Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Hej aj sused čo má tiež FVE mal aj dnes ten istý problém. Podstatnú info som doplnil aj do predchádzajúceho
príspevku. Žiaľ často sa kvôli mojej lenivosti vyjadrím nezrozumiteľne. :facepalm:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vsetky panely s optimizermi : dva uplne vpravo su bifacial ale s rovnakym nominalnym vykonom tusim 390Wp.
Vsetky zjavne vidime ze maju multiple bus bar, half cut cells atd, proste moderne panely nie nejake 10 rocne vykopavky.

https://youtu.be/YZWeCUzu0yQ?t=441

vidim nejake huste anomalie vo vykone. Zda sa ze maximalny vykon uplne cisteho panelu v danom momente mohol byt okolo 62W, bifacial ide 75W.

Srandy :

- v hornom rade treti zlava a stvrty zlava su prakticky nezasnezene, akurat naspodu nejaky centimeter. Napriek tomu idu len 24W a 7.7W
- v hornom rade piaty zlava je zasnezeny menej nez z polovicky, napriek tomu nejde vobec. Cista nula.
- v hornom rade siesty zlava je zasnezeny iba trosku v spodnej casti, napriek tomu cista nula. To iste siedmy zlava, este menej zasnezeny.
- v hornom rade osmy zlava je zasnezeny este menej ako siedmy, a zatialco siedmy je cista nula, osmy dava 9.97W. Preco sudruhovia ?
- v hornom rade uplne vpravo lahucko zasnezeny bifacial dava 75W, zatialco priamo pod nim namontovany taky isty bifacial dava jeden jediny watt a je zasnezeny prakticky rovnako. Akurat namiesto spodnej pravej hrany sneh trafil hornu pravu hranu - zeby tam boli poprepajane clanky, diody alebo volaco podobne, co sposobi takyto obrovsky skok zo 75W co je maximum za daneho pocasia prakticky na nulu (jeden watt) ?? Nedava zmysel ani nahodou.

- spodny rad, panel uplne vlavo nemal sneh a napriek tomu vyraba len 39.5W namiesto maxima cez 60W. Dokelu preco.
- spodny rad, stvrty panel zlava, povedal by som ze takmer 30% plochy je bez snehu. Vyroba ? Cista nula.
- spodny rad, siesty panel zlava, povedal by som ze takmer 40% plochy je bez snehu. Vyroba ? 4.44W. Z takmer polovicnej nezasnezenej plochy !
- spodny rad, siedmy panel zlava, povedal by som ze taka nejaka tretinka plochy je bez snehu. Vyroba ? Cista nula.
- spodny rad, stvrty a treti panel sprava, vyroba nula a nula, no rozhodne nemaju celu plochy zasnezenu.
- spodny rad, druhy panel sprava, vyroba 2.16W, zasnezenie prakticky ziadne. Warum den das, sudruhovia a sudruhovienka ?
- spodny rad, bifacial panel uplne vpravo, vyroba jeden jediny watt. Priatelia, uz len ten spodny "bifacial" musi vyrobit viac nez watt.

Takze, z tejto situacnej snimky a videa kde kazdy panel ma svoj vlastny optmizer prosim hlasim, ze problemov s tienmi je viac nez si pripúšťame :)

Ved na tom videu nie je prakticky nic v poriadku, mozno styri panely zo vsetkych 26tich !!
Nie, vobec to nie je take jednoduche ze "ved panely maju svoje premostovacie diody". Prdlajz. Rovnake prispevky aj na ceskom solarnickom fore.

Viete ako by to vyzeral keby hentie stringy nemali optimizery na kazdom paneli ? Tak blizko cistej nule ze by nam bolo az nevolno.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa SKiLEX »

opto napísal: Ne 03. Dec, 2023, 17:53 Hej aj sused čo má tiež FVE mal aj dnes ten istý problém. Podstatnú info som doplnil aj do predchádzajúceho
príspevku. Žiaľ často sa kvôli mojej lenivosti vyjadrím nezrozumiteľne. :facepalm:
Nemam teraz rozbehane prehliadanie technickych noriem na PC(zajtra sa na to pozriem) ale ak sa spravne pamatam tak povolena asymetria napajacieho napatia medzi fazami podla STN EN 50160 bola 2%. Zajtra vecer to overim.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tiez sa mi nezda ze L1=243, L2=230V, L3=220V je normalne. To je 10% rozdiel.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa SKiLEX »

No len donut konkretnu lopatku v modrych monterkach ktoru ti poslu aby tu chybu opravila

Neviem ako inde,ale napr. vychodoslovenska distribucka ma za svoj pristup na Google recenziach 1.1 hviezdicky :D

1x 5 hviezdiciek
2x 2 hviezdicky
64x 1 hviezdicka

Super sympaticka prozakaznicka firma. Niekedy si aspon mohol do telefonu vynadat nejakemu chudakovi co za nic nemohol, teraz je tam uz len automat.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

teraz skoro ráno som našiel úplne iné hodnoty
L1=237, L2=220V, L3=238Vb a po zapnutí mojej 2kW el rúry sa to najpr zmenilo na
L1=232, L2=217V, L3=234V
po niekoľkých minútach sa to zvýšilo
L1=235, L2=222V, L3=236V

Viem že o 6h ma mohli pomýliť aj odbery iných na ulici ( 2kW varné kanvice ,...) ale zatial mi to pripadá tak nevedia doťahovať len konkrétnu fázu.
Možno to skúsim o 2h :)

Tých L2 220-217 = 3V zodpovedá odporu necelých 0,3 ohm čo je na môj 50m prípojný kábel po stĺp asi OK. Ináč tých 3Vx10A je na jeden vadný kontakt asi priveľa.

Regulujú poklesy aj na jednotlivých trafačkách 22kV/400V ?
Dúfam že nám kvôli ich technickej nedokonalosti nezakážu dodávať do DS nesymetrické výkony z FVEs :?
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nie je to prívela. Naposledy nas volala jedna pani ze jej vypadava elektrika v kuchyni. Jedna faza padala k 170V.

Na ulici bola v skrini 125A poistka s nadlomenou nozickou. Cela poistka aj dobry kus hrubej pasoviny mali 200°C...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Dnes mi prišlo vyúčtovanie za elektrinu :D
zse_vyučtovanie.JPG
Ak by som rátal spotrebu domu cca. tých 5,6MWh, čo mi ukazuje systém, tak bez FVE by som za elektrinu zaplatil okolo 982€, Takže cca. 780€ ušetrených. Za mňa spokojnosť yahooo
S návratnosťou je to "o čosi" horšie, lebo za FVE som dal cca. 10k€ (pôvodný on-grid + rozšírenie) a celkovo mi FVE ušetrila cca. 1800€, takže na splatenie FVE ešte musím 10 rokov počkať :OO=
Ak by som realizoval podobnú FVE teraz, cena by bola niekde na úrovni 50-60%, takže aj s návratnosťou by to bolo o mnoho veselšie. Ak si vie niekto spraviť FVE sám tak aj s batériami sa dá dostať na návratnosť okolo 6-8 rokov. :cool:
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

A nezabudol si započítať odhadom 5% infláciu a minimálne 5% zdražovanie cien elektriny nad rámec inflácie ?

Ináč neexistuje aplikácia pre návrh FVE ktorá berie do úvahy aj to ako si užívateľ odhadne a vyplní okolnosti ako :

1. zdražovanie a inflácia
2. percentá spotreby počas svetla
3. ......
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Máš pravdu, s infláciou som nerátal, ani neviem ako by som ju korektne zarátal.

Inak rátal som, koľko by tak moja FVE stála a materiálovo to výchadza na +/- 7,5k€. Riadne padli tie ceny pri fve :OO=
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Tieto tri moduly majú kapacitu 7,5kWh a váhu len 90kg
https://workgroupscompany.sk/produkt/tr ... rk-25h-a1/
a stoja len 3 tis Euro ?
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ešte k tomu treba prirátať riadiaci modul za 950€.
A "len" 3k€ za 7,5kWh? Dúfam, že je to irónia.
48V batéria 14,4kWh sa dá zložiť za cca. 1500€, ak chce človek ocelovú skriňu tak je to ďalších cca. 500€, čiže 2k€ celkovo za 14,4kWh batériu.
Osobne by som HV batérie nechcel, lebo ak si narátaš celý HV systém s 25kWh baterkou, vychádza to +/- rovnako ako 3F LV systém Victron so skladanou 25kWh baterkou.
Ale pre inštalačné firmy je HV systém ďaleko rýchlejší na namontovanie. Menej káblov, menej nastavovania, len buchnú na stenu jednu krabicu, pripoja pár káblikov, dajú batérie s rackom a vybavené. U LV systému je troška viac roboty.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

No ja hľadám najmenšie najlacnejšie priamo pripojiteľné HV battery k tejto mojej fungujúcej 8kW
mašinke:
https://www.hd-shop.sk/fotky14905/fotov ... adu-ET.pdf
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

No len to je troška problém. Štartovacie napätie tvojho meniča je 180V, väčšinou jedna tehla má nominálne napätie 48V, t.z. potrebuješ min 4ks + riadiaci modul, takže lacné to nebude. Rátal by som s cenou okolo 4-5k€
Možno by pre teba bolo riešenie Pylontech H2 (TU ich majú za hodne dobrú cenu). Teoreticky by ti stačili 2 modulu, ale je to dosť nahrane, radšej by som zobral 3ks + riadiaci modul.
Slušné ceny má aj Hlumar, možno by vedeli dať ešte niečo dole, ak by si bral komplet HV systém.
Alebo sa keď tak spýtať na cenu u Seplos
Alebo Goodwe predať, zobrať 3F Victron (alebo aj Deye), ktorý je na LV batérie a kúpiť skladanú za 1500€ 14,4kWh :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

No mne GW8k-ET+5,52Wp urobili na kompletku a na zlozitej streche vratane VB vo february za 8tis a okrem toho ze som zistil ze ho suportuje a montuje moj sused som s nim max spokojny. Victron bol tusim drahsi a hlavne som nevedel ze sa 3f daju krmit aj s LV baterii a menic je certifikovany aj u ZDS s nesymetrickou dodavkou do VB.

Zatial som malu bateriu chcel doplnit len a len kvoli 3f UPS funkcionalite a na hranie sa. :)
Asi pockam ked GoodWe LX F6.6-H kupim pouzitu za polovicu tj. max. za 2tisE

Návrat na "Debata o všetkom"