Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Hm, cize namontujes osram ledky na octu s ceskou SPZ a vsetko je uplne tip top. Namontujes na octu so slovenskou SPZ a odrazu zabija ludi a mas auto neschalene do premavky.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Ano tak nejak .....
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1815
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ivko »

Problém je inde...
H7 je určitý typ žiarovky, jednoducho to má mať nejaké parametre aby to mohla byť H7.
H7 je halogénová žiarovka s wolfrámovým vláknom v sklenej banke o výkone 55W s presne danými rozmermi, s presne určeným ohniskom vlákna, určeným svetelným výkonom v lumenoch, bla bla bla, jednoducho toto by si mal splniť aby si mohol používať označenie H7

A teraz mi povedz čo z toho splna LED žiarovka a je úplne jedno či ju vyrába čínan, alebo Osram...
Vôbec nič...
Ono by nebol problém to nazvať inak a všetko by bolo v poriadku, lenže potom to nemôžeš zasa použiť do svetla, kde sú predpísané H7

Tiež nemôžeš zarobiť bublinkovú vodu tmavo hnedej farby a začať predávať pod názvom Coca Cola, lebo to má na pohlad rovnakú farbu
Naposledy upravil/-a Ivko v So 31. Dec, 2022, 19:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

si to trosku postuduj, ze ako je mozne ze tie osram su legalne. pretoze to mozne je, kedze sa im to podarilo aj v krajine ako nemecko.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1815
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja o tom dávno viem, že je to tam schválené, dokonca to majú schválené tušim len pre určité autá...
Ale skrátka niekde to neprešlo presne preto, čo som vyššie spomenul.

Ty ked chceš vyrábať také žiarovky tak musíš splniť tie normy toho patentu, podla mna to len ojebali nejakou medzerou v zákone / vyhláške.

Akože mne to nevadí ak je všetko ako má byť, problém sú tupelá, ktoré si veci vysvetlujú po svojom a ked im dovolíš "A", hned si to vyložia po svojom a montujú aj "B", aj "C", aj "XY" bárs to nesplna žiadne parametre a oslnuje to.
Pretože čínania ponúkajú H7 čo majú LED-ky na žiarovke dookola a teda to svieti 5 cez 9, ale však čo, však su dovolené H7 LED

Teraz je reč o žiarovkach a môžeme pokračovať, další si dá gumy nepredpísaného rozmeru, lebo sú za lepší peniaz, iný zasa použije iný rozmer pretože však to je len o 1cm širšie, tretiemu trčia kolesá z pod blatníkov 3cm, ale bude sa ohánať že však má predpísaný rozmer gúm...
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

ja by som nepovedal ze to nepreslo, len este idu cez ten proces aby ziskali certifikaciu aj v dalsich krajinach
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1815
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ivko »

Ale problém bude inde, napríklad budú povolené Osram H7 LED, ale tupelá budú montovať všetko čo je LED a je H7 a budú sa ohánať nejakým schválením, ktoré bude platiť len na jeden konkrétny produkt
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Gumkac »

Rob3Rt0 napísal: So 31. Dec, 2022, 18:04 Naposledy ked sa tu riesili LED, tak tu boli podobne opustacky, popritom jedine co deli aby tie fuj fuj, ohrozujuce, nebezpecne LED boli plne legalne je aby sa na to vyrobca nevykaslal, nechal si spravit schvalenie a potom akurat nosis so sebou papier, ze ano vsetko je v poriadku. Nie, ten problem legalnosti nespociva v tom, ze by po namontovani lediek miesto halogenov hned bural kazdy kto ide v noci oproti - problem je byrokracia.

Vidiet, ze sa to hybe - predtym mal Osram schvalenie v par krajinach, dnes uz napriklad aj v CR https://www.osram.cz/am/night-breaker-l ... headline_1
Zoznam aut je sice pomerne okresany a tazko sa im finance oplati testovat to na starsie auta + drviva vacsina aut ma schvalenie IBA na stretavacky, nie dialkove. V ramci EU by mozno tieto procesy mohli prebiehat rychlejsie, je blbe, ze nieco co je u nas nelegalne je pri aute registrovanom u susedov uplne v poriadku.

Ale ano, kazdy kto si tam ledky chce dat, by si to mal hlavne riadne nastavit, pozret sa v akom stave ma svetla a nekupovat najlacnejsie smejdy, kde je neexistujuca cutoff line a svietia vsade. Kvalitne ledky robi napr. aj Philips, ale predpokladam, ze kvoli cene caka aby niekto vysliapal chodnicek schvalovania, do ktoreho sa pusta zatial len Osram, lebo ani nova generacia lediek od Philipsu schvalenie nema (teda minimalne pri ledkach predavanych na nasom trhu, pre DE/AT trh jeden model maju).
prinesiem sem aj ja trosku slov na rozburenie diskusie. :)

nejde len o "cutoff line", lebo pri dobrom svetlomete a idealnej ledke (mal som taku) je ta linia krasne ostra a sedi na regloskope, atd.

Problem je, ze ak mas svetlomet, ktory ma robeny odraz tak, ze vyzaruje vsade urcite mnozstvo svetla (co kazdy vyzaruje), tak ak tam das zdroj svetla, ktory ma 3x vyssiu svietivost (alebo aj viac) tak ti aj 3x narastie sila svetla ktore ide vsade (mal som v ruke aj h7 ledky s vykonom 45w (mam ich v supliku ak chces skusit)) :) a to je to svetlo, ktore uz moze oslepovat vodicov. Philips uvadza na tych ledkach 1500lm, dobry h7 halogen ma, cuduj sa svete, 1500lm.

bezne h7 ledky maju vyssi vykon ako ten osram, cize aj viac lm, a dalsia vec co je problem, je ze ak ma svetlo nad nejaky vykon, musi mat cistenie svetlometov a automaticke nastavovanie. Preto osram nastavil svietivost na hranicu H7, aby to nebolo potrebne

dalsia vec je, ako tu uz bolo spomenute predtym, je teplo ktore ziarovka vyziari. Led, ak maju splnat svietivost originalnych svetiel, tak maju vykon dakde tusim okolo 10-20w, co ti pri chladnom pocasi ani neroztopi svetla, bude ti to namrzat pocas jazdy. (philips uvadza 19W pri 1500lm) - skoro tretinu z halogenu. A to ma este chladic umiestneny za parabolou - otazka znie, ci ten teply vzduch sa vie dostat kam ma, alebo ani nie.

biele svetlo je horsie za dazda / mokra - to inak nechapem, preco sa vsade cpu biele led, idealne aj do hmloviek. to fakt nemozu pouzit teplu bielu, pripadne amber, ako bolo kedysi? a aj to menej taha oci.

A tu sa dostavame k tomu hlavnemu. aky maju zmysel tie "schvalene" osram ledky, ked svietivost maju ako halogen, menej kuria, cize neodmrazia a ani neodrosia svetlomet? Jediny co ja vidim je nizsia spotreba a vyssia zivotnost (teoreticky). Pre niekoho atraktivnejsia farba svetla.

A tie led fabie, to je nejaky kult? lebo to je asi jedine auto na ktorom to fest vidno ze ma niekto nelegalne ledky. Tie reflektory su smrt a tomu co to na tie fabie da, by mali zobrat aj rodny list. BTW, bavite sa tu o tom ake su zle nelegalne nahrady lediek, ale to nikomu z vas nevadia (len mne?) ledky na novych autach? Idealne na SUV? Oslepuje to strasne. nehovoriac o tych strasne inteligentnych modernych autach, ktore vypnu led dialkove az v momente ako vyjde zo zakruty a oslepi ta.

Edit: este dodam, ze jedna nedobra vlastnost tych lediek je, ze maju isty mrtvy uhol, do ktoreho nevyzaruju (dane tym ze su tam dva cipy, kazdy na jednu stranu a zboku ich tieni este konstrukcia). a ten sa premieta aj na cestu vo forme menej osvetleneho miesta. Pri tych ledkach ktore som chvilku jazdil bol ten mrtvy uhol ale mensi ako na tych osramoch, ako pozeram.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Gumkac s tymto vsetkym som uzrejmeny a preto zas a znova tvrdim ze vymenit len ziarovku a ponechat povodnu parabolu je blbost ja som menil nakomplet projektor.
Ono dobrru ledku blizko teploty okolo 4500 5000K vidno ak za dazda ale je pravda ze vtedy je zlte svetlo lepsie na druhubstranu biele svetlo menej unavuje oci
Co sa tyka tej teploty a drzania snehu ano ale tym trpua aj originalne ledkove svetlomety ( min na kii co mam tiez nevie roztopit sneh na svetle)
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

z nejakeho jednoducheho dovodu asi tie schvalene Osram LEDy budu schvalene len pre nejake konkretne auta, modely... a nie pre vsetko univerzalne.

Ze ?

Zase si chcete siloumocou napasovat svoju pravdu na univerzalne riesenie. Preco Osram nesiel cestou univerzalnej europskej homohomo ? Preco to maju schvalene len v Cechach ? Lebo nahovno predpisy, lebo medzera v zakone, lebo nieco specialne formulovane.

Preco nie su H7 LED schvalene pre vsetko co ma H7 ? Ked su schvalene a legalne pre Wolcgagen Šharan 2010+ preco nie su schvalene pre Šharan 2001-2010 ? Ved ten dofrasa pouziva absolutne presne tie iste H7 !!!! A kedze do Sharanu 2005 mozem namontovat UPLNE KAZDU H7 ziarovku, uplne presne ako do Sharanu 2010-2023, preco doriti nemozem do Sharanu 2005 namontovat "schvaleny" H7 LED Osram ?

Rozumiete tomu ze NIECO ASI V POZADI NESEDI ???

KEBY sa to lahko dalo, uz by to davno vsetci spravili. Toto si uvedomte. Potom ste vyhrali - sice nad sebou, co neradi budete pocut, ale vyhrali.
Dokial na Slovensku alebo v Europe nieco nie je schvalene, tak je to nelegalne. A je uplne jedno ci je to v Nemecku schvalene alebo nie.


Navyse, za 99,-eur sa Osram H7 LED neoplatia.
Toto bude svietit daleko lepsie, dalej a sirsie https://szekla4x4.pl/pl/panele-led-offr ... l-led.html
kazda led rampa za 100vku bude svietit lepsie, aj OSram tusim to maju oznacene vx500.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ne 01. Jan, 2023, 00:36, upravené celkom 2 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Gumkac »

ja som tym mojim prispevkom chcel hlavne povedat, ze co z toho, ze tie osram H7 led su homologizovane (aj ked nie vsade) ked maju rovnaky svetelny vykon ako H7 obycajne? co tym clovek akoze ziska, okrem farby svetla, ktora je v dazdi negativna a zivotnosti, pricom za tu cenu mam 4-5 parov premiovych H7? :D
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podla mna nemaju rovnaky vykon ale odmerane to samozrejme nemam.

... ale ide aj o ukrutne vela inych parametrov, nielen vykon samotny. Ohnisko, svetelny luc, ako ho projektor/svetlomet projektuje, kde konkretne na ceste okolo cesty atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Gumkac »

no osram pise ze maju 1500lm - ak su homologizovane, mali by tolko asi naozaj mat. Taktie zosram tolko pise aj pri night breakeroch H7, ze maju 1500lm - to je tusim standard H7 miciek. Ale nehadam sa :)
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

K tej opustacke sa mi moc nechce pisat, keby si obetoval trosku casu aby si sa pozrel do nejakych veci na ktore napises normostranovy prispevok namiesto ich pisania, usetril by si si pravdepodobne prsty aj klavesnicu. Hint, neni to schvalene len pre cesko. Hint, ina generacia modelu, aj ak by slo len o facelift bude potrebovat osobitnu “certifikaciu”. Hint, ocividne sa nejedna len o mail na nejaky urad ze hi, tu dajte stempel, dik, inak by to mali schvalene hned vsade, a nepridavali krajiny postupne. Hint, kedze proces schvalovania nebude zadarmo, tak sa im to riesit na stare rakety neoplati.

Hlavne pointa je ze sa tu tvrdilo nieco ze je to technicky nemozne, mat led v halogenovych svetlach a hla, asi to je mozne. A hlavne ak im na to dali stempel v nemecku, tak sa nebojim zeby slo len o nejaky loophole.
Ak to zmakli pre cesko, coskoro to bude isto opeciatkovane aj na slovensku.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vidis aki su to blbci - keby ich napadlo spravit to na europskej urovni, mali by to vo vsetkych krajinach naraz. Hups.

A hlavne ked sa schvaluju H7 halogeny, tak su schvalene pre UPLNE VSETKY h7 svetla. Nielen od roku vyroby XYZ, nielen pre Sharan model 2010+ ale pre vsetky sharany od roku 1200... preto ti vravim ze tam bude nejaky drobny zadrhel. Nejaka dierka v zakonoch ktore zneuzili vo svoj prospech.


ked uz sa o tom bavime, nikto nepovedal tu absolutne najdolezitejsiu vec : LUMENY nie su podstatne "pre vykon". LUXY su.
Lux hovori kde a kolko svetlo realne svieti.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"