COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4567
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Dnes som mal zaplavu novych info. Ale myslim, ze sa spominal nejaky druhy strain z ciny a afriky. Long story short:

- opatovne nakazeni maju zvycajne tazsi druhy priebeh ako prvy ( oslabena imunita? )
- po prekonani covidu je vyssie riziko trombozy a infarktu/porazky ( zdrojom pre to maju byt stupajuce cisla tejto priciny smrti v it, es. )
- ockovanie ludi ktori prisli do styku s virusom ( zdravotnici) alebo alergikov moze byt menej bezpecne ( neprimerana imunitna reakcia), specialne pri adenovirusovej vakcine ( astra - vraj obsahuje slusnu virovu naloz).
- ludia ktori beru lieky na krvny tlak maju vysoke riziko fatalneho priebehu ( tvar buniek ma viac "hacikov" pre spike protein coronavirusu).
- strata cuchu alebo chuti na 3-4 dni = vysoka sanca prekonaniaa covid

Nemocnice ...gro 70r a vyssie, obcas krizove situacie pretoze je vo vybave su jednociferne cisla pristrojov/pripojok ( kyslik).

V sirsom okruhu znamych a ich znamych u 50-60r zo 3 tazsie priebehy + 2 umrtia. Jedno umrtie s pridruzenymi ochoreniami ( 70r).

Kopu aj mladych ludi, ktorych to skolilo na par dni ( horucky, hnacky, zapal pluc)... Pocul som.ajno pripadoch diabetes a ine pridruzene ochorenia 70r +, ktore to zvladli ako bezne ochorenie.

Teoreticky je mozna geneticka predispozicia na zvladnutie/ nezvladnutie virusu. Pripadne cross imunita s dovodu prekonania ineho coronavirusu ( specialne rodicia malych deti, by mali byt na tom aktualne najlepsie).

Vsetko berte s miernou rezervou, info je pozliepane zo zdrojov z lekarskeho prostredia, nie z internetov.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

to o tom opatovnom nakazeni a tazsom priebehu, som zachytil aj ja. Cital som to ale tak, ze ak si bol nakazeny Corona virusom a mal si lahky priebeh, tak ak dojde k dalsiemu nakazeniu, tak priebeh je podstatne tazsi
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Senny
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: St 25. Nov, 2020, 16:47
Bydlisko: TN kraj

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Senny »

Ja len zareagujem na tento post stym co viem ja z mojich zdrojov rovnakeho druhu.
scream napísal: Ut 12. Jan, 2021, 21:33 ..
- opatovne nakazeni maju zvycajne tazsi druhy priebeh ako prvy ( oslabena imunita? )
To sedi.

- po prekonani covidu je vyssie riziko trombozy a infarktu/porazky ( zdrojom pre to maju byt stupajuce cisla tejto priciny smrti v it, es. )
Z mojich zdrojov viem skor o plucnych emboliach v dosledku velkej zrazanlivosti krvy sposobenej covidom. Takze zda sa ze ta zrazanlivost je velmi problematicky faktor.

- ockovanie ludi ktori prisli do styku s virusom ( zdravotnici) alebo alergikov moze byt menej bezpecne ( neprimerana imunitna reakcia), specialne pri adenovirusovej vakcine ( astra - vraj obsahuje slusnu virovu naloz).
Tato teoria tu kolovala, dava zmysel ale uprimne nikto naozaj nevie. Ale vzhladom na to co mnohy zdravotnici poculi o priebehoch opetovneho ochorenia niektorych kolegov, radsej toto, pre nich mensie riziko, podstupia.

Nemocnice ...gro 70r a vyssie, obcas krizove situacie pretoze je vo vybave su jednociferne cisla pristrojov/pripojok ( kyslik).
Ano s kyslikovimi pripojkami byvaju problemi.


Kopu aj mladych ludi, ktorych to skolilo na par dni ( horucky, hnacky, zapal pluc)... Pocul som.ajno pripadoch diabetes a ine pridruzene ochorenia 70r +, ktore to zvladli ako bezne ochorenie.

55r kolega, invalidny dochodca to zvladol bez problemov, jeden den mu bolo trosku blbo, ja mlady som bol 6 dni v posteli uplne K.O
Vsetko berte s miernou rezervou, info je pozliepane zo zdrojov z lekarskeho prostredia, nie z internetov.
Napodobne.
Spoiler: ukázať
MB: H110M Pro-D CPU: i3-6300 @ stock + beQuiet! Pure Rock 2 RAM: 8GB DDR4 @ 2133Mhz GPU: RX 480 8GB SSD: Samsung EVO 860 1TB PSU: Corsair RM650x CASE: Zalman Z9 Lian Li Lancool II Mesh Performance
Preskrknute je na ceste..
NB: LENOVO ThinkPad T450s
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Priebehy pri opatovnej infekcii velmi zavisia od toho, aka bola prvotna infekcia. Ak mal clovek asymptomaticky/lahucky priebeh, tak nema vela protilatok. Ak mal tazsi priebeh, tak sa casto tvoria B/T-imunitne bunky a vytvara sa dlhsia a lepsia imunita. Nieco o tom aj tu: https://science.sciencemag.org/content/ ... ubpN-ZOaP0

Zvysena zrazanlivost je znama uz zhruba od jarnej epidemie v New Yorku. Vtedy zhruba zacali v beznych klinickych postupoch pouzivat heparin pre riedenie krvi. Predpokladam, ze ak sa niekto povazuje za zdraveho, este nemusi byt uplne zdravy a virus mu moze dalej kolovat v krvnom obehu (o tom, ze COVID19 je kardiovaskularne ochorenie sa spekuluje uz do maja (https://elemental.medium.com/coronaviru ... 4032481ab2) a niekedy v juli/auguste som uz videl aj clanky z lepsich medii (snazim sa to dohladat)).

O tej neprimeranej imunitnej reakcii som to zatial cital vzdy iba od nejakych diskutujucich, nemal by na to niekto nejaky zdroj? AstraZeneca sa nam blizi (schvalenie odhadovane na 29.1.) a spolu s Pfizer a Modernou by mali pokryt davky pre zhruba 1/3 populacie v EU v Q1/2021. Davok od Astry bude vela a budu vyrazne lahsie dostupne.

Geneticke predispozicie su uz tiez znamejsie. Vie sa, ze niektore geny, ktore mame od neandrtalcov, zvysuju nachylnost na infekciu/tazke priebehy a zvysuju aj smrtnost: https://www.news-medical.net/news/20201 ... OVID%2D19).
Individualne toto ale asi neviete zistit, asi by ste si museli dat spravit WES (whole exome sequencing), co je aj drahe aj trva nejaku dobu. Nam to robili pred 2 rokmi a stalo to okolo 3500 eur (plny WES pre jednu osobu a dve komparativne vzorky pre urcenie dedicnosti).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

maniak napísal: St 13. Jan, 2021, 09:36 Priebehy pri opatovnej infekcii velmi zavisia od toho, aka bola prvotna infekcia. Ak mal clovek asymptomaticky/lahucky priebeh, tak nema vela protilatok. Ak mal tazsi priebeh, tak sa casto tvoria B/T-imunitne bunky a vytvara sa dlhsia a lepsia imunita. Nieco o tom aj tu: https://science.sciencemag.org/content/ ... ubpN-ZOaP0
toto je inak dost zaujimave, ak to clovek uz raz prekonal, mal by opatovnu chorobu predsa zvladat lahsie, pripadne by ju ani nemal badat, lebo telo si udrzuje protilatky, alebo po dlhej dobe aspon T-cells

jedine, ze by to bol iny kmen, proti ktoremu sa telo nevie branit a je oslabene
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

dnes risko vystrcil rosky a predsa on ludi ma rad a nevonia mu neako to teatovanie.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

beardie napísal: Št 14. Jan, 2021, 12:54 toto je inak dost zaujimave, ak to clovek uz raz prekonal, mal by opatovnu chorobu predsa zvladat lahsie, pripadne by ju ani nemal badat, lebo telo si udrzuje protilatky, alebo po dlhej dobe aspon T-cells

jedine, ze by to bol iny kmen, proti ktoremu sa telo nevie branit a je oslabene
Tvorba T/B buniek je zavisla od sily infekcie. Tvoje telo ma prirodzene obranne mechanizmy a (aspon ja to tak chapem), ak tie dokazu zvladnut prvotnu infekciu s minimalnym rozvojom ochorenia, tak si nestihnes vytvorit T/B-bunkovu imunitu. Tu je dobry priklad s vakcinami, do ktorych umyselne pridavaju adjuvanty (napr. tie hlinikove soli), aby dlhsie a silnejsie iritovali imunitny system a tak zabezpecili tvorbu T-/B-buniek (adjuvanty sa netykaju mRNA vakcin z dovodu mechanizmu ucinku vakciny, ale tam zatial nevieme, ako dlho bude trvat ochranny ucinok).
Okrem toho, niekde som zachytil (ale neviem to najst), ze pri slabsich infekciach sa tvorili protilatky proti E-proteinu SARS-CoV-2 (to je obal virusu) a az pri tazsich infekciach sa tvorili protilatky proti S-proteinu. Vakcina mieri na S-protein, aj preto, ze byva stabilnejsi ako E-protein.

Inak, odporucam opat Coronavirus Update podcast (po nemecky), diel 71, bavili sa aj o tom clanku zo science, aj o britskej mutacii (a jej podobnych mutaciach) aj o jednej z tych horsich mutacii, kde doterajsie protilatky pomalsie reaguju na virus (vyssia sanca reinfekcie?).
https://www.ndr.de/nachrichten/info/podcast4684.html
FVE 12.45 kWp V/Z
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Pietro sk »

bol som sa prevetrat v ramci okresu a baterku na aute dobit
a co nevidim, vselijake spz bl aj cz a si vykracovali s lyzami na zliechovsky svah ....
polisov som vobec nestretol..
cize vsetci na to seru.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

To, ze si videl nejakych ludi ist na svah vo svojom okrese znamena, ze vsetci na to seru ? Ze je niekto v prirode hoci aj mimo okresu urcite nie je na skodu veci, povedal by som, ze prave naopak. Zial, nemas ako dokazat, ze ides mimo okres do prirody a nie na rodinnu oslavu babickinej 90 ky, preto to je nastavene tak ako je. Treba sa pozriet na cisla, ja som prekvapeny, ako to klesa a ze najskor si ludia davali pozor aj cez sviatky a na Silvestra. Aj ked mozno nie je az taky dovod na prekvapenie, ked uz kazdy pozna priamo - nepriamo niekoho, kto si to celkom zlizol, pripadne sa z toho ani vobec nedostal ...Ludia tie pravidla ignorovali, ked sa viac menej nic nedialo, nik neumieral poriadne, co je celkom logicke. Teraz sa uz podla mna dost boja. Mne stacilo pocut, ako kamosov kamos prisiel o chut a o cuch, veru by som nechcel tyzden - dva sa stresovat, ci o ne pridem definitivne.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

mozno sli tiez dobijat baterky. Firemne auta a spztky znesu vela. Keby mali zastavovat vzdy ludi so spz z inych krajov tak diky pekne.
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

tie SPZ nie su smerodajne. Kamarat robi pre cesku firmu a ma na aute CZ SPZ. Kopec podnikatelov berie auta na lizing a tie maju sidlo v BA, tak auta maju aj BA znacky atd. Kontrolovat kontroluju. nahodne a vacsinou na hraniciach obce.

Cisla jasne ukazuju, ze staci zatvorit obchodne centra, obmedzit cestovanie autobusmi/vlakmi, zavriet kostoly a dovolit im pobyt von
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4567
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

No vo stvrtok boli v KE kraji kontroly na kazdej hranici okresu. Rozdali sa vraj aj mastne pokuty. By ma zaujimalo, ci ozaj maju pravny zaklad na to aby mohli udelit pokutu za prekrocenie okresu ( Ja osobne si myslim, ze je to protiustavne spolu aj s ruskom na ustach).

Popravde uz ma vytacaju tieto stupidne obmedzenia pohybu, ktore su momentalne viac obmedzujuce ako napomocne. Ak by boli otvorene lyziarske strediska, akvaparky, nakupne centra, terasy atd. tak okej, majme definovane hranice okresu aby sme zamedzili tomu, ze bude cele slovensko v tatrach a nebude mozne dodrzat odstup.
Alebo by bolo v BA 15K pripadov denne a v KE 100.
Vsetko je zavrete, ludia mozu ist maximalne na jednodennu turu, lebo sa nemaju ani kde ubytova, pripadne sa rekreovat vo vlastnej nehnutelnosti, tak im to este zakazme a specialne ludi z dvoch najvacsich miest skoncentrujme v ramci hranice mestskych casti...
Cele kosice sa sankuju na Jahodnej, tak plne parkovisko nebolo ani ked bola lyziarska sezona v plnom prude.
Kto chce, medzi 1:00 a 5:00 moze cestovat z okresu do okresu ako sa mu paci...cez den je za to pokuta :rolleyes: :facepalm:

Uz to tu mame skoro rok a opatrenia su rovnako kratkozrake ako v marci.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Proste buzeracia. Preco by si siel niekam mimo okres ked mozu ist cele kosice na jahodnu a potom pixovat kolko ludi tam je a ze su jebn...

Taktiez miesto toho aby si mohol ist na svoju chatu do tatier/lesa tak musis byt v meste a opat do prirody len tam, kde su vsetci.

Btw bude dalsie kolo celoplosneho cipovania. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

To som zvedavy co zajtra odsuhlasia, ale SAS a Za Ludi je proti celeplosnemu. Inac toto by uz bola maxiignoracia Matovica. Proti je uz taka kopa odbornej verejnosti a aj koalicnych partnerov.

Jasne sa ukazuje, ze taketo obmedzenia su dostatocne na zastavenie sirenia virusu a keby boli skor, si dovolim povedat, ze sme od decembra sa mohli volne pohybovat. Ekonomika by zdaleka menej trpela.
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Hell, nemaj ruzove okuliare. O par tyzdnov bude dominovat B117 varianta virusu. Na nu aj súčasná forma lockdownu je slaba. Nemci vravia o tejto forme lockdownu az do velkej noci, v AT sa bude len malicko veci uvolnovat po 25.1. a prichadzaju povinnosti nosit FFP2 masky, najma do obchodov, mhd a uradov. Najblizsich 8-10t bude velmi tazkych.
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Debata o všetkom"