COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5397
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

To platí ale len pre regióny kde je povinné ďalšie testovanie nie ?
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4580
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

mirjak napísal: Št 28. Jan, 2021, 12:50 preto bol pre tych, co testovanie neznasaju "najlukrativnejsi" termin na objednanie 27.1... dovtedy realne nic netreba a 27.1 mas vynimku, lebo si na ceste na test a potom ho uz mas a plati do 7.7
Jop, presne tak to chapem... na to testovanie je nutne sa objednat alebo sa viem len tak zastavit ako v novembri ? ...ak sa netreba objednat, tak je tam mensia medzera ako obist nariadenie :D

KE je cerveny ale ak by nebol, tak plati test z 26 az do 7 a ludia bez testu su obmedzeny na slobode az do 7?
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
FREE555
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 501
Dátum registrácie: So 06. Dec, 2008, 10:54
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa FREE555 »

netreba sa objednavat, ja som bol v KE bez objednania
Spoiler: ukázať
Desktop: CPU: Intel Core i7-12700K + Noctua NH-D15 Black MB: MSI MAG Z690 Tomahawk WIFI DDR4 HDD: WD Red Plus 4TB SSD1: Samsung 860 Evo 1TB SSD2: Samsung 980 PRO 1TB NVMe RAM: 2x16GB DDR4 Kingston 3600MHz GPU: MSI Suprim RTX3080 12G CASE: Fractal Design Meshify 2 Black Windowed PSU: Corsair RM1000x OS: Windows 10 Pro 64bit Display: 1x Asus PG279Q + 2x Asus MG279Q 144Hz IPS
NB: Lenovo Thinkpad T440s: 14" FullHD, Intel Core i7 4600 Haswell, 12GB DDRAM3, 256GB SSD, Windows 10 Pro
Phone1: Samsung Galaxy S22; Phone: Samsung Galaxy Note 9; Storage1: Synology DS220Plus + 2xWD Red Pro 16TB in RAID1; Storage2: Synology DS215j + 2xWD Red 6TB in RAID1;Keyboard: Corsair K95 RGB Mx Brown, Mouse: Logitech MX Vertical Wireless; Sound: Mackie CR4, RHA T20, Sony WH-1000XM3, Koss SB45
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Neviete nahodou, ake su podmienky pre otvorenie mobilneho testovacieho miesta na antigenove testovanie ? Kto si ho moze otvorit a kto v nom moze robit odbery - rozumej vzdelanie, pracovne zaradenie odberoveho personalu. Vseobecne sa hovori, ze mame nedostatok zdravotneho personalu a aki su uz zdravotnici vycerpani z testovania. Pritom momentalne len v KE je otvorenych cez 30 odbernych miest cely tyzden takmer. Ja som sa bol otestovat vo fime Figura s.r.o., ktora normalne prevadzkuje wellness centrum.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

dendroid: co mam info od znameho (take with a grain of salt), tak je to vraj velmi volne, moze to robit skoro ktokolvek a dostane automaticky 30t €. Kontroly su dost mizerne, podla toho casto vyzera odber aj vyhodnocovanie vzoriek.
FVE 12.45 kWp V/Z
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Podla vyhlasky musi zabezpecit zdravotnicky personal. Tipujem, ze to pojde klasicky po znamosti, ak teda fakt dostane 30 000 eur. zrejme za pomerne malu namahu. A ze si tam privyrabaju sestry z nemocnic vo volnych dnoch. 2 sestry na odberne miesto, to je 70 na cele KE, co asi nie je tak vela pri dvoch nemocniciach (Edit - 3 vlastne). Tak aspon na to je dobre, ked uz iny osoh okrem zatvorenia ust velkemu decku, co zial vedie tento stat, to asi velmi nema. Co ukazuju aj stagnujuce cisla. No nic, chcel svoju hracku, tak ju dostal.

Ale je to smutne, sme na spicke v umrtnosti na celom svete, mame nedostatok zdravotnickeho personalu a mrhame nim na nezmyselne testovanie. A potom pride blazon, co si to cele vymyslel a pretlacil a ukazuje prstom hore - dole kto je za to zodpovedny.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Problem s SK testovanim je hlbsi. Zakladna myslienka ako taka nie je zla, ale realizacia pokrivkava.
Nemecko masovo netestuje a napr. Drosten by bol za, ale ze je to nerealne pre Nemecko (80m obyvatelov by znamenalo vyrazne vykupenie Ag testov). Preto tahaju Lockdown az do 15.3. a chcu mat incidenciu 35/100t obyv. aby mohli skoly otvorit.

Naopak, v AT sa zacalo minuly tyzden vo velkom testovat (incidencie 50-100 / 100t, podla regionu), pricom to spravili takto:
- ziaci 2x tyzdenne, Ag testami z nosa (nie nosohltana), vykonavane v skolach pod dozorom ucitelov. Pozitivne nalezy su overovane PCRkom (z minuleho tyzdna bolo 80% Ag testov skutocne pozitivnych). Triedy su rozdelene napoli, 2 dni chodia do skoly, 2 dni su doma. Piatky su tusim na ulohy (?). Zmenili vyucovaciu schemu, aby aspon nejak so znizenym rizikom chodili deti do skol. Ruska su tusim povinne do 10r, starsi maju FFP2 povinne. Vyucovanie je skratene, aby sa to zvladalo (predsalen je to narocne s respiratorom dlhsiu dobu, ci uz dychat alebo nosit to).
- niektore povolania maju povinne Ag testovanie, na styl MOM, interval netusim. DSS a ine zdravotnicke zariadenia su uz dlhsie PCR testovane 1x tyzdenne. DSS su uz preockovane alebo dokoncuju 2. davku.
- Kadernictvo a kozmetika len s Ag testom max. 48h starym u zakaznikov, plus dalsie podmienky ako FFP2.
- zvysok je testovanie na dobrovolnej baze. Napr. v Kittsee je 5x do tyzdna MOMka otvorena na 4h. Registracia cez net, navsteva a vyter, nasledne ides domov a vysledok cez net, aby sa tam negrupovali ludia.
- od 1.3. mame mat na pridel 5 testov mesacne zadarno na osobu, domace Ag testy. Tieto ale nesluzia ako ziaden doklad, len pre osobnu potrebu. Vyter z nosa, nie nosohltana.
- niektore firmy si mozu zajednavat cez stat preplacane PCR testy zo slin, kde si kit kupis v obchode (e.g. BIPA) a postou posles na rozbor do labaku (tusim je to toto: https://www.bipa.at/lead-horizon-corona ... 18907.html).
- obchody aktualne otvorene, 20 m² na osobu, FFP2 povinnost. Masky su povinne len v interieroch.

Ako dlho toto vydrzi, dozvieme sa coskoro. Uz dlhsie su cisla okolo 1-1.5 tisica novych pripadov denne, umrtia okolo 20-40 denne. Pre jednoduchost si to predel asi 1.8 pre porovnanie s SK. Sam som zvedavy, ci to zhruba o 1-2 tyzdne zacne narastat, resp. ako prudko. K uzatvaraniu pride pri incidencii 200/100t / 7d. Medzitym sa stale ockuju primarne 80+ ludia a rizikove skupiny + zdravotnicky personal, vakcina od AZ je pouzivana pre ludi do 64r.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Ano, lenze my sa tu bavime o testovani antigenom raz za tyzden. A otvorenych mas 32 odberovych miest v KE pri takom zaujme, ze som tam dnes stravil na jednom z nich odhadom 30 minut a nikto dalsi tam za cely cas neprisiel (cakal som na vysledky, aj ked maju uvedene, ze ponukaju SMS). A to som tam siel pocas obeda, kedy by som cakal viac ludi. Miesto toho, aby sa cielene a rozumne testovali rizikove skupiny, chodia povinne na testy ludia ako ja. Co sedia na home office od oktobra, aby mohli potom s tyzden starym testom sa vybrat na prechadzku do prirody mimo okres so zaockovanym clovekom. Test bez cakania, jedno odberove miesto na Veterinarnej fakulte, dalsie odhadom 500 metrov dalej na Lokomotive, bez cakania obe. Ked uz toto nie je plytvanie financnym a ludskym potencialom v case krizy, tak potom asi nic. Jasne, cakat by som nechcel a asi nikto, len mi pride divne, ze na jednej strane sa stazujeme na nedostatok zdravotnickeho personalu a na strane druhej mas 2 sestry, co cely den sedia na MOM a zrejme sa nepretrhnu. A medzitym ti tu umieraju ludia a ten blazon ukazuje prstom kade tade. Uz najnovsie zacal aj na ludi kydat, co je fakt na zamyslenie, kedze su to aj jeho volici. A potom, ze to maju ludia na salame, ked to tu takto nefunguje. A uz ludi nebavi ani o tom diskutovat, vid tato tema.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

u nas je ale problem politika. Hlavny politicky manazer to nezvlada. Rakusko to ma celkom zaujimavo nastavene, som zvedavy na vysledok.
Velmi sa mi paci to riesenie, ze po odtestovani ides prec a necakas na vysledok. Podstatne to zamedzi grupovaniu ludi a rozsirovaniu choroby

co by som u nas zlepsil, je rohodenie MOMiek. Ako pise dendroid, momentalne rohodenie MOM stanic je na viacerych miestach nezmyselne. Napriklad by malo byt zriadene MOM pred firmami, aby sa pred nastupom dali hned odtestovat a bez cakania. Rovnako tak dlzka AG testu 7 dni? blbost. A to nehovorim co bolo po poslednom celoplosnom, ze test platil cez 2 tyzdne. OMG Mrhame prostriedkami a nerobime cielene testovanie kde to ma zmysel.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Plus sa este pekne nabalia na tom zas raz. Sukromnici si pootvarali odberove miesta a sestry maju tiez radost, ze si zarobia za lahku pracu. Na COVID oddelenie by asi nesli :D A ockovat sa tiez velmi mnohe z nich nechcu :D

Na bazosi inzerat na zdravotnicky personal do MOM :D

https://praca.bazos.sk/inzerat/12077584 ... miesto.php
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10047
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Neviem co mas s tymi sestrami ale vacsina z nich ani sestry nie su. Proste zdravotnicky personal. Dalsia vec ta cena je uplne normalna a aj u nas je taka. Pokial viem, mozes si zriadit aj ty momku a "nabalit sa".

O tom, ze to testovanie je napikacu sa uz dalo presvedcit vela krat. U nas 1000 testov a 2 pozitiv. Proste pandemia. Ked uz si riadne chory tak ti vyjde pozitiv inac ides vlnu negativnych testov. ;)
.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

S tymi sestrami mam to, co ma s nimi vyhlaska. Odkial más ty, ze to vacsinou ani sestry nie su ? Ja som vychadzal z vyhlasky a z toho, ze tam musi byt v MOM niekto, kto robi bud dvanastky alebo ma volno po sluzbe. Lebo to robia popri zamestnani. A odbery poklial viem robia prave sestry. Ci kto robi tie odbery, sanitar alebo rtg technik ? Alebo laboranti ? Lekar ti za 12 eur na hodinu po sluzbe do MOM len tak nepojde. Inzerat z bazosa som postol nie kvoli sume, ale ze mi to prislo usmevne. S tym nabalovanim som reagoval na tych 30 litrov za zriadenie. Nema vyznam o tom diskutovat, netusim, ako to je, ci su tam nejake limity. Ale sedliacky rozum mi hovori, ze si to nebude moct zriadit kazdy a ze nejake limity budu. A ze to pojde potom po znamosti. Ale bavit sa o tom nema vyznam, su to krcmove reci, ked nevieme, ako to je.

A. Minimálne personálne zabezpečenie mobilného odberového miesta

1.
Minimálne personálne zabezpečenie mobilného odberového miesta tvoria dvaja zdravotnícki pracovníci vykonávajúci zdravotnícke povolanie
a)
lekár,
b)
zdravotnícky záchranár,
c)
sestra,
d)
praktická sestra alebo,
e)
profesionálny vojak,1) ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa písm. a) až d).
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10047
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

(5) Minimálne personálne zabezpečenie MOM tvorí:
a) jeden lekár, alebo
b) jeden lekár a jeden zdravotnícky pracovník, alebo
c) dvaja laboranti, alebo
d) dve sestry a
e) dve osoby pred MOM, ktoré zabezpečujú smerovanie pacientov na základe Klinického protokolu ŠPDTP - Klinický manažment podozrivých a potvrdených prípadov COVID- 19.
.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

No ja som vychadzal z tohto zdroja:

https://www.e-vuc.sk/e-vuc/pre-poskytov ... _id=136157

A nasledne

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/183/

Tam sa laboranti nespominaju. V podstate ale vzdy robi odbery sestra, nie ? Teda za normalnych okolnosti. Kazdopadne je to viac menej jedno, Stale je to zbytocne plytvanie zdrojmi.

Návrat na "Debata o všetkom"