UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Anubis
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Ne 29. Nov, 2009, 15:18
Bydlisko: BA

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Anubis »

A ako je na tom ITER? Teraz by sa hodil ako soľ
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa maniak »

Na ITER este aspon 10r zabudni. A ked sa aj spusti a bude vsetko hned super fungovat, tak dalsich 15-20r kym postavia komercne fuzne reaktory. Ak je jadro narocne a trva stavba 10r (plus minus), tak fuzia je minimalne 2x tak narocna.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vidim to rovnako ak nie este horsie. Atomka sa dnes stava 15 rokov so stastim.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa maniak »

Tak sa opravujem, ITER ma naplanovane nakopnutie reaktora na december 2025: https://www.iter.org/newsline/-/2482 . IMHO, do 2030 sa nezacnu realne stavat komercne fuzne reaktory, ale rad sa budem mylit. Mozno nas Cina prekvapi.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

fuzia ma jeden obrovsky problem - nie je vhodna pre military pouzitie. Sucasny uran238 je nadherny pre energetiku, este nadhernejsi pre bimbumbac, a na to mnohe svetove mocnosti pocuvaju.

Uzasny tento svet. Navyse, ked ITER rozprava o first plasma v roku 2025, ani zdaleka to neznamena ze v 2028 budu mat vsetky krajiny dvesto kotlov v prevadzke. Od toho sme este desatrocia daleko.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Tak ono ITER moze v najhorsom pripade ukazat aj to, ze tokamak nie je cesta, a potom asi na nejaku dobu bude po fuzii.
Malo by to vyjst relativne uspesne, ale myslim ze ITER stale nie je dost velky na to aby mohol realne produkovat energiu.

To ze fuzia nema mililary pouzitie vobec nevadi. Schopnost vyrabat obrovske mnozstvo energie lacno ma vplyv na vsetko.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mp3turbo napísal: Po 11. Júl, 2022, 23:10
Ze som rojko a trepem ? Anglicania realizuju nejaky solarny projekt s nejakou krajinou, tusim Mauritania, nechce sa mi hladat. Zo stredu Afriky potiahnu kable az hore do Anglicka !!!! Australia zachvilu realizuje 100x100km solar projekt [!!!] a bude 4.000km podmorskym kablom krmit SINGAPUR.
google abb hvdc, pardon uz hitachi. low loss dialkove vedenie.
china sa tiez spamatava, trafa menia za nizkostratove. na sk sa na to sere, sak distribucne straty zaplatia blbci obcania.
Obrázok
lepsi system
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa wingo »

Problém fúzie je, že ITER, aj keď bude 100% úspešný podľa plánu, čo vôbec nie je isté, v skutočnosti nedokáže vyprodukovať viac energie ako spotrebuje:
https://news.newenergytimes.net/2021/11 ... roduction/

Dával som sem k tomu už video od fyzičky. Fúzia je bohužiaľ stále vo hviezdach.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Anubis
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Ne 29. Nov, 2009, 15:18
Bydlisko: BA

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Anubis »

Díky za link. Čiže ITER je zatiaľ len drahá hračka s veľkým otáznikom, škoda.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Nenazval by som to hrackou, ITER je dolezity projekt pre progress v technologii tokamaku.
Nikdy som nesiel moc do hlbky co sa toho tyka, tak nerozumiem preco ho zo zaciatku nenavrhli vacsi aby aspon teoreticky mohol produkovat viac energie nez spotrebuje, ale whatever.

Neexistuje ziaden konkretny zdroj energie, ktory by nas sam o sebe zachranil. Treba proste robit co sa da aby Europa mala postarane o energeticku bezpecnost. To z mojho pohladu znamena diverzifikovane zdroje na vyrobu elektriny a postupne znizovanie podielu fosilnych paliv. To sa aj bude diat, mozno to chce rychlejsie tempo. Ja som dost pro-jadrovy clovek, takze napr. skoda ze Nemecko dava komplet ruky prec od jadra. Mozno ak bude dost velka energeticka kriza, tak otocia.

Co sa tyka ropy a plynu, tak tam treba dotiahnut infrastrukturu, aby bola EU poriadne prepojena a dokazali sme transportovat plyn/ropu vo velkom mnozstve napr. z LNG terminalov v Spanielsku k nam a naopak. Ale toto by malo platit proste v ramci celej europy, musi byt dostatocna kapacita na efektivny transport cez celu EU.

Ruske zdroje nikam nezmiznu, nezavisle na tom co sa stane v Rusku. Moze to trvat roky, ale ked sa situacia ukludni, tak bude plyn znovu lacny.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mp3turbo napísal: Po 11. Júl, 2022, 23:10 >> Nejaky dalsi plan?
---plan---

Da sa to. Nie som zeleny blazon, elektroauta odmietam ako len mozem, solarne panely skripem zubami a nadavam (navratnost pri domacej instalacii okolo 10-12 rokov podla cenovky za aku stavas, foter ma na 10kWp system ponuky od 10.800 eur do 16.000 eur co je absolutny nezmysel). Neviem ake mame ine moznost. Lacny plyn od nikoho nekupime. Lacnu ropu tiez nie. Ani z Afriky. Ale zase pozor - Michalovce, solarna instalacia, navratnost 4.5 roku lebo mraziarensky podnik a zozerie 100.00% co vyprodukuje. V Afrike s dopravou do Europy ? Tri roky navratnost ? Kde sa mame vsetci podpisat ??? Cokolvek tam zaplatime, za tri roky je naspat a odvtedy sme "v pluse".

Kombinacia vetra a slnka mi prisla sice strasidelne tazka, ale realna. Do takej miery, ze by Vladko nemal co robit s tym plynom a bol by rad ze nam vobec volaco preda. Ostatne si moze strcit doriti zastruhanou raketou napred.

Ze som rojko a trepem ? Anglicania realizuju nejaky solarny projekt s nejakou krajinou, tusim Mauritania, nechce sa mi hladat. Zo stredu Afriky potiahnu kable az hore do Anglicka !!!! Australia zachvilu realizuje 100x100km solar projekt [!!!] a bude 4.000km podmorskym kablom krmit SINGAPUR.

Da sa to. Uplne zjavne. To su absolutne konkretne priklady ze to ide. Aj podmorskym kablom, aj dlhym, aj drahym.
Z Afriky poslat energiu (nielen slnecnu) do Portugalska, Spanielska, Francuzska, Talianska, Grecka, Chorvatska. Odtial dalej.

Dani idu realizovat 63GW umely ostrov [!!] a lifrovat veternu energiu zvrchu do Europy.

Da sa to.
Tak si pozrieme tie absolutne konkretne priklady nerojka ktory netrepe:
"australia realizuje 100x100km solar projekt[!!!]"

realita: nie 100x100km, ale 100km2 :D to je 10x10km... a aj z tych 10x10km sa drviva vacsina spotrebuje priamo v australii, do singapuru pojde len 2,2GW "snurka"(aka 4nase slovenske reaktory, prd vo vetre)


A celkovo, neexistuje projekt ani teoreticky planovany, a uz vobec nie vybudovany ktory by cez vodu prenasal viac ako 2,2GW... skus porozmyslat preco... a nie, nedostatkom penazi to nebude.

btw, EU potrebuje tak 300-350GW... proste ako clovek ktory do elektroenergetiky trosku vidi(ale fakt len trosku) mozem s kludom anglicana povedat ze tvoje vypocty nesedia o tisicky percent...

Napriek tvojim pochybnostiam elektroenergeticky priemysel neriadia uplne hlupe lopatky, a ak mas pocit ze vies lepsie, tak ten pocit uz pred tebou zmapoval pan Dunning a pan Kruger
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Xeigen »

Ja osobne dúfam, že tá streľba do vlastnej nohy v prípade sankcíí bude mať aj pozitívny efekt, a teda hlavne to, že sa boostne/zafinnancuje vývoj fúznych elektrární a bateriek, rovnako ako sa boostol vývoj vakcín pri kovide.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hupsik no vidis to, stvorce mi usli. Vychadzal som z tohoto https://en.wikipedia.org/wiki/Australia-Asia_Power_Link
kde hovoria ze planuju vyprodukovat 20GW energie a ze MAJORITY bude exportovana do Singapuru. Dalej som necital. Aky hruby bude kablik som nerobil detektiva.

Na druhu stranu, pri dobrom umysle a motivacii vies polozit do mora vedla seba dva, styri, osem kablikov ze ? Netvrdim ze budu lacne alebo tenke.


co sa tyka Anglicka, 3.6GW vyzera byt kapacita káblika :
https://www.esi-africa.com/renewable-en ... sea-cable/

osem takych a mame 25GW ? Netvrdim ze to zachrani Europu ale ked to spravime z viacerych hornych africkych krajin napriklad Mauritania, Alzir, Tunis, Egypt, nedajboze sa pripoji slnecne Turecko, neviem... z toho by uz mohol byt nejaky uzitok.

Asi stacilo energetiky - dnes pozeram https://www.pravda.com.ua/ a za posledny den Ukrajinci znicili

styri tanky
jedno obrnene vozidlo
tri cisterny s palivom
taku smutnu statistiku som tam nevidel nikdy. Absolutne nikdy. To nevyzera ani nahodou dobre :(
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6850
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak dufajme ze vaetko ostatne pred UA delami uteka a nemaju uz co nicit
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

jedna vec je ze ruske vojsko ma podla vsetkeho operacnu prestavku, takze mimo delostrelectva sa vpodstate nebojuje a tym padom ani nenicia tanky...

Druha vec je co nicia ukrajinci za liniou :)
10.7.2022

11.7.2022

Návrat na "Debata o všetkom"