Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

co presne nechapes na tom, ze vojadzer v elektre este nie je?
kedze si kupovavas 10-rocne auta, relevantna bude tato otazka pre teba okolo roku 2045, mozes nou dovtedy neotravovat?
vopred dakujem

P.S.: pytal sa to trona, nie mna
doporucujem menej nenavisti v ociach, mozno si to nabuduce precitas spravne
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som voz kupil 6rocny (a ten predtym 3rocny) - tiez som to velakrat pisal, takze aj ty citaj lepsie. No vidis ake je to jednoduche.
Ze si vas dvoch fanatikov pletiem ? Ummmm. Jehovista ateista, pre mna egal sorry za to.

Vieme ze rakusky Maniak ma Teslu, inak tusim nevieme. Co sa nepochvalis ked mas cim...
Ozaj, pre kolko ludi este neexistuje elektricke vozidlo ? Napriklad kvoli cene.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Z akého dôvodu by malo byť vlastnenie akéhokoľvek auta prerekvizitou k vyvracaniu tvojich hysterickych blabolov?
Už pochop, že keď sa nudím, znížim sa k čítaniu tých "názorov" a ak vidím blbosť, tak reagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aha.

tak potom Ferrarri 296gtb, vrčiak hybrid, Nurgburgring pod sedem minut. Produkcna verzia.
https://www.carscoops.com/2023/06/296-g ... -lap-time/
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Ford oznámil spoluprácu s Teslou, po novom bude používať Tesla konektor štandard v celej US a Kanade a je dost može že prejde aj na licenocvanie SW od Tesly. CEO Fordu vo veľmi úprimnom rozhovore rozprával o neriešitelných SW problemoch pre klasické automobilky.
https://www.youtube.com/watch?v=8IhSWsQlaG8

Dnes po uzavretí trhu sa k Fordu pripojilo aj GM a akcie v aftermarkete skočili na 240 dolárov. Od 6. januara 2023 je to krásnych +140%

anti evčkarov a odporcov Tesly tu može aj roztrhnut od zlosti :D :D :D :D
sdasd5sadasda.jpg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5533
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

A co ludi ktori sa chcu proste vozit rychlo, pohodlne a lacno?
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: Št 08. Jún, 2023, 23:01 A co ludi ktori sa chcu proste vozit rychlo, pohodlne a lacno?
počkaju si 2r na lacné Tesly z Mexica
https://cleantechnica.com/2023/04/05/te ... each-year/
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5533
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Rozumiem, dalsi z problemov ktory sa vyriesi v buducnosti.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

preco by sa cena priemerneho EV nemala v porovnani s aktualnou cenou v buducnosti znizit?
tie adaptacne krivky pre technologicke vyrobky su vytvorene na zaklade empirie, nie cucania hodnot z prsta
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

SKiLEX napísal: Št 08. Jún, 2023, 23:01 A co ludi ktori sa chcu proste vozit rychlo, pohodlne a lacno?
Sú aj takí ktorí chcú aby auto silno revalo aby sa všetci dookola vyplašili a vedeli že on má silné a veľké auto a dokonca aj takí ktorí si radi zastrieľajú na ľudské terče.

Prečo im v tom brániť keď oni chcú :cry:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> preco by sa cena priemerneho EV nemala v porovnani s aktualnou cenou v buducnosti znizit?

let me show you one of possible reasons : https://i.imgur.com/GbWnrJr.png
v 2016tom sme v panike pozerali ako cena tony lithia preskocila nepredstavitelnych 10.000$ ... nevediac ze pár rôčkov neskor bude 600.000 :
https://www.benchmarkminerals.com/blog- ... ver-surge/

plus nezabudnut ze dnesne DOTOVANE ceny autiakov su podla krajiny kludne aj o 12.000 eur/usd mensie nez realne ceny od vyrobcov. Ked zmiznu dotacie, mozno sa EV stane realne drahsie pre ludi. Plus dalsie faktory ako napriklad ze vsetkym vyrobcom horia baterky tak budu musiet spravit nejake ekonomicke rozhodnutia a'la vymenit ludom baterky blablabla lebo doteraz, ked bolo vyrobenych par tisic vozidielok a dokial maju 2-3 roky sa prusery este nemuseli rozvinut naplno. Masove sudne spory v civilizovanych krajinach a tak.

Moznosti je viacero.

Kto z nas vie aka bude cena VZACNEHO KOVU lithia v roku 2029 ked ho vsetci budu masovo chciet a potrebovat aj na jazdenie, aj na energetiku aj na stabilizaciu siete ktoru rozhadzeme obcasnymi zdrojmi ? Pardon,,, obnovitelnymi...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Litium nestojí 600k, jeden krátkodobý vykyv nehovorí vôbec nič o priemernej dlhodobej cene
Premýšľam, či existuje nejaká technológia, ktorej cena po fáze early adopters reálne stúpala
Budem ale rad, ak mi dáš relevantné príklady
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neviem - cena lithia stupala nejakych 10-15 rokov, nesledujem to presne atd, len sa zlahka bojim nasej zelenej revolucie : skus si predstavit ake nesmierne kvanta bateriek bude treba na celosvetovu zelenu transformaciu dopravy. Zacni cestnou dopravou ktoru pozname, skusme rozmyslat o nejakych elektrickych plťkách - i ked asi zaoceanske parniky, tankery alebo vyletne lode na baterky nebudu nikdy - potom prejdime na nejake elektricke lietadielka - znovu asi neriesime transatlanticke lety, ale nejake lokálne prďáky a'la Wjedeň-Mníchov by mozno isli... a cele to rozmyslanie mozeme zavrsit energetickou transformaciou cize lokalne ukladanie energie u sudruhov obcanov, lokalne stabilizovanie energie v Bratislave a skoncime niekde tam ze solarne elektrarne vyrobia vela energie cez den ktoru bude treba ulozit aby sa mohla vecer spotrebovat.

To su kvanta kvanta, nepredstavitelne kvanta ktore budeme potrebovat. India, Cina sa uz zobudili, Europa Amerika slapu, nedajboze sa k tomu prida 1.5 miliardova Afrika ktorej bude za 7 rokov 2 miliardy a za 20 rokov 3 miliardy...

moze to byt dramaticke. Tak ako sme doslova dopismena par rokov dozadu spominali ze jaaaj boze to bola krasna doba ked lithium bolo len za "desinu", tak mozno budeme o 10 rokov spominat na dnesok so slzou v oku "jaaaj boze to bola parada ked lithium bolo len za pol miliona". Jasne, mozu prist nejake nove baterky, sodikove, pevny elektrolyt, nejaka palena hlina atd... bolo by nacase.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Nie, nebude to dramatické
Ani tvoje umelé vyvolávanie paniky na tom nič nezmení
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

prestan reagovat panicky - ja paniku nevyvovalam.

Uplne jednoducho, vecne a presne som opisal, co sa stalo od 2016teho s cenami lithia a tvoj prehnany optimizmus nic nezmeni na tom, ze doba kedy lithium bolo za 5.000 $ tonu a padali sme z toho na rit su uz davno prec a asi sa nevratia. To iste lithium bolo za stonasobnu cenu v priebehu par rokov a to je proste nezvratny fakt.

Ake to mas auticko ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"