Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Turbo ty vole, triple post... have some manners! :P
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

nj, chce to nejake tabletky. Kurna turbo, klud a nohy v teple, bo ta je.ne.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 11:32Bezny ludia nemaju dovod prejist na EV, neni ku tomu dovod. Nic to beznemu cloveku neprinesie
kolko ma ten bezny clovek priemerny denny najazd?
pretoze ja si myslim pravy opak
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10043
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

A co tak priemerny plat.
.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

aky to ma prosim ta suvis?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

beardie napísal: Ut 21. Feb, 2023, 17:21
HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 11:32Bezny ludia nemaju dovod prejist na EV, neni ku tomu dovod. Nic to beznemu cloveku neprinesie
kolko ma ten bezny clovek priemerny denny najazd?
pretoze ja si myslim pravy opak
skor priemerny plat. Akoze je fuk aky mas denny najazd. U EV plati, ze cim mensi najazd a kratsie trasy, tak to znamena ze mas menej problemov kvoli "tankovaniu". Neriesim ani cenu paliva. Plati, ze ked porastie cena elektriny, tak stupa cena paliv a v podstate vsetkeho. Opacne detto.

Ale ok, modelova situacia. Povedz mi, co mne prinesie nakup elektrickeho auta, pre denny najazd cca 10-20km po meste, bez moznosti nabijat doma a chodit na verejne nabijacky, pripadne nabijat zo zasuvky.
Rozhodujem sa medzi novym i30 (cca16 000 zaklad - ofi. cennik) a kupou EV. Kludne daj navrh co je ekvivalentom i30tky z EV a aj jeho cenu
a nepis mi sem o EKO vyhode EV. Nato mam svoj nazor a postoj k EKO, BIO a podobnym sracickam
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

poviem ti, co by som riesil na tvojom mieste a ty mi povedz, preco su moje predpoklady zle

- teraz by som si kupil nove i30
- zacal by som riesit garaz alebo ine miesto na nabijanie, skor skor ako neskor, lebo podobne zacne rozmyslat viac ludi
- rozmyslal s vyhladom na 10 rokov vopred ako vyuzit benefity EV, v tvojom pripade su podla mna jasne
- zacal by som setrit, lebo cena EV bude po roku ~2032 podobna ako cena porovnatelneho non-EV, samozrejme vyssia ako v sucasnosti, ale nie nasobne ako teraz

pre priemerny denny najazd 10-20 km po meste je EV optimalne, ziadne zasieranie motora a karbonizacia, nizka spotreba, atd

btw, ak bude rast cena ele (co je sice mozne, ale nemyslim si, ze to bude mat vyznamny vplyv), bude rast aj cena beznych paliv, lebo su od seba zavisle
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Paci sa mi ten bod ze "zacal by som setrit"
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dofrasa, ono je to az takto jednoduche ? To ma nenapadlo.




>> ak bude rast cena ele (co je sice mozne, ale nemyslim si, ze to bude mat vyznamny vplyv), bude rast aj cena beznych paliv, lebo su od seba zavisle

ano ale nie priamo umerne (dvojnasobna cena ele neznamena dvojnasobnu cenu voňavých palív). Este nikdy sa nestalo ze by cena paliv vyskocila viac nez 10x, zato minuly rok sme si kratkodobo vyskusali 15x cenu elektriky, ci sa to niekomu paci alebo nie.

Nastastie pre nas vsetkych sa zda, ze sa svet trosku unormalnil, i ked sa na elektrine stale zainteresovane subjekty nesmierne a neopravnene nabaluju ako nikdy doteraz.






>> aky to ma prosim ta suvis?

ze priemerny vek automobilčekov u nas v republike je 14 rokov, oficialna statistika. A to boli nove auticka za 10000-30000 eur.
Tak teraz to podme posunut do roviny ze nove EV stoji od 30.000 eur vyssie.

Aky to ma suvis ? Pockaj... neviem, mmmmm vobec nic ma nenapada.


PS : 545e poriadne skus ci nebudes mat moc tvrde - chlapci na vychode kupili pred 3 rokmi nove 540i a jazdia na 2008 Phaetone. Cert vie preco. BMVV bude zachvilu na predaj, 54.000km za ten cas.


V roku 2032 uvidime, pruser je ze my potrebujeme kupit auticko v roku 2023. To je skoro to iste, staci dve cifry prehodit. Ale zase ved 16000 je skoro to iste ako 49000, podla mna v peniazoch problem nebude.

PS : su aj take auta co nekarbonuju po milione kilometrov. Mal by som tip... alebo viete co, radsej nie. Lebo mi zase neuverite. A nemaju ani turbo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ozaj, mozem sa nenapadne opytat ake su dnesne platy v Šchwajčiarsku aj ked to priamo nesuvisi s automobilizmom ? Jednoduska pises ze 10.000 v cistom, to je akoze novy standard pre bezneho sudruha ? Alebo sa to tyka nejakych ludi co obchoduju na burze s elektrinou, a taketo neprilis bezne pozicie ?

Teraz naviazem na elektro aby to nebolo offline teda offtopik : no iste, ked budes zarabat desinu v cistom tak si v pohode za 50 kupis TEchnickySLAbé.




ozaj :
https://www.noviny.sk/slovensko/kosice/ ... -roku-2026
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Tvoja schopnosť čítať s porozumením je silne podpriemerná
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

SKiLEX napísal: Ut 21. Feb, 2023, 17:55 Paci sa mi ten bod ze "zacal by som setrit"
ceny áut dlhodobo stagnovali, ale vďaka slapajucej ekonomike sme mohli byť svedkami bezprecedentneho rastu životnej úrovne
Krátkodobo výhodný pomer priemerná mzda/cena auta sa už v budúcnosti veľmi pravdepodobne nebude opakovať

Skus si pozrieť koľko stali auta 5,10,15 a 20 rokov dozadu a aka bola priemerná mzda počas toho obdobia
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

kupil by som dnes tu i30 suhlas
skor ci neskor - no to je take, ani v lavo ani v pravo. ja sa radsej prisposobim situacii. Rozmyslam bezne dopredu, aj par rokov, pri zene a detoch je to asi naviac :), ale 10 rokov rozmyslat dopredu kvoli autu, to nie
Setrim, ale zatial na ine veci. Podstatnejsie momentalne pre mna. EV nie je u mna a asi ani u vacsiny dovod na rozmyslanie a planovanie investicie o XY rokov
Ku tej karbonizacii a pod. to nebudem riesit. Lebo to nie je pravda
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

beardie napísal: Ut 21. Feb, 2023, 18:46
SKiLEX napísal: Ut 21. Feb, 2023, 17:55 Paci sa mi ten bod ze "zacal by som setrit"
ceny áut dlhodobo stagnovali, ale vďaka slapajucej ekonomike sme mohli byť svedkami bezprecedentneho rastu životnej úrovne
Krátkodobo výhodný pomer priemerná mzda/cena auta sa už v budúcnosti veľmi pravdepodobne nebude opakovať

Skus si pozrieť koľko stali auta 5,10,15 a 20 rokov dozadu a aka bola priemerná mzda počas toho obdobia
Rozumiem ako uvazujes, ale nedava mi zmysel porovnavat dnesnu cenu auta s autom z roku 2000. Nie je to rovnaky produkt. Vtedy boli uplne ine technologie, poziadavky, ciele. Neexistovalo nic ako MQB platforma na ktorej postavis vsetko od fabie po porsche macan. Je to rovnake ako porovnavat dnesne auto s fordom T, len menej extremne.

Covid+energeticky+vojnovy shitstorm ma na ceny aut vplyv, tu sa niet o com hadat, suhlasim.

Ale taktiez na to ma velky vplyv aj zavedenie WLTP a RDE(2019). Nedokazem vycislit o kolko, ale na zaklade toho mala informacii co o tom mam to budu 2ciferne %. Pri malych lacnych autach typu fabia by som povedal ze kludne aj 50%.


A euro 7 ich zdrazi o dalsie desiatky %. A je jedno ci bude/nebude, automobilky uz zacali davno investovat, takze aj keby ju hned zajtra definitivne oficialne zrusili, tak velka cast skody uz bola napachana.


No a to by este stale nebolo take strasne, keby som za tym videl nejaky ciel. Spravime to, uskromnime sa, a spolu dosiahneme vec X. Lenze nic take nepride. Ziadna vec X sa neudeje.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"