Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Aké máte brzdy?

hydraulické kotúčové brzdy
107
43%
mechanické kotúčové
30
12%
bubnové brzdy
2
1%
ráfikové brzdy
102
41%
mám furtku - brzdím pedálmi
7
3%
 
Celkom hlasov: 248

Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ked si spokojny, tak je dobre. Ale aby si mohol hodnotit, musis na nom aj cosi viac pojazdit :)
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Laro22
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 05. Jan, 2011, 18:34
Bydlisko: Brezno

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Laro22 »

Tak jasne hodnotim len vcerajsok ,stihol som tak 0 min na skusku nieco pojazdit, dufam ze vikend sa vydari
MB:ASROCK Z68 Pro3-M CPU:i5-2500K + Gelid Tranquillo+UCTB12 RAM:KINGSTON 4x2GB DDR3 1333MHz HDD:WESTERN DIGITAL Caviar Green 500GB 32MB cache SSD:CRUCIAL M4 128GB GPU:MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G Sound:Sound blaster tactic3d sigma PSU:Seasonic X-660 Case:SILVERSTONE SST-PS05B Precision + 7xEnermax T.B.Silence, UCTB12 Monitor:LG IPS235V-BN
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

daj vediet ako si spokojny s brzdami
mam to iste akurat 160/160 a v urcitej konstalacii hviezd (vonkajsia teplota, vlhkost, zahriatie kotuca) to brzdi celkom dobre no inokedy je to dost zle a slabe :cry:
...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

tamtie brzdy su proste low-end, nemozes od toho cakat zazraky. Najlacnejsia moznost, ako nieco urobit s brzdami je dat vacsi predny kotuc. Na tom 29eri pre predny 180mm pravdepodobne len kvoli tomu, ze je to 29er.

Ja mam brzdy asi o nieco lepsie, ale stale low-end a tiez to nie je ziaden zazrak. Casom ich urcite vymenim za nieco lepsie.

Inak zahriatie brzd je normalna vec. Ked sa trochu zahreju, tak brzdia o dost lepsie ako ked su uplne studene. A zas ked sa prehreju, tak brzdia na nic.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

njn, ked dojazdim vpredu ten kotuc, tak ide 180mm

kurat ze na starom biku som mal klasicke Vcka neznackove dajaka Alhonga a v kombinacii s BBS-16 brzdovymi gumickami to brzdilo az sa bojim povedat lepsie :wallbash:

kym tam bol najslabsim clankom grip plasta, teda som brzdil na max aby sa kolesa tocili a vedel som, ze ak bude treba, da sa brzdit este silnejsie
s tymito kotucmi citim, ze gumy by dokazali preniest viac brzdnej sily (hlavne ta predna) a aj ked zatlacim silnejsie, absolutne nic sa uz nedeje :facepalm:
...
Používateľov profilový obrázok
Laro22
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 05. Jan, 2011, 18:34
Bydlisko: Brezno

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Laro22 »

TNo po dlhsom case som sam zvedavy na ich ucinok, zatial ale som spokojny brzdia dobre teda pre mna ,ved su nove :-D
MB:ASROCK Z68 Pro3-M CPU:i5-2500K + Gelid Tranquillo+UCTB12 RAM:KINGSTON 4x2GB DDR3 1333MHz HDD:WESTERN DIGITAL Caviar Green 500GB 32MB cache SSD:CRUCIAL M4 128GB GPU:MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G Sound:Sound blaster tactic3d sigma PSU:Seasonic X-660 Case:SILVERSTONE SST-PS05B Precision + 7xEnermax T.B.Silence, UCTB12 Monitor:LG IPS235V-BN
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

hmm...ak su to hydrauliky, treba skontrolovat, ci nie su moc makke a pre istotu ci dobre dosadaju platnicky. Ak stlacis paku az ku gripom, tak ich potrebujes bleednut. Po nasom odvzdusnit ale ak tomu spravne chapem robi sa to tym, ze das v podstate novu kvapalinu.
ak su to mechaniky, treba mozno postelovat platnicky
v kazdom pripade treba skontrolovat, ci nie su tie platnicky zodrate.

Kotuc sa odiera len minimalne, odieraju sa hlavne platnicky. Novy kotuc by ta vysiel na nieco medzi 8-20 euro, zalezi na tom, aky.

Uz som to pisal vyssie, rafikove brzdy maju vacsiu paku, preto mozu brzdit silnejsie.

Ja asi maximalne brzdenie, co sa mi podarilo, som zastavil z dost slusnej rychlosti na rovine asi na 5 metroch, mozno aj menej. Vbehol mi do cesty pes, plnou silou na obe paky, samozrejme zadne klzalo (fyzika nepusti). Ale na rovine sa nejako super rychlo ist neda, dole kopcom je to horsie.

Kontrolovane pri nejakych pokusoch sa mi podarilo brzdit tak, ze predne koleso sa sice toci, ale pocut, ze nema dokonalu trakciu. Takze tak nejako na hrane.

Laro: Nove brzdy nebrzdia naplno, najskor sa musia zabehnut, az potom brzdia naplno.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Laro22
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 05. Jan, 2011, 18:34
Bydlisko: Brezno

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Laro22 »

Citit ze su mäksie este , pred tym som mal len rafikove tak ich neviem porovnat s inymi kotucovkami
MB:ASROCK Z68 Pro3-M CPU:i5-2500K + Gelid Tranquillo+UCTB12 RAM:KINGSTON 4x2GB DDR3 1333MHz HDD:WESTERN DIGITAL Caviar Green 500GB 32MB cache SSD:CRUCIAL M4 128GB GPU:MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G Sound:Sound blaster tactic3d sigma PSU:Seasonic X-660 Case:SILVERSTONE SST-PS05B Precision + 7xEnermax T.B.Silence, UCTB12 Monitor:LG IPS235V-BN
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

su to hydrauliky a makke nie su
dokazem packu stlacit tak max do polky, dalej uz nie (ak zatlacim velmi silno, zmeni sa zvuk, ktory z toho lezie no brzdny ucinok nie)

M1ch4l napísal:
Kontrolovane pri nejakych pokusoch sa mi podarilo brzdit tak, ze predne koleso sa sice toci, ale pocut, ze nema dokonalu trakciu. Takze tak nejako na hrane.
presne toto som bezne dosahoval so na starom biku s Vckami aj na pevnom povrchu (asfalt na chodnikoch alebo asfalt na ceste) a kedze som nemal odpruzenu vidlicu, ked som chcel, vedel som pri brzdeni spravit kratke Endo/Stoppie

s tymito hydraulikami nedostanem predok do smyku (so zamknutou vidlicou) ani ked je na chodniku piesok (vacsinou sa to hodi, ak chce clovek zit aj dalej, ale na obcasne kontrolovane brzdenie by to chcelo viac, ak sa chce clovek vysantit)

na starom biku som mal vpredu Hutchinson Iguana, na novom mam CST Copperhead

ked ich clovek zahreje, tak brzdia fajn a aj zvuk, ktory z nich lezie je iny oproti stavu, ked su studene a brzdia fakt chabo
samozrejme ked to clovek prepali a neodhadne, tak potom uz tiez nebrzdia takmer nic :D
ale ked su rozpalene a nie len zahriate, tak brzdia velmi fajn
lenze taky stav na rovnom chodniku nedosiahnem

moze to byt fakt len plastom vpredu?
inac tie moje zajazdene su, maju tak 500+km a oblozenia je slate dost (asi tak 1.5mm na kazdej dosticke)
...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Tak tam hod poriadny kotuc. Ja mam 210/180 mm v kombinacii s Louise a je to super. Zo zaciatku som myslel, ze je to zbytocne vela a bude problem s presnym davkovanim sily, ale je to parada, vo vacsine situacii dokazem locknut predne koleso, resp. to postavit na predne
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Sangala
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1476
Dátum registrácie: So 21. Feb, 2009, 15:25
Bydlisko: Žilina

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Sangala »

otazka chlapi: na fulle mam kotucove Shimano neviem presne uz aky typ a je makka brzda ked stlacim ... ako to odvzdusnit ? alebo vymenit cely olej ? ... mate niekto s tymto uz skusenosti ? ci radsej to dat do servisu nech to spravia ?
Používateľov profilový obrázok
Sangala
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1476
Dátum registrácie: So 21. Feb, 2009, 15:25
Bydlisko: Žilina

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Sangala »

Sangala napísal:otazka chlapi: na fulle mam kotucove Shimano neviem presne uz aky typ a je makka brzda ked stlacim ... ako to odvzdusnit ? alebo vymenit cely olej ? ... mate niekto s tymto uz skusenosti? pretoze som to este nerobil ... bike ma cca 2 roky ci radsej to dat do servisu nech to spravia ?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

nemyslim si, ze by to mohlo byt plastom. Ano, nejaky vplyv toho plasta tam bude, ale je otazne aky.

Rafikovky maju proste velku paku, takze aj pri malej aplikovanej sile gumiciek na rafik brzdia silno. Kotucove brzdy maju ovela mensiu paku, takze musia vacsou silou posobit na kotuc. Docital som sa, ze kazde zvacsenie kotuca o 2cm prinesie zhruba 15% narast v brzdnej sile.

To moje brzdenie, co si citoval...to bolo na hrubom asfalte.

Papek:
Nie kazda vidlica/ram dokaze zozrat take velke kotuce. Teda vidlica by mala, ale vzadu ram uz nemusi. Taktiez treba mysliet na naboje a celkovo kolesa. Predsalen ti ludia, co to skladaju, sa nad tym snad aspon nejako zamyslaju (mozno nie, asi zalezi na znacke) a nejako to dimenzuju. Takze skocit zo 160mm kotuca na 203mm kotuc a nedotknut sa zbytku kolesa moze mat nasledky. Ale nemusi to byt nic zavazne.

Sangala: ak rozumies anglicky, vygoogli brake bleeding. Kopec tutorialov na youtube a pod.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Jo, na yt je dost tutorialov, staci pohladat. K tej velkosti kotucov si to uz musi zistit sam, ci mu to tam pasne. V predu spravidla nebyva problem, treba len najst spravny adapter a moze veselo jazdit. Pokial vzadu nepojde do nejakych extremov ako 210 mm a pod., tak by nemal mat problem. Ale samozrejme treba si to overit dopredu.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

dik za odpovede

este by som sa chcel opytat, ak by som chcel dopredu vacsi kotuc, tak potrebujem len novy kotuc a redukciu alebo aj cely novy brzdovy strmen?

inac keby mi to brzdilo za studena tak ako to brzdi ked to je fakt rozohriate, tak som maximalne spokojny, ale vacsinou ked to dobre zahrejeme dolekopcom, tak potom uz brzdit nepotrebujem dajaku chvilu :(

ako je to s hydraulikou pocas zimy?
na starom biku som sa zvykol vysantit aj ked bol sneh, no napriklad bowdeny nemali dlhu zivotnost a praskali
ako to je s hadickami na olej?
predpokladam ze kotuce kym nezahrejem tak budu uplne tragicky brzdit, a teda na snehu sa skor dakde rozbijem o okolite objekty nez to zahrejem :red:
...

Návrat na "Debata o všetkom"