Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

predaje Tesiel v ČR, na to že tu samozvaný odborníci na začiatku roku veštili znižujúci dopyt celkom fajn :D
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Co mas proti samozvanym odbornikom.
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 707
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa michalesku »

Sebareflexnu vestu..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

tron44 napísal: St 05. Júl, 2023, 11:36 predaje Tesiel v ČR, na to že tu samozvaný odborníci na začiatku roku veštili znižujúci dopyt celkom fajn :D
pokojne ich cituj, nezaskodi si pripomenut
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ako to bolo ? Ze z nuly sa da ist len hore ?


>> nepis klamstva, zavadzania a hyperbolizacie, nebudem na teba reagovat

treba povedat ceskemu ujovi vo videu. Nech netrepe o preskakovani fosilnych paliv v rozvojovych krajinach, tiez nebudem reagovat na jeho kraviny.

A ze z mojej strany padlo cislo 40.000... to uz sa bavime o tej uzasnej buducnosti kedy EQS Long bude stat 4.999,- nove a Daciu Špringer pribalia gratis ked kupis viac ako pol kila šunky ? Fajn, moze byt.

A viete co ? Ani to sa nestane... a rozmyslam, ked sa chceme bavit o "preskakovani fosilnych paliv" a "nikto Afriku nenuti kupovat EV", ze co by asi tak kupovali. Fosilne paliva nie. EV tiez zrejme nie, kedze ich nikto nenuti. Takze... ake moznosti zostali ? Fuzne reaktory v ponorkach ?

Nie, nikto Afriku nenuti kupovat EV ani dnes, ani zajtra, ale inym sposobom preskocit fosilne paliva asi nemozu. Alebo mi nieco uslo ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

hej, ta cast o zavadzani a hyperbolizacii
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: St 05. Júl, 2023, 19:18 treba povedat ceskemu ujovi vo videu. Nech netrepe o preskakovani fosilnych paliv v rozvojovych krajinach, tiez nebudem reagovat na jeho kraviny.
evidentne si nepochopil kontext tak ti to vysvetlím polopate
Na "zelenej lúke" je jednoduchšie vystavať fotovoltiku (najmä okolo rovníku) a natiahnuť káble ako stavať sieť čerpacích staníc, rafinérií a celu logistiku dovozu ropy lodami, príp. výstavbou ropovodov. Jednoduchšie znamená ďaleko lacnejšie, rýchlejšie a nepotrebuješ k tomu odborných pracovníkov.

Tu sa nebavíme o tom že či budu jazdiť na elektromobiloch ale že ak ekonomicky dospejú do toho štádia tak vyber bude jednoznačný.

Zoberme si napr. take Thaisko tam je už podiel novo predanych aut 4% (2x viac ako na Slovensku) najpredavanejší je BYD ATTO za +- 29tisíc eur Neta V za cca 15k a tretia model Y a potom MGčka. V Indonésii 5%.
Vo Vietname si ich dokonca vyrabaju sami https://www.reuters.com/business/autos- ... 023-05-17/

v každej krajine rastu o 10-100% medziročne
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

"ak" dospeju.

Mam dojem ze vsade kde to dokazu zaplatit, tam uz jazdia a vsade kde nejazdia na to jednoducho nemaju. Dajte mi prosim priklad jednej africkej krajiny ktora preskocila fosilne paliva. Alebo preskoci. Dajte mi jeden priklad akejkolvek rozvojovej krajiny - tentokrat mimo afriky - ktora dokaze to iste. Cize dnes jazdia zrejme na konoch a o 10 rokov budu na elektroautach.

Ozaj, Juzna Afrika ako krajina vyrobi 90% svojej elektrickej energie z uhlia a ked sa to tam snazil zvratit ten europsky (nemecky ?) zeleny manazer, otravili ho kyanidom. Asi este nepoculi o solarnych paneloch a komplikaciach s ropou.


PS : takisto som sa nedockal informacie ako vy vizionari kvantifikujete preskocenie fosilnych paliv. Aky je to podiel EV napriklad.

Mne sa proste zda, ze fosilne paliva nepreskocila ziadna krajina na svete. Nikdy. Urcite ale polahky najdete zopar takych prikladov, takze poprosim. Popustite uzdu svojej bujnej elektrickej Teslafantazii.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: St 05. Júl, 2023, 23:27

Ozaj, Juzna Afrika ako krajina vyrobi 90% svojej elektrickej energie z uhlia
:facepalm:
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

powerafrica co si dal hore NIE JE pre krajinu South Africa.

6.22K MW installed solar capacity v tvojom materiali... to by mohlo byt po slovensky 6.2GWp. Do roka vyrobi kolko ? Okolo 10TWh. To je prd, malinka cast z celkovej energie krajiny Juzna Afrika.

"Moj" zdroj : https://ourworldindata.org/
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~ZAF
213.6 TWh za rok a kukni si kolko z toho pisu uhlie.

nech sa paci, tu je viac statistickych ukazovatelov : https://ourworldindata.org/energy/country/south-africa

pre srandu, Slovensko : https://ourworldindata.org/energy/country/slovakia
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~SVK
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://www.andritz.com/hydro-en/hydron ... outhafrica

tu sa uvadza ze "The technically feasible hydropower potential of South Africa is about 14,000 GWh/year". Ked si predstavime ze moj zdroj je spravny (lebo "tvoja" PowerAfrica je volaco ine) a fakt sa v Juhoafrickej Republike vyrobilo ~210TWh elektrickej energie, 14TWh je nejakych 6.66% a toto vyzera byt udavane maximum pre krajinu.

Tympadom v "tvojom" grafe uvadzanych 16.70% pre hydro/pumped nemoze byt spravne. Henta grupa Andritz Hydro sa chvali tym ze maju velke skusenosti s hydrom v JAR takze si dovolim verit a nepreverovat tristokrat co pisu :

ANDRITZ HYDRO has a long history in South Africa, with a local company operating from Johannesburg since 1979. More than 750 MW have been delivered to the country to date and the company was involved in major hydropower projects, such as PSPP Drakensberg, PSPP Steenbras and HPP Vanderkloof.


Nuclear power 0.8% v tvojom grafe by potom tiez bola kravina, asi je to 4.7%.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv
plus dalsie spravodajske servery o inych "uspechoch".

Podle Handelsblattu je zatím jako zcela neuspokojivý výkon bateriového hippie-modelu ID.Buzz: „Od začátku roku hannoverský závod vyrobil 9 000 exemplářů elektrické dodávky, ale evropské registrace nedosáhly ani 5 600 kusů.“


wolemio, to je pre mna sialene prekvapive ! Ako je mozne ze Buzzik sa predava zle, ved stoji len 70.000 evra - zle sa predava aj elektricke Vianko, tiez stoji len 80.000 evra. Paneboze, preco je to tak ? Treba najat konzultantov aby to preskumali a poradili, ako 100hoven.



Ministr hospodářství Dolního Saska Olaf Lies vidí situaci v Emdenu jako varovný signál pro automobilový průmysl v severním Německu. „To, co nás znepokojuje, je současný pokles poptávky – nejen u Volkswagenu, ale u všech výrobců,“ řekl. Lies se proto podle Autoweeku vyslovil pro zavedení nových nákupních pobídek a případné snížení DPH na nová auta s elektrickým pohonem.

a presne takto vyriesime kazdy problem ! Zobereme peniaze tych normalnych a pouzijeme ich na nenormalne veci.
Lenze... co ked dojdu peniaze tych normalnych alebo este horsie, nakopu nas do riti a defenestruju ??


Jednoducho musi prist k zlacneniu tychto hraciciek, ak sa chceme bavit o nejakej masovej spolocenskej objednavke. Alebo musi prist k zvyseniu platov na Slovensku, cojaviem takych 8.000 mesacne by nezaskodilo - lenze potom bude 3izb byt v Modre stat 900.000 ako vo Svajciarsku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

tron44 napísal: Po 03. Júl, 2023, 21:22
SKiLEX napísal: Po 03. Júl, 2023, 21:09 Tron, preco nemas Teslu?
už by som ju mohol vykešovat ale nechcem predavat svoje akcie, tak počkam kym sa vrátia urokove sadzby aby som si na nu požičal (tak do roka) stačí to ako odpoved?
Tomu rozumiem... Tiež sa snažím nakupovať rozumne... A práve preto ti poradím ako "vybabrať" so systémom ;)

Keby to nemusí byť nutne Tesla tak mám pre teba perfektné riešenie, v dobe kedy ľudia berú spotrebáky za 11% p.a. a hypotéky za 4% +, sa snažím uvažovať rozumne a tiež si nepožičiavať za tieto prestrelené úrokové sadzby...
No a uznaj, kto ti dneska požičia 180k za 0%? To je normálne chyba v matrixe, diera v systéme :rofl:

Obrázok

A síce to není Tesla, ale v podstate to vyzerá "skoro rovnako", jak už to má ten debilný tablet v strede:
Obrázok

Napriek tomu, že to neni auto od vizónara Elona, toto ževraj robil nejaký Karl Mar... či Benz? No už neviem celkom presne, ale to je jedno, povráva sa, že vo svojej dobe to bol tiež vizionár podobne ako Elon, a že vraj, to som niekde počul, mal tradíciu vo výrobe automobilov.

A inak okrem toho výhodného financovania ktoré ti dneska nikto iný nedá, to má aj iné výhody, napr. je u nás dostupná sieť autorizovaných servisov...
Ale keby to mám zhodnotiť, tak asi dve najväčšie výhody sú, že to nie je Tesla, a že sa to dá kúpiť so spaľovacím motorom :rofl:

j.k :D
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Keď už sa bavíme o tých teslach, na car.wow bol test novej X plaid a to licovanie plechov je teda hanba
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Americka produkcia, stale rovnako zle.
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"