Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa mirjak »

....ved ja s povinnym svietenim plne suhlasim, ale bol by som radsej, keby sa EU radsej starala o to, aby nam tu nejazdili ozrati "vodici".

Co bude dalej? Auto uz z vyroby nenastartuje, kym nebude mat kazdy clen posadky zapnute pasy? Tachografy na osobakoch? Alebo natvrdo obmedzovace vmax podla pozicie a gps?
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa galen »

mirjak napísal:....ved ja s povinnym svietenim plne suhlasim, ale bol by som radsej, keby sa EU radsej starala o to, aby nam tu nejazdili ozrati "vodici".

Co bude dalej? Auto uz z vyroby nenastartuje, kym nebude mat kazdy clen posadky zapnute pasy? Tachografy na osobakoch? Alebo natvrdo obmedzovace vmax podla pozicie a gps?
su krajiny, kde recidivistom majucim problem s alkoholom namontuju do auta "masinku", ktora blokuje zapalovanie/start vozidla, nez nadycha clovek 0 promile ...

obmedzovace rychlosti vzhladom na GPS poziciu nevidim moc dobre, lebo GPS signal je jednoducho rusitelny, takze sa to da oblbnut

zapnute pasy - ano i nie, su osoby, ktorym vykon pracovnej cinnosti obmedzuje bezpecnostny pas, su osoby, ktore nemozu mat standardny 3bodovy pas (napr. tehotne zeny) ... takze tam sa to tiez da jedine buzeraciou ... alebo prevenciou ... v prime-time pustat reklamy o tom, co sa stane, ked si nepriputany v aute ..

mozno, az sa dostaneme do stadia, kedy budu fungovat nieco ako cestne vlaky, kde auto sa pripoji za niekoho, kto vie soferovat, a ty si tam budes moct citat noviny, a tesne pred prijazdom na miesto urcenia sa odpojis z vlaku a doriesis si veci, co potrebujes ... mozno az vtedy sa ludia prestanu nahanat ... ale aj o tom pochybujem ...
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

tiez som zastancom denneho svietenia. v lete aj ked je slnecno tak ak sa pozriete do dialky tak z asfaltu ide teplo. TO sposobuje efekt takeho rozazania veci v dialke. Takze aj pripadne oprotiiduceho auta. AK nesvieti je tazsie rozoznatelne.
Takisto na denne svietenie nie je nikto povinny svietit klasickmi stretavackami, ale dennimi svetlami na to urcenimi. Budto su uz montovane standardne alebo sa daju domontovat. Tym nemam namysli stie srackoidne "led" svietidla co si montuju degesi a vypaluje to ocne rohovky.

Co sa tyka pasov, uz dnes je standardom ze ak sa nepriputaju osoby na prednach sedadlach tak auto pipa alebo nejako inac dava najavo ze nie ste priputany. Ale ze by to zaslo az tak daleko ze auto nenastartuje by som to nevidel. To by sa museli komplexne zmenit zakony o cestnej premavke.

alkohol tester by som montoval povine, keby bola hentaka vychytavka standardom tak nehodovost by klesla poriadnym precentom dole. ALe by sacilo zmenit zakon ze za nafukanie odtat ruku :D
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

mne sa pacia tresty v rakusku, odobratie vodicaku na tyzden, dva, tri atd... Cloveka to nezruinuje, napr. vodica z povolania, kedze tri tyzdne niesu moc dlha doba, ale ked za kazdu hlupost (napr. prekrocenie rychlosti o 20 a pod) budes tri tyzdne bez vodicaku, tak je to na porazenie. V niektorych krajinach je sadnutie za volant nad urcitu hranicu trestnym cinom. Napr. v US mas za vaznejsi priestupok, alebo ako to nazvat (maju to tam inak odstupnovane ako u nas), nieje to este trestny cin, vazenie az na pol roka (v extremnych pripadoch samozrejme), napr. bezohladna jazda (nemyslim teraz driftovanie na parkovisku :), vyrazne prekrocenie rychlosti a pod. Take nieco by u nas schladilo asi kazdeho, keby mal ist na mesiac do chladku.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
qq6600
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1651
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 21:08
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa qq6600 »

HellAngel napísal: Co sa tyka pasov, uz dnes je standardom ze ak sa nepriputaju osoby na prednach sedadlach tak auto pipa alebo nejako inac dava najavo ze nie ste priputany. Ale ze by to zaslo az tak daleko ze auto nenastartuje by som to nevidel. To by sa museli komplexne zmenit zakony o cestnej premavke.
ano pipa,ale nieje problem zapnut pas a potom si sadnut,cize to nic neriesi...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

opat zaujimavy clanok na sme.sk :) http://natankuj.sme.sk/c/5748268/kde-na ... ietit.html
Zadná hmlovka musí byť zapínateľná nezávisle na predných. Kontrolka zapnutia týchto svetiel v zornom poli je povinná.
mna by zaujimalo, odkial na to prisli, ze musi byt zapinatelna nezavisle od prednych hmloviek... na peugeote 308 nezapnem zadnu hmlovku bez toho, aby svietili predne

dalej umiestnenie kontrolky v zornom poli - co je zorne pole? Tento vyraz sa stale velmi oblubeny v poslednej dobe... na peugeote mi to ukazuje na pristrojovke, na honde sa mi podsvieti tlacidlo, ktore mam vlavo dole pod ovladanim zrkadiel skoro az pri nohach
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

pasy budu dilemou velmi dlhodobo, nie je to o vyrobcoch aut ale o zakonoch danej krajiny. Myslim ze vyrobcovia by nemali problem tam namontovat neviem ake cidla na rozpoznanie sediaceho cloveka. Taktiez ani neverim ze to niekedy vznikne, lebo je vela pripadov edy ten pas ednoducho nemoze byt pouzity.

papek: ten zakon je skoro uplne o prde, okrem toho ze nemas pouzivat hmlovky ako denne svetla a o umiestneni hmloviek sa tam viacej nedozvies. co sa tyka osobitneho zapinania prednych a zadnych je to skor pre novovyrobene auta. ale na svojom lancri som tuto moznost mal. bol to rok 1994 rv
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa KocuR »

K tým pásom... prečo by mali byť až taký problém? Na rozdiel od alkoholu a svietenia, tým že sa nepripútaš ohrozuješ len a len seba (nerátam situácie s mizernou pravdepodobnosťou, napr. že pri čelnom strete vyletíš cez svoje predne okno, preletíš cez predné okno druhého vodiča pričom ho svojim letiacim telom zabiješ)
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

a co ti vzadu? ti mozu vyletiet maximalne tak cez bocne okno pri kotrmelcovani, inak letia pekne dopredu a zlisuju tych na prednych sedadlach. Tie pasy tam niesu pre srandu, aj ked po niekolkych hodinach soferovania dost otravuju.

kolega uplne ignoruje pasy a zakazdym si do mna rypne, naco si davam ten pas, ze ma vysoke auto a policajti nevidia dovnutra... dobra logika, ze? :) ja som uz raz takto letel na celne sklo asi v 15 km rychlosti, ked sa kamosovi zdalo, ze mu skripu brzdy, vobec som necakal, ze prave v tej chvili dupne na brzdu, riadne som si tresol hlavu a ostal som poskladany pred prednou sedackou... a teraz si predstav, ako to dopadne v 50tke

edit: dalsia sranda bola, ked som isiel na automate a skusal som lavu nohu na brzdu :D tiez som mal nastastie pas
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Blackhawk »

inak naucit sa brzdit lavou nohou nie je az tak odveci, potom uz len "heel and toe" manipulacia s pedalmi a mozes rezat zatacky ako pretekar
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa faugusztin »

Papek napísal:kolega uplne ignoruje pasy a zakazdym si do mna rypne, naco si davam ten pas, ze ma vysoke auto a policajti nevidia dovnutra... dobra logika, ze? :)
Povedz mu ze to preto, lebo nechces aby ta airbag prizabil.
Používateľov profilový obrázok
qq6600
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1651
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 21:08
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa qq6600 »

Tak ako hovori Papek...
Ja som pas zacal pouzivat odvtedy ako tatko trafil zozadu Mercedes a treskol som si koleno o palubovku,odvtedy mam s nim neustale problemy...

Ale napriklad ked idem od domu do garaze co je nejakych 500-600 metrov tak si pas nedavam,niekedy ani v meste hlavne v spicke ked ides plyn-brzda-plyn a smotkas sa ako slimak...

A netreba na zabudat na ludi na zadnych sedadlach
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

jasne ze ja som za pasy, aj v malych rychlostiach. uz len koli vystreleniu airbagu ho mam. Ale debata skor bola ze jednoducho nemozu namontovat taku ochranu co by ta prinutila ten pas si dat, lebo ak si ho nedas jednoducho by auto nenastartovalo. Netrvdim ze to nejde, alebo ze by sa to nedalo vymysliet, ale su situacie kde ten pas zavadzia alebo nemoze byt.

doporucujem zhliadntut toto video:
http://www.youtube.com/watch?v=pSwqobLE-dk

aj z velekho auta sa da lahko vypadnut bez pasov, cize ten tvoj kamos mozno ujde pokute ale pri havari sa akurat tak zabije
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

myslim, ze ako priklad staci aj toto


pripadne toto, ak to tu uz nahodou nebolo
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa mirjak »

Papek napísal:mna by zaujimalo, odkial na to prisli, ze musi byt zapinatelna nezavisle od prednych hmloviek... na peugeote 308 nezapnem zadnu hmlovku bez toho, aby svietili predne
Octavia II MR2009 to iste, zadnu hmlovku bez zapnutia prednych nezapnem (a ked idem posledny v kolone, tak by sa to aj hodilo)

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"