Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Ta vec je nepoužívanie fosílnych palív v osobných autách
HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 18:51EV nie je u mna a asi ani u vacsiny dovod na rozmyslanie a planovanie investicie o XY rokov
nepride mi rozumné ignorovať jasnú budúcnosť, keď je smer vývoja daný, ale ok
Garáž je okrem iného investícia a ceny budú len rásť, i kvôli vyššie spomenutým dôvodom, už teraz sú ceny v niektorých oblastiach minimálne 3-násobne voči stavu pred 10 rokmi, hádaj kam to bude smerovať
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5523
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Super, som rad ze suhlasis s mojim prispevkom.

Co sa tyka "tej veci", myslim ze sa tvoj vyrok sa povazovat za klamstvo.
https://commission.europa.eu/strategy-a ... en-deal_sk
-Prvý klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050
-Najmenej 55 %zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 oproti roku 1990
-3 miliardy nových stromov vysadených v EÚ do roku 2030
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

@beardie EV je buducnost?
Garaz neriesim, lebo mam dom s garazou, co je pre mna investicia
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

SKiLEX: Viem, čo tým chceš povedať, ale nesúvisí to priamo iba s EV, ale aj ďalšími opatreniami
HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 21:52 @beardie EV je buducnost?
Garaz neriesim, lebo mam dom s garazou, co je pre mna investicia
tak potom si určite začni vybavovať prípravu pre wallbox, nemusíš ho hneď nechať inštalovať

Áno, EV je budúcnosť, po ~2035 si už v Európe nové non-EV nekúpiš
Netreba sa certit, treba to akceptovať, alternatíva neexistuje
Kto sa pripraví teraz, bude to mať za lacno
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Necertim sa, alternativa praveze existuje. Pozri kto chce nech si EV kupi. Napriklad Maniak si vyratal, ze sa mu to oplati. Ok, on sam hadam vie co je pre neho vyhodne.
O tom, ze ludia moc EV nekupuju a nevidia v tom zmysel, sluzia ich predaje. Nebyt tych "dotacii" v zapadnejsich krajinach, tak podiel EV na cestach by bol zrejme vyrazne nizsi
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5523
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Samozrejme ze tie ciele nesuvisia iba s EV. Ale sme v diskusii o automobiloch, a bavime sa o EV. Zakaz fosilnych automobilov je jedna z "hlavnych" ciest ktora ma prispiet k hore uvedenym cielom.

https://ec.europa.eu/commission/pressco ... /ip_23_762

Ked budeme v diskusii o polnohospodarstve, alebo o osvetleni, alebo o priemysle, tak mozme zacat preberat dalsie.

Mam pocit ze obcas potrebujes napisat vseobecne znamy fakt typu "trava je zelena" ktory je sice pravdivy, ale uplne nepodstatny. Len aby to vyzeralo ze pises pravdive fakty. Pravdive, a nepodstatne.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

garaz 1700m od domu je nahovno garaz ; vid sidliska Petrzalka, Dlhe Diely, Sasova atd. Garaz mojho tatka v Petrzalke ma problemy s elektrikou uz teraz.

Riesit globalne oteplovanie a emisie cez osobnu dopravu je katastroficky nezmyselny napad, ktory prinesie nula cela prd vyznam v globalnom vyzname.
Preco sme tie nepredstavitelne stovky miliard penazi neinvestovali tam, kde davaju okamzity zmysel, efektivnejsie, rychlejsie, priamociarejsie ?

skoro 90% elektrickej energie vyrobi Juzna Afrika z UHLIA. Este nikdy nepoculi o solarnych paneloch, blbci ?
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~ZAF

a viete kolko je takych krajin ??? Nech sa paci, za tisic miliard investovanych dohromady do krajiny X, Y, Z, A, B a C mame za tri roky vybudovane solarne elektrarne s kapacitou >1000GWp ktore by odstranili tolko emisii kazdy rok, co predrazene elektricke auticka na cestach neodstrania za 10 rokov dohromady.




>> tak potom si určite začni vybavovať prípravu pre wallbox, nemusíš ho hneď nechať inštalovať

za 10-12 hodin overnight kazdy z nas dokaze z normalnej zasuvky nasypat do baterky 35 az 40kWh co staci priblizne na 200 az 300km a to predsa vyhovuje 99.99999% vsetkych sudruhov za kazdych okolnosti pre daily driving. Ja ziadny wólboks nebudem kupovat, nie som ouca.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5523
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

To uz len tak mudrujem. Ale myslim si ze clovek potrebuje neustale riesit nejaky problem. Bez toho nevie fungovat. Ten kto nema co jest riesil aby mal co jest. Ten kto nema kde byvat riesi aby mal kde byvat. Ten kto ma kde byvat riesi aby byval lepsie atd... A ak zije spolocnost v dostatocnom blahobyte a absencii problemov, tak si tie problemy musi proste vytvorit, aby bolo co riesit. Toto je zrejme ten pripad.

Idk, nemyslim si ze mam dostatocny rozhlad alebo som dostatocne scestovany na to aby som mohol davat taketo vyroky. Ale momentalne to znie ako najrozumnejsie vysvetlenie green dealu.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

V tomto mas pravdu :D ludia potrebuju furt nieco/niekoho riesit. Je to taky nas vnutorny hnaci motor. Ked neriesis jedno, riesis druhe a tak dookola
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 22:14Pozri kto chce nech si EV kupi.
po ~2035 bude alternativou k novokupenemu EV len vlak, autobus alebo pesibus
nie som si uplne isty, co presne je na tom nepochopitelne :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

A to vies ako? Mas vestecku gulu? Do 2035 maju mat automobilky v EU v ponuke len ciste EV auta, ale to neznamena, ze s rokom 2035 skoncia spalovaky. Ci mas nejake ine, tajne info? Mozno aj dojde k odkladu, mozno za par rokov pride niekto s niecim skutocne revolucnym co zmeni svet automobilizmu.
Pozri, kup si EV, kup si garaz, daj si wallbox, rob si co chces. Ale je fakt, ze EV nemaju taki uspech asi ako sa ocakavalo a preto v niekrorych krajinach maju tak stedre dotacie na ne. Inak by bol zaujem zrejme velmi maly
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5523
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

beardie napísal: Po 16. Jan, 2023, 13:47 a? nuti ti EV niekto? mas pistol pri hlave a musis povinne nejake kupit?
beardie napísal: Ut 21. Feb, 2023, 21:53 Áno, EV je budúcnosť, po ~2035 si už v Európe nové non-EV nekúpiš
Netreba sa certit, treba to akceptovať, alternatíva neexistuje
Kto sa pripraví teraz, bude to mať za lacno
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 711
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa michalesku »

K logike a jasnym cielom celeho green dealu len tolko..

Nedavno som bol na kontrole u diabetologicky.. Medzi recou som jej spomenul, ze som musel "vyradit" moje prve inzulinove pera z roku 2001, pouzival som ich vyse 21 rokov.. A kedze vsetky novsie, ktore som dostal (asi dva modely som si pocas tych rokov zobral), boli sice kovove a krajsie, ale aj nepohodlnejsie na pouzivanie, zohnal som si na eBay-i take iste do zasoby..
Celkom prekvapenim pre mna bolo, ze uz nejaky cas sa nerobia trvacne pera, v ktorych sa menia len sklenene ampulky, ale cele jednorazove plastove pera, ktore maju kvalitu spracovania taku ubohu, ze je bezne, ze sa davkovaci mechanizmus zasekne/rozsype ovela skor, ako sa vycerpa napln inzulinu.. Ze sa to potom musi vyhodit aj s nespotrebovanym inzulinom, snad nemusim pisat.. Ze sa produkuje niekolkodesatnasobne viac plastoveho odpadu ako doteraz, tiez pochopi asi kazdy normalny clovek..
Tak o com to cele vlastne je?

Dnes som bol s Volvom na zdvihaku, chce to menit silentbloky na napravach, riadenie, tlmice.. Nieco z toho si zjavne pamata aj casy, ked to namontovane na aute zislo z vyrobnej linky pred 26 rokmi a 535 000 kilometrami.. A mozem povedat, ze som celkom rad, ze mam auto z cias, ked sa pri lakovani neonanovalo nad ekologickymi vodou rieditelnymi farbami a podobnymi genialitami..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

michalesku: co s tym ma green deal? Tieto pomocky su ako vsetko ostatne komercny tovar vyrabany nejakou firmou. Pravidla su nastavene nejakym sposobom (funkcnost, hygiena, nezavadnost materialov, etc.), ale pravdepodobne sa nikde v specifikacii medicinskych schvalenych pomocok neuvadza, ze to nesmie byt z plastu alebo take nieco podobne. Firma si teda vyberie najlacnejsiu variantu, ako vytvorit dany produkt.

hell: ak to nespravne citam, tak sa ospravedlnujem. Prosim, neostan zaseknuty v myslienke, ze niekto sa do niecoho spara a je to zle. To je princip ludskej civilizacie, neboli by sme tam, kde sme, ak by sme sa kedysi uspokojili s ohnom. Ten vyvoj dnes je jasne tlaceny do vyssej efektivity (to hadam BEV neupries). Ako pises, existuje kvantum problemov, vzdy existovalo, a aj tak sme posielali ludi na mesiac, sondy na mars, ... Elektromobilita sice v celkovom pohlade moze byt iba trosku cistejsia (je mi jedno, ze vyroba baterii nie je cista, ani tazba a spracovanie ropy nie su ciste), ale vyrazne sa zacne koncentrovat zdroj znecistovania (tazba materialov, vyroba baterii, vyroba energie). Na tom sa uz da pracovat.
Ako priklad (myslim, ze uz som ho niekde daval, tu je update 2023): https://news.microsoft.com/europe/featu ... er-future/
CCS systemy budu velmi dolezite pre priemysel a ak POC-faza bude uspesna, imho budu velmi rychlo predpisane minimalne na EU urovni.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

HellAngel napísal: Ut 21. Feb, 2023, 23:23Do 2035 maju mat automobilky v EU v ponuke len ciste EV auta, ale to neznamena, ze s rokom 2035 skoncia spalovaky.
po ~2035 si už v Európe >>nové<< non-EV nekúpiš
po ~2035 bude alternativou k >>novo<<kupenemu EV
vidis to tam tiez?
Pozri, kup si EV, kup si garaz, daj si wallbox, rob si co chces.
toto je presne o tom certeni sa, clovek sa ti snazi poradit a ty sa hadzes o zem

@SKiLEX diskusia jasne popisovala aktualne nakupy, ak ma chces zosmiesnit, snaz sa trochu viac, toto bolo trapne

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"