Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

jergus: ludia na to nemaju peniaze. vylet po zamkoch? sa pozri na vstupne. ak si 250km od takej pamiatky, tak za jednodenny vylet das aj 150eur. predlzeny vikend, plus ubytko plus strava a mame tu 300eur. tych 300eur, co mnohym ostane mesacne na odlozenie. clovek si radsej odlozi, ako dopraje /ked si dopraje kazdy mesiac, neostane mu nic/.

a to su este tie lepsie rodiny, ktorym ostane 300e po vydavkoch.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

Koro napísal:Daň z dividend je na Slovensku dávno zrušená a práve jej opätovné zavedenie, by bolo dobrou príležitosťou na zníženie dane zo zisku (DPPO).
ako taka bola zrusena v 2004, Robino to vsak nenazval danou ale navysil odvody z dividend, tantiemov atd. keby bola zavedena dan z dividend, je to dvojite zdanovanie a to uz by na slovensku nepodnikal nikto

Felipe: a prave to som myslel, slovaci ako narod zanika populacne, moralne, kulturne, vedomostne. bud pride vojna alebo totalna zmena spolocnosti, ak nie, tak z nas bude stado teliec, oviec, nevzdelani, nekulturni, nesvojpravni, v podstate podla americkeho vzoru...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

praveze podla dan z dividend je dobra cesta. na slovensku realne nikto z dividend nema relevavtne prijmy (neratam pentu, j&t a dochodcov ktory napr. pri odchode zo slovnaftu dostali 10 akci a raz za tri roky na tom maju 300 eur - a to by sa dalo poriesit nejakou hranicou). prave dividendy su najcastejsia cesta ako z domacich firiem sa vytahuju zisky do zahranicia a nepreinvestuju sa lokalne. samozrejme treba do urobit citlivo aby to neznicilo podnikatelske prostredie, ale ako myslienku by som ju urcite nezavrhol.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

molnart: dcerske firmy s pobockami na slovensku ako su automobilky, jt, penta, slovnaft a spol, na slovensku odvadzaju vzdy len minimum, zisk vylievaju do zahranicia do materskych firiem a az materske firmy vyplacaju dividendy, tantiemi atd aby im co najviac ostalo. uz tu bol spominany vw, ktory na slovensku prizna zisk 2% ale v nemecku 38%. co sa tyka mensich firiem, mozem ti dat jeden priklad z mojho okolia. v detve mam dvoch znamych, pred dvadsiatimi rokmi zalozili garazovu firmu, makali len oni dvaja. nakolko obaja skoncili vysoke skoly a nieco v hlavach mali, vsadili na poriadnu kvalitu a tym si ziskali zakaznikov najskor na slovensku. po 20tich rokoch ma firma cca 25 zamestnancov, vyvazaju do usa, do nemecka, rakuska, ceska a cast slovensko. majitelia su stale oni dvaja, firma je zapisana na slovensku a vsetko odvadzaju na slovensku, nikdy nevyuzili eurofondy, nikdy im nikto s nicim nepomohol. nepatria k tym nenazratym dedinskym podnikatelom, co potrebuju najnovsie auto so 4mi kruzkami, ani nepotrebuju vlastnit vily na bahamach. v lete som bol u nich na jednej akcii, nieco sa popilo a doslova mi jeden z nich povedal: ak sa na slovensku co i len o trochu zhorsi podnikatelske prostredie, uz pre nas nebude zaujimave zamestnavat ludi, prepustime ich vsetkych, postavime sa znova my dvaja k strojom, zakaznikov a meno uz vo svete mame, takze my sa o seba postarame. co je nas tam po inych...
takze pokial sa neuvolnia zakony pre male a stredne firmy, nebude mat nikto chut ani len podnikat a teda nebude mat kto ani do statnej pokladne odvadzat peniaze. pozri si sulikovu agendu 2020 co chce urobit s danou z prijmu a co chce urobit s odvodmi z dividend. to je jedina cesta na nakopnutie malych a strednych podnikov a na to aby mali ludia aspon aku taku chut zalozit podniky.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

myslel som ze hovorime o dividendach, co s tym maju male a stredne podniky?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

dnes jedinec, nema sancu zalozit si firmu a mat sa aspon priemerne dobre. teda myslim to tak, ze aspon lepsie ako radovy zamestnanec. nemusi mat na audinu, ale robit ako podnikatel, prip. este niekoho zamestnat. ja nikoho takeho nepoznam.

ano, stat dnes zacinajucemu podnikatelovi da nejaky prispevok, ale to je malo.

mam pocit, akokeby stat chcel mat z ludi iba radovych zamestnancov, aby sa nemali lepsie ako zvysok a bodka. iba velke firma mozu mat velke zisky, ulavy neviem ake atd. ti co zacali podnikat 10-15r dozadu este ziju, lebo vtedy sa este dalo, pricom ratam ze vacsina potrebovala prve roky na nahananie klientely, zakaznikov. dnes clovek ak zacne podnikat a ma hluchejsi mesiac, nema ani na zaplatenie toho co plati statu, nie este pre seba. poznam par takych v okoli, co sa snazia podnikat v sluzbach a pod. a pol mesiaca robia na najomne a stat. a chyba nieje v nich, ale v systeme.

je tu tolko nezamestnanych, ze stat by mal naopak podporovat maly biznis a male firmy do 15-30 zamestnancov, ktore by aspon zmiernili ten pocet nezamestnanych. ale ked tu male firmy uvazuju ze prepustia ludi a budu robit sami, tak to je uz na vaznu debatu.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa mirjak »

felipe25 napísal:poznam par takych v okoli, co sa snazia podnikat v sluzbach a pod. a pol mesiaca robia na najomne a stat. a chyba nieje v nich, ale v systeme
vsak aj bezny zamestnanec maka v podstate 1/2 roka len na stat... pozri si "den danovej slobody"
Ci si to tak myslel, ze oni LEN pol mesiaca robia na stat a my ostani aj 3/5 a viac?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

nie, ale vacsina ludi ma taku mienku, ze ked dakto podnika, tak sa ma paradne.
tu som myslel som podnikatela - jednotlivca, nikoho nezamestnaca, robi vlastnymi rukami.

co? to je jedno. ale, to je pol mesiaca robi na stat rovnako ako radovy zamestnanec je nezmysel. preco? pretoze podnikatel je dost zavisly od klientov. pomaly neexistuje vela profesii, kde v istom obdobi neklesnu zakazky /snad IT?/. teda, podnikatel ak sa ma tak, ze pol mesiaca robi na stat, adruhy pol mesiac robi na to, aby mal aspon 600e v cistom zisk, je na tom dost zle, a stat mu nijako nepomaha.
On totiz riskuje, a nielen riskuje, ale kto zacinal podnikat potvrdi, ze ak vypadnu prijmy, tak je v riadnych sr..... Takze, podnikatel by mal byt zvyhodneny, nie naopak.
Nemame tu sprostych ludi, aby to bolo tak, ze v roku 2005 - 2010 zacalo podnikat 2x viac ludi ako 2010-2015, cital som statistiky a blizilo sa to k tomu. Napriek tomu je to tak. Ja osobne nepooznam nikoho, kto podnika od 2010 a dokazal sa rozbehnut vo velkom. Vacsina len preziva, ma na vydavky, a nejake prijmy, ale nic viac. A co poznam ludi co zacali podnikat 2000-2010, tak poniektori su uuplne inde ako na zaciatku. Tu nejde len o kvalitu, ale bohuzial aj o velku podporu na zaciatku so strany statu. Takisto poznam ludi co to roka zrusili podnikanie, lebo prerobili desiatky tisic...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

molnart napísal:myslel som ze hovorime o dividendach, co s tym maju male a stredne podniky?
dividendy a tantiemi si vyplacaju majitelia firiem, clenovia dozornych rad a predstavenstiev. na slovensku velka slovenska firma neexistuje, vsetky velke firmy su len dcery zahranicnych matiek, cize z nich stat okrem odvodov od zamestnancov nic nema.
male firmy, ktore vlastnia slovaci a maju sidlo na slovensku platia vsetko na slovensku. a kedze ich stat/roberto zdiera kolko to len ide, a na zaver im este aj zderie dividendy, v podstate sa im neoplati podnikat ako mala firma, ale radsej ako jednotlivci. a na slovensku prave potrebujeme vela malych a strednych firiem na nastartovanie ekonomiky, co presne na diskusii prezentoval aj sulik a vsetky jeho kroky agendy 2020 to aj podporuju. podnikavost malych slovenskych firiem.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

take ulavy ako davaju velkym firmam zo zahranicia by mali davat aj zacinajucim a pod...ale to uz neni take ruzove pre stat,radsej zdrat aj z posledneho...potom ,ze je ludom lahsie sa zamestnat za 500e ako makat na svojom 24/7+zodpovednost a mat mozno raz tolko resp ani to...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

presne tak quicky. ale mnohi by mozno mali na to (vedomostni, znalosti/, aby sa mali lepsie /v konecnom dosledku, stat ma lepsi profit z cloveka, co zaraba 1200e mesacne, ako z takeho, co zaraba 500e mesacne , aj ked by toho s 1200e v zaciatkoch podporoval financne/
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

lenze tak to nefunguje proste na svk.. je to fail :)

ako sa hovori, ak sa nechcete narobit,zamestnajte sa :) pre vela ludi je to pohodlnejsie,ale zas sa im ani necudujem, lebo fakt je ten ,ze pri podnikani kym sa clovek seriozne rozbehne tak to nieco trva a myslim,ze kazda "ulava/benefit" zo zaciatku len a len pomoze rozvoju a v konecnom dosledku aj zamestnavaniu druhych a pod.

ale ja som ekonom neni,neviem ako presne by taky model mohol vyzerat, ale co sledujem zbezne,tak mi to pride dost byrokraticke si rozbehnut svoje podnikanie (vo vztahu k statu).
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Papek »

Vlada funguje ako veduci pracovnici a menezeri v podnikoch - su tam 4 roky a potom sa uvidi. Kazdy pozera na ich aktualne vysledky a cisla, a nie na to co bude vdaka ich praci fungovat az o niekolko rokov.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Tak ako vravíte, ja keď vidím, ako to vyzerá v praxi, tak ma to odrádza začať robiť niečo sám na živnosť.
Štát hádže polienka pod nohy + ešte keď sa to skombinuje so zákazníkmi, ktorým nerobí problém neplatiť faktúry, tak je to fakt radosť podnikať. Celé zle.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

No, asi tak. Bohuzial, clovek ak nieco nezdedi/nevyhra na zaciatok, to ma zle. A aj ked ma love na rozbeh, ani to nemusi znamenat, ze prezije. Proste, malopodnikatelia akokeby boli odpad, nieco co stat ani nechce mat. Stat asi radsej tlaci ludi za pas, akokeby sa mali mat lepsie. Sak necudujem sa, ked dava stimuly takym, co tu donasaju pasovu vyrobu, tak niekoho tam treba, nie.

A potom VS ludia na urade, lebo ich ani neprijmu /aj keby chceli ti mladi/, lebo maju "nadvzdelanie.
Viem ze VS produkuju aj odpad, ale x ludi z VS by sa nemalo problem uzivit ak by zacali podnikat. No to by museli byt ine podmienky. Nechapem, preco to statu nevadi. Ved ak "zmenim" 1500 nezamestnanych za SZCO, stat bude mat ovela lepsie prijmy, a nebude musiet platit im, ale oni statu. Cudujem sa, ze s nezamestnanostou nebojuju aj na tomto fronte, aj ked jasne ze zadarmo to nebude.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Debata o všetkom"