Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Stefan: vidis, u mna je ekonomika odlisna. Superb a Tesla vychadzali s rozdielom mozno 2 tisic eur. Poistka 1200 vs. 2500 eur (tesla lacnejsia). Palivo 2.5 eur/100km (lebo tych par dlhsich trasi nehra moc rolu) vs 10 eur/100 km. 5r/200t km = 6000 eur na poistke rozdiel, 15000 eur uspora na palive (kludne nieco uber), nieco na servise sa ušetrí. Je uplne bezne na zapade, ze ti takto vyjde vypocet, cize ak doma nabijas, tak ta troska nepohodlia na dlhsich trasach moc nehraje rolu (opat, zavisi od pouzivania).
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to je pravda, iny kraj, iny brav.



>> predpokladam positenie je rovnake.

mne sa zda ze na Slovensku boli Tesly velmi drahe na poistenie. Kolega odmietol zaplatit takmer 3000 eur [!!!!] samozrejme rocne za S-ko, jeho vtedy stala okolo 110.000 eur, a potom ju ten uzasny autopilot rozbil za dvacinu (na rovnej ceste sa o dvanastej naobed vyje...pricapil do pracujucich cestárov) a bol este rad ze tak lacno. Ked sa setri, tak sa setri.


Eňijak za 35 zabudni, ale velmi velmi rychlo. Kuknes stranku Skody, zacina sa od 46.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

3000 eur poistka na auto v hodnote 100 000 nie je zase tak veľa.
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

no ale maniak zas ak by ti slo o setrenie tak si kupis daciu. tiez superba si nekupoval kvoli setreniu a nizkej spotrebe. ty sa snazis sam seba presvedcit ako dobre si kupil no fakt je ze ak chces usetrit prwchy,mal so kupit daciu. ja zas sa snazim presvedcit sam seba ze el auto nechcem, nekupim a nebudem podporovat predajcov tohto typu vozidla. tiez macko milovnik svedska si nekupil bawo aby setril prostredie, naftu. tu sa treba kuk do zrkadla pozriet a spytat sa no naco som to kupil. ale v setreni/spotrebe/poistke to nebude. ale aspon sa zhodneme ze sa nezhodneme. a pome vypit daco uz. stredu mi vyberaju mandle a musim sa na to pripravit :D.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Stefan, už vidím ako by sa ti chcelo cestovať 150km denne po diaľnici v dacii. Okrem toho, potrebujem veľké auto (lebo postihnutá dcéra a kvantum veci, keď niekam ideme).
Moja motivácia vymeniť bola ale iná. Sup mal 230t km a mesačne náklady okolo 550 eur (palivo, poistka) Za Teslu som dal 3t eur reálne a pri identických mesačných nákladoch splacam auto.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Podla mna 3k€ neni az tak vela. Ved 1400 rocne tusim vychadzalo na T6 v cene do 30k€. Sa tam potom este robili optimalizacie, domontuvavalo zabezpecenie a tak aby to bolo menej...
Kukiak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Kukiak »

Maniak ten JuicePass paušál platí všade? Aj na SK UFC nabijackach ? (ZSE, ionity atď)? Ak hej to vyzera velmi dobre, zatial len nacitavam o tychto kartickach, zatial cakam na auto, ale na toto som nenarazil.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Kukiak: ionity ano (ale SK som este neskusal), Greenway mi svieti ako dostupny, ZSE vobec. Ale skusim mozno cez vikend ZSE, ci by ma k stojanu pripojilo alebo nie.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

stefan222 napísal: St 08. Feb, 2023, 21:27macko milovnik svedska si nekupil bawo aby setril prostredie
moja motivácia bola úplne prízemná, chcel som pôvodne nejaký 6-valec v štýle audi a5 s 3.0T, ale keďže G31 540i bol za nie až tak veľký príplatok a kategóriou je to minimálne o stupeň vyššie, začal som sa obzerať práve po tom (v medzicase ešte aj 535i F11, ale to len veľmi krátko)

Keďže som nahodil takúto nostalgiu, v 2012 som žil vo Fínsku a skoro každý deň som chodil do školy okolo 335i (e92 myslím) a hovoril som si, že keď budem veľký, niečo také si raz kúpim, no a o 9 rokov som sa k tomu vlastne dostal

Sny sa majú plniť, aj keď sú takéto primitívne, ale nehanbím sa za to :)
Naposledy upravil/-a beardie v Št 09. Feb, 2023, 01:25, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podla mna dobre, i ked u kamosa vo firme kde kupili 3 roky dozadu nove 540i stoji masina na dvore, dnes ma 40.000km... vsetci radsej jazdia na 2008 / 2010 Phaetonoch.



>> Podla mna 3k€ neni az tak vela.

jasne ze neni. Ja sa smejem vsetkym tym mojim kamoššom co si myslia ze im niekto havarijne poisti 55.000 eurovy tragač za 499,- pricom taky tragačik treba pri prvej tukanici nechat zosrotovat, alebo to hasici utopia v dvoch milionoch litroch vody. Proste nerealne. Elektroauta nevie nikto opravit mimo autoTEROrizovaneho servisu, palety za opravu su strasidelne vysoke, tak nejak sa mi zda ze sme to prave nedavno strucne preberali.

Ta oprava Tessličky za "Dvacať" bola bez vystrelenych prednych érbegov samozrejme.. vankúšiky keby mal vypleštené tak ho to stojí snad aj štyridsať.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Nie som si 100% istý, ale dosť možno tu robia full service pre tesly (a tuším este 2-3 ďalšie firmy som už videl):
https://goodone.at/tesla-body-shop/
Bol som u nich vramci záruky opraviť malú chybu v laku a mali tam kvantum vselijak rozobratých tesiel.
Inak bežné veci okrem elektriky robí už dnes veľa servisov, napr aj v Bergu.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a nespravia ziadnu diagnostiku lebo nemaju pristroje, problem so suciastkami lebo nepredaju mimo autoterorizovanej siete, nieco opravia polepia z buraciek atd atd

Aj tie poistovne sa uz poucili z krizoveho vyvoja a zacinaju vidiet naklady na opravu elektroauticok. Doteraz to bola tak trosku hadanka - no povedzte mi kolko stoji opravit buracka bmw i8 taka alebo hentaka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, otazka nestoji, kolko stoji oprava ev (lebo ako sme si minule ukazali, aj oprava bezneho auta je draha vec, ked ma byt spravne spravena). Pre poistovnu to ma byt predsa ziskovy biznis, tak sa pozru na cely pool aut, ich nehodovost, skombinuju so štatistikami nehodovosti podla vodicov a vypluju cenu poistky. Vysoka statistika, ziadne individualne pripady.
Inak, co viem, normalne sa daju objednat original diely pre Teslu, len dodanie je na dlho. Na bezny servis (brzdy, tlmice, ...) nepotrebujes autorizak. Pri nehode je poistka a autorizak to vyriesi.
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

no pockaj sefe. alee to mi chces povedat ze ludia nedochadzaju s daciou?dochadzaju. chcel si komfort. a cislami si dospell k tomu ze budes splacat rovnaku sumu dalej a chfes mat eletriku bo to chces vyskusat. ale nehraj tu formu ze si chcel setrit. tam je dacia. ale uz sme visceri zhyckani pohodlim a malokto ide s dalsim autom s komfortom dole. o enyaq som sa informoval ked stal od 35k. ze stoji od 46k je sialene a to auto nemoze davat zmysel okrem fanatikom

a macko s rukou na hrudi sa uprimne priznal a dobre tak. ja chcem vysoky posed a rozne featurky v aute a na vykon motora mi az tak nezalezi ale vidim na sebe ze na el auto u mna vznika normalne ze blok. no go.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Pisal ze chce setrit, nie ze chce trpiet, nicit si zdravie, hanbit sa za auto a setrit.

Okrem toho, ked najazdis 50k km rocne, tak kupna cena auta nehra az taku zasadnu rolu. Proste tu tesla fakt dava zmysel.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"