Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

tie prenajmy neberme tak ruzovo zase :) treba si uvedomit,ze clovek obcas musi aj vymalovat,nieco opravit vymenit, nabytok a podobne :) takze ked mi niekto povie,ze 18 rokov prenajima byty a vsetko mal cisty cash tak to je pekny bshit... staci mi ked vidim kolko su len nejake malovky, zakladne opravy a podobne, potom ten ruzovy najom kazdy mesiac "200" do plusu neni taky uzasny... ale to si clovek musi prezit,nehovoriac o starostiach a podobne. holt kazdy podla chuti :)

v kazdom pripade este dva roky dozadu moj byt bol 75 holo, dnes ? 97holo kupoval sused :) kupili sme dva, zarobili sme? velmi teoreticky,lebo ked splasne bublina nitrianska tak coskoro to bude cca naspat, neverim,ze to este vyssie pojde (ale to uz fantazirujeme --- resp neverim,ze jaguar bude taky lukrativny a zamestna tooooooooolko ludi na svk "jak" sa slubuje)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bshit je to dnes PRI DNESNYCH CENACH. Pred 18 rokmi boli UPLNE INE CENY, MENEJ NEZ TRETINOVE oproti dnesku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

kupit nieco na prenajom aby to zarobilo, sa oplati iba fakt pri nizkej nakupnej cene. Ako pise quick, nie je to len o tom, ze tam niekoho nasukam a dostavam 25 rokov iba cash
NB: Asus ROG Strix G16
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

VZDY Si potreboval aj rekonstrukciu nie len dnes ale aj pred 18timi rokmi :) a neuveris ten pomer bol cca vzdy rovnaky ... zarobok/vydavky resp naklady na prevadzku takeho bytu (rozumej drobne opravy,vacsie atd)... povedam extremne vela ludi co ziju z prenajmov a nie raz som sa s nimi o tomto bavil...ale tak kazdy vieme svoje
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5183
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

mp3turbo: daj si dole ruzove okuliare, to ze hypo sa ti splati prenajmom som uz pocul viac krat, hlavne od ludi, co nemaju ani tu zakladnu financnu gramotnost. Nevedia ani ako funguje zlozeny urok, ani kolko istiny maju splateneho po 3 rokoch ani nic. Vedia a zaujima ich len kolko mesacne platia a kolko musia vybrat na najme a to je.
Vo viacerych analyzach a aj vsade sme to prepocitavali sa da prenajmom zarobit 4-5% p.a, nebytove priestory az k 7 % p.a. Da sa aj viac, ale zalezi aku mas hrubu kozu a ake hovado vies byt.

Potom tu je deformovany realitny trh aky je znacne viditelny v Bratislave, 1i za 450e, 2i 550-750e a 3i 600-800e, najlepsie nefajciar, bez psov, bez deti, pracujuci, ktory doma neperie, cez vikendy vypadne inam a pod. Potom na fcb vyplakavaju slobodne mamicky, psickarky a pod ako je uplne nerealne najst pre nich najom.
mp3turbo napísal:kupoval si v 2007/2008 ked boli ceny najvyssie ? 7% na akciovom trhu mas garantovanych ? Nemoze sa ti stat ze nainvestujes do nejakeho novodobeho Web2.0 alebo Exxon kokotinca ?

Tak vidis... bud taky dobry kukni len cenu akcii HP v priebehu casu.
Na investovanie do jednotlivych akcii potrebujes znacne viacej ako standartnu financnu gramotnost a to sa nenaucis ani za rok, ani za 2. Aj Buffet sa to ucil niekolko rokov. Aj to je mozno jeden z mala, ktory vedel dlhodobo porazit benchmark SP500. Ale ako dobre financne gramotny clovek a zdravo zmyslajuci vie investovat lacno do ETF SP500, ktore za poslednych 30-40 rokov robilo 8-10% p.a postupnym dokupovanim aj viac, bez hladania najomnikov, bez strachovania ci pride najom, ci sa nepokazi volaky spotrebic a ci nemas dakych grazlov.... Ale to sa niekomu tazko vysvetluje, ked za vrchol investovania povazuju mega drahe podielove fondy alebo zivotne poistky s podielovymi fondami.

Lenze ak chces investovat, $$$ musis mat, nie zobrat hypo na 100%. Ak ste uz zaculi tak jedna z najmocnejsich eu bank Deutche Bank zacina mat dost velke problemy, takze dost mozne ze prichadza bankova kriza ako v USA pred 10 rokmi. Myslite ze ju EU zachrani? Kazdy to vidi ako malo pravdepodobne. Ja uz len cakam, kedy tato realitna bublina v BA splasne, rychlejsie ako prisla....
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

7% je dlhodoby priemer akciovych indexov za niekolko desiatok rokov. a akcie sa nekupuju tak ze kupis 300 akcii microsoftu ale investujes do fondu ktory je priemerom napr. S&P 500. to len tak na margo.

co sa tyka tych prenajmov: nevueris ale aj ja poznam ludi ktori uz dnes prakticky ziju len z penazi ktori im plynu z prenajmu 2-3 bytov. otazky su ale taketo:
- preco sme tu mi vsetci nekupuli byty a neprenajimame ich? (poradim: lebo prachy sme potrebovali na to aby sme si zabezpecili vlastnu strechu nad hlavou)
- oplatilo by sa nam kupit na 100% hypo byt a potom ho prenajimat? (mozno, ale to riziko imho je neadekvatne vysoke)
- keby vsetci ti prenajimaci bytov tie peniaze rozumne zainvestovali, kde by boli dnes (prinajhorsom nie horsie ako z bytom)
mp3turbo napísal:podla vsetkych tvojich vypoctov a skusenosti v principe nikdy na nehnutelnosti zarobit nemozes.
toto nehovorim. ak mas 2., 3. atd nehnutelnost ktoru prenajmes tak na tom vies zarobit. hovorim ze na vlastnej nehnutelnosti, ktoru zaroven obyvas nezarobis nic a je mnoho situacii kedy by bol prenajom vyhodnejsi
HellAngel napísal:Kvalitny dom nemusi stat 250t, ale zalizi v akom si kraji a kto ti ten dom stavia. Rychlokvasene stavby poznam aj za par stoviek tisic eur a stoja za prd
250 som myslel aj s pozemkou, hodnota stavby tak 150-180 tis.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> mp3turbo: daj si dole ruzove okuliare, to ze hypo sa ti splati prenajmom som uz pocul viac krat, hlavne od ludi, co nemaju ani tu zakladnu financnu gramotnost.

ja som nikde nepisal hura do 100.2% hypotek a pome prenajimat vychodnarom a ryzovat.





>> hovorim ze na vlastnej nehnutelnosti, ktoru zaroven obyvas nezarobis nic a je mnoho situacii kedy by bol prenajom vyhodnejsi

takisto som nevravel nic o vlastnej nehnutelnosti ktoru zaroven obyvas. Ja som sa bavil o tom druhom, tretom a potazmo stvrtom byte ktory funguje ako nejaka forma "investicie". Neprilis sme vyriesili ze akciovy trh sa moze zrutit, rovnako ako realitny rovnako ako komoditny trh a rovnako ako trh so zlatymi prutmi.

DNES ist do situacie ze berem z banky 100.0% hypo a davaj na inzerciu je kravina. Tak ako pri kazdej forme "investovania", treba tomu zlahka rozumiet. Zasadny prieser je ze kupit posraty byt v Bratislave a prenajimat moze kazdy kto ma v riti dieru, rovnako jednoduchym sposobom investovat do akychkolvek trhov s [ne]cennymi papierikmi a dosiahnut 8%+ rocne dlhodobo proste nejde.


Mimochodom ked sme uz pri tom, z mojho postoju kedy som tvrdosijne odmietal kupit a prenajimat byty snad vidis aky mam k tejto problematike pristup a nazor. Stale, opakovane, znovu a zas som staval na tom ze takato vec sa predsa dlhodobo nemoze udrzat. Zatial sa drzi. V roku 2008 uz zopar tychto mojich investicnych kamaratov malo velmi krehke očičká ze az kam sa ta trhlina zruti... ale ustali to, ako uz dnes vieme. Co ti budem vravet, podomnou a nadomnou su komercne byty na prenajom. Jeden z nich uz od 1999 co som sa sem pristahoval.

Takze tak. Ja vas nikoho nepresviedcam ze nie je vyhodnejsej veci na tejto svete ako prenajimat byt v Galante...

a specialne dnes ked si kazdy somar moze pozicast 10 rokov fix za 1.5%... prenajom by som si nevzal. Ale este stale to funguje. A ja sa znovu, asi 5827x pytam, dokedy. Tato otazka je nepodstatna pre tych ktori kupili 3izb byty v Bratislave ako pisem za milion aj drobne korun. Ti uz su zahojeni. Tato otazka je zaujimava pre tych ktori dnes chcu vyrazit do inzeratov a kupovat rovnaky trojizbak za styri miliony korun v prepocte.

Tam je to mrtve. To nemoze vyjst.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

molnart hovorit o tom,ze tebe sa investicia neoplatila nemozno generalizovat vo vztahu k tomu o com sme my diskutovali...ty si si tie nehnutelnosti kupoval pre seba na byvanie a nie na investiciu, to ,ze ti prisli do zivota zmeny, ktore ovplyvnili,ze si ich musel striedat je bohuzial vec ina :) to ako keby si kupis sportiak lebo teraz mozes ,cisto funglac a koli praci zistis,ze potrebujes dodavku, tak je logicke,ze ten sportiak nepredas este so ziskom ale nieco na tom stratis (to len tak velmi vseobecne!)

byty su dobra investicia aj teraz, resp nehnutelnosti ale zalezi co clovek kupi a kde to kupi (nemozem prist a kupit najdrahsiu nehnutelnost na trhu a cakat este zisk -ano pri stasti mozem, ale logicky hladam nehnutelnost, hlboko pod cenou aby to malo zmysel, kopec mam ludi okolo vratane mna,ktori sa tomu venuju a to je potom aj zaujimave :) a ma to zmysel..
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

150-180e tak to uz musi byt riadny barak. ale furt ide o princip, to ze stoji tolko, neznamena ze bude kvalitnejsie vyhotoveny ako barak za 80t. akurat tak vacsi a lepsie vybaveny.
NB: Asus ROG Strix G16
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

postavit hrubu stavbu (strecha, okna atd) je otazka uplne "smiesnych penazi" v porovnani s konecnou cenou domu... najviac clovek ovplyvni konecnu cenu prave zariadenim a dokoncovanim (sanita,podlahy,atd atd) takze ano rovnaka vymera atd moze stat 80t ale aj 250t :) to uz je len osobna preferencia :)

ja som tak prave pocital aky by som chcel stavat dom, resp co ocakavam

5 x miestnost (2x detska, spalna, pracovna, kvazi hostovska) -staci rozmer 4x4 = 80m2
obyvacka kuchyna (musi byt velika priestranna a orientovana do zahrady- 8x5 min = 60m2
2x wc, kupelna, nejaka technicka miestnost = cca 20-30m2

takze to sme tak 150-170m2 , bude to vtipne najst nieco podobne ako hotovy projekt, pomaly sa rozhliadam lebo tak o 2roky chcem zacat realizovat...(musim pockat koli hypo/danovemu,kedze som tento rok zacal robit sam na seba :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zabudol si na straty sposobene halami, chodbami nedajboze nejakou vstupnou kuticou 6m2 ; ak stavas poschodovy dom to je dalsich 40m2 v rici (pretoze 2.5m x 3m nepouzitelne strme schodisko, plocha mrtva aj hore aj dole, hore nieco okolo schodov chodbicky do izieb, dole to iste, to je proste minimalne 30m2, realisticky 40 stvorcov v hajzli).

Cize k cislam co hovoris prihod dalsich 30m2 a budes presne tam co ja chcem stavat. 180m2 az 200m2 na zemi pripadne 240m2 poschodove.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

ja chcem len prizemny, ale vysoke stropy... 3plus.

ako ja presne cca viem co chcem aj priestorove usporiadanie,pozemok je tiez:) jediny problem ako som pisal je ,ze som teraz zacal a tj danove zatial ziadne :) takze 2roky pockam...

frajerka stale dom dom, hovorim,nebudem menit byt v novostavbe za 100tis dom ktory bude vacsi o jeden a pol izby..ked uz stavat tak normalne do konca zivota :rolleyes: :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

stavat kamrlik isto nie, toho isteho nazoru som aj ja, ak dom, tak nech mam kus priestoru
NB: Asus ROG Strix G16
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

presne tak :) neni to malo penazi a ked uz tak nech to stoji za to,zvlast ked viem,ze tam chcem zostat :)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7752
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

ty to mas fajn, s takou profesiou si mozes byt na takmer 100% isty, ze zostanes na tom istom mieste :)

Návrat na "Debata o všetkom"