Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

bepetko napísal: Po 03. Júl, 2023, 20:35 Som tak rozmýšľal. Na ostrovoch musia elektroautá splniť svoj účel na výbornú. Tam by som si ho vedel aj predstaviť
aj v krajinach 3 sveta kde nemaju sieť čerpacích staníc. https://youtube.com/clip/UgkxNjCKSMgraU ... xiZthba5Jg
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tron, preco nemas Teslu?
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Miso122 »

Lebo stoji vela penazi
ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: Po 03. Júl, 2023, 21:09 Tron, preco nemas Teslu?
už by som ju mohol vykešovat ale nechcem predavat svoje akcie, tak počkam kym sa vrátia urokove sadzby aby som si na nu požičal (tak do roka) stačí to ako odpoved?
Naposledy upravil/-a tron44 v Po 03. Júl, 2023, 21:26, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ked sa niekto chvali tym co by mohol vykesovat keby chcel tak mi to vzdy staci ako odpoved.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

btw mam vyhladnutý ten nový model 3 highland ktorej vyroba sa ma spustit tento kvartal
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vraj v highlande planuju testovat steer by wire. To znie ako celkom no-go
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

neviem či sa to týka highlandu alebo až dalšej generacie, ale steer by wire už ma Lexus RZ a v recenziach si to celkom chvalia. Skor očakavam casting ala model Y + vylepšenu LFP bateriu od byd https://www.tesmanian.com/blogs/tesmani ... ery-report a HW4
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

preco si Tesla sama nevie spravit uplne jednoduchu LiFePO ? Preco zarputilo fičia na tych zastaralych horiacich NMC ci co to je ?


Afrika a rozvojove krajiny nespravia skok na elektroauta - nebudu na to mat dukaty a nemaju (rozhodne nebudu mat) rozvodnu siet. Ich infrastruktura to nevydrzi. Nie, lokalne solarne panely to nezachrania, lebo na ne tiez nemaju.

Podme sa bavit takto : Nigeria, 220 milionov ludi, o desat rokov 300 milionov ludi. Spotreba elektriny dnes : ~30TWh. Poslednych 10 rokov prakticky rovnaka.
https://ourworldindata.org/energy/country/nigeria

Slovensko. Vsetci viete kolko ludi. Spotreba elektriny dnes : ~30TWh.
https://ourworldindata.org/energy/country/slovakia

hups.

40x viac ludi, rovnaka spotreba elektriny. Priemerny plat 170 dolarov mesacne, cisla som zobral z nejakeho nahodneho webu. Tak si skuste predstavit, ze si budu kupovat 40.000 eurove elektroauta. Jasne, v buducnosti budu tie 20.000 eurove, dnes si sotva dokazu kupit 40 rocnu dymiacu Toyotu - aj ked pojdu hore, nepojdu tak aby mali na elektroauta.

Proste nebudu na to mat prachy a infrastrukturu. Kolegu mam z Juhoafrickej republiky ale uz dlho rokov zije na Slovensku, normalny beloch. Kolabuje im elektrika, kazdodnove mnohohodinove vypadky, videa mate vsade na youtube. Mafia. Uplatky. Nema to riesenie. Failed state. Nezamestnanost mladych ludi 60%, celkova nezamestnanost oficialne cez 30%. Skus si vycapit ruku z okienka von z taxiku s Rolexami, udrbu ti ju mačetou (stalo sa). Auta stoja za sebou s meter a pol medzerou - pre strýčka príhodu, keby bolo treba pridrbat podlahu...

A to je prosim velmi progresivna africka krajina, jedna z najbohatsich na kontinente.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ved to sa vyriesi v buducnosti.

A preco Li-Ion miesto LiFePO4? Lebo Li-Ion su lepsie vo vsetkom okrem bezpecnosti a poctu cyklov. Kapacita Li-Ion je v nasobokoch pri rovnakej velkosti a vahe. Uplne staci otvorit eshop kde predavaju bateriove clanky a zistis ze LiFePO4 si mozes kupit tak 1800mAh/3.2V 18650... Li-Ion bude tak 3000mAh/3.7V pripadne o 3mm vacsia 21700 bude mat 5000mAh :) to je oproti 1800 kusok rozdiel.


A preco si to nevie spravit tesla? Lebo je na to mala ryba. Podarilo sa jej pretlacit 21700 format pri Li-Ion, uchytilo sa to, zacal ich vyrabat samsung a LG, maju svoje miesto na trhu, pouzivaju sa snad vsade.

Po LiFePO4 zatial takyto dopyt nie je aby sa do toho pustil.ak niekto iný ako random cinsky vyrobca.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Po 03. Júl, 2023, 21:52Tak si skuste predstavit, ze si budu kupovat 40.000 eurove elektroauta.
prečo by museli?
A to je prosim velmi progresivna africka krajina, jedna z najbohatsich na kontinente.
možno by bolo dobre zistiť si, prečo je ta krajina na tom tak zle a prečo na tom bude ešte výrazne horšie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cojaviem preco by museli... pretoze moc vela na vyber z tych 3.000 eurovych nemaju ?

Preco by som si ja musel vyberat z 200.000 eurovych bytikov v Bubline ? Pretoze tie za dvacku sa minuli a uz nie su... uz 30 rokov nie su.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

nerozumieme si
bude im nejaka EU, americke alebo cinske urady zakazovat kupovat ICE?
nie, nebudu, stale bude este dostatok vyrobcov, ktori pocas nasledujucich desatroci budu produkovat auta so spalovacimi motormi
ako dlho sa vyrabal VW Chrobak v Mexiku ci Brazilii aj ked mal EURO -3?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasneze nemusia v tomto zmysle (legislativa, politicky tlak, nastavenie spolocnosti atd) - taketo zelenovyfukove pravidla tam nebudu hadam ani v 2050

islo o to ze Afrika [a ine rozvojove krajiny] moze lahko skipnúť fosilne paliva : hore na tejto stranke mas vizionarom linkovane youtube video kde cesky sudruh občan rozprava presne o tom plus vselijake taketo zeleno-veľko-reči ktore su nerealizovatelne v praxi ; tam zacal tento myslienkovy thread "za co asi tak by ich kupovali".

Nie, nemoze. Nie, neskipne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

beardie napísal: Ut 04. Júl, 2023, 13:12
bude im nejaka EU, americke alebo cinske urady zakazovat kupovat ICE?
Asi nie, ale volnym trhom sa to ale tiez neda nazvat

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"