Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

vyprazany karfiol so zemiakmi stoji tusim o 1 eur viac v auparku ako v poluse.
najlacnejsie zeleniny sveta pomaly.. mozno keby je to mrkva+zemiak by to bolo o 1 cent lacnejsie..
odvtedy som prestal chodit sa stravovat cestou do tychto, bez ohladu na chut na jedlo.
3eur vs 4eur tusim, alebo ako to bolo, je hold, extrem.
ale je to PREPLNENE, ludia maju asi dost prachov.. vsetky centra su pernamentne plne, ked aj parkoviska su plne, cakacie rady su plne, ale kvalita kde tam.. ale ludia kupuju a kupuju, benzinky su plne, lidl, tesco, billa, vsetko plne ludi.
ja to nechapem

EDIT:
inak tamten priklad s francuzom je aj slovak vs slovak, su oddelenia, kde sa nezapotia a su aj take, kde sa zapotia (aj ked idu na svoje 100% max) a aj tak musia urobit nadcas, 30 hodin.. co je 1,5 denne.. a nepreplatia to.. ak neurobia nadcas, nebudu premie, ktore dostane ten, co nadcas nema.. cize skutocne je to obcas velmi nefer..

EDIT:
sice je v tom pravda, ze slovak a cech maka na francuza, ale aj tak mi to nedava zmysel.
franc - 66
nemec - 80

to je 146 milionov ludi, sr+cr je 15 milionov.

keby je pravda, ze 15 milionov (sice plus nejake HU a RU), uzivi 146 milionov (ale zas plus ine krajiny kde su materske spolocnosti), tak teoreticky bez nich by sme sa mali mat doslova ako prasce v arabskej rope...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

ale zrataj, ze cech urobi 2,5x viac, ale za 3x menej. takze realne urobi pomaly 9x viac. a tu ti uz vyjde, ze 20mil uzivi 180mil /alebo 20 zamestnancov na vychode uzivi 180 na zapade).
cisla nepustia, a vidim tie haldy firiem, co sem presuvaju cele prevadzky. no preco asi.. lebo doma prepustia ludi, a tu na nich bude robit desatina ludi za tretinu platu...

ceny jedal vo fastfoofoch su jedna z mala, co nestupaju. hlavne jedlo stalo aj nedavno 100sk, takze 4e sa daju. ale napr zmrzlina stala nedavno 5sk, a teraz 0,50€ - to je uz masivny rozdiel.
ale napr, v cesku su ceny uplne inde, tam sa clovek najde za 70kc aj s pitim. tu o takej sume mozme snivat, este aj za kecup si doplatim 0,50e - 1e. opat sa pytam preco? nenazratost proste
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja stále nechápem jedno, veď ak sa niekomu zdá byť podnik drahý, tak tam nejdem, nie?
Čo sa cien za meníčko týka, tak napr. v Brne je to väčšinou cca 100kč za obed s pitím a to rátam okraj Brna, nie centrum. Verím ale tomu, že sa nájde niekde výnimka, ale to skoro všade tak. Napr. raz som sa zastavil blízko Kežmarku ( Žakovský rybník), kde meníčko stálo 2,6e, ale je to cca 3 roky dozadu.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

mne ked sa nieco nezda financne, tak to proste nekupim, no dobre par vinimiek by som nasiel, ale to nie su spotrebne veci kazdodennej konzumacie :D
len neviem pochopit slovakov, stazuju sa, maju uvery, hypo, nemaju peniaze ale ked som v BA a nahodou idem do polusu, auparku, eurovei, furt je to preplnene, v BB europa detto.

obcanx: keby nas stat fungoval pre obcanov tak ako ma, tak by to bolo presne tak ako si to napisal, prehadzoval by si peniaze vidlami susedovi a on naspat tebe

krutibrko: ja mam rad cinanov ze za 5e mas bezodny tanier, ci ako sa to vola. minule v BB v europe zaplatil som 5,50 a zedol som 3 plne taniere jedla, isiel som si posediet do najmensej miestnosti, a znova som dal 3 taniere :)
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

jergus :D :D slovac jak sa patri :Dked davaju ber,ked biju utekaj :D
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

ano nezajde tam
ale priklad zo zivota:
isli sme do ceska, nechelo sa mi trepat sa na D1, tak ze ideme cez breclav, cista restika, prijemna, utulna. parkovanie bezproblemove, zadarmo.
dvaja ludia, cisty podnik, grilovane maso, ryza, zemiaky. a tipoval som, ze budem platit tak 1000kc.. alebo mozno aj 50eur.. a vysledok, nieco cez 500kc
reklapitulacia:
ja som sa nazral dosytosti (nemam 100kg, som ITckar, avsak zjem bezproblemov 400g masa a 400g prilohy plus salat k tomu, viem ze je to nezmyselne masivna porcia, ale raz za cas...)
druha osoba zjedla tiez dost, dopraje si
a zostala mi este pomyslena tretia porcia mne na doma, uprimne, nezvladal som ju zjest (ekvivalent k hentej 400g/400g)
este aj pes dostal.
+ pitie pre oboch (myslim ze kofolu nemali, takze nieco ine capovane ale zaroven aj flasove), dzus/mineralka

v tom case to bolo myslim ze okolo 17eur, nechal som im 20, tu ma clovek radost nechat sprepitne..

spominany karfiol, alebo hoci aj ine masoidne menu.. 4-5eur u nas, 1 detska porcia, z coho ked si dam dve, tak sa zlahka priblizim k ekvivalentu 400g/400g porcie co mna nasyti.

kvalitny rezen v rakusku, plus ryza (basmati, nie lacna zalezitost) a dzus = 7-9eur.. (hainburg), rakusan uciaci sa slovensky, prijemny personal, ciste. parkovanie zadarmo.

u nas, povedzme BA,TT,TN, zle vyklepany, slachovity rezen, co som nedojedol 9mala porcia 150/200g asi), 9-11eur. dakujem. namyslena casnicka (mozno len mala zly den)

rakusko, nejaka lyziarska oblast, 200km od BA, personal zo SR, tusim TN, klasika, obry rezen za 9eur, ci 11.

cize v cesku sa v RESTIKE (nebola to jedalen), kde sa ja zvycajne v tych luxusnejsich citim trapne, lebo nezapadam, sa traja nazrali (nielen najedli) za 17 eur. som zvedavy, ci toto Slovensko prebije. Blizko BA je Pezinok, pomerne drahe mesto co sa real tyka, ak nie najdrahsie svojho casu, taktiez, rezen okolo 8-10 eur.. priemerna porcia.

tym nehovorim, ze kvalita breclavske restiky je super, lebo stavila na kvantitu, to maso som nevedel prestat jest.

BTW, spomenul som si na trnavu, porovnatelna "koliba" dvaja, grilovana porcia, mensia porcia ako v CR, chutila, ale kvalita bola cca nizsia, ale OK, beriem, moze byt, zjedli sme, dvojporcia, cize nie troj ako hentam, 30eur prosim pekne, ci 27, uz neviem. parkovanie zadarmo len preto, ze bolo po 18tej.

v BA sa citim ako niekde na kanarskych ci vo francuzsku, kde 1 porcia kvalitnej restiky siaha na 30eur. pripadne nejde pod 20eur. BA je dovolenkova oblast. len zabudaju na tie platy nech su dovolenkove.

a to nepoviem o chorvatsku, kde za 1eur mam 3 kopce zmrzliny. jednoducho nesetria, dopraju, a ja sa tam tym padom vratim. (tu mam tazke sdrce na agentury, bez nich neni problem vybavit ubytko o 25-50% menej, samozrejme) - !S DOKLADOM!

jasne, ze na Eifelovke sa plati 40eur len pre to, ze je to rezervacia stoal pri okne. a jeden chod stoji kludne aj 100-250eur. Ale bezna restika tam realne stoji len o nieco viac, ako v BA, pricom aky je rozdiel v najme, plate a daniach?

este by som si posvietil aj na kvalitu toho karfiolu, ci masa..

cize ak sa pozriem na to realne, realny clovek ma v cistom tak 30eur za 8 hodin (3.75eur) (150/tyzden 600/mesaic), plus mozno o nieco viac, kedze bonus a v BA su platy vyssie, som pocul. nech ma tych 40... (880/mesiac), tak je mi zle z toho, ze by som mal minut pol az 1 den prace (zalezi akej) na veceru pre dvoch :D nie ze by to bolo pozadovane dennodenne, ale s takouto cenovou olitikou netocim peniaze v ekonomike, lebo si varim doma, podla svojho gusta, a jem si v pohodli domova (no pohodile ako pohodlie, zelezobetone)

ja tu na sr ostavam naozaj len z lenivosti, ale uz ma to nebavi, ale nebavi ma ani to, ze by som tuto zem opustil a nechal im zmrdom, len cez moju mrtvolu.. nemam skusenosti ako je to v zahranici, ale nemusim ist na Mars, aby som vedel, ze gravitacia je tam mensia nez na Zemi a tym padom mozem na Marse skakat vyssie..

jergus:
dobry postreh s tou cinou..
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

quicky napísal:jergus :D :D slovac jak sa patri :Dked davaju ber,ked biju utekaj :D
vies ako som v objemovke a na jar chcem ist sutazit, tak este treba nejake kilo dobehnut :D
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa beardie »

felipe25 napísal:preco si my nezasluzime ten zivot, co je na zapad? co tym myslim? no minimalne to,
ze aj ten napodradnejsi clovek v akejkolvek firme - upratovacka, vratnik, udrzbar, smetiar by mali zarabat tolko, ABY BEZ PROBLEMOV zaplatili ucty, poistky, dovolili si premiove jedlo /kludne ten kecup heinz, mlieko nie clever ale "znackove", jogurt nie Billa ale TAM/, raz dvakrat mesacne mali na to, aby s celou rodinou sli kludne do restiky na obed, mali min. na jednovikendovu akciu s celou rodinou, kde si pojdu odychnut, a okrem toho si vedeli odkladat aspon 500€ mesacne a minimalne jednu plnu nadrz.
a BJ by si od nejakej modelky nechcel?

sa uvedom, prosim ta...

ak mas strechu nad hlavou a pravidelnu stravu s masom, tak sa mas lepsie ako 90 % sveta, tak uz prestan vyplakavat, co by mal alebo nemal mat najpodradnejsi clovek na Slovenku
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

this is it , naklad :hysterical: :D
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

beardie, no jo, tato teoria funguje na SR 'ved boha jeho, v afrike hladuju, ty si jak kral"
co ale poviem ludom v afrike? nieco typu, "ved boha jeho, na Marse ani zivota niet, ty si jak kral"
hm ?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

:red: beardie: srandista. s takym pristupom by som Ti dal 400e, lopatu do ruky, a slovami: rob, drz hubu a bud rad ze na teba nekvapka ked prsi, a ze mozes jest ciste rozky..

si sa zblaznil? co to trepes? pri takom pristupe, sa necudujem, ze je tento stat tam kde je. sak staci nam, aj dochodcom staci ked im zvysia dochodok z 361,75 na 362,15, sak si kupia o 0,38x viac cibule.

Nikdy som nepovedal, ze sa mame az tak zle. Tento standard povazujem za standard vsade na zemi. Ak clovek poctivo robi akukolvek robotu, mal by byt aj nalezite oceneny, a mal by aj mat taky prijem, aby si mohol ist oddychnut, a prip. aby si na nieco odkladal. Aby mal motivaciu robit, ze po 5-10rokoch kupi nove auto, dom byt. Bez tohto to uz aj na Slovensku konci tak, ze clovek skoci pod vlak. Jasne, ten si sposobi problemy sam viacmenej, ale casto su financneho chrakteru, akeby sme tu mali standard jaky pisem, tak by sa to nedialo. Uz len jeden pripad takeho cloveka co kvoli financiami ukonci svoj zivot je dokaz, ze tu sa az tak dobre nemame. Tak sa zamysli, nad tym, co pises... Tym len davas tym hore na smec : " sak su spokojni, chamrat jedna. Nech na nas pekne makaju..."

PS: ja mam zas v eph zasielku, ktora je od 1.10 v preprave /posielana v ramci mesta/. Zasielka bola dorucena, lebo zmluvy z nej uz mam aj doma podpisane. Nepise tam nic viac len: Zásielka podaná na pošte Košice 16
1. október 2015 13:53
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

presne tak, keby sa mame dobre, ludia sa nemaju dovod zabijat a co si budeme klamat, peniaze su velmi silny motivator (teda tie zakladne, nie je tam priama umera)
myslim, ze niekde som videl taku krivku, kde dokazovali, ze "milionar" sa nema priamo umerne stastnejsie, bez "otrok", ale ked dostane otrok 2x viac, a je psychicky OK, verim, ze bude viest dobry zivot.
myslim, ze ani drogovo zavisli clovek by nevykradal banky/ludi, ci stanky, ale keby zarobi ako nemec, tak by si drogy jednoducho kupil z platu.. sice blby priklad, ale vzdy je to NEDOSTATOK co nuti ludi k brutalnym cinom. napriklad pocas vojny nas bezproblemov zapichne sused, len aby jeho dieta neumrelo hladom, ak mam kopec jedla ukryteho v obydli..

a mimochodom, nechcem brat iluzie, avsak..
http://www.bbc.com/news/magazine-17512040

That gives you the answer - the world's average salary is $1,480 (£928) a month,

You might think that $1,480 a month, or $18,000 a year, is quite high. It comes to $75 a day for a 20-day working month - but it's well known thatmore than a third of the world's population lives on less than $2 a day. How can these two views of global incomes add up?

ked priemerny slovak ma povedmze 1000e, a priemerny svet ma 1300e, ako to, ze sme v top 10%?


http://money.cnn.com/interactive/news/e ... alculator/

ked dam 12000eur prijem za rok, dostalo ma to na 104% priemeru planety

jednoducha matika:

asia population

4.4 miliardy

z toho logicky nie kazdy je bezdomovec - japonsko, taiwan, bahrain, izrael, brunei, hond kong, kuwait, singapur, macau, qatar

afrika 1.1 miliardy, z toho zas nie kazdy je najchudobnejsi.

rusko+juzna amerika...

nemyslim, ze by sme nechali za sebou 90%, tj 6.3 miliard ludi.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

beardie: teraz si trafil pristup nasich politikov, nesedis nahodou v nrsr? :laugh: ale z casti s tebou suhlasim, dobre sa nemoze mat kazdy. moj nazor je, ze kazdy clovek co pracuje a svoju pracu vykonava svedomito a zodpovedne by mal byt za nu patricne ohodnoteny aby bol schopny viest dostojny zivot. to sa bohuzial o slovensku povedat neda, a to ze sa v inych oblastiach maju horsie sem netahaj, pretoze my sme na slovensku a mame tu vlastny bordel.
je jasne ze upratovacka alebo smetiar nebude nikdy jazdit na X5 a nebudu mat postavene vily, ale treba si uvedomit ze aj tieto mentalne nenarocne prace musi niekto v spolocnosti vykonavat. par rokov dozadu bol takyto problem v nejakom severskom meste, norsko, svedsko, neviem presne. v jednom meste ziadali smetiari zvysenie platov o tretinu. samozrejme ze im to mesto zamietlo. vstupili do strajku a mesiac nevyvazali odpadky, nezametali mesto, nevyprazdnovali odpadkove kose. po mesiaci ked to uz bolo na nevydrzanie a ludia grcali od smradu v meste, radnica pristupila na zdvihnutie o tretinu. vtedy sa nedali a dupli si, ze tretina to bola na zaciatku, teraz chcu o polovicu. a nakoniec to tak aj skoncilo. az ked ludia stratia komfort ktory maju, uvedomia si, ze si to patricne nevedeli ocenit.

PS: pomaly zacinam zastavat nazor, ze sucasna vyspela civilizacia si nedokaze vazit hodnoty, je prilis zhyckana a rozmaznana, majetok je rozdeleny nerovnomerne, a hlavne europu caka vojna ktora vsetko zrovna a zacne sa od zakladu. len sa bojim ze to postihnu uz nasu generaciu.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

presne tak, ked som brigadoval ako vypomocnik u rodinneho prislusnika, ako "upratovac" v skole zakladnej, tj, svedomito drhnut cez prazdniny steny (resp tu odolnu zltu malovku co siaha do 1,5m vysky), taksom si hovoril, ako je ta praca podcenena..
anonym_a8

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

jergus napísal:pomaly zacinam zastavat nazor, ze sucasna vyspela civilizacia si nedokaze vazit hodnoty, je prilis zhyckana a rozmaznana, majetok je rozdeleny nerovnomerne, a hlavne europu caka vojna ktora vsetko zrovna a zacne sa od zakladu. len sa bojim ze to postihnu uz nasu generaciu.
Caute. Toto je aj moj nazor, isto tam smerujeme. Kultura upada, nikomu sa nic nechce, vsetci chcu byt manazeri, kvalitna manualna praca je podradna. Tym padom musime vsetko taketo tahat zvonku, alebo sem volat "podradnejsich" (neberte ma za slovo, neviem ako to inak napisat) ludi, ktori tuto pracu budu robit za nas. Tym sa hodnoty este viac stiepia, az to tu pekne vyhnije a budeme zreli na invaziu / obciansku vojnu, nefungujuca krajina.

Inak, Felipe, Beardie ma pravdu. Niektori tu vyplakavaju, kolko zarobi upratovacka v Nemecku, ale v zivote sa s tym clovekom nerozpravali, ci sa mu dobre zije. Ja hej. Nezije. Kazda krajina je ekonomicky nastavena tak, ze ked zaplatis mesacne najom, energie, stravu, ... , tak ti ostane nieco, za co si trochu vyskocis a koniec. Ak mas vysoku skolu, vyskocis si trochu viac, ak nie, tak trochu menej. Bodka. Tak to funguje aj v Nemecku a inych statoch. Ta upratovacka si tiez len tak nekupi nejakeho VW Golf, lebo ma ine vydavky. Uz sa to tu preberalo vela krat, ale marne. Ale to je tu typicke, velky plat, tak vela muziky. Ja nemam, tak chcem. Ale vydavky nech si nechaju, tie chcem Slovenske, to je fajn.

Návrat na "Debata o všetkom"