Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5898
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa wingo »

Turbo aj si čítal?
The base Model 3 can start at $37,830 with referral links and inventory discounts via the WaitingForTesla website. With the $7,500 federal tax credit that select electric cars qualify for, along with another $7,500 from California’s Clean Vehicle Rebate Project (CVRP), the price can drop to $22,830.

Moreover, San Joaquin Valley residents can obtain an additional $3,000 credit from the local air pollution control district for choosing a zero-emissions vehicle.

With all incentives combined, the Model 3’s effective price can be $19,830 (as of June 5, 2023).
Čiže polku ti zaplatí štát rôznymi dotáciami. Ak bývaš v Kalifornii v San Joaquin Valley.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cital - doriti vam sa tu clovek nezavdaci. Ked pitchujem, tak pitchujete ze pitchujem. Ked VELMI SILNO pochvalim a dam kraaaasny vizionarsky vlhky sen, pitchujete ze som pochvalil :)

haklou riť vytreť. To nic nemeni na tom, ze ked je nova Trojka pod dvacinu, tak ojazdene v inzeratoch maximalne za 16 :) a hajde, utokom vpred.



tak tu mate, na : https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... vy-dojazd/

inak by ma fakt zaujimalo, co spravime v pripade ze dojde nejaka elektrodan z prejazdenych kilometrov. 7 centov za milu ako pisali z toho Anglicka, to je 4.5 libry na 100km cize nejakych 5 eur/100km. To by ma zaujimalo, kto za takychto okolnosti prejde zo spalovaku na elektro - za predpokladu, ze spalovaky VYRAZNE nezdrazia nejakymi novymi umelymi danami napriklad 10eur/100km CO2 dan, tak sa to neoplati pre 99% sudruhov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

kazdy kto nabija zdarma doma zo solaru
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, spalovaky a vlastne všetko čaká co2 dan. V AT, DE, NL a zopár ďalších štátoch ju už platíme v kazdom produkte. Postupne každý rok stúpa. Princíp je uprednostniť produkty s menšou co2 stopou, cize lokalnejsie produkty. V at sa táto daň vracia ľuďom v podobe Klimabonusu. Ten je síce vo fixnej výške, ale celkovo je táto daň neutrálna, co sa vyberie, to sa vráti ľuďom.
CO2 dane sú v EÚ povinné, ak sk sa k nim zaviazalo. Len prvý rok netuším. U nás sme začali skôr na nižšej sadzbe, aby si ľudia zvykli a nebol to taky prudký nárast cien naraz. Na mate to spravilo tusim 8c a benzín 6 alebo 7c.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

od 2027 maju prist tie CO2 dane na vsetko, vratane kurenia, "nezateplenia" budov atd. Nielen na paliva. Ak ma pamat neklame, v sucasne poslednej verzii to bolo okolo 10 centov na liter paliva (lebo to bolo nejako podla CO2/100km blablabla) - to zdaleka nie je taky pruser, ako ked na elektroauta dojde 5 eur/100km.




>> kazdy kto nabija zdarma doma zo solaru

Kefalíne, uplne jednoduche : dojdu dane na solarne panely a sme v riti.

Lebo nieco mi nasepkava, ze ziadny stat nedovoli svojim sudruhom obyvatelom vyrobit 80% rocnej potreby energie doma len tak zadarmo. Kde je DPH, kde je dan zo ziskov, kde je rozvoj udrzba STABILIZACIA siete (kvoli obcasnym pardon obnovitelnym zdrojom budu treba nesmierne stovky miliard investicii do tejto casti energetiky, uz dnes sa v Europe vyprava o VIAC NEZ TRILIONE eur, cize tisic miliard...), kde je zamestnanost...

Tak ako dnes neexistuje dan z elektrovozu, tak mozno bude 5 eur/100km.
Tak ako dnes neexistuje dan zo solarpanelu, tak mozno bude 70 eur/MWh alebo 7 eur/kWp co je to iste - a je to tam, kde to vizionari nechcu vidiet.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ut 06. Jún, 2023, 23:53, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

tie uz su, vola sa to DPH
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

spravil som edit na prispevok, sorry.

Aj dnes mas dph na elektroauta a budu dalsie dane. Aj dnes mas dph na spalovacie auta a su dalsie dane. Aj dnes mas dane z uhlovodikovych paliv a maziv, a budu dalsie dane.

Dnes nemas dane zo solarnych panelov (ano, mas dph... mas dokonca aj "dan z prijmov" - ked ti nejaka firma preda solarpanel, nieco na tom zarobi a aj z toho zaplati dane). Ale to neznamena, ze sme skoncili.

Kdeze. 80% dani ktore existuju dnes, vobec neexistovali pred 25 rokmi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Pre naše stredoeurópske reálie platí, že ak by chcel štát zvýšiť výnos daní, výrazne jednoduchšie je zvýšiť sadzbu dane z nehnuteľnosti, ktorá je až absurdne nízka
Napríklad ja platím úbohý bázický bod (pre matematikov je to desatina promile) hodnoty majetku
Štát má všetky info

Naproti tomu merať rozmer panelov podľa rozmazanych fotiek zo satelitov a vypocitavat koeficient množstva hypotetickej energie poslanej do gridu, hlavne pre samostatne fungujúci energetický ostrov, mi príde výrazne zložitejšie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlasim. Neviem vymysliet zodpovedny, rovnopravny a spravodlivy system. Podla velkosti panelu ? Blbost, lebo pokrok v generaciach cize stara 300Wp ma rovnaky rozmer ako nova 380Wp. Podla poctu na streche ? Blbost, kto to ako spocita (napoveda : vo Francuzsku uz lietali drony miestnych samosprav kvoli solarom, neviem najst ten clanok). Podla prihlaseneho vykonu v distribucke ? Blbost, to by nebol Slovak aby neoje-klamaval.

Pri dovoze nejake clo ? Aha, tento 500Wp panel donesies a pocas predpokladanej 15 rocnej zivotnosti vyrobi 7.5MWh energie tak zaplat 500 eur clo lebo 70 eur za MWh ? Urcite nie, pretoze to by 500Wp panel koštoval 700,-eur na pulte, cize cierne dovozy, podvody...

Neviem si predstavit ziadny spravodlivy / normalny system, ako by sa mali zdanit panely. Co ale tvrdim je ze ked budeme vsetci vyrabat 80% rocnej energie doma na streche, tak štát z toho bude mat menej dani a energetika skape ako celkova. Absolutne rovnako ako si ZIADNY štát nemoze dovolit vypadok dani z uhlovodikovych paliv, takisto si ZIADNY štát nemoze dovolit vypadok prijmov z energetiky.

Elektricke auta budu zdanene. Pred 5 rokmi by to nikto nepovedal ani na to nemyslel. Okrem mna. V Holandsku uz platia dane z vlastnictva elektroaut.
Solarne panely budu zdanene. Dnes si to nikto nevie predstavit, ze ? No vida, ja som si nevedel predstavit 3.000 eur za prihlasenie dovezeneho auta.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

zase si mylis dojmy s pojmami
stat si moze dovolit vypadok z nejakych konkretnych dani v pripade, ze znizi svoju spotrebu, co je skor nepravdepodobne, alebo ich nahradi inymi danami
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak ako hovoris. Takze si nemylim ziadne pojmy a prújmy.


Takze si nemoze dovolit lebo svoju spotrebu neznizi a rozhodne ich nahradi inymi danami.

V neposlednej rade sa dostavame do velmi teoretickych rovin a'la "dnes mame na Slovensku dve miliardy eur ROCNE z uhlovodikovych dani, povedzme ze vypadnu - co spravi stat ? dokaze o dve miliardy znizit svoju spotrebu, ked uz teraz sme v jednom kuse v minuse ? z coho sa bude svietit na ulici, z coho zaplati policiu, hasicov, dochodcov ? "
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

zvysenie dane z nehnutelnosti je cesta

zase si to netreba mylne predstavovat, ze 1.1.2036 bude prijem z dane z uhlovodikov nula, to je len chora predstava kde-akych specifickych ludi
pokles bude postupny
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nikto netvrdil ze k datumu XYZ bude vyber uhlovodikovych dani nula.

Uprimne ? Snad to v roku 2036 bude nula. Nech. Bolo by to [asi] dobre pre nas vsetkych. Nech mame kazdy z nas na baraku solarpanely+vrtulu v zahrade.

Kludne presvedcte mna aj bezneho chudobneho slovaka (priemerny vek aut 14 rokov !!) ze elektroautiak je lepsi a vyhodnejsi. Nech to nestoji 60k eur, nech to zajde dalej nez z Bubliny do Banskej Bystrice a nedajboze aj naspat bez troch nabijani (ano, viem ze prehanam), nech to nestoji na prevadzke dvakrat viac nez nafta dnes (buduce dane ?), nech je to velke ako Vojadzer (5.3 metra), nech to odveze v pohode 6 ludi a nech po 10 rokoch netreba menit baterky v hodnote trojnasobne prevysujucej zostatkovu hodnotu tragacu (ked sa mi na 10 rocnom tragaci dochnape motor, tak ho za tisicku-dve vymenim podla toho aky).

Pojdem si kupit.



https://insideevs.com/news/670768/tesla ... llars-why/
Tesla akcie nad 200$ kus


https://insideevs.com/news/671007/some- ... uying-gas/
Texas Governor Greg Abbott recently signed Senate Bill 505, which institutes a $400 fee on EVs when they’re first registered, along with a $200 renewal fee each year after. Hmmm furt je to menej ako za palivo, ale zda sa ze "tá doba" prichadza. Podla mna je to fakt nevyhnutelne, za EV sa bude platit. Nie vsetko zadarmo ako doteraz.


fiha : https://insideevs.com/news/671036/volks ... ire-later/


Anglicko, srotovne : https://insideevs.com/news/671068/tesla ... 3-model-y/


Tesla India ? https://insideevs.com/news/671064/tesla ... ndor-base/
makes sense, obrovsky trh. Ano drtiva vacsina je tam chudobnych blablabla, ale nie su vsetci chudobni.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

ty nechces byt presvedceny, ty mas potrebu chodit sem vylievat svoje hystericke zachvaty
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

poslem ti cislo bankoveho uctu, nasyp mi tam 40.000 a budem presvedceny. Inak mozes aj 50.000, kupim si lepsie elektro.
Lebo zatial ma absolutne bez problemu presvedcila nafta za desinu.

Ty mas ake auto ? Zlahka si sa vyhol Skilexovej otazke ci mas vobec vodicak.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"