 2TB SSD
Samsung 970 EVO 500GB NVMe | Seasonic Prime Ti Ultra 750W | W10 x64 Pro v1809 | Fractal Define R4 Black + 3x NF-A14 | DELL U2515H 1440p
Kaper

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa Kaper »

DSL mám síce necelý rok, ale už som za ten čas pochytil nejaké veci.

Eddward, žiaľ máš zrejme tenké káble/metaliku, ja som mal to štastie, keď technik meral linku, že sú sem natahané hrubšie káble. Určite by som na tvojom mieste asi moc zvyšovanie rýchlosti linky neriešil, a ak ti to aj padá, možno by som skôr uvažoval o znížení na 4/0,5 Mbit, aby sa ti stabilizovala linka. A že by stavali niečo bližšie? O tom len môžeme snívať :). Ale horšie by to nemalo byť, nie je dôvod.

Čo sa týka posilňovania SNR na výstupe DSLAM-u. Neviem, ale od 3 rôznych technikov mi bolo povedané, že sa to nerobí. Takže neviem, či sa to nedá, alebo to len nerobia, len píšem, čo mi bolo povedané...

Zdielaná linka: Čo je to zdielaná linka? Ak sa bavíme v tom slovazmysle, že či niekto používa moje vyhradené pásmo na linke, tak podľa mojich informácii DSL NIE JE zdielané, to je na 100%, samozrejme sa tu musíme baviť o nejakej agregácii, ale v mojej oblasti, kde mám ja DSL smiešnych 7,5Mbit mi to ešte nikdy nešlo pomalšie. Ak idú navyšovať rýchlosti, musia to ma kapacitne poriešené.

Inak ešte k SNR, SNR ovplyvňuje viac faktorov, a je pravda, že väčšinou ku večeru je nižšie. Od počasia až po elektromagnetické rušenie... ( Mne pri búrke napr. chybuje linka, a neurobím s tým absolútne nič...)
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

SNR samovolne nezvysuju asi preto ze nechcu ryskovat ze jednemu zvysia a dalsim desiatim zasumia linku :D, resp. zhorisa im jej parametre. Ja byvam tiez na dedine kde nemame umiestnenu ustrednu, sme pripojeni cez vedlajsu obec, kde je az ustredna (cca 1400 m). Mne sa hodnota SNR cely den drzi konstante na jednej hodnote, mozno sem tam to je +- 0.1 db hore dole. Teraz mavam tak 10.6-10.8 stabilne,pominule mesiace mi kolisala od 9.2 do 11. Uvidim ci zvladne moja linka zvysenie na tych 15 Mbps :D
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa CageJ »

Myslim si, že niektoré linky prehodia aj na kratšie vedenia. Zrýchľovanie je spojené aj s nejaký tým upgradeom siete. Okrem toto plošne spúšťajú pre VDSL vectoring, tým sa zároveň znížia presluchy a je možné posilniť SNR. S touto variantou by som ale nepočítal. Pri poslednom zrýchľovaní mna osobne prehodili na vedenie kratšie asi kilometer.
Ako som uz spomínal u mna doma bola znížená sync speed z 18600 (predtým variabilných 19000-20500) na 16600, predpokladám, že toto bude rýchlosť pre 15Mbps IP profil.
SNR mam 8.2 - 8.4dB
ATT 25.5 - 26dB.

V minulosti mi linka bez problémov potiahla aj SNR nižší než 1dB, v zahraničí je to ináč bežné používať <3dB len u nás to býva 6dB (target margin). Uvidíme ako teraz či Telekom povolí 4.5 - 3dB.
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

pokial chcu ryzovat na starych kabloch tak budu musiet :D
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: T-Com DSL - info, novinky,...

Príspevok od používateľa filipec12 »

CageJ napísal:Myslim si, že niektoré linky prehodia aj na kratšie vedenia. Zrýchľovanie je spojené aj s nejaký tým upgradeom siete. Okrem toto plošne spúšťajú pre VDSL vectoring, tým sa zároveň znížia presluchy a je možné posilniť SNR. S touto variantou by som ale nepočítal. Pri poslednom zrýchľovaní mna osobne prehodili na vedenie kratšie asi kilometer.
Ako som uz spomínal u mna doma bola znížená sync speed z 18600 (predtým variabilných 19000-20500) na 16600, predpokladám, že toto bude rýchlosť pre 15Mbps IP profil.
SNR mam 8.2 - 8.4dB
ATT 25.5 - 26dB.

V minulosti mi linka bez problémov potiahla aj SNR nižší než 1dB, v zahraničí je to ináč bežné používať <3dB len u nás to býva 6dB (target margin). Uvidíme ako teraz či Telekom povolí 4.5 - 3dB.
Ake si mal SNR ked si mal sync speed 18600 Kbps ?

Návrat na "Siete"