Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 711
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa michalesku »

Mozno by pre niektorych ludi nebolo od veci dat si dole ruzove ekookuliare a pozriet sa na to, co vsetko za tym je.. Devastovanie europskej ekonomiky by som asi odporucil na prvom mieste..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5524
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Zbytocne to budes vysvetlovat hentakym odbornikom. Rano na zachod precita jeden clanok na internete a po zbytok dna je z neho expert na virusy, pandemie, financie, investicie, politiku, elektricke energie, ich vyrobu a distribuciu, kamionovu dopravu, ekologiu, tazobny priemysel, osobnu dopravu, automobilovy priemysel, pripadne na hoc co co ho v dany den zaujme. A potom ide posielat pikachu face ked mu zdvorilo naznacis ze je asi kusok jednoduchsi.

Inak, rano som rozpraval s typkom z toyoty. Proace city uz oficialne nejde zadat do vyroby :D Dopodnikals batmane.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

dakujem za konstruktivnu kritiku s vypisanim relevantnych argumentov
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5524
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Sak len pockaj jak rano pojdem na zachod a zacnem listovat. Bude argumentov cela strana.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://www.autoforum.cz/zajimavosti/no ... ckych-aut/


cililing, cililing

P : "Dobry Den, policia"

T: "Dobry den, pri telefone Turbiatko - prosim vas pomoc, kradnu mi bicykel spolu s tulipanmi. Vyrazte za nim a chytte ho, adresa je Amsterdam, Centralne namestie 12"

P: "jasna vec, len co za 42 minut donabijame a nahodou nam neodpadne volant, alebo zadny naraznik alebo dvere alebo nieco ine, okamzite sa za nim rozbehneme plnou parou !"

T: "diky chalani, ste absolutne úžasní".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

beardie napísal: Št 02. Feb, 2023, 11:01ako ti tu uz bolo vysvetlene minule, autoforum nema rado EVcka a vsetko zenie do extremov
(1)

spravim si sadu beznych odpovedi, ocislovanu, toto bude jednotka :good:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kludne moze byt - ale predtym chod holandskym sudruhom poradit, ze mali kupit policajne elektrobzučiaky. Ked zelena, tak zelena imrvere všade.

.
.

>> aj nabijanie vo firme z firemnych solarov moze pozitivne prispievat k TCO a celkovo nakladom firmy

joj to urcite ano - napriklad si predstavujem taku malinkú špedičku z Petržalky, 90 vozov, 800kWh baterky kazdy z nich, takze podme sa bavit o solare ktorym to nabijeme.

A mozeme vcelku kludne zanedbat to, ze tie auta su cely den na cestach a nestoja v depe. Myslim si, ze tento najdrobnejsi detail neposunie misku vah.
.
.
.
.

>> no TCO toho EV kamionu bude asi nizsie ako TCO nejakeho non-EV

toto moze byt pravda, ked bude Elónik davat rýchlovyondievať svojim 180.000 dolarovym TesslaKamijónom za 7 centov na MegaHyperČárdžeroch pretoze tak to slubil. Mnohokrat.

Kludne mi mozete ukazat Tessla HyperČárdžer kde vam daju 1 az 1.4MW (lebo to vravel ten isty Elonik ze sa jeho kamijony budu takto nabijat) za 7 centov/kWh, prosim zavolajte ma - odfotim si.

Zatial ma trosku mrazí z tych 180.000 az 250.000 dolarovych DOTACII co v Amerike prebiehaju. To mi pride ako uplne ferove, ciste, nedeformujuce trh.
V pohode. V takej elektrickej pohode. Aj by som sa rad opytal, odkial tie peniaze beru a kto ich plati, ale viete co, to sa v buducnosti vyriesi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

misky vah, heh
no na jednej strane mame teba, cloveka co podla vlastnych slov najazdi rocne 6000 km, a na druhej sefa svajciarskej prepravnej firmy, ktoreho parafrazuju, ze "Do konca roka chce firma nakúpiť ďalších 18 elektrických ťahačov."

neviem, SKiLEX mi urcite poradi
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ved nakupovat mozu - slovenske SPS ci DHL ci co to bolo nakupili Mercedesove ESprintery. Tie prve generacie. 77.000 eur. Dojazd ANI NIE 100km.
Tak mi skus prezentovat logiku alebo ekonomiku v hentom rieseni, ked doteraz mali Renolty & Fiaty za 21.000 eur.

Narataj najazd 300.000km pocas zivotnosti auta, firemne nabijanie za 60 centov/kWh. Spotrebu elektrododavky si navrhni aku chces.

Co tym chcel basnik povedat : to ze nejaka svajciarska firma chce kupit dalsich 18 tahacov, a to ze jej soferi stravia 2x viac casu na cestach cim im treba zaplatit 2x viac penazi, vobec nie je podstatne a/alebo vobec nevypoveda o tom, ze je vsetko v poriadku v straznej vezi.

PS : vo vypocte uplne zanedbaj ze naseru vsetkych vodicov a nikto tam nebude chciet robit. Sused v baraku je kurier, spalovaciu dodavku parkuje pod barakom - v klude, bez stresu, proste normalny zivot. S elektrododavkou musi co ? Kazdy vecer tahat do Ivanky na depo jak taky xuj aby sa tam napichol na elektricky cecok aby niekam dosiel na druhy den, a svojim spalovacim autom moze robit jednu UPLNE ZBYTOCNU štreku 25km kazdy den. Jeho vola pracovat v tej spolocnosti prudko vzrastie s elektrotragacom, urcite.

Viete kolko megagramov CO2 aj CO3 sme usetrili, vizionari ?

Ked bude tato uloha hotova, skusim dalsiu : na guugl mape oratajte, kolko parkovacich miest pre kamiony sa nachadza na jednej sprostej benzinovej pumpe Zlate Piesky, Bublina. Kazdy z tych kamionov sa chce nabijat 1MW. Kolko potrebujeme elektriky na danom parkovisku ? Odkial ju zobereme ? A podme sa bavit o viacerych takych parkoviskach na Slovensku. Och zase riesim nieco co sa zjavne v buducnosti vyriesi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5524
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Myslim ze nadnarodna spedicna spolocnost so 7-8cifernym obratom si moze dovolit kupit par tahacov po ~200k€ na experimenty. Nepredpokladam ze ich cielom je vdaka tomu znizit prepravne naklady a zvysit tym konkurencieschopnost firmy.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Auto už je na značkách, čas riešiť servis a údržbu.

Ako prvé príde na rad komplet výmena prevádzkových kvapalín a filtrov:
- motorový olej + filter
- prevodovkový olej
- olej diferenciálu
- olej pre hydraulické riadenie spolu s nádobkou (zabudovaný filter)
- brzdová kvapalina
- chladiaca kvapalina
- vzduchový filter
- kabinový filter

Plus piesty na kapotu a kufrové dvere. Celkom sa to nazbieralo :D
Obrázok
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Memnon »

to s tým parkovaním pod barakom so služobným bude len dovtedy kým sa zavedie paas do celej Petržalky resp. BA a keďže toho "vizionára" na magistráte zvolili znova tak je to len otázka času, na margo parkovania dodávok pod oknom

Miso122 👍

edit: @mp3turbo áno, však to píšem v prvej vete
Naposledy upravil/-a Memnon v Pi 03. Feb, 2023, 23:19, upravené celkom 1 krát.
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no to nebude len s kuriermi ale s hociakym sluzobnym.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dieta sa mi prave dnes vratilo z lyzovacky, skolsky vylet v Jasnej... niektori take stastie nemali. Druha skola uz zostala visiet, najprv ze pridu do Bubliny o polnoci, teraz uz je jasne ze pridu akurat tak do psej matere lebo sa nehybu. Teraz tiez pisal sudruh s osobakom ze vyrazil z Jasnej tesne poobede a uz su pod Strecnom... rozmyslam ake baterie mozu mat elektrobusíky, aky maju dojazd a kolko spotrebuju na kurenie.

Kia e-kona vie zozrat 3.5kW na kurenie, taky elektroautobusik potom kolko ? 10 - 15kW ? Ked bude cojaviem 8 alebo 12 hodin stat v takejto kalamite, to by uz bola slusna pecka - nevybije batercicky len na kureni natolko ze nebude schopny doplazit sa volakde a nacucúť na elektro cecek ?

Este som nevidel autobusik na nejakej 11kW dedinskej vyondievačke v okrese XYZ, ale to sa zrejme v buducnosti vyriesi. Teda myslim v zmysle ze uvidim. Dalsia teta pise vyrazili sme na vychod, obrazok : 286km presli za 9:04hod [!] a budu tam na ceste nocovať. Ummm vieme ze osobne auta dokazu prezit noc s kurenim, ale co take elektroautobusiky ?

Z nejakeho divneho dovodu by som bol hodne nervozny keby moje dieta dnes islo zelenym elektrobusikom Jasna-Bratislava lebo nejaka zelena hlava tak rozhodla. Z nejakeho jednoducheho dovodu vobec nie som nervozny ked tam dnes celu noc budu stáť dieslove autobusiky.

Ale to som ja, vy sa s tym trapit predsa nemusite.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5524
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

To vyriesi globalne oteplovanie

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"