Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stanomx »

Zalezi ci je KO clanok abo len vybita baterka
Prvy pripad ti treba hnusne 25mm2 kable
Druhy stacia aj nitky na 30 sekund
Tahts all
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

Ja som s 1.8i nakopaval 2.5T s baterkou 0 (ako som uz spominal) ...ale kapacitu maju rovnaku.

Btw asi som vymyslel ako to spravim... 4+ rocna oem bateria z daily pojde do vikendovo jazdeneho subaru a do daily nova.

Exide premium do 100e bude ok alebo pozriet alternativy? Nejakych 65ah

Na margo garaze...vykurovana je dnes luxus. Nevykurovana riesi akurat skrabanie okien.

Tuto?
https://www.exidegroup.com/eu/en/battery/EL600
alebo tuto?
https://www.exidegroup.com/eu/en/battery/EA640
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Stale si nepovedal o akom aute alebo o akej kapacite sa bavime...

Exide premium su fajn a nic nou nepokazis. Urcite je to o dost lepsie ako vacsina vacsina baterii co bezne kupis.

Ak by si predsalen chcel nieco lepsie, tak banner power bull pro
https://www.bannerbatterien.com/en/Battery-search/Cars
https://www.battery-import.sk/power-bul ... rder=price

-----
Ale ak chces to najlepsie pre narocne pouzitie za rozumnu, tak ti nic nebrani strcit tam EFB/AGM baterie urcene pre start stop vozidla :)

Zalezi ako mas rieseny priestor pod kapotou a kde je umiestnena. Ak je niekde za motorom jak maju PSA tak bude lepsia EFB, lebo to mas jak klasicku bateriu len omnoho odolnejsiu. A nevadi jej teplo.

AGMka je vyrazne lepsia ako EFB, ale nemala by dlhodobo byt vo vyssich teplotach ako 55°C, kedze ma kvoli konstrukcii menej elektrolytu, takze aby sa nevysusila...

https://www.battery-import.sk/start-stop-efb/
https://www.battery-import.sk/start-stop-agm/
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

Okej, cize EFB exide za cca rovnaku cenu ako exide premium bude lepsi kauf hej? (Lebo to su presne tie 2 baterie, ktore mi vyplulo.
Baterie su na beznom mieste v motorovom priestore v lavo v predu, vanicky vyberat neplanujem, funguje to ako izolacia pred teplom z motora (okrem ineho), cize rovnako aj rozmer cca rovnaky ako linkovane baterie.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jo urcite efb.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Svarciarny zvazuju obmedzenie elektrickych aut pocas zimy. Rataju s nedostatkom energie, nekolko v zime musia elektrinu nakupovat a Francuzko a Nemecko jej momentalne dostatok nema
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Hell: skus si spravit nejake prepocty, pozri si predaje, spocitaj nejak najazdene kilometre, spotrebu (kludne prehanaj 25-30 kWh/100km) a vyjdu ti uplne smiesne cisla dennej spotreby elektrickych aut, ktoru musi pokryt grid. Co je zaujimave je obmedzovat maximalny spickovy vykon. Cize napr. rychlonabijacky cez den spomalia na mensi vykon, aby nedochadzalo k vyraznejsim spickovym dopytom.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja neviem ako toto vsetko funguje, nie som schopny riesit pomer "energie" schovanej v rope a pri priamom pohone elektroautíčka... skusim oficialnu energeticku statistiku, cojaviem zacnem Francúzskom :

https://ourworldindata.org/grapher/ener ... untry=~FRA
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~FRA

prvy graf, ENERGY CONSUMPTION, je dohromady vsetka energia = elektricka energia, tepelna energia (kurenie, cize napr. coal a daleko viac gasu nez pri vyrobe elektriny) a energia na jazdenie. V tomto konkretnom priklade Francuzska vidim 808 TWh z ropy - jasan, su to aj nejake priemyselne procesy, drobne kurenie atd. ale proste drtiva vacsina spotreby "oil" bude na jazdenie.

No a potom je otazka ako tu energiu nahradime : nech ma spalovak ucinnost myslim ze hovoria 40%, nech ma bzučiak 100% ucinnost (nema ale tych 85% realne dosiahne - lebo nejake straty pri nabijani, trafaky atd, kolumbicka efektivita lithia, straty pri prenose od elektrarne do baterky bzučiaku v garazi u sudruhov v domčeku). Viem ze na vyrobu paliva sa pouziva aj elektricka energia ale pravdepodobne nejake STOVKY TWh elektrickej energie NAVYSE oproti sucasnemu stavu zrejme budu treba. Znovu zdoraznujem - neviem, nezamyslal som sa nad tym hlbkovo, nie som analytik atd.

Druhy graf, ELECTRICITY PRODUCTION BY SOURCE, ukazuje kolko elektriny bolo vyrobenej z akych konkretnych zdrojov. 550TWh dohromady. Ked Francuzi DNES NEMAJU elektriku na predaj Svajciarom a zajtra budu potrebovat o [cojaviem] 250TWh viac sami pre seba aby dokazali jazdit... ako to dopadne ?

A to iste bude platit pre kazdu krajinu.

Inak este jedno geopoliticke zamyslenie : skusme si predstavit, ze civilizovana Europa prejde na bzučiaky v obrovskej miere, povedzme 50-70%, vo vyhlade 20 rokov. To iste Cina, tam sa to vzmaha nepredstavitelnym sposobom, oni su na tom vyrazne niekde inde cenovo nez my - u nas na kontinente nesnivame o takych cenovkach ako ma Cina plus ich mentalita zabezpeci ze do konca buduceho roka dokaze vzniknut dalsich 30 elektroautomobiliek keby chceli a mali na to business case. A dokazu vyrabat desiatky milionov bzučiakov. Takze ani Cine nebude treba tolko ropy kolko dnes - navyse Cina je samozrejme absolutne vpredu co sa tyka instalacie solaru a vetra, na solar maju púšťí kolko len chcu.

Co chcem povedat... komu bude Sovietsky Zvaz predavat ropu a plyn o 25-40 rokov ? Ake mnozstva ? Dokazu sa z toho uzivit alebo tam nastanu nejake drobne problemiky z titulu nedostatku penazi ? Najblizsich par rokov ich cakaju vcelku slusne sankcie, nedajboh sa to este zhorsi... dokazu zmenit svoju mentalitu, dokazu restartovat priemysel (okrem vojenskeho), dokaze sa spolocnost ako taka adaptovat na nove podmienky ? Teraz, ked sa mali superfasa lebo tam stovky miliard sypala Europa, teraz to vyzera tak ako to vyzera, ekonomika HDP o velkosti Talianska s trojnasobne mensim poctom obyvatelov (ach ano, demograficka krivka je tiez svina a ani tam to nevyzera zrovna idealne). Predaj ropy a plynu do Europy pada, nahradit ho do Indie a Ciny nebude take jednoduche a keby aj, za ake ceny ked India/Cina vedia ze nemaju inu sancu ?

Koniec geopolitickeho zamyslenia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Po 05. Dec, 2022, 17:31ale proste drtiva vacsina spotreby "oil" bude na jazdenie.
ty budeš veľmi prekvapený, keď zistíš, že existuje niečo s menom petrochemicky priemysel
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

A aj nieco o tom ako funguje energeticka siet. P.s. uz teraz mame privela solarov a veternej energie a je to velky problem a dovod preco musia bezat uholne a plynove elektrarne... ktore by bezat nemuseli
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nebudem. Pri 808TWh energiach z ropy som napisal 250TWh na jazdenie. Francuzov je okolo 68 milionov, nedokazal som najst presne cisla zaregistrovanych aut ale z prepoctu na 1000 obyvatelov mi to vyslo 32 milionov. Pri priemernom rocnom najazde cojaviem 17.000km (France je trosku vacsia krajina nez nasa) a spotrebe budme milostivi 17kWh/100km to mame skoro 100TWh.

Bez zohladnenia nakladnej dopravy. Tak som tam pichol 250TWh. Urcite som sa trosku pomylil, ale nie radovo.
Nieco sa usetri na tom, ze lokalne Slovnafty nebudu musiet vyrabat tolko nafty/benzinu.


uz teraz mame privela solarov ? okej.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Je to tak. Mame ich privela. Vezmi si do uvahy fakt ze elektricka energia sa neda skladovat. Ta energia ktoru teraz spotrebuvavas bola vyrobena ani nie pred sekundou. To znamena ze za kazdych okolnosti musis vyrabat tolko energie kolko spotrebujes v realnom case. Nie viac, nie menej, inak bude tma.

A teraz si vezmi ze si napr. Nemecko a mas hromadu solárnych panelov a veternych turbin ktorych vykon je uplne nahodny. Nevies ho ovladat. No potrebujes to nejak kompenzovat. A to sa deje takto:

1. Ak fuka vietor a svieti slnko, tak nemecko pretazuje celu energeticku sustavu az po rumunsko
2. Ak nesvieti a nefuka, tak musis mat armadu plynovych a uholnych elektrarni ktore vedia okamzite nabehnut. Hint: pozri si aky podiel elektrickej energie je v nemecku vyrobeny z uhlia a plynu... Co nam s cenami plynu tvori tak trosku energeticku krizu v EU btw.
3. Kedze ani ta armada uholnych a plynovych elektrarni nestaci na vyrovnani výkyvov z obnoviteľných zdrojov, tak je nemecko silno závisle na dovoze energie...

V skratke, ak nie si najsilnejsia ekonomika v EU ktora si cez brusel vie pretlacit svoje pravidla, a nedonútis celu EU aby vsetkymi silami kompenzovala tvoje dobrodruzne ekologicke napady, tak solar ani turbiny vo velkom stavat nemôžeš.


Za sucastnych okolnosti to je doslova ze cim viacej solaru postavis, tym si zavislejsi na uhli a plyne a tym bude energia drahsia a blackouty pravdepodobnejsie.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

SKiLEX napísal: Ut 06. Dec, 2022, 01:57 Za sucastnych okolnosti to je doslova ze cim viacej solaru postavis, tym si zavislejsi na uhli a plyne a tym bude energia drahsia a blackouty pravdepodobnejsie.
Toto nie je tak uplne pravda. Vysoke ceny elektrickej energie su z dovodu prave zavislosti na plyne aktualne a nedostatku celkovej kapacity pre vyrobu energie. To nie su len nemecke atomky (co je samozrejme chyba, ze sa nemci rozhodli ich vypnut), to je aj letny vypadok francuzskych atomiek, etc. Prave v lete, ked bola draha elektrika na spotovom trhu a cez den, ked firmy potrebuju viac energie, dokazes tuto potrebu pokryvat solarom (ano, musis mat v rezerve paroplyn, ale to neznamena, ze ho pouzijes).
V noci teraz, ked je zima a viac spotrebuvame prave ten letny drahy plyn, su aktualne ceny energii pod 20c/kWh na spotovom trhu.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

No hlavne existuju sposoby ako uchovavat energiu, tak ako existuju alternativy k spalovakom, len na to kazdy sral a aktualna sustava na to nema infrastrukturu, lebo sme mali lacnych dinosaurov z ruska a nic ine sa neoplatilo viac a ono v podstat stale mame...
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja ziadne dobrodruzne ekologicke napady nemam, stojim dvomi nohami na zemi a budem jeden z poslednych co prestanu jazdit na naftu...
auticka za 56.000 evra si nekupujem lebo v tom nevidim zmysel a na moje pouzitie nepotrebujem ani nahodou. Renoltík Zoe za 40.000 pripadne Hondička é za taku istu sumu mozu akurat tak moj cteny poslanecky...

s ostatnym suhlasim, regulovatelnost a predvidatelnost občasných och pardon obnovitelnych zdrojov mi trosku zdviha zaludok, takisto aj "vyrovnanost" produkcie zima-leto hlavne ked v zime potrebujeme daleko viac nez v lete.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"