Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

ale coho su tie ceny nizke? vsetko islo celkom slusne hore. Ano nieco uy pomaly padlo dole, ale stale nie sme na urovni z pred par rokov pred Covid a konfliktom na vychode. Asi to bolo myslene v tom kontexte, ze momentalne ceny oproti buducnosti su mensie, lebo je predpoklad, ze ceny pojdu hore.
Lenze je aj predpoklad, ze platy a finacne moznosti ludi budu lepsie. Takze v konecnom dosledku cena produktu bude vyzsia, ale budem si ho moct dovolit kupit, nakolko moja financna situacia tiez bude lepsia.

Skor by som to upravil, ze ceny nie su momentalne privetive k aktualnemu stavu financi ludi. Vysoka cena EV ale odzrkadluje aj fakt, ze momentalne sa nechce aby sa masovo spustil predaj EV. Jednak vyroba je nedostatocna, co je ale ten mensi problem, ale hlavne, nie sme elektricky pripraveny na vysoke zastupenie EV medzi vozidlami. Keby teraz kazdy drzhy/treti clovek doma po veceroch nabijal auto, asi by sme mali problem

a stym rokom 2035 a koniec predaja novych spalovakov. Nevidel by som to tak ruzovo pre EV :-)
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5530
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

beardie napísal: St 22. Feb, 2023, 12:22 v tom pripade nechapes suvislosti
auta nezdrazuju IBA kvoli emisnym normam, ale AJ, a to kvoli:
- ich velkostiam (auta pred 20 rokmi boli v priemere mensie)
- materialom pouzivanym pre ich vyrobu (valcovana ocel je neporovnatelna s lahkym hlinikom ci nebodaj keramikou alebo karbonom)
- vybavou pozadovanou zakaznikmi

nemozem ti teda dat odpoved ano/nie na otazku, ci sa auta zdrazovali kvoli emisnym normam, lebo musim odpovedat "ano aj"

chapeme sa?
Jediny kto sa bavi o autach pred 20rokmi si ty. Sam som sa ti snazil cez analogiu s fordom T vysvetlit aky nezmysel je porovnavat 20rocne auto s dnesnym. Odignoroval si ju.

Teraz vpodstate sam sebe(kedze ich nikto iny 20rocne auta s dnesnymi neporovnaval) odpisujes aky je to nezmysel. Som rad ze si na to dosiel.

A tiez som nikde nepisal ze auta zdrazovali vylucne kvoli emisnym normam. Pisal som ze emisne normy v posledných rokoch posobili zdrazenie o dvojciferne%. Ostatne faktory sposobili zdrazenie tiez, separatne od emisnych noriem. Na to ze sa tu ohradzujes ohladom citania s porozumenim som dost sklamany.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

HellAngel napísal: St 22. Feb, 2023, 13:15 ale coho su tie ceny nizke? vsetko islo celkom slusne hore.
my dvaja sme sa spolu predsa rozpravali o pripojeni domu a wallboxoch
kde sa ta nit pretala, ze nie je jasne, ze sa stale rozpravame o pripojeni domu a wallboxe?
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

vie sa aspon kedy sa budu moct este kupit klasicke spalovaky? 2034? aby som si vedel aspon naplanovat ze si kupim 2 :D aj ked servis bude asi drahsi.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

SKiLEX napísal: St 22. Feb, 2023, 13:22Jediny kto sa bavi o autach pred 20rokmi si ty. Sam som sa ti snazil cez analogiu s fordom T vysvetlit aky nezmysel je porovnavat 20rocne auto s dnesnym. Odignoroval si ju.
nie, neodignoroval, len som na to nereagoval, lebo s tym viacmenej suhlasim
Teraz vpodstate sam sebe(kedze ich nikto iny 20rocne auta s dnesnymi neporovnaval) odpisujes aky je to nezmysel. Som rad ze si na to dosiel.
ja som sa len snazil upozornit, ze to, ze boli kratkodobo auta velmi lacne, vzhladom na priemerne prijmy, este neznamena, ze budu lacne i nadalej
A tiez som nikde nepisal ze auta zdrazovali vylucne kvoli emisnym normam. Pisal som ze emisne normy v posledných rokoch posobili zdrazenie o dvojciferne%. Ostatne faktory sposobili zdrazenie tiez, separatne od emisnych noriem. Na to ze sa tu ohradzujes ohladom citania s porozumenim som dost sklamany.
ja s tebou suhlasim
ale tuto vetu:
Cize zdrazenie spalovacich automobilov o desiatky % pomocou nerealistickych emisnych noriem a zaroven uplne uvolnene podmienky pre EV(wtf, preco ma kazdy elektromobil formalne 0g emisii) nepovazujes za nutenie do kupy EV?
by som nedaval do suvislosti iba s EV, je to jasne?

ja suhlasim s tym, ze sa ceny aut zvysuju, aj kvoli agresivnym normam, ale nie len kvoli nim


stefan222 napísal: St 22. Feb, 2023, 13:56 vie sa aspon kedy sa budu moct este kupit klasicke spalovaky? 2034?
ich dostupnost sa bude s priblizujucim sa rokom 2035 skor znizovat, myslim ze Audi chce po roku 2030 predavat iba EV
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

31.12.2034, mimo Eu alebo cez importera asi aj potom. Asi sa nebudu predavat so znackou nove, ale ako tu bolo spomenute jazdene s 5km nabehanych :)
@beardie ja mam dom, xy ludi ho nemam. Co WB u nich nehrozi. Teraz by som s nabijanim EV ani zo zasuvky problem nemal. Ale keby hufne kazdy deuhy dom presiel na EV a kurenie elektrikou, bol by problem. Uz nam ored casom riesili a posilnovali trafacku, kvoli par novopostavenym domom a zvysenemu odberu
Ale ani okolite staty su s tou elektinou neni moc zahojeny. Susedne staty nakupuju el3ktrinu kde to ide, lebo jej nemaju. Poodstavovali sme v EU par Atomiek, ze ved naco nam su, ideme sa hodit do zelenej farby, do toho konflikt na vychode a vysledok toho bol extremny narast cien elektrickej energie. Paliva isli hore tiez, ale nie dvoj , troj az neviem kolko nasobne
Inac pri yej obhajobe EV, dufam ze jedno mas alebo sa pripravujes na rok 2035, lebo potom si ako farar. Vodu kaze, vino pije
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

nemyslim si, ze EV nejak obhajujem, skor vysvetlujem tie caste nepochopenia a vyvraciam niektore bludy
EV nemam, mam cistokrvny benzin, konkretne G31 540i, dalsie auto by som uz ale urcite chcel aspon PHEV

mam garaz a v blizkych tyzdnoch ju planujem zrekonstruovat a spravit pripravu pre wallbox
riesim nieco podobne aj v otcovom dome
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

beardie napísal: St 22. Feb, 2023, 14:26 mam garaz a v blizkych tyzdnoch ju planujem zrekonstruovat a spravit pripravu pre wallbox
riesim nieco podobne aj v otcovom dome
Nie nevyhnutne pre teba, mozno pre ostatnych. Cela priprava je pomerne jednoducha.
Natiahni kabel (5x10mm² (zvladne 3f x 32A = 22kW)), vyber nejake dobre miesto (lahko pristupne pre nabijanie z kazdej strany auta, resp. sa treba pripravit na dlhy nabijaci kabel, ja mam 7m), v rozvadzaci nechaj miesto pre istic (pripadne aj chranic, ale ten ma vela wallboxov integrovanych). Ja som mal kabel v rozvadzaci ukonceny mechanickym odpinacom. Toto bohate staci.
Pred instalaciou wallboxu sa treba aj tak informovat u distribucky (resp. ho zahlasit), ci ho povolia, resp. aky odber povolia.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

ano, pod pripravou samozrejme nemyslim iba HW, ale aj vyhradenie pasma u distributora, to je to dolezitejsie
Kukiak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Kukiak »

Z akeho dôvodu treba nahlasovať WB? Pokiaľ nezvyšuješ svoj istič (rezervovanú kapacitu - väčšinou 3x25A) je to distribučke jedno, či si si zapojil nový wallbox alebo elektrický kotol, klimatizáciu alebo sústruh.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Kukiak: neviem presne ako na SK, ale v AT musime vsetky velke spotrebice nahlasovat (TC, elektrokotol, cirkularka, ..., pritom mam na vstupe 3x 40A (alebo este viac, lebo kabel mam 4x 75mm²)). Oproti kotlu sa ale predsalen jedna o zariadenie, ktore bude dlhsie cerpat vysoky odber (kludne 4-5h vkuse). Vo Viedni distribucka obmedzuje povolene prudove zatazenie pre Wallboxy (napr. na 3x6A). Vymahat to mozu jedine byrokraticky, lebo vzdialena sprava nie je. Ale nakolko su prevazne Smartmetre vsade, tak to vedia monitorovat v realnom case.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Z akeho dôvodu treba nahlasovať WB? Pokiaľ nezvyšuješ svoj istič (rezervovanú kapacitu - väčšinou 3x25A) je to distribučke jedno, či si si zapojil
>> nový wallbox alebo elektrický kotol, klimatizáciu alebo sústruh.

no ved toto. Zozeres elektriku rovnako ako akymkolvek inym spotrebicom - napriklad tatko ma tepelne cerpadlo a nezriedka papa 6-9kW, tak bude papat 9kW cez wólboks. Aky rozdiel z pohladu distribucky, kapacity, pasma, drotov, elektrarni ? Ze cerpadlo cerpadluje vela hodin denne a autiak nabijas raz za dvadsat dni ? Lebo vies, 20km denne priemerny najazd priemerneho vodica, 400km dojazd évé tak to je 20 dni.

Ci zase som to prestrelil ?

Mozno menej sakrasticky : ako pisem foter ma 62kWh na koliečkach, a nejako vobec nevidim potrebu 20kW stena-krabice. Ani 11kW. Na nejake rychle nabitie ano okej, ale ked to pouzije trikrat za rok tak som hadam vela povedal. 99% nabijani nevidim problem na zasuvkovych 240V/16A cize 3.5kW, a ked chces nieco rychlo nabijat ze zrazu sa ocitla nudzova situacia a mam v baterke 6.4% tak... nahovno évé, vypalim na verejnu nabijacku, tam to nakrmim 150kW a mam to daleko rychlejsie nez 11kW doma.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Kukiak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Kukiak »

Mne to proste elektrikar zapojil do vonkajsej skrinky na zvlášť istoč a bolo (kabel som si pripravil ja). Na SK nič hlásiť netreba. V princípe je to len ďalšia 3F zásuvka alebo spotrebič, navyše sú aj prenosné 3f 11-22kw wallboxy čo len zapojíš do 400v zásuvky. Chápem ale tomu load balancingu.
Nedávno som počul v dákom podcaste, že sa pripravuje SK nejaký developerský projekt a v garážiach tam budú myslím stovky(alebo desiatky? proste dosť vela) WB a tiež to bude smart vybalancované nech to nezačné naplno dopíjať 11kw každému alebo o 6tej večer, ale nech sa to rozloží.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Jednotlivec problem nie je, ale ak by isty pocet susedov napojeny na rovanku trafacku zacalo nabijat naraz, mohol by byt problem. Este stale existuju bohuzial miesta, kde ked sused zapne cinkular, tak pol dediny je rado, ze aspon svietia
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5707
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Aj u nás sused kúpil starú garáž a elektriká rmu zapojil elektrinu (práve kôli budúcej možnosti elektormobilu). Elektrikár mu povedal že to teda zapojil, všetko OK, ale že traja susedia sú nejako zle zapojený a on ke´d to začne vyťažovať tak ich to vypne :D

Vôbec neviem kde je problém kedže som to nevidel a nevyznám sa ale predpokladám že susedia sú tam nejako na hulváta alebo čo.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"